Masz tylko 940 weekendów na zbudowanie silnej więzi z dzieckiem. Sprawdź, jak dobrze wykorzystać czas

Weekend w łóżku? Czemu nie!
Weekend w łóżku? Czemu nie! Prawo autorskie: dobledphoto / 123RF Zdjęcie Seryjne
Tyle mniej więcej tygodni mija od narodzin dziecka do ukończenia przez nie 18 lat.

Wszystkie święta, wspólne wakacje, wycieczki, emocjonujące wyprawy najprawdopodobniej maluch zachowa w pamięci i będzie miał co wspominać w dorosłym życiu. Jednak to te małe rzeczy, które robisz na co dzień, mogą naprawdę wiele zmienić i sporo wnieść w wasze relacje. Wykorzystaj ten czas, bo on szybko ucieka. To raptem kilka drobnych gestów a uczyni okres dzieciństwa jeszcze bardziej cudownym.

Spacerem do szkoły
Tak, tak. Lepiej wstać trochę wcześnie i przejść się pieszo. Korzyści są ogromne. Spacer to świetnia okazja do rozmowy z dzieckiem bez zbędnych rozpraszaczy. Pozwala to też obniżyć poziom stresu u dziecka i podnosi poczucie szczęścia. Co więcej, nie musisz się przejmować gdzie zaparkować auto.

Zagraj
Choćbyś czasami miała nawet trochę udawać, okaż zainteresowanie jego zainteresowaniami. Lubi grać w play station i jest w tym dobry? Doceń to, zagrajcie czasami razem. Potraktuj czasami grę jako coś, co może was połączyć, co wspólnie możecie przeżyć, a nie tylko jako powód do walki.


Prace domowe
Załadowanie zmywarki, wstawienie prania, umycie podłogi. Wiele z tych czynności zrobi się szybciej bez angażowania dziecka, ale naprawdę warto je zainteresować pracami domowymi. Dziecko poczuje się ważne, potrzebne, tym bardziej, gdy docenisz jego zaangażowanie. No i spędzicie razem więcej czasu.

Wspólna kąpiel
Nieważnie czy dziecko ma 5 miesięcy czy 2 lata. Każde uwielbia spędzać czas z rodzicem sam na sam. A w kąpieli nie da się rozmawiać przez telefon, czy kończyć pracę przy komputerze, więc to najprawdziwszy czas tylko dla was, do zabawy o rozmowy.

Zabawa
Wiadomo, że rodzice mają wiele na głowie, ale postaraj się raz na jakiś czas odłożyć na bok to, co akurat robisz w domu. Zamiast powiedzieć „jestem zajęta” ugryź się w język i dołącz do zabawy. Nieważne czy to piknik plastelinowych ludków, czesanie lalkom włosów, czy układanie samochodzików kolorami. Te kilka minut ma ogromne znaczenie.

Czytanie
Nie tylko wieczorem. Możecie poczytać coś krótkiego przy śniadaniu, jak nie macie ochoty na rozmowy. Możecie poczytać w poczekalni u dentysty. Poczytaj w letnie popołudnie w ogrodzie. I nie przestawaj, gdy podrośnie. Nawet starsze dzieci, które doskonale same już sobie radzą z czytaniem, uwielbiają słuchać opowieści głosem rodzica.

Daj się pomalować
No dobra. Wiadomo, że w efekcie będziesz wyglądać jak Joker, ale jedno jest pewne, wszyscy będą mieli powody do śmiechu.

Czas w pokoju dziecka
Przebywając ok. 10 minut, siedząc na łóżku dziecka, gdy ono gra, czyta, słucha ulubionej płyty lub po prostu jest zajęte swoimi sprawami, daje naprawdę spory ogląd na to, co dzieje się w jego życiu.

Rozmowy przy posiłku
Staraj się, by chociaż jeden posiłek dziennie był wspólny, np. kolacja. A wtedy koniecznie niech to będzie przestrzeń bez technologii. Na bok ipady, smarfony teraz jesteście razem. Wtedy też spokojnie można porozmawiać o całym dniu i w jednym momencie opowiedzieć jakąś ważną rzecz wszystkim członkom rodziny.

Śmiech
Dzieleni się uśmiechem wzmacnia więzi i śmiech w ogóle niezwykle zbliża. Dlatego, jeśli nic nie przychodzi ci do głowy, zawsze możecie się powygłupiać i załaskotać do łez. Śmiech to też najlepsze lekarstwo.

Właściwe pytania
Gdy spytasz: „Co robiłaś dziś w przedszkolu? Fajnie było?”, dziecko najprawdopodobniej odpowie: „Nie wiem, fajnie”.

Staraj się pytać bardziej szczegółowo. Co dziś było najlepsze, co najgorsze? Kto je rozśmieszył albo zdenerwował? Która piosenka była najfajniejsza itp. Zadanie pytanie z innej strony może otworzyć malucha na opowiedzenie szczegółów z różnych zdarzeń.
Pieczenie ciasta
Pada deszcz. Zimno, wietrznie. Co robić? Zróbcie razem coś słodkiego na poprawę nastroju. Będzie bałagan, to fakt, ale czas spędzony razem jest bezcenny nawet w porównaniu z tą kuchenną katastrofą, naprawdę!

Gry planszowe
Pomaga rozwijać umiejętności społeczne, komunikacyjne, uczy zasad fair play: to tylko niektóre z rzeczy, które twoje dziecko zyska grając z tobą w gry. Nie zapominajmy o korzyściach, jakie płyną z poświęconej mu uwagi.

Buziaki
Zawsze dawaj dziecku buziaka na dzień dobry i do widzenia. Pary, które się całują są szczęśliwsze i to sama się tyczy dzieci.

Z jego poziomu
Baw się leżąc z nim na podłodze, rozmawiaj kucając, przejrzyj książeczkę siedząc na podłodze „po turecku”. Staraj się być blisko na jego poziomie wysokości, a nie zawsze ponad nim. Bądź częścią jego świata fizycznie.

Miłosny liścik
To zajmuje tylko kilka sekund. Raptem kilka słów na kartce ukrytej w pudełku na drugie śniadanie albo na poduszce lub w kieszeni kurtki. Kiedy ją znajdzie poczuje się kochane i wyjątkowe.

Selfie
Współczesne dzieciaki nie potrafią się im oprzeć. Nie walcz. Zróbcie sobie kilka zwariowanych razem.

Pidżama weekend
Dlaczego nie? Możecie całą rodziną spędzić dzień pod kołdrą z książkami albo z filmem i nigdzie nie trzeba pędzić. To zwykłe a magiczne momenty, które na długo zostają w pamięci. Właściwie nie trzeba nic robić. Paradoksalnie właśnie takie wspominanie takich chwil rozczula nas najbardziej. Wystarczy po prostu być.


Źródło: netmums.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE