W 30 tygodniu ciąży płód intensywnie się rozwija, a ty możesz odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Choć zmęczenie jest duże i trudno przespać ci całą noc bez wstawania do łazienki, zaczynasz urządzać pokój dziecka i kupować ubranka. To tzw. syndrom wicia gniazda. Na co musisz się przygotować i jakie zmiany czekają cię w 30 tygodniu ciąży?
Reklama.
30 tydzień ciąży
– Na tym etapie ciąży u kobiet pojawia się wzmożony apetyt. Może to niestety skutkować nadmiernym przyrostem masy ciała – mówi o 30 tygodniu ciąży mgr Anna Norejko, położna i masażystka. Ekspertka radzi, by w tym czasie zadbać o zrównoważoną dietę oraz zaopatrzyć się w zdrowe przekąski, takie jak suszone owoce czy orzechy.
30 tydzień ciąży – który to miesiąc?
30 tydzień ciąży to trzeci tydzień 7 miesiąca ciąży i trzeci tydzień trzeciego trymestru. Jeżeli liczenie wydaje ci się skomplikowane, zajrzyj do naszej tabelki i sprawdź, jak przeliczyć tygodnie na miesiące ciąży. W obliczeniach mogą ci także pomóc położne. To one zazwyczaj w czasie wizyty wpisują dokładne wyliczenia. Pamiętaj, że choć jesteś w 30 tygodniu ciąży, to liczą się tylko te skończone tygodnie. Każdy dzień to ogromna zmiana w rozwoju płodu.
30 tydzień ciąży – waga dziecka i rozwój
Płód w 30 tygodniu ciąży ma już ok. 40 cm z wyprostowanymi nóżkami i waży 1400-1600 g. Na tym etapie rozwija się w błyskawicznym tempie, a do porodu może jeszcze podwoić, a nawet potroić swoją masę.
Dziecku coraz ciaśniej w brzuchu mamy, więc zaczyna krzyżować nogi i ręce oraz się kulić. Ciężarna nadal czuje ruchy płodu, ale nie są już one tak gwałtowne, jak w poprzednich tygodniach, bo dziecko ma coraz mniej miejsca.
30 tydzień ciąży to czas, gdy mózg dziecka staje się coraz większy, a fałdy stają się bardziej wyraziste. Mózg zaczyna przejmować coraz więcej funkcji, w tym regulację temperatury ciała. Pod koniec 7 miesiąca ciąży następuje dalszy rozwój układu nerwowego, mięśni i odkładanie tkanki tłuszczowej. To właśnie przyrost tkanki tłuszczowej jest teraz tak istotny, ponieważ ma on wpływ na termoregulację po porodzie.
W 30 tygodniu ciąży płuca płodu nie są jeszcze w pełni rozwinięte i jeżeli dziecko postanowi pojawić się na świecie już teraz, będzie wymagało specjalistycznej pomocy.
30. tydzień ciąży to także czas, kiedy na głowie dziecka pojawia się coraz więcej włosów. Zanika także lanugo, czyli meszek, którym pokryte było dotąd ciało dziecka.
U dziewczynek wyraźnie kształtuje się już łechtaczka, którą lekarz może dojrzeć w czasie badania USG. Ze względu na to, że wargi sromowe są jeszcze zbyt małe, łechtaczka pozostaje bardziej widoczna. Chłopcom jądra zstępują do moszny właśnie w okolicach 30 tygodnia ciąży.
Końcówka 7 miesiąca ciąży to także intensywny rozwój układu immunologicznego. Łożysko pobiera przeciwciała z krwi matki i uwalnia je do układu krążenia dziecka. Kolejną dawkę przeciwciał dziecko otrzymuje po porodzie, w siarze. Dlatego tak ważne jest przystawienie dziecka do piersi od razu po porodzie.
30 tydzień ciąży: jak wygląda dziecko?
Zobacz, jak wygląda dziecko w 30 tygodniu ciąży na USG:
30 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
W 30 tygodniu przyszłe mamy mogą borykać się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami wywołanymi zmianami hormonalnymi i intensywnym wzrostem płodu. Burza hormonów może dać ci się we znaki.
Z jednej strony lękasz się o to, czy poradzisz sobie jako mama, z drugiej odczuwasz nagłe skoki energii, które zmuszają cię do generalnych porządków, zakupów i planowania – tak, to ten słynny "syndrom wicia gniazda". Każde odstępstwo od normy może wyprowadzić cię z równowagi, więc twoi bliscy będą musieli okazać ci dużo cierpliwości i zrozumienia.
Poza tym w 30 tygodniu ciąży mogą towarzyszyć ci:
Obrzęki nóg, które nie są czymś niepokojącym, o ile po odpoczynku stopy wracają do normy. Jeżeli zauważysz, że opuchlizna sięga także innych części ciała i nie ustępuje po odpoczynku, powinnaś zgłosić to lekarzowi.
Ból krzyża niestety może towarzyszyć ci aż do porodu. Poproś partnera lub bliską osobę o masaż i staraj się wypoczywać w dogodnej pozycji. Możesz też zapisać się na zajęcia jogi dla ciężarnych.
Ucisk na przeponę jest coraz większy, więc nie dziw się, że nie możesz głęboko oddychać i szybko się męczysz.
Problemy ze snem. Wiele ciężarnych coraz bardziej narzeka nie tylko na brak dogodnej pozycji do snu i częste wstawanie do łazienki z powodu ucisku na pęcherz, ale też koszmary senne. Są to sny bardzo intensywne i mogą przerazić przyszłe mamy. Często wynikają z lęków o zdrowie i życie dziecka. Bezsenność w ciąży to powszechny problem.
Zgaga, zaparcia, wzdęcia i niestrawność. Dbaj o dietę i staraj się unikać potraw, które mogą ci zaszkodzić. Jeżeli cierpisz na zaparcia, wprowadź więcej składników zawierających błonnik do swojego menu, gdyż możesz doprowadzić do powstania bolesnych żylaków odbytu, czyli hemoroidów.
Rozstępy. Skóra szybko się rozciąga, więc to ostatni dzwonek na rozpoczęcie intensywnej pielęgnacji. Pamiętaj jednak, że pojawienie się rozstępów jest kwestią indywidualną, w dużej mierze wynikającą z uwarunkowań genetycznych. Rozstępy mogą się pojawić, nawet jeśli będziesz dbała o skórę już od pierwszych tygodni ciąży.
30 tydzień ciąży to czas trudny dla przyszłych mam. Nie mogą znaleźć wygodnej pozycji do odpoczynku i snu. Dziecko nadal budzi cię w nocy, gdyż najchętniej dokazuje wtedy, kiedy ty odpoczywasz. Niektórzy twierdzą, że natura celowo tak to wymyśliła, a dzięki nocnemu czuwaniu przyszła mama przyzwyczaja się do opieki nad dzieckiem.
30 tydzień ciąży – jakie badania wykonać?
Jeśli jeszcze nie wykonałaś badań rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników na tygodnie 27-32, najwyższy czas, by to zrobić. W tym czasie powinno się wykonać:
morfologię krwi
badanie ogólne moczu
badanie przeciwciał odpornościowych
badanie ultrasonograficzne.
Dodatkowo należy zrobić badanie ginekologiczne, ocenę wysokości dna macicy i pH wydzieliny z pochwy, sprawdzić czynności serca dziecka,pomiar masy ciała oraz ciśnienia krwi. Pamiętaj o mierzeniu ciśnienia także w domu, gdyż wiele osób denerwuje się badaniami w przychodni, co może skutkować wzrostem ciśnienia i tętna podczas badania w gabinecie.
Jak wygląda brzuch w 30 tygodniu ciąży?
Brzuch w 30 tygodniu ciąży jest coraz większy, a masa ciała wzrasta szybciej niż na początku, nawet do pół kilograma tygodniowo. Jeśli zastanawiasz się, czy nie przybierasz za mało lub za dużo, sprawdź, ile naprawdę możesz przytyć w ciąży.
Na tym etapie ciąży lekarze sprawdzają w czasie badania USG ułożenie dziecka. Część dzieci już teraz ułożyło się głową w dół, przygotowując się do porodu. Jeżeli jeszcze to nie nastąpiło, nie denerwuj się, dziecko ma jeszcze czas i miejsce, by wykonać właściwy obrót.
Pod koniec 7 miesiąca ciąży ilość płynu owodniowego nie zwiększa się, teraz już tylko dziecko rośnie. Łatwo jest zauważyć jego ruchy i warto je obserwować.
Poród w 30 tygodniu ciąży
Dzieci urodzone w 30 tygodniu ciąży klasyfikuje się jako skrajne wcześniaki (zgodnie z aktualnymi standardami za skrajne wcześniaki uznaje się dzieci urodzone między 28 tygodniem ciąży a 32 tygodniem ciąży).
Skrajne wcześniaki muszą być pod stałą opieką lekarzy. Są umieszczane w inkubatorach i pozostają w nich do czasu, gdy będą w stanie same regulować swoją temperaturę ciała. Z uwagi na to, że płuca dzieci urodzonych w 30 tygodniu ciąży nie są jeszcze rozwinięte, takie maluszki nie są w stanie samodzielnie oddychać i muszą korzystać z respiratora.
Z uwagi na ryzyko zakażenia wirusem RS wcześniaki urodzone w 30 tygodniu ciąży poddawane są immunizacji.