biełe plamy na zębach, próchnica u dziecka
Białe plamy na zębach mogą skończyć się wystąpieniem w zębach ubytku, w którym bez przeszkód w krótkim czasie rozwinie się próchnica. Fot. 123rf
REKLAMA
  • Przyczyną występowania białych plamek na zębach jest odwapnienie i tworzenie się płytki nazębnej.
  • Białe plamy na zębach mogą skończyć się wystąpieniem w zębach ubytku, w którym bez przeszkód w krótkim czasie rozwinie się próchnica.
  • W przypadku wystąpienia białych plam u dzieci dentysta może zalecić fluoryzację zębów.
  • Niezaleczone przebarwienia na zębach prowadzą do usunięcia chorej części uzębienia.
  • Białe plamy na zębach u dzieci, i u dorosłych nie zwiastują niczego dobrego. Są pierwszym objawem tego, że nie dbamy wystarczająco o zęby.

    Białe plamki na zębach: przyczyny

    Przebarwienia na zębach są nieuchronnym zwiastunem próchnicy. Przyczyną występowania białych plamek na zębach jest odwapnienie i tworzenie się płytki nazębnej. Kolejnym etapem będzie demineralizacja szkliwa. Ta z kolei występuje w wyniku działania kwasów, które wytwarzane są przez bakterie występujące w jamie ustnej.
    Ponieważ po każdym posiłku bakterie zakwaszają środowisko i dopiero po jakimś czasie ślina przywraca w jamie ustnej równowagę, bakterie mają więc czas, aby przyczynić się do powstania przebarwień na zębach. Zwłaszcza jeśli pozwalamy sobie na dietę bogatą w cukry oraz nie myjemy zębów wystarczająco często.
    Białe plamy na zębach mogą skończyć się wystąpieniem w zębach ubytku, w którym bez przeszkód w krótkim czasie rozwinie się próchnica.

    Co oznaczają białe plamki na zębach mlecznych u dzieci?

    Białe plamki zauważone na zębach u niemowlęcia, czy małego dziecka do 2 roku życia nie powinny niepokoić. Wynikają one z procesu mineralizacji zębów, który jeszcze się nie zakończył. By uniknąć powstawania białych plam na dopiero co wyrżniętych zębach, koniecznie należy dbać o właściwą higienę jamy ustnej. Pasta do zębów od pierwszego ząbka nie powstała bez powodu.
    W przypadku zębów mlecznych skutków powstawania białych plam może być więcej. To już nie tylko demineralizacja, przebarwienia mogą oznaczać:
  • Zmiany próchnicowe, które nie miną po wypadnięciu mleczaków, a przeniosą się na zęby stałe.
  • Niedostateczną higienę jamy ustnej przy noszeniu aparatu ortodontycznego.
  • Odwapnienie zębów, które może prowadzić do powstawania dziur w zębach.
  • Próchnicę butelkową.
  • Zbyt małą fluoryzację zębów w czasie pielęgnacji.
  • Białe plamki na zębach: co zrobić?

    Przy zauważeniu białym plam na zębach u dzieci należy umówić je do dentysty. Tylko on będzie w stanie ocenić, czy białe przebarwienia to początek próchnicy, czy objaw niedostatecznej higieny, której proces można cofnąć.
    Dentysta może zalecić w przypadku wystąpienia białych plam lakierowanie zębów. Ten zabieg polega na pokryciu zębów preparatem zawierającym związku fluoru, który pomaga w przywracaniu właściwego pH w ustach po posiłku. Lakierowanie wzmocni zęby i uchroni przed powstawaniem zmian próchnicowych.
    W przypadku, jeśli zmiany na zębach związane są z ortodoncją i noszeniem aparatu, trzeba zmienić dziecku szczoteczkę na taką, która dotrze w trudno dostępne miejsca, uzupełnić kosmetyczkę o irygator i nici do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
    Niezaleczone przebarwienia na zębach mogą skończyć się wyrwaniem zęba.