mamDu_avatar

Badanie Ph pochwy w ciąży. Dlaczego należy wykonywać je regularnie?

Redakcja MamaDu

19 czerwca 2023, 15:42 · 3 minuty czytania
Ciąża to czas, w którym należy bardzo uważnie słuchać swojego organizmu. Bagatelizowanie nawet prozaicznych sygnałów może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji. Dobrym przykładem są tu objawy infekcji intymnych. Czy wiecie, dlaczego nie wolno ich lekceważyć?


Badanie Ph pochwy w ciąży. Dlaczego należy wykonywać je regularnie?

Redakcja MamaDu
19 czerwca 2023, 15:42 • 1 minuta czytania
Ciąża to czas, w którym należy bardzo uważnie słuchać swojego organizmu. Bagatelizowanie nawet prozaicznych sygnałów może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji. Dobrym przykładem są tu objawy infekcji intymnych. Czy wiecie, dlaczego nie wolno ich lekceważyć?
Fot. Unspalsh.copm / Juan Encalada
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Najprostsza odpowiedź brzmi: ponieważ mogą one wpłynąć na zdrowie płodu. W ekstremalnych przypadkach nieleczone zakażenia - czy to grzybicze, czy bakteryjne, mogą doprowadzić nawet do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i, w konsekwencji, przedwczesnego porodu. 

Na szczęście, infekcje takie jak grzybica czy bakteryjne zapalenie pochwy, można dość łatwo wyłapać. Oba schorzenia dają charakterystyczne objawy, a potwierdzenie potencjalnych obaw to kwestia wykonania kilkusekundowego, domowego testu badającego pH pochwy. 

Jak rozpoznać infekcję intymną? 

Przede wszystkim należy uważnie obserwować wydzielinę. Jeśli zauważymy upławy mające żółtawe czy też zielonkawe zabarwienie, gęstą i “serowatą” wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu - to dość wyraźny sygnał, że coś jest nie w porządku. 

Do listy ogólnych symptomów należy dodać również pieczenie czy swędzenie, zaczerwienienie, a nawet ból okolic intymnych. 

Rodzaje infekcji intymnych: bakteryjne i grzybicze

Wzmożone ryzyko infekcji intymnych pojawia się już w pierwszym trymestrze ciąży i, niestety, w kolejnych miesiącach wcale nie maleje. Niektóre kobiety mogą zmagać się z tego typu dolegliwościami nawet kilkakrotnie. W większości przypadków będą to prawdopodobnie infekcje o charakterze grzybiczym. 

Grzybica pochwy pojawia się w momencie, gdy organizm doświadcza spadku odporności. Czynnikiem sprzyjającym może być również niedawne zakończenie antybiotykoterapii. I choć leczenie tego rodzaju zakażenia nie jest skomplikowane i z reguły nie trwa dłużej niż dwa tygodnie, to zdecydowanie nie należy podejmować go na własną rękę. To lekarz powinien zalecić odpowiednie, bezpieczne dla płodu preparaty - prawdopodobnie w formie globulek dopochwowych. 

Czym skutkuje nieleczenie grzybicy pochwy? W niektórych przypadkach może doprowadzić do powstania nadżerek macicy, te z kolei - do zakażenia dziecka w trakcie porodu. Tak może stać się zresztą z każdym innym rodzajem drobnoustrojów, znajdujących się w kanale rodnym: bakteriami, grzybami czy pasożytami. Maluch, po drodze na świat, “zbiera” drobnoustroje, które w konsekwencji mogą wywołać w jego nieodpornym jeszcze organizmie, schorzenia takie jak wrodzone zapalenie spojówek czy zapalenie płuc. 

Przed planowaną datą porodu należy więc bezwzględnie wyleczyć wszelkiego rodzaju infekcje. Zarówno grzybicze, jak i bakteryjne. Te drugie pojawiają się najczęściej w wyniku alergii czy zmian hormonalnych. 

Konsekwencje nieleczenia infekcji bakteryjnej są nie mniej poważne niż w przypadku grzybicy. Wymienić tu należy zapalenie błony śluzowej macicy, zapalenie przydatków, nawracające zapalenie dróg moczowych, przedwczesny poród, a nawet poronienie. 

Profilaktyka infekcji intymnych: test pH

Dokładna obserwacja śluzu i niebagatelizowanie objawów bólowych to najbardziej oczywiste sposoby rozpoznawania infekcji intymnych. W przypadku podejrzenia infekcji warto wykonać domowy test pH pochwy. Testy można również robić co jakiś czas profilaktycznie, aby na bieżąco kontrolować stan zdrowia. 

Odczyn pH różni się w zależności od miejsca na ciele. W przypadku pochwy powinien on być kwaśny. Dzięki temu powstaje środowisko nieprzyjazne dla namnażania się drobnoustrojów. Kiedy odczyn pH pochwy rośnie i zaczyna przesuwać się w stronę zasadowego, oznacza to, że mamy do czynienia z infekcją. Prawidłowy odczynnik pH pochwy będzie miał wartość mieszczącą się w przedziale od 3,8 do 4,4. 

Wynik domowego testu otrzymujemy już po kilku sekundach - wystarczy wprowadzić specjalny aplikator z wbudowanym paskiem pomiarowym do pochwy i poczekać 10 sekund. Porównanie koloru paska ze skalą pomiarową pozwoli błyskawicznie określić wartość pH. 

Więcej informacji na temat testów pH pochwy znajdziecie na tej stronie