36 tydzień ciąży
– W 36 tygodniu ciąży, na kilka tygodni przed porodem, zauważysz obniżenie brzuszka. Przez cały okres ciąży powiększająca się macica unosiła przeponę, mogłaś mieć duszności, problemy z oddychaniem. Złagodzenie tych objawów pod koniec ciąży to wynik działania skurczów obniżających dno miednicy z jednoczesnym obniżeniem ciała dziecka i wstawieniem się główki do wchodu miednicy – mówi o 36 tygodniu ciąży mgr Anna Norejko, położna i masażystka.
36 tydzień ciąży – który to miesiąc?
36 tydzień ciąży to 9 miesiąc ciąży i dziewiąty tydzień trzeciego trymestru. Do porodu zostały jeszcze tylko cztery tygodnie. Jeśli nie wiesz, jak przeliczać tygodnie ciąży na miesiące i odwrotnie, skorzystaj z naszej tabelki i sprawdź, który to miesiąc ciąży.
Jak wygląda dziecko w 36 tygodniu ciąży?
W 36 tygodniu ciąży płód mierzy ok. 50 cm i waży ok. 2800 g. Na tym etapie organizm dziecka jest gotowy do życia poza macicą niemal w takim stopniu jak dziecko donoszone do 40 tygodnia ciąży. Mimo to poród przed 37 tygodniem ciąży wciąż wiąże się z ryzykiem komplikacji i powikłań, a noworodka urodzonego uznaje się za późnego wcześniaka.
Płód przygotowuje się do przyjścia na świat i przyjmuje pozycję embrionalną z podkurczonymi nóżkami i rączkami.
W 36 tygodniu ciąży dziecko nabiera zdolności oddechowych, intensywnie przybiera na wadze i zrzuca meszek. Podobnie jak w 35 tygodniu ciąży – występują skurcze Braxtona-Hicksa, zmniejsza się objętość wód płodowych, a dziecko. Dalszy rozwój dziecka polega na wytwarzaniu się tkanki tłuszczowej, która zapewni odpowiednią temperaturę ciała zaraz po narodzinach.
Skóra dziecka przestaje być przezroczysta i pomarszczona, coraz bardziej przypomina skórę dorosłego. Meszek, który pokrywa ciało, stopniowo zanika. Zrzucony meszek jest połykany przez dziecko.
Jak wygląda dziecko w 36 tygodniu ciąży?
Na tym filmie z USG, możesz zobaczyć, jak wygląda dziecko w 36 tygodniu ciąży:
36 tydzień ciąży: objawy i dolegliwości
36 tydzień ciąży może się wiązać z dużym stresem: z pewnością już nie możesz się doczekać rozwiązania. Na tym etapie ciąży płód jest już w pełni rozwinięty, a to oznacza, że ryzyko powikłań jest niewielkie, kobiety najczęściej martwią się przedwczesnym porodem i odczuwają silne zmęczenie.
– Odczujesz takie nagłe jakby "zmniejszenie” brzucha i przede wszystkim zmianę w sposobie oddychania. Oddech staje się lżejszy, będziesz mogła wreszcie odetchnąć pełną piersią, ale kiedy ucisk na żołądek i przeponę staje się mniejszy, zwiększa się nacisk na pęcherz moczowy. Częściej będziesz oddawać mocz, ale jego ilość będzie niewielka. Ponadto poczujesz rozciąganie i ucisk okolicy spojenia łonowego, kości krzyżowej oraz pachwin – mówi mgr Anna Norejko.
Przyszłe mamy skarżą się głównie na bóle kręgosłupa w ciąży, który jest obciążony twardym i ciężkim brzuchem. Dolegliwości mogą utrudniać sen. Na liście dolegliwości w 36 tygodniu ciąży mogą znaleźć się dodatkowo:
Końcówka ciąży wiąże się nie tylko z niepokojem, ale i zwiększonym krytycyzmem wobec własnego ciała. Kobieta najczęściej uskarża się na dolegliwości, nadmierne kilogramy, nie akceptuje swoich kształtów i rozmiarów. Jednym słowem marzy o finale ciąży i powrocie do dawnej sylwetki. Dlatego dobrze jest w tym czasie zdecydować się na ćwiczenia i przyjemności.
Czasem wizyta u kosmetyczki i fryzjera pomaga w odzyskaniu pozytywnej energii. Aby nie wywołać większych obrzęków, przyszła mama powinna nadal unikać jedzenia pustych kalorii, nadmiaru cukru i soli. Napięcie zredukuje też picie dużej ilości wody i 30-minutowy spacer.
Na tym etapie kobieta powinna iść na zwolnienie i zmniejszyć czas spędzony przed komputerem. Przyszła mama ma prawo do urlopu macierzyńskiego sześć tygodni przed planowanym porodem.
36 tydzień ciąży: lista badań
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca wykonanie między 33 tygodniem ciąży a 37 tygodniem ciąży badania ogólnego, badania piersi i badania położniczego oraz cytologii (jeśli nie była wykonana do tej pory).
Podczas wizyty kontrolnej, lekarz powinien zmierzyć ciśnienie krwi, ocenić obrzęki, zbadać szyjkę macicy i zmierzyć miednicę. Dzięki użyciu urządzenia w kształcie cyrkla lekarz ma możliwość oceny, czy możliwy jest poród drogami natury. Odchylenia standardowych wymiarów miednicy od wartości prawidłowych mogą wskazywać potrzebę wykonania cesarskiego cięcia. Przeszkodą w naturalnym porodzie może być zbyt wąska miednica.
Przed wizytą warto przemyśleć i omówić z lekarzem wszelkie wątpliwości. 36 tydzień ciąży to również idealny moment na ostatnie badanie pod kątem ewentualnych infekcji dróg moczowych i dróg rodnych. Jeśli badanie potwierdzi wystąpieniu stanu zapalnego, być może konieczne będzie przyjmowanie antybiotyku.
Jak wygląda brzuch w 36 tygodniu ciąży?
W jamie brzusznej w 36 tygodniu ciąży jest już bardzo ciasno, a dziecku coraz trudniej znaleźć wygodną pozycję. Ruchy dziecka mogą być odczuwane przez ciężarną jako bolesne.
Z każdym tygodniem ciąży brzuch przyszłej mamy jest coraz większy. W 36 tygodniu ciąży jest na tyle duży, że może znacznie utrudniać znalezienie wygodnej pozycji do spania lub odpoczynku.
Waga ciężarnej zwiększa się średnio do pół kilograma w każdym tygodniu ciąży. Uczucie ciężkości jest spowodowane nie tylko wagą dziecka, ale również obecnością łożyska, płynu owodniowego oraz wody zatrzymującej się w organizmie.
Ciało kobiety na tym etapie na pewno jest już zmęczone. Jeśli jest to możliwe, warto do planu dnia włączyć spacery. Pomocne mogą się okazać również zajęcia jogi dla ciężarnych.
Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.
Źródła: pacjent.gov.pl, mp.pl, nhs.uk, ptgin.pl, my.clevelandclinic.org
Zobacz także