Hemoroidy w ciąży? Bez paniki. Zobacz, jak sobie z nimi poradzić

Prawo autorskie: wavebreakmediamicro / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: wavebreakmediamicro / 123RF Zdjęcie Seryjne Hemoroidy nazywane są też guzkami krwawniczymi, które znajdują się w błonie podśluzowej w kanale odbytu.
Hemoroidy w ciąży to często występująca dolegliwość. Wiąże się ona z uciskiem macicy na jelita i nieregularnym wypróżnianiem. Na szczęście po porodzie ustępuje i hemoroidów zazwyczaj nie trzeba nawet leczyć.

Czym są hemoroidy i jak się objawiają?
Hemoroidy nazywane są też guzkami krwawniczymi, które znajdują się w błonie podśluzowej w kanale odbytu. Służą one temu, by gazy, które powstają w jelitach w trakcie trawienia pokarmu, nie wydostawały się na zewnątrz. Czasem jednak guzki stają się nadmiernie powiększone, a przez to powodują znaczny ból. Jeśli na papierze toaletowym zauważyłaś krew, czujesz swędzenie i ból okolic odbytu, to właśnie sygnały, że masz problemy z hemoroidami.

U kobiet w ciąży pojawiają się najczęściej w trzecim trymestrze, gdy ciężar dziecka jest tak znaczny, że wywiera ono nacisk na naczynia krwionośne znajdujące się w obrębie miednicy. Czynnikiem sprzyjającym takim dolegliwościom są też zaparcia powodowane spadkiem aktywności układu trawiennego (działanie hormonów).
Jak zmniejszyć ryzyko?
Kobieta może zrobić wiele, by zapobiec problemom z hemoroidami. Aby przeciwdziałać, konieczna jest dieta bogata w błonnik. Warto jeść dużo warzyw i owoców, ciemne pieczywo, brązowy ryż i kasze. Na przekąski trzeba wybierać suszone śliwki, morele, jabłka, kiwi i figi. Taka dieta usprawni działanie twoich jelit, co też powinno wyeliminować kłopoty z wypróżnianiem.

Istotny jest ruch, a szczególnie ćwiczenia kształtujące mięśnie dna macicy. Podtrzymują one narządy takie jak pęcherz i macica. Praca nad nimi obniża ryzyko powstania uciążliwych hemoroidów. To bardzo proste. Wystarczy napinać mięśnie tak, jakby chciało się powstrzymać mocz. Trzeba chwilę wytrzymać, rozluźnić, a po krótkim odpoczynku powtórzyć sekwencję. Warto ćwiczyć nawet kilka razy dziennie, szczególnie im bliżej porodu.


Jak leczyć?
Jeśli nie uda się zapobiec hemoroidom, trzeba się z nimi zmierzyć - najpierw używając domowych sposobów. Ulgę może przynieść schłodzenie obolałego miejsca, np. za pomocą kompresu, który wyjmiesz z zamrażarki. Można użyć też ręcznika czy nawet paczki zamrożonych warzyw.

Warto robić ziołowe kąpiele. Wystarczy przygotować napar z rumianku, który podziała łagodząco. Można dodać korę dębu, która z kolei ma właściwości przeciwzapalne. Przyrządź miksturę zgodnie z poleceniem na opakowaniu, potem ostudź ją, używaj do przemywania odbytu lub jako tzw. nasiadówkę.

Jeśli to nie pomaga, trzeba skonsultować się z lekarzem. Może ci zalecić maści, kremy i czopki doodbytnicze. Leki powstrzymają ból i swędzenie. Te bezpieczne to m.in. Posterisan, ProctoGlyvenol i Hemorol. Środki na hemoroidy zazwyczaj zawierają składniki naturalne, np. wyciągi z kasztanowca i rutyny. Najlepiej jednak przezornie sprawdzić, czy któryś ze składników na pewno jest bezpieczny dla kobiety w ciąży.

Bywa, że choroba jest zaawansowana. Wtedy proktolog nie zapisze maści czy czopków, bo nie pomagają. Konieczna może być skleroterapia. Polega na zaaplikowaniu leków, które powodują zwłóknienie guzków, założeniu gumek zaciskowych wokół guzka i użyciu promieni podczerwonych.

Pozytywna wiadomość jest taka, że poważne problemy z żylakami w ciąży zdarzają się rzadko. Częściej po kilku miesiącach dolegliwości same ustępują. Niestety, mają tendencję do odradzania się podczas kolejnych ciąż.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE