"Rozstępy, nieogolone nogi i desperacja, tak wygląda rodzicielstwo". Historia zdjęcia, które poruszyło internautów

Każda kochająca mama zrobiłaby to samo
Każda kochająca mama zrobiłaby to samo Fot. Screen z Facebooka
Rodzinne zdjęcia tak nie wyglądają. Fotografie pierwszych dni z życia malucha pełne są radości i uśmiechów i nawet tuż po porodzie, szczęśliwa, ale naprawdę wyczerpana matka, stara się pokazać wyłącznie ten pozytywny wymiar macierzyństwa. Zdjęcia rodzinki powinny być ładne, albo zabawne. Przedstawiające obraz zbliżający się do ideału, niczym z reklamy, utrwalające przekonanie, że rodzicielstwo to same ohy, i ahy, a to co trudne, wyczerpujące, smutne, zostawiamy w sferze prywatnej. Eden postanowiła inaczej.
To były długie dyskusje, czy je w ogóle udostępnić – napisała na swoim Facebooku Eden Clougher. Ostatecznie doszła do wniosku, że chce je pokazać światu, że powinna z kilku, ważnych dla niej, powodów.


Właśnie tak wygląda rodzicielstwo
Eden Clougher
wpis z facebooka

„Jest 3:30, środek nocy. Jesteśmy pod prysznicem, ponieważ córeczka silnie zareagowała na alergeny i przez to całą noc krzyczała. Tu widać połączenie miłości i oddania, wyczerpania z ulgą. Widać rozstępy, nieogolone nogi i desperację. Właśnie tutaj jest piękno… Piękno ciszy. Gdy ciepła woda polewa jej plecki, a kontakt skóra do skóry wygrywa ze wszystkim. Nie było innej opcji na zwycięstwo.”

To zdjęcie, to uwiecznienie chwili, to obraz znany każdej matce, która zrobi wszystko by ulżyć swojemu dziecku, by złagodzić jego ból i oczywiście by ona sama wraz z pozostałymi członkami rodziny, mogli w końcu spokojnie zasnąć.

Akceptować niemoc
Edem jest mamą jeszcze dwóch starszych chłopców. Nie raz borykała się z poczuciem bezsilności, z jakim muszą zmagać się matki. Tym razem poczuła, że właśnie tak często wygląda codzienność, i nie chce być jedną z tych, które kreują macierzyństwo wyłącznie przez pryzmat słodkich, uroczych fotek.


Zdjęcie Eden z roczną córeczką, która borykała się z podrażnionymi pleckami w wyniku alergii, szybko stało się głośnym tematem w mediach społecznościowych – udostępniono je ok. 55 tysięcy razy. Dla malutkiej, to była jedyna deska ratunku i jak mówi sama mama:
Eden Clougher
wpis z facebooka

Dzięki tej fotografii zatrzymałam się na chwilę i zrozumiałam, że wrażliwość rodzica jest sztuką, że rodzicielstwo, to niezwykła równowaga pomiędzy geniuszem i szaleństwem.

Weź udział w naszym plebiscycie!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE