Dziecko do ciebie lgnie, choć spędzacie razem całe dnie? Powinnaś zrobić tę jedną rzecz
Iza Orlicz
21 maja 2020, 15:06·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 21 maja 2020, 15:06
Od początku pandemii koronawirusa spędzasz ze swoim dzieckiem (lub dziećmi) zdecydowanie więcej czasu niż wcześniej, a i tak ono ciągle jest głodne twojej uwagi i chce być bez przerwy blisko ciebie. Dlaczego tak się dzieje? I jak powinnaś zachować się w tej sytuacji?
Reklama.
Twój przedszkolak nie daje ci spokoju i bez przerwy chce się z tobą bawić lub przytulać? Twoje nastoletnie dziecko, które do tej pory spędzało głównie czas tylko i wyłącznie w swoim pokoju, teraz chętniej nawiązuje z tobą kontakt?
Psychologowie podkreślają, że wzmożona potrzeba bliskości u dzieci, mimo że podczas pandemii spędzają one z rodzicami więcej czasu niż zwykle, to nowe, poważne zjawisko!
To instynktowne zachowanie
Dlaczego tak się dzieje? Jeśli nawet starasz się chronić swoje dziecko i nie ma ono zbyt dużej styczności z informacjami dotyczącymi koronawirusa, to i tak zauważyło zmiany, jakie zaszły w waszym życiu. Nie chodzi do przedszkola/szkoły, nie spotyka się z rówieśnikami, musi nosić maseczkę (jeśli ma więcej niż 4 lata) i dezynfekować ręce.
"Lgnięcie do rodziców jest instynktowną reakcją na potencjalne zagrożenie i lęk. Pod względem ewolucyjnym potomstwo wszystkich gatunków ma większe szanse na przeżycie, jeśli pozostaną blisko swoich rodziców, gdy grozi im niebezpieczeństwo. Być może właśnie taka instynktowna reakcja wywołana jest stresem lub niepewnością" – mówi Steven Meyers, profesor psychologii na Roosevelt University w Illinois.
Chęć trzymania się blisko możesz zauważyć nie tylko u swojego kilkulatka (jest to też normalna faza rozwoju np. 2-3 latków), ale taki regres występuje teraz również u dzieci starszych, pozornie już samodzielnych (9-15-letnich), dla których przed wybuchem pandemii najważniejsza była grupa rówieśnicza.
"Starsze dzieci mogą zachowywać się w sposób nietypowy dla ich wieku. Ten regres ma im zapewnić poczucie bezpieczeństwa - zwiększyć ich komfort, a zmniejszyć niepokój” - twierdzi Meyers.
Zachowaj pewność siebie
Co możesz zrobić? Psychologowie radzą, by rodzice zwrócili uwagę na jedną istotną rzecz – bez względu na to, jak w trudnej sytuacji znalazłaś/znalazłeś się z powodu epidemii koronawirusa, nie przekazuj swojego lęku dziecku.
Dzieci są niezwykle spostrzegawcze, więc nawet jeśli robisz wszystko, co w twojej mocy, aby trzymać swoje dziecko z dala od zbyt dużej ilości wiadomości lub zachowujesz rutynę w domu, która ma je wyciszyć i uspokoić, to ono i tak rozpozna twoje prawdziwe emocje.
To trudne, ale na ile to możliwe, nie okazuj strachu lub niepokoju w jego obecności. Jeśli chodzi o wsparcie, uwagę i poświęcony mu czas, jesteś teraz jako rodzic naprawdę wszystkim, co ma.
"Jeśli rodzic jest pewny siebie i optymistycznie patrzy w przyszłość, dziecko to zauważy i zwiększy się jego poczucie bezpieczeństwa” – mówi Mark Reinecke, psycholog kliniczny.