W przypadku, gdy ciężarna jest chora, USG w ciąży wykonuje się je częściej. Jeśli ciąża jest zagrożona lub istnieją przesłanki, że płód może się źle rozwijać, wtedy lekarz określi częstotliwość wizyt.
Pierwsze USG w ciąży
Pierwsze badanie - jest to
USG transwaginalne - wykonuje się zwykle jeszcze przed 10. tygodniem (ono jeszcze nie jest obowiązkowe). Lekarz może wtedy potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Dokładnie widzi jajo płodowe, jego lokalizację, może też określić wiek ciążowy na podstawie długości ciemieniowo-siedzeniowej, liczbę zarodków, a także zbadać stan narządów rodnych kobiety - macicy, szyjki orz przydatków.
Czy USG w ciąży jest bezpieczne?
Czasami kobiety martwią się, że USG w ciąży może im zaszkodzić. Te obawy są zupełnie niepotrzebne. USG jest badaniem nieinwazyjnym, nie powoduje żadnych dodatkowych obciążeń dla ciąży lub matki. Należy je wykonywać tak często, jak zaleca lekarz.
Jak przygotować się do USG w ciąży?
USG nie wymaga wcześniejszego przygotowania, nie trzeba być na czczo. Jak już wspominaliśmy, jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Trwa od 10 do 20 minut. Istnieje możliwość zapisania badania na płycie CD lub wydrukowania zdjęć z aparatury wykonującej badanie
USG 1. trymestru
Przeprowadza się je
między 11. a 14. tygodniem ciąży. Na samym początku ciąży, czyli do ok.
12. tygodnia ciąży, lekarz może wykonywać badanie sondą dopochwową. Po 3. miesiącu USG w ciąży robi się przez powłoki brzuszne.
USG dopochwowe polega na tym, że lekarz wprowadza do pochwy sondę, wcześniej posmarowaną specjalnym żelem i ogląda na ekranie jak rozwija się płód.
USG przez powłoki brzucha wygląda nieco inaczej. Ginekolog smaruje brzuch nawilżającą warstwą żelu i wykonuje badanie specjalnym urządzeniem, przesuwając je po brzuchu kobiety.