Ubrania stają się za ciasne, a u dziecka pojawia się czkawka – jak wygląda 20. tydzień ciąży?

Jak wygląda 20. tydzień ciąży?
Jak wygląda 20. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
20. tydzień ciąży to już połowa ciąży! Dowiedz się, jak wygląda dziecko i jak wygląda brzuch w 20 tygodniu ciąży oraz zobacz film. Płód zaczyna się coraz szybciej rozwijać, większość jego narządów jest w pełni wykształcona i w pełni funkcjonuje. To czas, kiedy mogą się pojawiać nieprzyjemne ciążowe dolegliwości, takie jak hemoroidy i obrzęk stóp.

20. tydzień ciąży – który to miesiąc?
20. tydzień to 5. miesiąc ciąży, czyli połowa drugiego trymestru i tym samym półmetek ciąży. Do porodu zostało jeszcze 20 tygodni. Tu sprawdzisz kolejne tygodnie ciąży, który to miesiąc ciąży.

Jak wygląda dziecko w 20. tygodniu ciąży?
Płód w 20. tygodniu ciąży mierzy ok. 16-20 cm i waży ok. 220-280 gramów. Wielkością przypomina dużego banana. Lanugo, czyli meszek płodowy przekształca się w prawdzie włoski. Część z nich wypadnie w ciągu pierwszych tygodni po narodzinach. Twarz płodu coraz bardziej zaczyna przypominać twarz noworodka – nos zaczyna nabierać kształtów, a kości ucha są już w pełni rozwinięte.

W 20. tygodniu ciąży tworzą się połączenia między komórkami nerwowymi w mózgu. Mózg dziecka pracuje na najwyższych obrotach, by rozwinąć ośrodki nerwowe odpowiedzialne za zmysły. Gdy się pojawią, dziecko zacznie reagować na aktywność mamy. Dziecko swobodnie nurkuje, obraca się i kopie, a przy tym ćwiczy zmysł równowagi. Czuje, gdy kobieta się porusza, a nawet kiedy głębiej oddycha. Często dotyka swojej twarzy i ssie kciuk.

Rytmiczne drgnięcia, które mogą pojawiać się w 20. tygodniu ciąży (a nawet nieco wcześniej) to nic innego jak... czkawka wywołana skurczami niedojrzałej jeszcze przepony. Czkawka u płodu nie jest powodem do niepokoju i występuje u wielu dzieci.

20. tydzień ciąży to również czas, w którym u dziewczynek wykształca się macica, a u chłopców jądra zstępują do worka mosznowego.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 20. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 20. tygodniu ciąży?
W 20. tygodniu ciąży brzuszek przyszłej mamy może już być wyraźnie uwypuklony, jednak powiększanie się brzucha w ciąży jest kwestią indywidualną – u niektórych kobiet ciążowy brzuszek jest widoczny przed 20. tygodniem ciąży, u innych pojawia się dopiero w drugiej połowie ciąży.


W czasie ciąży kobieta powinny tyć ok. pół kilograma tygodniowo. To, ile trzeba przytyć w ciąży, zależy od indeksu masy ciała (BMI) przyszłej matki. Kobiety z niedowagą, o niskim BMI powinny przytyć więcej niż kobiety otyłe, o wysokim wskaźniku BMI. Przyjmuje się, że średnio ciężarna powinna przytyć ok. 14 kilogramów.

Na wzrosty wagi w ciąży mają wpływ m.in. waga dziecka, waga łożyska, płynu owodniowego i macicy, zwiększająca się objętość krwi, zatrzymująca się woda w organizmie.

Sprawdź, ile naprawdę przytyjesz w ciąży.


20. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
– Hemoroidy. 20. tydzień ciąży to moment, w którym mogą pojawić się żylaki odbytnicy, czyli hemoroidy. Pierwszymi objawami hemoroidów są krwawienia z okolic odbytu, świąd i pieczenie. Jak powstają hemoroidy w ciąży? Powiększająca się macica uciska żyły odprowadzające krew z odbytnicy, co skutkuje pojawieniem się guzków w błonie śluzowej odbytu. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów konieczna będzie wizyta u lekarza. Przy leczeniu hemoroidów należy pamiętać o regularnym przemywaniu odbytu i stosowaniu okładów zmniejszających obrzęk.

– Opuchlizna i skurcze. Opuchlizna kostek i stóp oraz skurcze to popularne dolegliwości występujące w ciąży. Obrzęki w ciąży są spowodowane m.in. uciskiem macicy na żyły biodrowe (przez co odpływ krwi z nóg do serca jest utrudniony) i zwiększającą się ilości krwi w organizmie przyszłej mamy. Po urodzeniu dziecka nadmiar wody zostaje wchłonięty do naczyń krwionośnych, przefiltrowany przez nerki i wydalony z moczem.

Zgaga i niestrawność. Gdy macica uciska żołądek, a ścianki żołądku ulegają rozluźnieniu pod wpływem hormonów, zwiększa się ryzyko wystąpienia zgagi, czyli uczucia pieczenia i bólu w przełyku. Jak się pozbyć zgagi w ciąży? Aby pozbyć się dokuczliwego pieczenia, należy wykluczyć z diety ciężkostrawne pokarmy oraz wprowadzić stałe godziny spożywania posiłków. Warto włączyć do diety siemię lniane – by pozbyć się dolegliwości, wystarczy zalać gorącą wodą 2-4 łyżeczki mielonego siemienia lnianego i pić codziennie po posiłku.

20. tydzień ciąży – lista badań
W 20. tygodniu ciąży to dobry moment na zrobienie jednego z obowiązkowych badań USG w ciąży. USG połówkowe to jedno z najważniejszych badań: lekarz może określić wielkość dziecka, ocenić ilość płynu owodniowego oraz budowę i lokalizację łożyska. Dziecko jest na tyle duże, że lekarz może sprawdzić, czy narządy wewnętrzne wykształciły się prawidłowo. To również moment, w którym można uzyskać odpowiedź na jedno z kluczowych pytań przyszłych rodziców – "chłopiec czy dziewczynka?".

O tym, kiedy można poznać płeć przy pomocy USG, decydują przede wszystkim dokładność sprzętu, doświadczenie lekarza i ułożenie płodu. W 20. tygodniu ciąży prawdopodobieństwo określenia płci dziecka jest bardzo duże, zdarza się jednak, że dziecko jest ułożone w sposób uniemożliwiający lekarzowi określenie jego płci.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE