W oczekiwaniu na dziecko. Tak intymnych i prawdziwych portretów jeszcze nie było

"Waiting" to cykl zdjęć rosyjskiej fotografki, na których są pary spodziewające się dziecka.
"Waiting" to cykl zdjęć rosyjskiej fotografki, na których są pary spodziewające się dziecka. Fot. Screen z Facebooka
Żadnego photoshopa, żadnej scenografii, czy charakteryzacji. Każda z tych fotografii jest w stu procentach naturalna. Jana Romanowa pokazała, jak wyglądają ostatnie chwile przed przebudzeniem jej przyjaciół, znajomych. Bohaterów łączy jedno, niebawem przyjdzie na świat ich dziecko.

Przyszedł ten czas, kiedy to w otoczeniu fotografki zaczęło roić się od ślubów i ciążowych brzuszków. Wszystko zaczęło się zmieniać, ale właśnie te życiowe zmiany jej najbliższych stały się inspiracją do stworzenia tego niezwykłego cyklu. 40 zdjęć - to symboliczna liczba – właśnie tyle tygodni jesteśmy w ciąży, na ogół. Rosyjska fotografka zrobiła niezwykły projekt zatytułowany “Waiting”, który jest dokumentacją poranków par spodziewających się dziecka. Praca nad nim trwała kilka lat.
Opublikowany przez Jana Romanova na 16 luty 2012
Opublikowany przez Jana Romanova na 24 wrzesień 2014
Początkowo na zdjęciach pojawiali się jedynie przyjaciele, potem Romanowa zaczęła również szukać przez internet innych przyszłych rodziców, chętnych do uczestnictwa w tym dość śmiałym cyklu, który wymagał dużej otwartości, odwagi i dystansu. Zdjęcia bowiem były robione w weekendy w sypialniach jej bohaterów, najczęściej przy użyciu drabiny, by w pełni ująć śpiącą parę, obszar łóżka i to, co wokół niego. Chociaż jak pisze na swoim fb Jana, są tacy, którzy podejrzewają, że jest wkradającą się mieszkań siostrą spider-man'em.

Dear friends, 19 days left to support the crowdfunding of the "Waiting" photobook and now we have 41% (thank you Vlad...

Opublikowany przez Jana Romanova na 24 marzec 2015
Opublikowany przez Jana Romanova na 5 marzec 2015

While "Waiting" is still traveling somewhere out there through the web, sometimes people send me links where I meet even...

Opublikowany przez Jana Romanova na 14 listopad 2014
Na niektórych zdjęciach pojawiają się również zwierzęta, starsze dzieci. Gdzieś obok porozrzucane są codziennie przedmioty. To wszystko tworzy niezwykłą kompozycję, a w każdej z nich możemy dostrzec część siebie, kiedy to my byłyśmy w tym szczególnym okresie naszego życia.
Opublikowany przez Jana Romanova na 24 wrzesień 2014
Urocze, ciepłe, zabawne. Widzimy na nich nie tylko to, jak różnorodnie potrafią układać się nasze ciała we śnie, ale przede wszystkim dostrzegamy spokój. Obraz śpiących par spodziewające się dziecka ukazuje, że niezależnie od tego, czy tyłem do siebie, bokiem czy w poprzek – bo tak akurat przyszłej mamie może być wygodniej, to zawsze ze sobą. Więcej zdjęć ukazujących tę niezwykle silną więź łącząca przyszłych rodziców, możesz zobaczyć na janaromanova.com.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE