Samotni rodzice, chcecie pieniądze? Rząd stawia warunek - bierzcie ślub albo idźcie do sądu

Prawo autorskie: zatvornik / 123RF Zdjęcie Seryjne
Pierwszego dnia miesiąca zmieniło się prawo w zakresie świadczeń 500+ dla samotnych rodziców. W tym nowym świetle, główne pytanie dotyczy, kogo właściwie nazwać możemy samotnym rodzicem?

Nie jest tajemnicą i nowością, że wiele par w Polsce żyje w nieformalnych związkach, jednocześnie wychowując wspólnie potomstwo. Niektórzy z nich w związku z wprowadzeniem Programu 500+ postanowili wykorzystać, że w świetle prawa są samotnymi rodzicami i zadeklarowali w urzędzie, że nie mają wsparcia od partnera. Wielu z nich chwaliło się nawet tak sprytnym rozwiązaniem na internetowych forach - nie uwzględnili w rozliczeniu dochodu drugiej osoby, więc nie przekraczając progu 800 zł mogli uzyskać rządowe pieniądze. Teraz samotny rodzic przedstawić musi dokument potwierdzający przyjmowanie lub wystąpienie o alimenty. Jeżeli tego nie zrobi wniosek zostanie odrzucony. Tym sposobem rząd chce zminimalizować wyłudzenia i oszustwa.
~obywatelka
Komentarz na stronie Fakt24.pl

A u nas w miejscowości żyje sobie bardzo cwana rodzina. Para z dwójką dzieci. Bez ślubu ot taki konkubinat. On załatwił sobie żółte papiery, ona została jego dziennym opiekunem, za co płaci GOPS. Z racji tego, że partner nie pracuje i "nie łoży na dzieci" (jego dzieci dodajmy) ona zasądziła od niego alimenty. które z funduszu alimentacyjnego wypłaca GOPS. Oprócz tego jako samotna matka dostaje 2 x 500+ na dzieci (które wypłaca GOPS). Miesięcznie dostają ok. 4000 tyś zł na czysto. Nie wymyślam tego, to się dzieje naprawdę. Mała miejscowość w woj. opolskim. Wszystko w świetle prawa. Obeznani są we wszystkich przepisach z pomocy społecznej. Gościa dodatkowo wszyscy sie boją, bo siedział 17 lat i nie wiadomo za co, bo to tajne. Podejrzewam, ze nie za drobną kradzież. Witamy w Polsce.

Samotny rodzic, czyli kto?
To osoba, która sama wychowuje dziecko. Nie jest w formalnym związku (panna, kawaler), utraciła partnera (wdowa, wdowiec), jest w separacji (konieczne jest orzeczenie sądu) lub po rozwodzie. Jeżeli chociaż jedno dziecko wychowywane jest z drugim rodzicem, nie można stosować terminu "samotny rodzic".
~Luna
Komentarz na stronie Fakt24.pl

Jakie to niesprawiedliwe! Brała kasę jako samotna matka, chociaż samotną matką nie jest. A teraz będzie musiała chodzić po sądach! No po prostu brak mi słów... Czy te kobiety w ogóle zdają sobie sprawę z tego, że żyjąc w nieformalnym związku i jednocześnie podając się za SAMOTNE matki są po prostu naciągaczkami? Że to ich postawa jest aspołeczna, amoralna i co tylko sobie chcecie? Nikt im nie każe brać ślubu, ale jeśli żyją w rodzinie, z partnerem, to niech nie narzekają, że nie będą uznawane za samotne matki.

Aby samotny rodzic dostał z tego tytułu świadczenie 500+ nie musi przedstawiać wyroku sądu, jeżeli:
- drugi z rodziców nie żyje
- ojciec dziecka jest nieznany (nieustalone ojcostwo w drodze uznania ojcostwa bądź sądowego ustalenia ojcostwa,)
- sprawa zasądzenia alimentów została oddalona
- sąd wyznaczył jedno z rodziców do ponoszenia kosztów utrzymania dziecka (a drugi rodzic nie musi płacić alimentów) lub gdy zarządzono opiekę naprzemienną.

Dochód na osobę nie może przekroczyć 800 zł - wliczają się do niego alimenty płacone na dziecko przez drugiego rodzica lub z Funduszu Alimentacyjnego, nie wliczają się zasiłki rodzinne i świadczenia pielęgnacyjne.

Czy takie zmiany w Programie 500+ spowodują, że więcej par zdecyduje się na sformalizowanie związku? A może sądy zalane zostaną pozwami o ustalenie alimentów? Aby o takowe zabiegać, należy ustalić koszt miesięcznego utrzymania dziecka, udokumentować je i przygotować pozew. Potem następuje rozprawa, po której trzeba pobrać odpis wyroku lub protokół.

Przy składaniu ponownego wniosku, samotny rodzic musi dodatkowo wykazać wyrok zasądzający alimenty.

Na stronie echodnia.eu pojawiło się również pytanie, co w przypadku, jeżeli sprawa o alimenty jest w toku i nie zakończy się do ostatecznego terminu składania wniosku - gmina zawieszać będzie postępowanie. W nowo wyznaczonym terminie będzie trzeba przedstawić dokumentację. Podobnie jest w przypadku rozwodu lub separacji - do momentu uzyskania prawomocnego wyroku strony nadal tworzą rodzinę. Później, jeżeli sprawują opiekę naprzemienną oboje mogą uwzględniać dziecko i otrzymywać po 250 zł jeżeli wszystkie inne kryteria zostaną spełnione.

Źródło: Fakt24.pl, echodnia.eu
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE