Jak wygląda badanie USG w ciąży i po co się je wykonuje?

Prawo autorskie: sudok1 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: sudok1 / 123RF Zdjęcie Seryjne USG jest badaniem nieinwazyjnym, nie powoduje żadnych dodatkowych obciążeń dla ciąży lub matki.
Pierwsze badanie jakie musimy wykonać w ciąży, to USG. Nie należy się go obawiać, ponieważ to podstawowe badanie, które lekarz ma obowiązek przeprowadzić.

Jest ono niezwykle ważne. Ma za zadanie monitorowanie przebiegu ciąży, stanu dziecka oraz wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości. Powinno się je przeprowadzić przynajmniej trzykrotnie. Na początku między 11. a 14. tygodniem, następnie między 18. a 22., oraz po 30. tygodniu. Jedynie w przypadku, gdy ciężarna jest chora, wykonuje się je częściej. Jeśli ciąża jest zagrożona lub istnieją przesłanki, że płód może się źle rozwijać, wtedy lekarz określi częstotliwość wizyt.


Czasami kobiety martwią się, że USG może im zaszkodzić. Te obawy są zupełnie niepotrzebne. USG jest badaniem nieinwazyjnym, nie powoduje żadnych dodatkowych obciążeń dla ciąży lub matki. Należy je wykonywać tak często, jak zaleca lekarz.


USG transwaginalne czy przez brzuch?
Na samym początku ciąży, czyli do ok. 12. tygodnia, lekarz może wykonywać badanie sondą dopochwową. Po 3 miesiącu, robi się je jedynie przez powłoki brzuszne. USG dopochwowe polega na tym, że lekarz wprowadza do pochwy sondę, wcześniej posmarowaną specjalnym żelem i ogląda na ekranie jak rozwija się płód. USG przez powłoki brzucha wygląda nieco inaczej. Ginekolog smaruje brzuch nawilżającą warstwą żelu i wykonuje badanie specjalnym urządzeniem, przesuwając je po brzuchu kobiety.

USG nie wymaga wcześniejszego przygotowania, nie trzeba być na czczo. Ja już wspominaliśmy jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Trwa od 10 do 20 minut. Istnieje możliwość zapisania badania na płycie CD lub wydrukowania zdjęć z aparatury wykonującej badanie.


USG powie ci, jakiej płci jest dziecko
To jedna z informacji, na którą rodzice czekają z niecierpliwością. Chłopiec, czy dziewczynka? Dzięki dzisiejszej medycynie, jesteśmy w stanie określić płeć płodu już w 20. tygodniu trwania ciąży. Jednak nie jest to wynik dający stuprocentową pewność. Czasami lekarz nie jest w stanie zobaczyć dokładnie jakie narządy płciowe wykształciły się u dziecka. Zależy to od pozycji w jakiej znajduje się płód.

Ciekawe jest jednak to, że aparatura USG jest w stanie określić w jakim wieku jest nasze maleństwo, a dokładność wynosi plus/minus kilka dni. Obliczeń dokonuje na podstawie parametrów takich jak: długość nóg, rąk, wielkość głowy czy obwód brzucha. Czasami pacjentki sugerują, że wynik jest fałszywy, ponieważ w te dni nie współżyły. Jednak jeśli różnica nie wynosi powyżej dwóch tygodni, to należy przyjąć ten wynik jako prawdopodobny, ponieważ dzieci różnią się między sobą rozmiarami.

Jaki jest cel USG?
To badanie przede wszystkim pozwala ginekologi na kontrolowanie rozwoju płodu. Lekarz może na nim obserwować rozwój poszczególnych narządów: serca, nerek, kręgosłupa itd. To bardzo ważne badanie w sytuacji, gdy w grę wchodzi możliwość dziedziczenia wad genetycznych. Prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa, lekarz może określić już nawet ok. 13. tygodnia ciąży. Jeśli zauważy jakieś niepokojące zmiany, to od razu skieruje ciężarną na badania diagnostyczne.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE