mamDu_avatar

7 miesiąc ciąży: mogą pojawić się skurcze przepowiadające. Co jeszcze warto wiedzieć?

Martyna Pstrąg-Jaworska

13 października 2016, 09:23 · 3 minuty czytania
Gratulacje, właśnie zaczynasz 3 trymestr ciąży. Dziecko w 7 miesiącu ciąży mierzy 40 cm i waży ponad kilogram! W 7 miesiącu dziecko przede wszystkim rośnie i przybiera na wadze. Przyszłej mamie zwykle jest już coraz ciężej z powodu brzucha. Może też zacząć odczuwać skurcze przepowiadające.


7 miesiąc ciąży: mogą pojawić się skurcze przepowiadające. Co jeszcze warto wiedzieć?

Martyna Pstrąg-Jaworska
13 października 2016, 09:23 • 1 minuta czytania
Gratulacje, właśnie zaczynasz 3 trymestr ciąży. Dziecko w 7 miesiącu ciąży mierzy 40 cm i waży ponad kilogram! W 7 miesiącu dziecko przede wszystkim rośnie i przybiera na wadze. Przyszłej mamie zwykle jest już coraz ciężej z powodu brzucha. Może też zacząć odczuwać skurcze przepowiadające.
W 7 miesiącu dziecko przede wszystkim rośnie i przybiera na wadze. fot. subbotina/123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

7 miesiąc ciąży

7 miesiąc ciązy to początek trzeciego trymestru ciąży, czyli ostatniej prostej do porodu. Obejmuje czas między 28 tygodniem ciąży a 31 tygodniem ciąży. W tym czasie dziecko intensywnie rośnie i nabiera masy, a jego kości twardnieją. W tym czasie maluch zaczyna również nie tylko czuć, ale też myśleć. Ciężarna może odczuwać coraz cięższy brzuch i skurcze przepowiadające, które przygotowują ciało do porodu.


Jak rozwija się dziecko w 7 miesiącu ciąży?

Ciało dziecka jest już w pełni ukształtowane. Mierzy ono już ok. 40 cm i waży ponad kilogram! W 6 miesiącu ciąży maluch otworzył oczy, a teraz w 7 miesiącu przyszła pora na pojawienie się tkanki tłuszczowej i kostnienie szkieletu. Skóra zmienia zabarwienie z czerwonej na różową i zaczyna zanikać meszek, który do tej pory pokrywał ciało malucha.

W 7 miesiącu ciąży dziecko przede wszystkim rośnie i przybiera na wadze. Wszystkie narządy są już wykształcone, teraz maluch będzie doskonalił ich pracę i ćwiczył czynności życiowe. Mózg intensywnie się rozwija i powiększa, a przekazywanie impulsów nerwowych jest coraz szybsze.

Co potrafi dziecko w 7 miesiącu ciąży?

Dziecko zaczyna myśleć! Doskonali też umiejętność oddychania – porusza klatką piersiową, wciągając do płuc na razie nie powietrze, a płyn owodniowy. Z racji tego, że dziecko jest coraz większe, ma też coraz mniej miejsca. Swobodne przemieszczanie się i akrobatyczne fikołki muszą ustąpić miejsca kopaniu nóżkami i rozpychaniu się łokciami. W 30 tygodniu ciąży wiele dzieci przybiera już pozycję "do wyjścia", czyli główką w dół.

Dziecko ma już swój własny rytm dnia. Możesz zorientować się kiedy maluch jest aktywny, a kiedy odpoczywa. Najczęściej robi to odwrotnie do ciebie. Jeśli ty kładziesz się do łóżka, by odpocząć – on staje się aktywny. Jeśli chodzisz albo pracujesz – śpi, kołysany twoimi ruchami.

Maluch reaguje na światło i dźwięk, może odczuwać smutek, a nawet ból. Ssanie kciuka i połykanie wód płodowych niekiedy wywołuje u niego czkawkę, którą ty też czujesz poprzez charakterystyczne podskakiwanie brzucha.

Badania w 7 miesiącu ciąży

Do 7 miesiąca ciąży (jeśli ciąża przebiega prawidłowo) wizyty u lekarza odbywają się co 4 tygodnie. Od 32 tygodnia ciąży lekarz zwykle zaleca wizyty kontrolne co 2 tygodnie. Między 28 a 32 tygodniem lekarz zleca również USG ciąży w trzecim trymestrze. Ginekolog na podstawie badania ocenia wzrost i położenie płodu, łożysko, płyn owodniowy.

W 7 miesiącu ciąży lekarz zwykle zleca badania:

  • morfologia krwi
  • badanie ogólne moczu
  • przeciwciała odpornościowe
  • badanie USG
  • w przypadku występowania wskazań – podanie globuliny anty-D (28-30 tydzień ciąży)
  • badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży.

7 miesiąc ciąży: ciało i samopoczucie

Jeśli do tej pory tego nie zrobiłaś – pomyśl o aktywności fizycznej. Sport w ciąży jest jak najbardziej wskazany, a nawet zwykłe spacery, tańczenie i rozciąganie pomogą ci lżej przejść poród siłami natury oraz połóg. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, uprawiaj też seks, on również jest rodzajem aktywności fizycznej. Jeśli nie ma przeciwwskazań od lekarza, możesz go uprawiać nawet do 9 miesiąca ciąży.

W 7 miesiącu ciąży znacznie wzrasta masa ciała, bo dziecko coraz szybciej rośnie i nabiera masy ciała. Dziecko i macica naciskają na przeponę, więc możesz mieć kłopoty z oddychaniem. Oprócz objawów, które zauważyłaś u siebie do tej pory:

  • świąd skóry brzucha
  • skurcze nóg
  • obrzęki stóp i dłoni,

mogą pojawić się trudności w zasypianiu i spłycenie oddechu. Pojawiają się też skurcze macicy (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, czyli przepowiadające).

Część kobiet z powodu zmęczenia i ciągłych dolegliwości czuje się już zmęczona byciem w ciąży. Bardzo często w ostatnim trymestrze ciąży pojawiają się też obawy dotyczące zdrowia dziecka i porodu, ponieważ jest już coraz bliżej do końca ciąży. Jest to naturalne.

Strach przed porodem i nową sytuacją dotyka wiele kobiet, dlatego warto zapisać się do szkoły rodzenia, gdzie część z tych obaw może zostać rozwiana. W szkole rodzenia położne wyjaśniają z rodzicami wszelkie wątpliwości, opowiadają o tym, jak przebiega poród, jak radzić sobie z bólem, jak pielęgnować noworodka itp.

Źródła: mp.pl, zdrowie.pap.pl, ptgin.pl