Hemoroidy w ciąży? Bez paniki. Zobacz, jak sobie z nimi poradzić

Prawo autorskie: wavebreakmediamicro / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: wavebreakmediamicro / 123RF Zdjęcie Seryjne Hemoroidy nazywane są też guzkami krwawniczymi, które znajdują się w błonie podśluzowej w kanale odbytu.
Hemoroidy w ciąży to często występująca dolegliwość. Wiąże się ona z uciskiem macicy na jelita i nieregularnym wypróżnianiem. Na szczęście po porodzie ustępuje i hemoroidów zazwyczaj nie trzeba nawet leczyć.


Czym są hemoroidy i jak się objawiają?
Hemoroidy nazywane są też guzkami krwawniczymi, które znajdują się w błonie podśluzowej w kanale odbytu. Służą one temu, by gazy, które powstają w jelitach w trakcie trawienia pokarmu, nie wydostawały się na zewnątrz. Czasem jednak guzki stają się nadmiernie powiększone, a przez to powodują znaczny ból. Jeśli na papierze toaletowym zauważyłaś krew, czujesz swędzenie i ból okolic odbytu, to właśnie sygnały, że masz problemy z hemoroidami.

U kobiet w ciąży pojawiają się najczęściej w trzecim trymestrze, gdy ciężar dziecka jest tak znaczny, że wywiera ono nacisk na naczynia krwionośne znajdujące się w obrębie miednicy. Czynnikiem sprzyjającym takim dolegliwościom są też zaparcia powodowane spadkiem aktywności układu trawiennego (działanie hormonów).
Jak zmniejszyć ryzyko?
Kobieta może zrobić wiele, by zapobiec problemom z hemoroidami. Aby przeciwdziałać, konieczna jest dieta bogata w błonnik. Warto jeść dużo warzyw i owoców, ciemne pieczywo, brązowy ryż i kasze. Na przekąski trzeba wybierać suszone śliwki, morele, jabłka, kiwi i figi. Taka dieta usprawni działanie twoich jelit, co też powinno wyeliminować kłopoty z wypróżnianiem.

Istotny jest ruch, a szczególnie ćwiczenia kształtujące mięśnie dna macicy. Podtrzymują one narządy takie jak pęcherz i macica. Praca nad nimi obniża ryzyko powstania uciążliwych hemoroidów. To bardzo proste. Wystarczy napinać mięśnie tak, jakby chciało się powstrzymać mocz. Trzeba chwilę wytrzymać, rozluźnić, a po krótkim odpoczynku powtórzyć sekwencję. Warto ćwiczyć nawet kilka razy dziennie, szczególnie im bliżej porodu.


Jak leczyć?
Jeśli nie uda się zapobiec hemoroidom, trzeba się z nimi zmierzyć - najpierw używając domowych sposobów. Ulgę może przynieść schłodzenie obolałego miejsca, np. za pomocą kompresu, który wyjmiesz z zamrażarki. Można użyć też ręcznika czy nawet paczki zamrożonych warzyw.

Warto robić ziołowe kąpiele. Wystarczy przygotować napar z rumianku, który podziała łagodząco. Można dodać korę dębu, która z kolei ma właściwości przeciwzapalne. Przyrządź miksturę zgodnie z poleceniem na opakowaniu, potem ostudź ją, używaj do przemywania odbytu lub jako tzw. nasiadówkę.

Jeśli to nie pomaga, trzeba skonsultować się z lekarzem. Może ci zalecić maści, kremy i czopki doodbytnicze. Leki powstrzymają ból i swędzenie. Te bezpieczne to m.in. Posterisan, ProctoGlyvenol i Hemorol. Środki na hemoroidy zazwyczaj zawierają składniki naturalne, np. wyciągi z kasztanowca i rutyny. Najlepiej jednak przezornie sprawdzić, czy któryś ze składników na pewno jest bezpieczny dla kobiety w ciąży.

Bywa, że choroba jest zaawansowana. Wtedy proktolog nie zapisze maści czy czopków, bo nie pomagają. Konieczna może być skleroterapia. Polega na zaaplikowaniu leków, które powodują zwłóknienie guzków, założeniu gumek zaciskowych wokół guzka i użyciu promieni podczerwonych.

Pozytywna wiadomość jest taka, że poważne problemy z żylakami w ciąży zdarzają się rzadko. Częściej po kilku miesiącach dolegliwości same ustępują. Niestety, mają tendencję do odradzania się podczas kolejnych ciąż.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...