logo
Dziecko w 29 tygodniu ciązy zaczyna widzieć światło z zewnątrz. fot. Eraxion/123rf.com
Reklama.

29 tydzień ciąży

29 tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko coraz intensywniej i szybciej rośnie. Zaczyna już rozpychać się w brzuchu, czasami powodując tym samym ciężarnej ból. Maluch zaczyna coraz lepiej słyszeć dźwięki z zewnątrz, a także widzieć światło, które przebija przez brzuch w ciągu dnia. Może już reagować ruchami na próby kontaktu z zewnątrz, dlatego warto do niego mówić, śpiewać mu oraz liczyć jego ruchy.

29 tydzień ciąży – który to miesiąc?

29 tydzień ciąży to drugi tydzień 7 miesiąca ciąży i zarazem drugi tydzień trzeciego trymestru. Obliczenia nie są łatwe, więc warto mieć przy sobie tabelkę – który to miesiąc ciąży. Jeżeli nie będziesz wiedziała, jak przeliczyć tygodnie na miesiące, z pewnością pomoże ci w tym lekarz, bądź pielęgniarka.

W dokumentacji personel medyczny zawsze wpisuje nie tylko tydzień ciąży, ale i dzień, gdyż tak szczegółowe informacje są niezwykle ważne. Każdy dzień rozwoju dziecka to ogromne zmiany i różnica kilku dni w ocenie badań USG ma znaczenie.

29 tydzień ciąży: waga dziecka i rozwój

W 29 tygodniu ciąży dziecko ma długość ciała ok. 38-40 cm, a jego waga to około 1400 g. Do końca ciąży pozostało jeszcze 11 tygodni, więc dziecko ma czas urosnąć i podwoić, a nawet potroić swoją wagę.

Narządy dziecka są już w pełni ukształtowane, choć nadal się rozwijają. 29 tydzień ciąży to przede wszystkim czas gromadzenia tkanki tłuszczowej. Ciało dziecka staje się coraz bardziej krągłe, a skóra już nie tak przezroczysta, jak była jeszcze niedawno w 20 tygodniu ciąży.

Ponad 90 procent dzieci urodzonych w 29 tygodniu ciąży ma szansę na przeżycie. Z powodu wcześniactwa może wystąpić jednak wiele problemów, jak choćby wynikających z tego, że płuca dziecka nie są jeszcze gotowe do samodzielnego funkcjonowania. Na to trzeba jeszcze poczekać aż do 36 tygodnia ciąży.

Rozwój zmysłów w 29 tygodniu ciąży

Dziecko w 29 tygodniu ciąży ma też doskonale rozwinięty węch, który pozwoli mu po urodzeniu bezbłędnie rozpoznać zapach matki. Oprócz węchu dynamicznie w 7 miesiącu ciąży rozwijają się także inne bodźce. Smak, który, choć na razie jedynie ma do czynienia z wodami płodowymi, pozwoli wkrótce rozpoznać pokarm matki.

Dziecko potrafi także wodzić oczami za źródłem światła, więc może zobaczyć słońce, które rozświetli mu wnętrze macicy. Płód ma także zdolność odczuwania temperatury, pamiętajcie jednak, że opalanie w ciąży nie jest zalecane. Nie można także zapominać, że dziecko w 29 tygodniu ciąży może także odczuwać ból i reagować na niego.

Ulubionym zajęciem dziecka stanie się także słuchanie. Rozpoznaje już głosy rodziców i dźwięki muzyki. Warto więc czytać na głos książki i puszczać relaksacyjną muzykę. Nie ma jednak potrzeby przykładać słuchawek do brzucha, wasze dziecko doskonale już słyszy dźwięki, więc nadmierny hałas może być dla niego męczący.

Jak wygląda dziecko w 29 tygodniu ciąży?

Zobacz, jak wygląda dziecko w 29 tygodniu ciąży na USG:

29 tydzień ciąży – jakie badania wykonać?

Jeśli jeszcze nie wykonałaś badań rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne na tygodnie 27-32 – możesz zrobić to teraz. W tym czasie powinno się wykonać:

  • ogólne badanie ginekologiczne
  • ocenę wysokości dna macicy
  • ocenę czynności serca płodu
  • przeciwciała antyD u kobiet z grupą krwi Rh(-), czyli tzw. odczyn Coombsa
  • badanie USG 3 trymestru
  • pH wydzieliny z pochwy
  • pomiar masy ciała i ciśnienia krwi
  • badanie ogólne moczu oraz morfologia.
  • W 29 tygodniu ciąży warto także pamiętać o wizycie u dentysty. Niestety najnowsze doniesienia nie są pomyślne dla ciężarnych, okazuje się, że wiele z nich z powodu odwapnienia ma problemy ze zdrowiem zębów i traci je po ciąży.

    29 tydzień – objawy i dolegliwości

    29 tydzień ciąży to czas, gdy przyszła mama musi zmagać się z wieloma problemami i dolegliwościami. Wynikają one z tego, że dziecko jest coraz większe oraz etapu zaawansowania ciąży. Oto lista dolegliwości, na które uskarża się większość ciężarnych na tym etapie ciąży:

  • ruchy dziecka mogą stać się uciążliwe, zwłaszcza w czasie twojego odpoczynku. Dziecko kołysane przez ciebie w ciągu dnia chętnie zapada w drzemki, gdy jednak ty chcesz odpocząć, wówczas dziecko często się budzi i zaczyna szukać kontaktu
  • zgaga, niestrawność i wzdęcia, musisz zadbać o swoją dietę, by uniknąć w miarę możliwości tych dolegliwości
  • częste wizyty w toalecie (nacisk na pęcherz)
  • skurcze łydek
  • opuchlizna nóg (warto odpoczywać na lewym boku z nogami uniesionymi poniżej linii ciała, gdy obrzęki będą duże należy skontaktować się z lekarzem)
  • trudności z oddychaniem i ból żeber
  • napady wilczego apetytu
  • wahanie nastrojów, z jednej strony euforia, że coraz bliżej rozwiązania, z drugiej strach przed tym, czy poradzisz sobie jako matka
  • hemoroidy.
  • Hemoroidy w 29 tygodniu ciąży

    – Możesz zaobserwować powiększenie hemoroidów. Hemoroidy to naczynia żylne wypełnione krwią, znajdujące się wewnątrz odbytu. Są one anatomiczną strukturą kanału odbytu i posiada je każdy człowiek – mówi o dolegliwościach 29 tygodnia ciąży Anna Norejko, położna i masażystka.

    I dodaje: – Współpracują z mięśniami-zwieraczami, kontrolując oddawanie stolca i gazów. Problem zaczyna się, gdy wspomniane hemoroidy powiększają się – czyli nadmiernie wypełniają krwią i pojawia się w okolicy stan zapalny. W zależności od nasilenia choroby możemy wyróżnić:

  • hemoroidy wewnętrzne – praktycznie niewidoczne
  • hemoroidy zewnętrzne – wydostające się poza granicę odbytu.
  • Powstawaniu hemoroidów w czasie ciąży sprzyjają: zmiany hormonalne, ucisk macicy na jelita oraz na naczynia odbytu. Powiększająca się macica uciska na jelita, co sprzyja pojawieniu się zaparć. Ciężarna, chcąc się wypróżnić, doprowadza do zwiększonego parcia i wydostania się poza granice odbytu hemoroidów.

    Kolejną przyczyną może być ucisk macicy na naczynia odbytu – sprzyja to zastojom krwi i ich rozciąganiu. Jeszcze innym czynnikiem jest nieprawidłowa dieta – zbyt mała ilość błonnika i płynów powoduje zaparcia, a te z kolei wzmożone parcie podczas wypróżniania – a to już droga do powstania bolesnych, piekących guzków.

    Jak zapobiegać powstaniu hemoroidów w ciąży?

    1. Wykonuj ćwiczenia mięśni dna miednicy – pobudzą krążenie krwi w okolicy odbytu, zapobiegając jej zaleganiu i poszerzaniu naczyń krwionośnych.
    2. Stosuj dietę bogatą w błonnik oraz dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Unikanie potraw sprzyjających zaparciom: czekolady, mocnej herbaty.
    3. Ćwicz – umiarkowany wysiłek fizyczny pobudza krążenie krwi.
    4. Unikaj sytuacji prowadzących do wzmożonego ciśnienia w jamie brzusznej, np. dźwigania.

    Jak wygląda brzuch w 29 tygodniu ciąży?

    Brzuch w 29 tygodniu ciąży jest już widoczny i trudno go nie zauważyć. Ciężarna silnie odczuwa rozpychanie się dziecka i powinna nauczyć się liczyć ruchy dziecka. Najlepiej zrobić to po posiłku, wówczas można położyć się na pół godziny na lewym boku i obserwować, ile ruchów wykonuje dziecko. Według wytycznych powinno ich być ok. 5-8, ale jeżeli jest ich mniej, nie ma powodu wpadać w panikę. Dziecko także ma swój rytm i warto obserwować je dłużej.

    W drugim tygodniu 7 miesiąca ciąży dno macicy znajduje się około 3-4 palce powyżej linii pępka. Obwód brzucha zwiększa się ok. 1 cm tygodniowo, ale jest to zależne od różnych czynników. Największym problemem staje się znalezienie właściwej pozycji do snu. Męczące staje się także łapanie oddechu, gdyż macica wywiera coraz większy nacisk na przeponę, uniemożliwiając efektywne oddychanie. Już za kilka tygodni nastąpi poprawa, kiedy brzuszek opuści się niżej.

    logo
    Dziecko w brzuchu w 29 tygodniu ciąży rozpycha się coraz mocniej. fot. fot. Eraxion/123rf.com

    Ze względu na to, że dziecko szybko rośnie, ma też coraz mniej miejsca. Nie może już poskakać i robić fikołków, ale teraz poczujesz na pewno, co to znaczy rozpychanie się. 7 miesiąc ciąży to wspaniały czas nagrywania niezapomnianych filmów z brzuchem w roli głównej: często na powierzchni brzucha widać uwypuklenia. Czy to stopa, a może łokieć? Dziecko wyraża swoje niezadowolenie z powodu coraz mniejszego pola do popisu, a przyszli rodzice mogą obserwować i cieszyć się z energii małego człowieka.

    28 tydzień ciąży < 29 tydzień ciąży > 30 tydzień ciąży

    Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.

    Źródło: mp.pl, ptgin.pl, nhs.uk, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org