7. miesiąc ciąży. Skurcze w 7. miesiącu ciąży? Bez obaw, to skurcze przepowiadające

Prawo autorskie: subbotina / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: subbotina / 123RF Zdjęcie Seryjne W 7 miesiącu dziecko przede wszystkim rośnie i przybiera na wadze.
Dziecko w 7. miesiącu ciąży mierzy 40 cm i waży ponad kilogram! W 7. miesiącu dziecko przede wszystkim rośnie i przybiera na wadze. 7. miesiąc ciąży przypada na 28-31 tydzień ciąży. To już ostatni trymestr ciąży!


Jak rozwija się dziecko w 7. miesiącu ciąży?
Ciało dziecka jest już w pełni ukształtowane. Mierzy ono już ok. 40 cm i waży ponad kilogram! W 6. miesiącu ciąży otworzyło oczy, teraz przyszła pora na pojawienie się tkanki tłuszczowe, szkielet kostnieje. Skóra zmienia zabarwienie z czerwonej na różową, zaczyna zanikać meszek, który do tej pory pokrywał ciało malucha.


W 7. miesiącu ciąży dziecko przede wszystkim rośnie i przybiera na wadze. Wszystkie narządy są już wykształcone, teraz maluch będzie doskonalił ich pracę i ćwiczył czynności życiowe. Mózg intensywnie się rozwija i powiększa, a przekazywanie impulsów nerwowych jest coraz szybsze.

Jakie umiejętności posiada dziecko w 7. miesiącu ciąży?

Maluszek zaczyna myśleć! Doskonali też oddychanie - porusza klatką piersiową wciągając do płuc na razie nie powietrze, a płyn owodniowy. Z racji tego, że malec jest coraz większy, ma coraz mniej miejsca! Swobodne przemieszczanie się i akrobatyczne fikołki muszą ustąpić miejsca kopaniu nóżkami i rozpychaniu się łokciami. W 30. tygodniu ciąży wiele dzieci przybiera już pozycję ,,do wyjścia" - główką w dół.


Dziecko ma już swój własny rytm dnia. Możesz zorientować się kiedy maluch jest aktywny, a kiedy odpoczywa. Najczęściej robi to odwrotnie do ciebie. Jeśli ty kładziesz się do łóżka, by odpocząć - on staje się aktywny. Jeśli chodzisz, pracujesz - śpi, kołysany twoimi ruchami. Maluch reaguje na światło i dźwięk, może odczuwać smutek, a nawet ból. Ssanie kciuka i połykanie wód płodowych niekiedy wywołuje u niego czkawkę, którą czujesz też ty! W 7. miesiącu ciąży twoje dziecko rośnie i przybiera na wadze, a ty zaczynasz to coraz bardziej odczuwać.


Jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety w 7. miesiącu ciąży?
Znacznie wzrasta masa ciała, powiększa się brzuch/ Powiększająca się macica uciska na przeponę, dlatego coraz trudniej ci oddychać.

Jak się możesz czuć w 7. miesiącu ciąży?
Oprócz objawów, które zauważyłaś u siebie do tej pory (świąd skóry brzucha, kurcze nóg, obrzęki stóp, dłoni) mogą pojawić się trudności w zasypianiu i spłycenie oddechu. Pojawiają się też skurcze macicy (tzw. skurcze przepowiadające).

Przyrost masy ciała i powiększający się brzuch mogą powodować większe zmęczenie i bóle pleców. Uciążliwe są też zaparcia, które w efekcie prowadzą do hemoroidów. Samopoczucie kobiety na początku 3. trymestru ciąży. Bardzo często w ostatnim trymestrze ciąży pojawiają się obawy dotyczące zdrowia dziecka, porodu. Nasuwa się pytanie: czy i jak poradzę sobie w roli matki? Jest to naturalne. Strach przed porodem i nową sytuacją dotyka wiele kobiet, dlatego warto zapisać się do szkoły rodzenia, gdzie część z tych obaw może zostać rozwiana, dzięki konkretnym informacjom o tym, jak przebiega poród, jak radzić sobie z bólem, jak pielęgnować noworodka itp.

Zalecenia dla kobiet w 7. miesiącu ciąży
Jeśli do tej pory tego nie zrobiłaś - pomyśl o aktywności fizycznej! Sport w ciąży jest jak najbardziej wskazany. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo możesz też uprawiać seks nawet do 9. miesiąca ciąży! Zadbaj swoją dietę i pamiętaj o przyjmowaniu suplementów w postaci witamin!

Do 7. miesiąca (jeśli ciąża przebiega prawidłowo) wizyty u lekarza odbywają się co 4 tygodnie. Od 32 tyg. powinnaś odwiedzać ginekologa co 2 tyg. Między 28 a 32 tyg. lekarz wykona USG, oceni wtedy wzrost i położenie płodu, łożysko, płyn owodniowy.

Badania, które należy wykonać w 7. miesiącu ciąży:
-USG
-badanie WR (odczyn Wassermana)
- badanie serologiczne wykrywające kiłę,
- badanie na obecność antygenu HBS - na nosicielstwo żółtaczki typu B,
- posiew z pochwy (w drogach rodnych mogą pojawić się paciorkowce typu B, które zagrażają dziecku) - w przypadku pozytywnego wyniku, w trakcie porodu kobiecie zostanie podany antybiotyk.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0"Dobry poród to więcej niż zdrowe dziecko". O tych zaleceniach niewiele kobiet ma pojęcie