Badania w ciąży, które refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Lista jest długa
Redakcja MamaDu
19 września 2016, 17:15·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 19 września 2016, 17:15
W ciąży należy wykonać szereg różnych badań. Niektóre są specjalistyczne i niestety drogie. Zastanawiasz się za co musisz zapłacić, a co gwarantuje ci państwo? Zobacz, co ci aktualnie przysługuje.
Reklama.
27 sierpnia 2004 roku w życie weszła ustawa (Art. 13, Dz. Ust. Nr 210 z 2004 r.), która zapewnia każdej kobiecie w ciąży, bez względu na to czy posiada ubezpieczenie zdrowotne czy nie, opiekę medyczną. Mówiąc inaczej każda przyszła mama może, a nawet ma prawo, do konsultacji lekarskiej, badań diagnostycznych i opieki okołoporodowej za darmo.
Niestety polska rzeczywistość pokazuje, że wiele kobiet w ciąży nie ma pojęcia co im przysługuje, jakie badania są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a przychodnie i lekarze nie informują ich. To powoduje, że wiele badań jest wykonywanych w prywatnych gabinetach, oczywiście za pieniądze. Jak tego uniknąć i nie pozwolić się zwyczajnie naciągnąć?
Niestety, zaufanie do służby zdrowia może być kiepską taktyką i przede wszystkim kosztowną. Dlatego najlepiej jest zapoznać się z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Zdrowa z dn. 23 września 2010 r. To on określa wszystkie badania diagnostyczne, które kobieta w ciąży ma prawo wykonać za darmo. Najlepiej wydrukować sobie tę listę i mieć ją ze sobą na wizytach lekarskich.
NFZ refunduje badania diagnostyczne takie jak:
Badania ginekologiczne:
- badanie ginekologiczne ogólne (podmiotowe i przedmiotowe)
- cytologia,
- badanie czystości pochwy,
- badanie gruczołów sutkowych;
Badania laboratoryjne: - morfologia krwi,
- oznaczenie grupy krwi oraz czynnika Rh,
- rozpoznanie przeciwciał odpornościowych,
- badanie ogólne moczu,
- badanie stężenia glukozy we krwi;
Badania w kierunku rozpoznania bądź wykluczenia choroby zakaźnej: - kiła (VDRL),
- HIV,
- wirusowe zapalenie wątroby typu B - antygen Hbs (HBV),
- wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV),
- toksoplazmoza (IgG, IgM),
- różyczka,
- paciorkowce B-hemolizujące;
Badania hormonalne: - ocena funkcji tarczycy (TSH);
Badania położnicze: - badanie ultrasonograficzne,
- badanie dna miednicy,
- badania prenatalne dla kobiet z grupy ryzyka (m.in. powyżej 35. roku życia),
- ocena czynności serca płodu,
- ocena aktywności płodu,
- ocena ruchów płodu,
- ktg;
Inne badania: - pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
- pomiar wzrostu, masy i indeksu ciała,
- badanie stomatologiczne.
Za jakie badania musi zapłacić kobieta w ciąży? Wydaje się to oburzające, że ciężarna musi zapłacić za pewne badania, ale niestety taką mamy służbę zdrowia. Na szczęście to jedynie bardzo specjalistyczne badania, wykonywane wtedy, gdy lekarz prowadzi diagnostykę w kierunku nieprawidłowości w rozwoju płodu lub problemów zdrowotnych przyszłej mamy. To np. badanie krwi wykrywające wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV.
Ile trzeba zapłacić za badania w ciąży? Koszt takich badań jest różny, ceny wahają się między 100 zł do nawet 1000 zł. Poza badaniami diagnostycznymi, kobiety w ciąży muszą też zapłacić za niektóre badania prenatalne. To czym różnią się badania refundowane od tych nierefundowanych, to przede wszystkim fakt, że lekarz nie może wypisać skierowania na badanie płatne.