mamDu_avatar

Bezsenność w ciąży to wcale nie rzadkość. Sprawdź, dlaczego dotknęła także ciebie

Dominika Lange

26 kwietnia 2022, 15:51 · 3 minuty czytania
Bezsenność w ciąży to częste zjawisko, które zazwyczaj jest wywołane zmianami hormonalnymi i fizjologicznymi, które zachodzą w organizmie. Sprawdź, jak sobie z nią radzić.


Bezsenność w ciąży to wcale nie rzadkość. Sprawdź, dlaczego dotknęła także ciebie

Dominika Lange
26 kwietnia 2022, 15:51 • 1 minuta czytania
Bezsenność w ciąży to częste zjawisko, które zazwyczaj jest wywołane zmianami hormonalnymi i fizjologicznymi, które zachodzą w organizmie. Sprawdź, jak sobie z nią radzić.
Wiele przyszłych mam boryka się z bezsennością. fot. Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Bezsenność w ciąży dotyka wielu przyszłych mam i może pojawić się na każdym etapie ciąży.
  • Kłopoty z zasypianiem i częste budzenie się w nocy to skutek rozregulowania gospodarki hormonalnej przyszłej mamy. Później dodatkowe problemy powoduje powiększający się obwód brzucha czy bóle kręgosłupa.
  • W ciąży nie można brać leków nasennych. Na szczęście są domowe sposoby, które pomagają poprawić jakość snu w ciąży.

Bezsenność w ciąży

Bezsenność w ciąży nie jest ci obca? Coraz częściej borykasz się z kłopotami z zaśnięciem, budzisz się zmęczona? Spokojnie, nie ty jedyna – ta przypadłość dotyka wielu przyszłych mam i może pojawić się na każdym etapie ciąży. Główną przyczyną pojawiania się kłopotów ze snem są zmiany hormonalne i biologiczne, które zachodzą w ciele kobiety.

Ale to nie jedyny powód bezsenności w ciąży. Wiele mam odczuwa lęk o zdrowie dziecka czy przebieg porodu, dlatego bezsenność często pojawia się także w trzecim trymestrze ciąży. Są jednak domowe sposoby, by przeciwdziałać bezsenności. Niezależnie od przyczyny.

Bezsenność w ciąży: objawy

Bezsenność w ciąży może pojawić się już w pierwszym trymestrze ciąży. To wtedy dochodzi do rozregulowania gospodarki hormonalnej kobiety. We krwi rośnie stężenie estrogenów i progesteronów, które bezpośrednio przekładają się na obniżenie samopoczucia psychicznego czy nagłe pojawienie się tzw. huśtawek nastroju.

Ale to nie wszystko, bo te biologiczne zmiany wpływają także na sen. Mało kto zdaje sobie sprawę, że zmiany hormonalne wywołane ciążą zmieniają cykl snu: wydłużają fazę snu płytkiego, czyli REM i skracają fazę snu głębokiego, czyli NREM. Oznacza to tyle, że kobieta zaczyna się coraz częściej budzić i nie przesypiać nocy.

W drugim semestrze mogą pojawić się dodatkowe problemy z zaśnięciem, co często wiąże się bardziej z kwestiami "technicznymi". Przyszła mama coraz częściej ma kłopot z przybraniem wygodnej pozycji do snu: obwód brzucha jest coraz większy, dokuczać jej mogą bóle kręgosłupa czy nadwrażliwość piersi.

Z kolei w ostatnim trymestrze ciąży, kiedy ciało przygotowuje się do porodu, bezsenność w ciąży może być spowodowana częstymi ruchami dziecka, skurczami oraz uciskiem macicy na pęcherz, który powoduje parcie na pęcherz. Wiele mam odczuwa też lęk przed porodem, więc bezsenność w ciąży ma przyczyny także w sferze psychicznej.

Domowe sposoby na bezsenność w ciąży

Analizując przyczyny bezsenności w ciąży można dojść do wniosku, że ciężko jej przeciwdziałać. I jest w tym sporo prawdy, bo nasilenie bezsenności w ciąży zależy od indywidualnych predyspozycji każdej mamy, m.in. podatności na stres czy występowania określonych objawów.

Warto pamiętać, że w ciąży nie można brać wielu leków, w tym leków nasennych. Warto zatem poznać domowe sposoby, które pozwolą podnieść jakość snu i rozprawić się z bezsennością w ciąży. Oto one:

  • zadbanie o relaks i obniżenie napięcia psychicznego. Pomocne może okazać się poznanie technik relaksacyjnych takich jak m.in. medytacja czy słuchanie wyciszającej muzyki
  • aktywność fizyczna przeznaczona dla kobiet w ciąży i dopasowana do ich etapu ciąży
  • picie naparów z ziół uspokajających. Trzeba jednak pamiętać, że wiele z nich jest niewskazanych lub zabronionych dla kobiet w ciąży
  • ograniczenie kofeiny i unikanie ciężkostrawnych posiłków
  • zadbaj o miejsce i pozycje do spania, przewietrz sypialnię i zasłoń zasłony.

Poduszka ciążowa na bezsenność

Jednym z gadżetów, które mogą okazać się pomocne przy walce z bezsennością w ciąży, jest tzw. poduszka ciążowa. To specjalnie wyprofilowana poduszka, która jest dedykowana głównie kobietom w trzecim semestrze ciąży, kiedy nie można spać na plecach, a brzuszek jest już tak duży, że utrudnia wygodne ułożenie się w łóżku.

Taka poduszka działa relaksacyjnie na różne części ciała przyszłej mamy, odciąża kręgosłup i zapewnia przyjemne podparcie. Po porodzie można ją wykorzystać do karmienia dziecka.

Czytaj także: https://mamadu.pl/151689,okres-ciazy-to-dla-wielu-kobiet-trudny-czas-nie-czuja-sie-soba