Zaparcia w ciąży to powszechny problem. Zobacz, jak możesz sobie z nimi poradzić
Kalendarz ciąży
12 października 2022, 11:48·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 12 października 2022, 11:48
Zaparcia w ciąży to wstydliwy problem, o którym kobiety najczęściej nikomu nie mówią. To duży błąd, bo poza tym, że to naturalny objaw współtowarzyszący ciąży, to przewlekłe nieleczone zaparcia mogą powodować poważne problemy zdrowotne.
Reklama.
Zaparcia w ciąży spowodowane są m.in. wysokim poziomem progesteronu.
Na zaparcia w ciąży może pomóc bogata w błonnik dieta
O zaparciach w ciąży warto powiedzieć lekarzowi - nieleczone mogą prowadzić do hemoroidów.
Zaparcia w ciąży
Jeśli wypróżnienia występują za rzadko, mniej niż 3 razy w tygodniu, są bolesne i długie to najprawdopodobniej masz zaparcia. Stolec jest wtedy twardy, a każda wizyta w toalecie jest bolesna i nieprzyjemna. Powodem zaparć jest wysoki poziom hormonu żeńskiego progesteronu.
Dodatkowo w ciąży pojawia się ucisk na jelita, przez powiększoną macicę. Niezwykle ważne jest także to, jak się odżywiasz i ile płynów dziennie wypijasz. Dlatego, poza lekami, jednym z podstawowych zaleceń jest odpowiednia i zróżnicowana dieta.
Zaparcia w ciąży: przyczyny
W ciąży zmienia się wiele w funkcjonowaniu organizmu, choćby dlatego, że organy wewnętrzne muszą przesunąć się, żeby zrobić miejsce na rosnącą macicę. Ta uciska na pęcherz, jelita i utrudniają prac tych organów. Zaburzenie perystaltyki jelit przyczyniać się może do zatrzymywania masy kałowej. Do tego dochodzą zmiany hormonalne.
Sposoby na zaparcia w ciąży
Jeśli zatwardzenie utrudnia ci normalne funkcjonowanie, warto przyjrzeć się swojej diecie. Zacznij od napojów. W diecie ciężarnej bardzo ważna jest odpowiednia ilość płynów. Najlepiej wybierać wodę i napary.
Zadbaj, aby w twojej diecie nie brakowało błonnika. To on reguluje pracę układu pokarmowego i odpowiednie trawienie. Jeśli go brakuje, to zaparcia pojawią się w ciągu kilku dni. Błonnik usuwa z jelit resztki pokarmowe, wchłania wodę i wspomaga rozluźnienie stolca.
Odpowiednia ilość błonnika w diecie ciężarnej niweluje prawie całkowicie zaparcia. Specjaliści zalecają, aby dziennie zjadać ok. 40 g błonnika.
Najwięcej błonnika znajduje się w otrębach, owocach, warzywach i ciemnych makaronach oraz ryżu. Dodatkowo na zaparcia w ciąży pomogą produkty mleczne, takie jak kefir czy maślanka. Są one fermentowane i zawierają bakterie kwasu mlekowego, które wspomagają trawienie.
Szybki sposób na zaparcia w ciąży
Jednym z często polecanych na zaparcia w ciąży środków jest siemię lniane. Lśniące ziarenka należy zmielić np. w młynku do kawy i zalać wodą. Łyżka zmielonych ziarenek i półtorej szklanki wody umieść w rondelku i zagotuj. Po przestudzeniu możesz dodać miód i sok z cytryny, aby kisiel nie był mdły.
Najlepiej działa regularnie spożywany, ale przyniesie też natychmiastową ulgę. Nie kupuj mielonego siemienia. Inna metoda to zjedzenie suszonych śliwek czy picie kefiru, o ile oczywiście możesz spożywać nabiał.
Sposoby na zatwardzenie w ciąży: ruch
Niezawodnym sposobem, polecanym przez kobiety w ciąży, jest sport. Aktywność fizyczna pobudza perystaltykę jelit i wspomaga metabolizm. Wystarczą codzienne spacery, gimnastyka lub ćwiczenie mięśni Kegla, które są niezwykle ważne dla odpowiedniego funkcjonowania mięśni dna miednicy, odpowiadających między innymi za wypróżnienia.
Zaparcia w ciąży: co pić
Oczywiście nie można zapominać o odpowiedniej ilości płynów. Powinnaś pić dziennie przynajmniej 2 litry wody. Jednak nie chodzi tu o herbatę czy soki, ale o czystą wodę. Jeśli nie lubisz jej pić, to śmiało możesz dodać składniki, które zmienią jej smak, np. cytryna czy mięta. Jeśli w ciąży cierpisz na zaparcia, to rano po przebudzeniu pierwsze co powinnaś zrobić to wypicie ciepłej szklanki przegotowanej ciepłej wody.
Popularnym sposobem na zaparcia w ciąży są herbatki ziołowe np. z rumianku lub kopru włoskiego. Należy jednak uważać, ponieważ niektóre zioła, w postaci tabletek, mogą spowodować skurcze macicy. Unikaj rzewienia, kruszyny oraz senesu.
Sposoby na zaparcia w ciąży: medykamenty
Jeśli żaden z tych sposobów ci nie pomaga, spróbuj zapytać w aptece o leki na zaparcia. Jednak nie zapomnij dodać, że jesteś w ciąży, ponieważ nie wszystkie leki przeczyszczające są odpowiednie dla ciężarnej. Nie zwlekaj także z wizytą u lekarza. Przewlekłe zaparcia mogą spowodować powstanie hemoroidów, których wyleczenie jest o wiele trudniejsze.