Zapomnij o "nie płacz już"! Powiedz te 6 kojących zdań, żeby uspokoić dziecko
Iza Orlicz
19 maja 2020, 13:17·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 19 maja 2020, 13:17
Gdy nasze dziecko płacze, chcemy jak najszybciej poznać powód jego łez, przytulić je, okazać mu wsparcie. Reagowanie na płacz dziecka jest jak najbardziej w porządku, bo wzmacnia w nim zaufanie do rodziców. Co możesz powiedzieć, by je uspokoić, a zarazem nauczyć panowania nad własnymi emocjami?
Reklama.
Dla małego dziecka płacz jest jednym ze sposobów komunikowania się, ale również starsze dzieci często właśnie w ten sposób wyrażają swoje emocje, takie jak złość, frustrację, rozczarowanie, smutek.
"Przestań płakać" nie działa
Wielu rodziców na płacz swojego dziecka reaguje niepokojem – chcemy natychmiast zapobiec łzom, powstrzymać je, dowiedzieć, co się stało. Jednak pytania typu: "Dlaczego płaczesz?” lub nakazy: "Przestań płakać”, "Nie płacz” nie przynoszą zwykle spodziewanych rezultatów.
Dziecko może pomyśleć, że nie rozumiesz, co czuje, a jego emocje są dla ciebie nieważne. Niektórzy stosują inną metodę – chcą odwrócić uwagę płaczącego dziecka, ale to skutkuje tylko tym, że nie uczy się ono radzić sobie ze swoimi emocjami.
Następnym więc razem, gdy twoje dziecko zacznie płakać, pierwsze, co możesz zrobić, to opanuj własne emocje (zdenerwowanie, stres) i wypróbuj te zdania, by ukoić jego płacz.
1. "Widzę, że to jest dla ciebie trudne". W ten prosty sposób potwierdzisz, że słyszysz i dostrzegasz problem, z jakim zmaga się twoje dziecko. Poczuje, że je rozumiesz, możesz też dodać zdanie: "Widzę, że jesteś smutny/rozczarowany/przestraszony" – dzięki temu twojemu dziecku będzie łatwiej rozeznać się w swoich emocjach.
2. "Jestem z tobą. Pomogę ci". Nawet jeśli twoje dziecko mówi, że nie chce twojej pomocy, to warto powiedzieć to zdanie, by miało świadomość wsparcia z twojej strony.
3. "To było naprawdę smutne/frustrujące/rozczarowujące". Być może wiesz, jaka sytuacja lub zdarzenie wywołały płacz twojego dziecka. Jeśli wyrazisz swoje zrozumienie, łatwiej będzie mu przejść od płaczu do opowiedzenia o tym, co się stało i jakie emocje wywołały taką, a nie inną reakcję twojego dziecka.
4. "Zróbmy sobie przerwę". Nie zaprzeczasz i nie negujesz sytuacji, która wywołała płacz twojego dziecka, ale propozycja, by np. posiedziało na kanapie z ulubionym pluszakiem lub wyciszyło się we własnym pokoju, pomoże mu szybciej dojść do siebie. Możesz też je przytulić i zapewnić, że wszystko będzie w porządku.
5. "Chcesz spróbować ponownie?" Być może twoje dziecko płacze z frustracji, bo nie radzi sobie z jakimś konkretnym zadaniem. Okaż mu wsparcie, zapytaj, czego potrzebuje, a jednocześnie zachęć je, by spróbowało raz jeszcze. Może to być wystarczająco skuteczna strategia, by przerwać płacz.
6. "Razem wymyślmy rozwiązanie". Chcesz pomóc swojemu dziecku, by nauczyło się w sposób konstruktywny rozwiązywać swoje problemy. Wspólne wymyślenie rozwiązania pomoże mu nie tylko zmierzyć się ze swoimi emocjami, ale też nauczy go obiektywnego spojrzenia na sytuację.