20 tydzień ciąży – połowa już za tobą! Płód zaczyna się coraz szybciej rozwijać, większość jego narządów jest w pełni wykształcona i zaczyna prawidłową pracę. To czas, kiedy mogą się pojawiać nieprzyjemne ciążowe dolegliwości, takie jak hemoroidy i obrzęk stóp. Dowiedz się, jak wygląda dziecko i jak wygląda brzuch w 20 tygodniu ciąży oraz zobacz film z USG.
Reklama.
20 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży oznacza, że połowa ciąży już za tobą. Szybko zleciało, prawda? Staraj się cieszyć każdym kolejnym tygodniem, bo zanim się obejrzysz, ciąża stanie się już tylko wspomnieniem, a ty będziesz tulić w ramionach swoje maleństwo. Więź między wami jest już z pewnością bardzo silna, a podejrzenie maluszka na USG tylko ją wzmocni.
– Na tym etapie ciąży mogą pojawić się pierwsze skurcze macicy, są to tzw. fale Alvareza lub skurcze Braxtona-Hicksa. Są to skurcze o niewielkim natężeniu i zwykle niewielkiej bolesności – mówi o 20 tygodniu ciąży mgr Anna Norejko, położna i masażystka.
I dodaje: – Możesz wyczuwać napięcie i twardnienie brzucha. Bez obaw, nie powodują one postępu porodu, a jedynie są formą ćwiczeń przygotowujących ją do porodu. Na półmetku ciąży niektóre mamy zauważają wyciek siary pod wpływem ucisku brodawki sutkowej.
20 tydzień ciąży – który to miesiąc?
20 tydzień to 5 miesiąc ciąży, czyli połowa drugiego trymestru i tym samym półmetek ciąży. Do porodu zostało jeszcze 20 tygodni, bo zwykle przyjmuje się, że ciąża trwa 40 tygodni. Przeliczając tygodnie ciąży na miesiące, należy liczyć tylko pełne, czyli ukończone miesiące ciąży.
Jak wygląda dziecko w 20 tygodniu ciąży?
Płód w 20 tygodniu ciąży mierzy ok. 16-20 cm i waży ok. 220-280 gramów. Wielkością przypomina dużego banana. W drugiej połowie ciąży dziecko zwiększy swoją masę ponad dziesięciokrotnie.
Lanugo, czyli meszek płodowy przekształca się w prawdzie włoski. Część z nich wypadnie w ciągu pierwszych tygodni po narodzinach. Twarz płodu coraz bardziej zaczyna przypominać twarz noworodka – nos zaczyna nabierać kształtów, a kości ucha są już w pełni rozwinięte. W tym tygodniu czeka cię USG połówkowe, na którym zobaczysz swoje maleństwo.
W 20 tygodniu ciąży tworzą się połączenia między komórkami nerwowymi w mózgu. Mózg dziecka pracuje na najwyższych obrotach, by rozwinąć ośrodki nerwowe odpowiedzialne za zmysły. Gdy się pojawią, dziecko zacznie reagować na twoją aktywność. Maluch swobodnie nurkuje, obraca się i kopie, a przy tym ćwiczy zmysł równowagi. Czuje, gdy się poruszasz, a nawet kiedy głębiej oddychasz. Często dotyka swojej twarzy i ssie kciuk.
Rytmiczne drgnięcia, które mogą pojawiać się w 20 tygodniu ciąży (a nawet nieco wcześniej) to nic innego jak... czkawka wywołana skurczami niedojrzałej jeszcze przepony. Czkawka u płodu nie jest powodem do niepokoju i występuje u wielu dzieci. 20 tydzień ciąży to również czas, w którym u dziewczynek wykształca się macica, a u chłopców jądra zstępują do worka mosznowego.
Obraz z USG 20 tygodnia ciąży, czyli USG połówkowego
20 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
W najbliższym czasie możesz zacząć odczuwać twardnienie brzucha – to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. To rodzaj treningu macicy przed tymi właściwymi skurczami porodowymi, które będą towarzyszyły akcji porodowej. U większości przyszłych mam są one stosunkowo słabe i powodują co najwyżej niewielki dyskomfort.
Objawów, które mogą być dokuczliwe, zdarza się wiele, ale nie muszą dotyczyć każdej ciężarnej. Równie dobrze możesz czuć się wspaniale, a bycie w ciąży doda ci energii. Warto jednak poznać te, które najczęściej pojawiają się u przyszłych mam w 20 tygodniu ciąży.
Uciążliwe dolegliwości w 20 tygodniu ciąży
Hemoroidy. 20 tydzień ciąży to moment, w którym mogą pojawić się żylaki odbytnicy, czyli hemoroidy. Pierwszymi objawami hemoroidów są krwawienia z okolic odbytu, świąd i pieczenie. Jak powstają hemoroidy w ciąży? Powiększająca się macica uciska żyły odprowadzające krew z odbytnicy, co skutkuje pojawieniem się guzków w błonie śluzowej odbytu. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów konieczna będzie wizyta u lekarza. Przy leczeniu hemoroidów należy pamiętać o regularnym przemywaniu odbytu i stosowaniu okładów zmniejszających obrzęk.
Opuchlizna i skurcze. Opuchlizna kostek i stóp oraz skurcze to popularne dolegliwości występujące w ciąży. Obrzęki w ciąży są spowodowane m.in. uciskiem macicy na żyły biodrowe (przez co odpływ krwi z nóg do serca jest utrudniony) i zwiększającą się ilości krwi w organizmie przyszłej mamy. Po urodzeniu dziecka nadmiar wody zostaje wchłonięty do naczyń krwionośnych, przefiltrowany przez nerki i wydalony z moczem.
Zgaga i niestrawność. Gdy macica uciska żołądek, a ścianki żołądku ulegają rozluźnieniu pod wpływem hormonów. Przez to zwiększa się ryzyko wystąpienia zgagi w ciąży, czyli uczucia pieczenia i bólu w przełyku. Jak się pozbyć zgagi w ciąży? Aby pozbyć się dokuczliwego pieczenia, należy wykluczyć z diety ciężkostrawne pokarmy oraz wprowadzić stałe godziny spożywania posiłków. Warto włączyć do diety siemię lniane – by pozbyć się dolegliwości, wystarczy zalać gorącą wodą 2-4 łyżeczki mielonego siemienia lnianego i pić codziennie po posiłku.
20 tydzień ciąży – lista badań
W 20 tygodniu ciąży to dobry moment na zrobienie jednego z obowiązkowych badań USG w ciąży. USG połówkowe to jedno z najważniejszych badań: lekarz może określić wielkość dziecka, ocenić ilość płynu owodniowego oraz budowę i lokalizację łożyska. Dziecko jest na tyle duże, że lekarz może sprawdzić, czy narządy wewnętrzne wykształciły się prawidłowo. To również moment, w którym można uzyskać odpowiedź na jedno z kluczowych pytań przyszłych rodziców, czyli określenie płci dziecka.
Jak wygląda brzuch w 20 tygodniu ciąży?
W 20 tygodniu ciąży brzuszek przyszłej mamy może już być wyraźnie uwypuklony, jednak powiększanie się brzucha w ciąży jest kwestią indywidualną – u niektórych kobiet ciążowy brzuszek jest widoczny przed 20 tygodniem ciąży, u innych pojawia się dopiero w drugiej połowie ciąży. Dno macicy (górna ściana) znajduje się nieco poniżej wysokości pępka i w kolejnych tygodniach ciąży będzie się podnosić o około 1 cm na tydzień.
W czasie ciąży kobieta powinny tyć ok. pół kilograma tygodniowo. To, ile trzeba przytyć w ciąży, zależy od indeksu masy ciała (BMI) przyszłej matki. Kobiety z niedowagą, o niskim BMI powinny przytyć więcej niż kobiety otyłe, o wysokim wskaźniku BMI. Przyjmuje się, że średnio ciężarna powinna przytyć ok. 14 kilogramów.
Na wzrosty wagi oraz wyglądu brzucha w ciąży mają wpływ m.in. waga dziecka, waga łożyska, płynu owodniowego i macicy, zwiększająca się objętość krwi, zatrzymująca się woda w organizmie.