Dziecku coraz trudniej znaleźć wygodną pozycję. Co czeka cię w 36. tygodniu ciąży?

Jak wygląda 36. tydzień ciąży?
Jak wygląda 36. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
W 36. tygodniu ciąży wielkością dziecko przypomina kokosa. Dziecko jest już w pełni rozwinięte. Oznak zbliżającego się porodu jest coraz więcej – częste i silne skurcze, obniżająca się macica – to główne symptomy, które odczuwa przyszła mama. To najwyższy czas na spakowanie rzeczy do szpitala, karty ciąży i badań. Pod koniec 36. tygodnia ciąży płód waży zwykle powyżej dwóch i pół kilograma, do porodu dziecko może przybrać na masie jeszcze nawet kilogram. Co jeszcze czeka przyszłą mamę w 36. tygodniu ciąży?

36. tydzień ciąży – który to miesiąc?
36. tydzień ciąży to 9. miesiąc ciąży i dziewiąty tydzień trzeciego trymestru. Do porodu zostały jeszcze tylko cztery tygodnie. Jeśli nie wiesz, jak przeliczać tygodnie ciąży na miesiące, skorzystaj z naszej tabelki i sprawdź, który to miesiąc ciąży.

Jak wygląda dziecko w 36. tygodniu ciąży?
W 36. tygodniu ciąży płód w całości mierzy ok. 50 cm i waży około 2800 g. 36. tydzień ciąży to czas, kiedy w dziecku nie zachodzą już poważniejsze zmiany. Na tym etapie organizm dziecka jest gotowy do życia poza macicą, jednak poród przed 37. tygodniem ciąży mimo wszystko wiąże się z ryzykiem komplikacji i powikłań.

W 36. tygodniu ciąży dziecko nabiera zdolności oddechowych, intensywnie przybiera na wadze i zrzuca meszek. Podobnie jak w 35. tygodniu ciąży – występują skurcze Braxtona-Hicksa, zmniejsza się objętość wód płodowych, a dziecko przyjmuje pozycję embrionalną z podkurczonymi nóżkami i rączkami. Dalszy rozwój dziecka polega na wytwarzaniu się tkanki tłuszczowej, która zapewni odpowiednią temperaturę ciała zaraz po narodzinach.


Skóra dziecka przestaje być przezroczysta i pomarszczona, coraz bardziej przypomina skórę dorosłego. Meszek, który pokrywa ciało stopniowo zanika. Zrzucony meszek jest połykany przez dziecko.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 36. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 36. tygodniu ciąży?
W jamie brzusznej jest już bardzo ciasno, a dziecku coraz trudniej znaleźć wygodną pozycję. Ruchy dziecka mogą być odczuwane przez ciężarną jako bolesne.

Z każdym tygodniem ciąży brzuch przyszłej mamy jest coraz większy. W 36. tygodniu ciąży jest na tyle duży, że może znacznie utrudniać znalezienie wygodnej pozycji do spania lub odpoczynku.

Waga ciężarnej zwiększa się średnio do pół kilograma w każdym tygodniu ciąży. Uczucie ciężkości jest spowodowane nie tylko wagą dziecka, ale również obecnością łożyska, płynu owodniowego oraz wody zatrzymującej się w organizmie.

Ciało kobiety na tym etapie na pewno jest już zmęczone. Jeśli jest to możliwe, warto do planu dnia włączyć spacery. Pomocne mogą się okazać również zajęcia jogi dla ciężarnych.
36. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
Początek 9. miesiąca ciąży to ostatni etap przed ostatecznym rozwiązaniem. Czas ten wiąże się z nerwowym oczekiwaniem na zbliżający się finał. Choć na tym etapie dziecko jest już w pełni rozwinięte, a to oznacza, że ryzyko powikłań jest niewielkie, kobiety najczęściej martwią się przedwczesnym porodem i odczuwają silne zmęczenie.

Przyszłe mamy skarżą się głównie na bóle kręgosłupa, który jest obciążony twardym i ciężkim brzuchem. Dolegliwości mogą utrudniać sen. Na liście dolegliwości w 36. tygodniu ciąży mogą znaleść się dodatkowo:
– skurcze łydek,
– zaparcia,
– nabrzmiałe piersi,
– zmienność nastroju,
– obrzęki nóg i rąk.

Końcówka ciąży wiąże się nie tylko z niepokojem, ale i zwiększonym krytycyzmem wobec własnego ciała. Kobieta najczęściej uskarża się na dolegliwości, nadmierne kilogramy, nie akceptuje swoich kształtów i rozmiarów. Jednym słowem marzy o finale ciąży i powrocie do dawnej sylwetki. Dlatego dobrze jest w tym czasie zdecydować się na ćwiczenia i przyjemności. Czasem wizyta u kosmetyczki i fryzjera pomaga w odzyskaniu pozytywnej energii. Aby nie wywołać większych obrzęków, przyszła mama powinna nadal unikać jedzenia pustych kalorii, nadmiaru cukru i soli. Napięcie zredukuje też picie dużej ilości wody i 30-minutowy spacer.

Na tym etapie kobieta powinna iść na zwolnienie i zmniejszyć czas spędzony przed komputerem. Przyszła mama ma prawo do urlopu macierzyńskiego sześć tygodni przed planowanym porodem.

36. tydzień ciąży – lista badań
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca wykonanie między 33. a 37. tygodniem ciąży badania ogólnego, badania piersi i badania położniczego oraz cytologii (jeśli nie była wykonana do tej pory).

Podczas wizyty kontrolnej, lekarz powinien zmierzyć ciśnienie krwi, ocenić obrzęki, zbadać szyjkę macicy i zmierzyć miednicę. Dzięki użyciu urządzenia w kształcie cyrkla lekarz ma możliwość oceny, czy możliwy jest poród drogami natury. Odchylenia standardowych wymiarów miednicy od wartości prawidłowych mogą wskazywać potrzebę wykonania cesarskiego cięcia. Przeszkodą w naturalnym porodzie może być zbyt wąska miednica.

Przed wizytą warto przemyśleć i omówić z lekarzem wszelkie wątpliwości. 36. tydzień ciąży to również idealny moment na ostatnie badanie pod kątem ewentualnych infekcji dróg moczowych i dróg rodnych. Jeśli badanie potwierdzi wystąpieniu stanu zapalnego, być może konieczne będzie przyjmowanie antybiotyku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE