"Twoje już kopie?" Kiedy i jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka

Prawo autorskie: ferli / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: ferli / 123RF Zdjęcie Seryjne Pierwsze wyczuwalne ruchy następują zazwyczaj około 20. tygodnia ciąży.
Rozpoznawanie pierwszych ruchów dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego rodzica. Zanim jednak to nastąpi, musi minąć sporo czasu.


Kiedy?
Pierwsze wyczuwalne ruchy następują zazwyczaj około 20. tygodnia ciąży. W przypadku kobiety, która wcześniej rodziła już dziecko, może to być jednak 18. tydzień. To czas, kiedy brzuch ciężarnej jest już znacznie uwypuklony, a dziecko zaczyna dawać znać, że ma się dobrze. Kobieta, która po raz pierwszy jest matką, może nawet nie rozpoznać, że objawy takie jak "bąbelki" i łaskotanie wewnątrz brzucha to sprawka maluszka. Myli je czasem np. z niestrawnością. Dlatego doświadczona matka będzie w stanie szybciej wychwycić ruch noszonego w brzuchu życia.


Określenie tego momentu jest ważne. I nie tylko z psychologicznego punktu widzenia (każda matka zapamiętuje, kiedy po raz pierwszy czuje poruszające się dziecko). Jest to także istotna kwestia z położniczego punktu widzenia. Pomaga w określeniu dokładnej daty porodu.


Jak rozpoznać?
Ruch dziecka dopiero w późniejszej fazie ciąży jest odczuwany jako "kopnięcia". Z początku wiąże się z uczuciem przelewania się w brzuchu, muśnięć i bulgotania. Najczęściej dzieje się to po jedzeniu, ale też wieczorem, gdy przyszła matka leży i odpoczywa.


Z biegiem czasu ruch staje się coraz bardziej wyraźny, a w końcu widoczny. Brzuch będzie falował i pojawią się na nim ślady obecności dziecka, dostrzegalne także dla osób z otoczenia kobiety. Przykładając rękę do brzucha będzie można wyczuć kopnięcia.

Warto obserwować częstotliwość ruchów płodu. Około 20. tygodnia będę one częste, ale słabe. Od 32. tygodnia występują rzadziej, ale kobieta mocniej je odczuwa. Po 37. tygodniu częstotliwość się zwiększa, a ruch jest bardziej regularny. W trzecim trymestrze zaobserwowano, że największa aktywność dziecka przypada na czas między 21:00 a pierwszą w nocy.

Karta ruchów płodu
Ciężarna może skorzystać ze specjalnej metody, która umożliwia obserwację ruchów dziecka. To tzw. metoda Cardiff, stosowana od 30. tygodnia ciąży, która polega na prowadzeniu "karty ruchów płodu". Zgodnie z nią należy liczyć ruchy w czasie między 9:00 a 21:00. W prawidłowej sytuacji ciężarna zaobserwuje 10 ruchów w trakcie tych 12 godzin. Jeśli dziesiąty ruch będzie miał miejsce wcześniej, należy to odnotować. A gdy sytuacja się powtórzy i odczucie 10 ruchów nastąpi w czasie krótszym niż 12 godzin, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Po co to wszystko? Badania dowiodły, że ruch jest najlepszym wskaźnikiem dobrego funkcjonowania płodu. Metoda Cardiff wiąże się z pojęciem ZLRP, czyli Zmniejszenia Liczby Ruchów Płodu. To właśnie zmiana liczby lub charakteru odczuwanych ruchów, która jest niepokojącym objawem klinicznym.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...