Rozsadza cię energia i zaczynasz wić gniazdo? To znak, że jesteś w 30. tygodniu ciąży

Jak wygląda 30. tydzień ciąży?
Jak wygląda 30. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
Choć zmęczenie jest duże i trudno przespać ci całą noc bez wstawania do łazienki, zaczynasz urządzać pokój dziecka i kupować ubranka. To daje niezwykłe pokłady energii i radość. Już za dziesięć tygodni (a może i szybciej) ujrzysz swoje maleństwo. W 30. tygodniu ciąży powinno ustawiać się główką w dół.


30. tydzień ciąży – który to miesiąc?
30. tydzień ciąży to trzeci tydzień 7. miesiąca ciąży i trzeci tydzień 3. trymestru. Jeżeli liczenie wydaje ci się skomplikowane, zajrzyj do tabelki, jak przeliczyć tygodnie na miesiące ciąży. Pamiętaj, że zawsze mogą ci także pomóc w obliczeniach położne. To one zazwyczaj w czasie wizyty wpisują dokładne wyliczenia. Pamiętaj, że choć jesteś w 30. tygodniu ciąży, to liczą się tylko te skończone. Każdy dzień to ogromna zmiana w rozwoju dziecka i dlatego lekarze dzielą ciążę nie tylko na tygodnie, ale i na dni.

Jak wygląda dziecko w 30. tygodniu ciąży?
Dziecko w 30. tygodniu ciąży ma już ok. 40 cm z wyprostowanymi nóżkami i waży 1400-1500 g. 30. tydzień to czas, gdy mózg dziecka staje się coraz większy, a fałdy stają się bardziej wyraziste. Mózg zaczyna przejmować coraz więcej funkcji jak choćby regulację temperatury ciała. Pod koniec 7. miesiąca ciąży następuje dalszy rozwój układu nerwowego, mięśni i odkładanie tkanki tłuszczowej. To właśnie przyrost tkanki tłuszczowej jest teraz tak istotny, jest to niezbędne do termoregulacji po porodzie.

Nadal nie są jeszcze w pełni rozwinięte płuca i jeżeli dziecko postanowi pojawić się na świecie już teraz, będzie wymagało specjalistycznej pomocy.

30. tydzień ciąży to także czas, kiedy na głowie dziecka pojawia się coraz więcej włosów. Zanika także lanugo, czyli meszek, którym pokryte było dotąd ciało dziecka.

U dziewczynek wyraźnie kształtuje się już łechtaczka, którą lekarz może dojrzeć w czasie badania USG. Ze względu na to, że wargi sromowe są jeszcze zbyt małe, łechtaczka pozostaje bardziej widoczna. Chłopcom jądra zstępują do moszny właśnie w okolicach 30. tygodnia ciąży.


Na ciele dziecka można już dostrzec siateczki naczyń krwionośnych i wygląda on prawie tak samo, jak w chwili narodzin. Końcówka 7. miesiąca ciąży to także intensywny rozwój układu immunologicznego. Łożysko pobiera przeciwciała z krwi matki i uwalnia je do układu krążenia dziecka. Kolejną dawkę przeciwciał dziecko otrzymuje po porodzie, w siarze. Dlatego tak ważne jest przystawianie dziecka po porodzie od razu do piersi.

Dziecku coraz ciaśniej u mamy, więc zaczyna krzyżować nogi i ręce oraz kuli się. Nadal ciężarna czuje jego ruchy, ale nie są już one tak gwałtowne, jak w poprzednich tygodniach.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 30. tygodniu ciąży
Jak wygląda brzuch w 30. tygodniu ciąży?
30. tydzień ciąży to czas trudny dla przyszłych mam. Nie mogą znaleźć wygodnej pozycji do odpoczynku i snu. Dziecko nadal budzi cię w nocy, gdyż najchętniej dokazuje wtedy, kiedy ty odpoczywasz. Niektórzy twierdzą, że natura celowo tak to wymyśliła, przyszła mama dzięki nocnemu czuwaniu przyzwyczaja się do opieki nad dzieckiem.

Brzuch w 30. tygodniu ciąży według niektórych wygląda już jak piłka do koszykówki. Lekarze często pod koniec 7. miesiąca ciąży sprawdzają w czasie badania USG ułożenie dziecka. Część dzieci już teraz ułożyło się głową w dół, przygotowując się do porodu. Jeżeli jeszcze to nie nastąpiło, nie denerwujcie się, dziecko ma jeszcze czas i miejsce, by wykonać właściwy obrót. Ilość płynu owodniowego nie zwiększa się, teraz już tylko dziecko rośnie. Łatwo jest zauważyć jego ruchy i warto je obserwować. W 30. tygodniu ciąży rozciąga się także coraz bardziej macica i powłoki brzuszne i coraz więcej światła może dostrzec dziecko.

Brzuch jest coraz większy i waga wzrasta szybciej niż na początku, nawet do pół kilograma tygodniowo. Sprawdź, ile naprawdę możesz przytyć w ciąży.
30.tydzień – objawy i dolegliwości
Obrzęki nóg nie są czymś niepokojącym, o ile po odpoczynku stopy wracają do normy. Jeżeli zauważysz, że opuchlizna sięga także innych części ciała i nie zmienia się po leżeniu z nogami poniżej linii ciała, powinnaś zgłosić to lekarzowi.

Ból krzyża niestety może towarzyszyć ci aż do porodu, dopiero potem u większości ciężarnych ustaje. Poproś partnera o masaż i staraj się wypoczywać w dogodnej pozycji. Możesz też zapisać się na zajęcia jogi dla ciężarnych, właściwe rozciąganie się może przynieść ci dużą ulgę.

Coraz trudniej będzie ci nabrać powietrza. Ucisk na przeponę jest coraz większy, więc nie dziw się, że nie możesz głęboko oddychać i tak szybko się męczysz.

Skóra szybko się rozciąga w 30. tygodniu ciąży, więc to ostatni dzwonek na rozpoczęcie intensywnej pielęgnacji. U wielu ciężarnych na swędzącej skórze pojawiają się rozstępy, więc musicie koniecznie zadbać o nawilżanie.

Wiele ciężarnych coraz bardziej narzeka nie tylko na brak dogodnej pozycji do snu i częste wstawanie do łazienki z powodu ucisku na pęcherz. Mniej więcej w 30. tygodniu ciąży zaczynają się poważne problemy ze snem, a nawet koszmary senne. Są to sny bardzo intensywne i mogą przerazić przyszłe mamy. Często wynikają z lęków o zdrowie i życie dziecka.

Nadal nie będzie lepiej ze zgagą, zaparciami, wzdęciami i niestrawnością. Dbaj o dietę i staraj się unikać potraw, które mogą ci zaszkodzić. Jeżeli cierpisz na zaparcia, wprowadź więcej składników zawierających błonnik do swojego menu, gdyż możesz doprowadzić do powstania bolesnych żylaków odbytu, czyli hemoroidów.

Powraca także burza hormonów i huśtawka nastrojów z tym związana. Z jednej strony lękasz się o to, czy poradzisz sobie jako mama. Z drugiej strony odczuwasz nagłe skoki energii, które zmuszają cię do generalnych porządków, zakupów i planowania. Każde odstępstwo od normy może wyprowadzić cię z równowagi, więc twoi bliscy będą musieli okazać ci dużo cierpliwości i zrozumienia. To naprawdę trudny czas w życiu kobiety, ogromny wysiłek fizyczny i psychiczny.

30. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?
Jeśli jeszcze nie wykonałaś badań rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników na tygodnie 27-32 – możesz zrobić to teraz. W tym czasie powinno się wykonać badanie ginekologiczne, ocenę wysokości dna macicy i pH wydzieliny z pochwy, sprawdzić czynności serca dziecka, pomiar masy ciała oraz ciśnienia krwi. Pamiętaj o mierzeniu ciśnienia także w domu, wiele osób denerwuje się badaniami w przychodni i skacze im ciśnienie. Warto mieć ciśnieniomierz w domu i spokojne o różnych porach dnia sprawdzić, czy puls i ciśnienie jest w normie.

Sprawdź, co dzieje się z ciałem kobiety i jak wygląda dziecko w 31. tygodniu ciąży! Kolejne zmiany i coraz bliżej rozwiązania.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Genialny patent na sen dla mam. Tego mogą nam pozazdrościć nasze babcie!