Dziecko rozpycha się i "widzi" słońce. Sprawdź, co dzieje się w 29. tygodniu ciąży

Jak wygląda 29. tydzień ciąży?
Jak wygląda 29. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
To już 29. tydzień ciąży! Nie możesz na pewno doczekać się, by zobaczyć już swoje dziecko, ale przed wami jeszcze dużo pracy. 29. tydzień ciąży to początek trzeciego trymestru i czas, kiedy waga dziecka w ciągu najbliższych tygodni podwoi się, a nawet potroi. Będziesz teraz odczuwać ogromne zmęczenie, więc warto zadbać o siebie i zwolnić tempo.


29. tydzień ciąży – który to miesiąc?
29. tydzień ciąży to drugi tydzień 7. miesiąca ciąży i zarazem drugi tydzień trzeciego trymestru. Obliczenia nie są łatwe, więc warto mieć przy sobie tabelkę – który to miesiąc ciąży. Jeżeli nie będziesz wiedziała, jak przeliczyć tygodnie na miesiące, z pewnością pomoże ci w tym lekarz, bądź pielęgniarka. W dokumentacji zawsze wpisują nie tylko tydzień ciąży, ale i dzień, gdyż dla nich tak szczegółowe informacje są niezwykle ważne. Każdy dzień rozwoju dziecka to ogromne zmiany i różnica kilku dni w ocenie badań USG ma znaczenie.


Jak wygląda dziecko w 29. tygodniu ciąży?
W 29. tygodniu ciąży dziecko ma długość ciała ok. 38-40 cm, a jego waga to około 1400 g. Do końca ciąży pozostało jeszcze 11 tygodni, więc dziecko ma czas urosnąć i podwoić, a nawet potroić swoją wagę.

Narządy dziecka są już w pełni ukształtowane, choć nadal się rozwijają. 29. tydzień ciąży to przede wszystkim czas gromadzenia tkanki tłuszczowej. Ciało dziecka staje się coraz bardziej krągłe, a skóra już nie tak przezroczysta, jak była jeszcze niedawno w 20. tygodniu ciąży.


Ze względu na to, że dziecko szybko rośnie, ma coraz mniej miejsca. Nie może już poskakać i robić fikołków, ale teraz poczujesz na pewno, co to znaczy rozpychanie się. 7. miesiąc ciąży to wspaniały czas nagrywania niezapomnianych filmów z brzuchem w roli głównej. Czy to stopa, a może łokieć? Dziecko wyraża swoje niezadowolenie z powodu coraz mniejszego pola do popisu, a przyszli rodzice mogą obserwować i cieszyć się z energii małego człowieka.


Dziecko w 29. tygodniu ciąży ma też doskonale rozwinięty węch, który pozwoli mu po urodzeniu bezbłędnie rozpoznać zapach matki. Teraz właśnie zdobywa cenne informacje o tym, jak pachnie. Oprócz węchu dynamicznie w 7. miesiącu ciąży rozwijają się także inne bodźce. Smak, który choć na razie jedynie ma do czynienia z wodami płodowymi, pozwoli wkrótce rozpoznać pokarm matki. Dziecko potrafi także wodzić oczami za źródłem światła, więc może „zobaczyć” słońce, które rozświetli mu wnętrze macicy. Płód ma także zdolność odczuwania temperatury, pamiętajcie jednak, że wystawianie się na słońce nie jest zalecane ciężarnym. Nie można także zapominać, że dziecko w 29. tygodniu ciąży może także odczuwać ból i reagować na niego.

Ulubionym zajęciem dziecka stanie się także słuchanie. Rozpoznaje już głosy rodziców i dźwięki muzyki. Warto więc czytać na głos książki i puszczać relaksacyjną muzykę. Nie ma jednak potrzeby przykładać słuchawek do brzucha, wasze dziecko doskonale już słyszy dźwięki, więc nadmierny hałas może być dla niego męczący.

Ponad 90 procent dzieci urodzonych w 29. tygodniu ciąży ma szansę na przeżycie. Z powodu wcześniactwa może wystąpić jednak wiele problemów, jak choćby wynikających z tego, że płuca dziecka nie są jeszcze gotowe do samodzielnego funkcjonowania. Na to trzeba jeszcze poczekać aż do 36. tygodnia ciąży.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 29. tygodniu ciąży
Jak wygląda brzuch w 29. tygodniu ciąży?
Brzuch w 29. tygodniu ciąży jest już widoczny i trudno go nie zauważyć. Ciężarna silnie odczuwa rozpychanie się dziecka i powinna nauczyć się liczyć ruchy dziecka. Najlepiej zrobić to po posiłku, wówczas można położyć się na pół godziny na lewym boki i zaobserwować, ile ruchów wykonuje dziecko. Według wytycznych powinno ich być ok. 5-8, ale jeżeli jest ich mniej, nie ma powodu wpadać w panikę. Dziecko także ma swój rytm i warto poobserwować go dłużej.

Dno macicy znajduje się w drugim tygodniu 7. miesiąca ciąży około 3-4 palce powyżej linii pępka. Obwód brzucha zwiększa się ok. 1 cm tygodniowo, ale jest to zależne od różnych czynników. Największym problemem staje się znalezienie właściwej pozycji do snu. Męczące staje się także łapanie oddechu, gdyż macica wywiera coraz większy nacisk na przeponę, uniemożliwiając efektywne oddychanie. Już za kilka tygodni nastąpi poprawa, kiedy brzuszek opuści się niżej. Sprawdź, ile przytyjesz w 3. trymestrze ciąży!
29. tydzień – objawy i dolegliwości
29. tydzień ciąży to czas, gdy przyszła mama musi zmagać się z wieloma problemami i dolegliwościami. Wynikają one po pierwsze z tego, że dziecko jest coraz większe, a po drugie z zaawansowania ciąży.

Oto lista tych, na które uskarża się większość ciężarnych na tym etapie ciąży:

– ruchy dziecka mogą stać się uciążliwe, zwłaszcza w czasie twojego odpoczynku. Dziecko kołysane przez ciebie w ciągu dnia chętnie zapada w drzemki, gdy jednak ty chcesz odpocząć, wówczas dziecko często się budzi i zaczyna szukać kontaktu.
– zgaga, niestrawność i wzdęcia, musisz zadbać o swoją dietę, by uniknąć w miarę możliwości tych dolegliwości
– częste wizyty w toalecie (nacisk na pęcherz)
– skurcze łydek
– opuchlizna nóg (warto odpoczywać na lewym boku z nogami uniesionymi poniżej linii ciała, gdy obrzęki będą duże należy skontaktować się z lekarzem)
– trudności z oddychaniem i ból żeber
– napady wilczego apetytu
hemoroidy w ciąży
– wahanie nastrojów, z jednej strony euforia, że coraz bliżej rozwiązania, z drugiej strach przed tym, czy poradzisz sobie jako matka

29. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?
Jeśli jeszcze nie wykonałaś badań rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na tygodnie 27-32 – możesz zrobić to teraz. W tym czasie powinno się wykonać badanie ginekologiczne, ocenę wysokości dna macicy i pH wydzieliny z pochwy, sprawdzić czynności serca dziecka, pomiar masy ciała oraz ciśnienia krwi.

W 29. tygodniu ciąży warto także pamiętać o wizycie u dentysty. Niestety najnowsze doniesienia nie są pomyślne dla ciężarnych, okazuje się, że wiele z nich z powodu odwapnienia traci zęby po ciąży.

Sprawdź, co dzieje się z ciałem kobiety i jak wygląda dziecko w 30. tygodniu ciąży! Kolejne zmiany i coraz bliżej rozwiązania.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...