Jaka pozycja do spania jest najlepsza dla przyszłej mamy i najbezpieczniejsza dla maluszka? Czy w ciąży można spać na brzuchu? Czy spanie na plecach jest dozwolone? A także, w jakiej pozycji najlepiej odpoczywać? Rozwiewamy wątpliwości!
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jak spać w ciąży, by zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo, a sobie wygodę? Nie każda pozycja będzie odpowiednia dla przyszłej mamy.
Ciężarna powinna zacząć się odzwyczajać od spania na brzuchu i plecach już w pierwszym trymestrze.
Pozycja na lewym boku będzie nie tylko najwygodniejsza, ale i najlepsza zarówno dla maluszka, jak i dla mamy.
Jak spać w ciąży: zalecane pozycje
Jak spać w ciąży, gdy brzuszek rośnie? Przyszłe mamy często się nad tym zastanawiają, gdy próbują ułożyć się do snu. Czy leżenie na brzuchu w ciąży jest bezpieczne? Lub czy ciążowe dolegliwości mogą się pogłębiać, właśnie przez niewłaściwe ułożenie ciała? Warto wiedzieć, co na ten temat mówią eksperci.
Lekarze zalecają ciężarnym układanie się na lewym boku, gdyż ta pozycja powoduje zmniejszenie ucisku na duże naczynia krwionośne. Nie oznacza to, że zakazane jest spanie w innych pozycjach, choć dla każdego z trymestrów zalecenia będą nieco inne.
Jak spać w ciąży w 1. trymestrze?
Dobra informacja jest taka, że na początku ciąży możesz spać w takiej pozycji, w jakiej chcesz. Nie musisz od razu rezygnować z leżenia na brzuchu. Maleńki płód chroniony jest przez macicę i wody płodowe, więc spanie w tej pozycji nie stanowi dla niego zagrożenia. Jednak warto powoli zacząć się przyzwyczajać do leżenia na boku, bo na dalszym etapie ciąży będziesz i tak musiała zrezygnować ze spania na brzuchu.
Jak spać w ciąży w 2. trymestrze?
W drugim trymestrze lekarze radzą, by zrezygnować ze spania na brzuchu. Dodatkowy ucisk może niekorzystnie wpłynąć na maluszka. Nie martw się jednak na zapas, najpewniej sama zrezygnujesz z tej pozycji, gdyż będzie ci niewygodnie ułożyć na rosnącym brzuszku.
Zacznij przyzwyczajać się do spania na lewym boku. Na tym etapie warto wyposażyć się w poduszkę dla ciężarnych. Pomoże ci się ona ułożyć w wygodnej i bezpiecznej pozycji.
Drugi trymestr to także czas, by zrezygnować ze spania na plecach. W tej pozycji dziecko będzie uciskało na twoje narządy wewnętrzne, a także główną aortę. W efekcie zmniejsza się przepływ krwi, co może powodować pogorszenie samopoczucia, zawrotów głowy czy nagłego spadku ciśnienia krwi. Jednak jeśli obudzisz się na plecach, nie denerwuj się. Na pewno nie zaszkodziłaś dziecku. Po prostu ponowne połóż się na boku.
Jak spać w ciąży w 3. trymestrze?
Przyszła mama nie powinna spać na plecach, rosnący płód naciska na kręgosłup, jelita i żyłę główną. Spanie w tej pozycji może wywoływać dolegliwości bólowe pleców i trudności z oddychaniem. Może także powodować problemy z krążeniem, czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Także spanie na prawym boku może spowodować ucisk żyły głównej. A to z kolei może wywołać mdłości, zwiększoną potliwości ciała, bladość skóry czy obrzęk kończyn. Kobiecie leżącej na tym boku może się zrobić słabo, a nawet teoretycznie może zemdleć. Jednak lekarze twierdzą, że zazwyczaj przyszła mama czuje, że nie jest to wygodna opcja, więc automatycznie zmienia pozycję nawet przez sen.
Po 30. tygodniu lekarze zalecają, by głównie spać na lewym boku. W takiej pozycji będziesz się najlepiej czuła, także będzie ci się lepiej oddychało.
Jeśli przyszłą mamę męczą ciążowe dolegliwości, warto usypiać w pozycji półsiedzącej (jeśli męczy ją zgaga) lub z uniesionymi nogami (jeśli puchną nogi lub drętwieją łydki). Dobrym pomysłem jest zakup poduszki dla ciężarnych. Dzięki niej przyszła mama może łatwiej przyjąć wygodą pozycje. Dzięki podparciu brzuszka i kolan może także zredukować ciążowe dolegliwości.