Ciało dziecka nabiera prawidłowych proporcji. Jak przebiega rozwój w 28. tygodniu ciąży?

Jak wygląda 28. tydzień ciąży?
Jak wygląda 28. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
28. tydzień ciąży – dziecko wielkością przypomina bakłażan, waży ponad kilogram i ma ok. 40 cm długości. Zaczyna dobrze widzieć i słyszeć. U wielu ciężarnych na początku trzeciego trymestru włącza się syndrom wicia gniazda. Kobieta przygotowuje się do przyjścia na świat jej dziecka, co porządkuje jej hierarchię wartości. Sprawy zawodowe i towarzyskie tracą na znaczeniu, na rzecz dziecka. Od tej pory staje się kimś, dla którego kobieta wiele chce zmienić, również wygląd domu. Zobacz, jak wygląda dziecko w 28. tygodniu ciąży i dowiedź się, jak zmienia się ciało przyszłej mamy.

28.tydzień ciąży – który to miesiąc?
28. tydzień ciąży to 7. miesiąc ciąży i pierwszy tydzień trzeciego trymestru. Dziecko staje się coraz większe, ma już 40 cm i waży ponad kilogram. Dla porównania dziecko waży tyle, co torebka cukru. Na tym etapie dziecko ma już w pełni wykształcone płuca, nadal zachodzą jednak zmiany w jego mózgu. Zaczynają się wykształcać fałdy.


Jak wygląda dziecko w 28. tygodniu ciąży?
Dziecko w 28. tygodniu ciąży podczas snu wchodzi w fazę REM. Śni i ma marzenia senne. Podczas tej fazy snu występuje wysoka aktywność mózgu, oddech jest nieregularny i wzrasta częstość skurczów serca. Dziecko rozpoczyna również "lekcje mowy", wsłuchuje się w głos mamy, zna jej ton, rytm i tembr.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 28. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 28. tygodniu ciąży?

Brzuch ciągle się powiększa, do końca ciąży będzie rósł średnio o jeden centymetr tygodniowo. Od 28. tygodnia ciąży, waga będzie większa średnio o pół kilograma na tydzień. To etap, gdy brzuch mocno obciąża kręgosłup. Kobiety skarżą się na bóle pleców, jelit, nóg, bardzo często pojawia się też permanentne zmęczenie.
28. tydzień ciąży - objawy i dolegliwości
Kobieta może zacząć odczuwać skurcze, które są ćwiczeniem macicy przed porodem. W prawidłowym przebiegu ciąży powinny być odczuwane w 8. i 9. miesiącu. Pojawiające się w tym czasie skurcze Braxtona-Hicksa nie są na tyle silne, by doprowadzić do porodu, nie stanowią zatem zagrożenia dla ciąży. Skurcze porodowe trudno pomylić z czymkolwiek i nie sposób ich przeoczyć. Być może na początku są znośne, ale z czasem przybierają na intensywności i pojawiają się coraz częściej.


Nie wszystkie skurcze macicy są typowe. Zaniepokoić powinny bardzo bolesne i systematycznie występujące. Pojedyncze skurcze, jeśli są bardzo silne, mogą np. oznaczać odklejanie się łożyska od ściany macicy.

W 31. tygodniu ciąży bolesne są również ruchy płodu. Na początku delikatne, z czasem stają się silniejsze i regularne. Tak mocne kopnięcie dziecka w żołądek mamy, mogą ją przestraszyć. Im intensywniejsze emocje, smak i zapach, tym aktywność dziecka może być większa.

Pojawiające się dolegliwości związane są również z ciężarem brzucha. Bóle kręgosłupa, trudności w ułożeniu się do snu i obrzęki to typowe objawy. Po wielu zmianach, które zaszły w organizmie w 28. tygodniu ciąży, kobieta może odczuwać zmęczenie psychiczne. Dlatego warto zadbać o dietę i relaks.
28.tydzień ciąży – lista badań
Między 28. a 30. tygodniem ciąży należy wykonać USG, które oceni ułożenie płodu. Na tym etapie, można wykryć łożysko przodujące. To powikłanie, które stwierdza się w 1 % porodów.

Pamiętaj, jeśli będziesz aktywna, czas będzie szybciej płynął, a ty nawet nie obejrzysz się, kiedy nadejdzie dzień narodzin. Dowiedź się, co czeka cię w 29. tygodniu ciąży i jak rozwija się dziecko.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE