Dziecko układa się w pozycji embrionalnej. Sprawdź, co jeszcze dzieje się w 33. tygodniu ciąży

Jak wygląda 33. tydzień ciąży?
Jak wygląda 33. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
Do porodu zostało tylko kilka tygodni – to ostatni moment na kompletowanie dziecięcej wyprawki i wykonanie badań zalecanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Co zmienia się w ciele przyszłej mamy i jak rozwija się dziecko w 33. tygodniu ciąży? Sprawdź!

33. tydzień ciąży – który to miesiąc?
33. tydzień ciąży to 8. miesiąc ciąży i połowa trzeciego trymestru. Do porodu zostało zaledwie kilka tygodni. Jeśli nie wiesz, jak przeliczać tygodnie ciąży na miesiące, skorzystaj z naszego przelicznika i sprawdź, który to miesiąc ciąży.


Jak wygląda dziecko w 33. tygodniu ciąży?
W 33. tygodniu ciąży płód mierzy ok. 43 cm i waży ok. 2 kg, a wielkością przypomina ananasa. 33. tydzień ciąży to wyjątkowy czas – chociaż dziecko nie rośnie tak intensywnie, jak na początku ciąży, układa się w pozycji embrionalnej i przygotowuje się do porodu.

Na tym etapie organizm dziecka jest niemalże gotowy do życia poza macicą, jednak poród przed 37. tygodniem ciąży wiąże się z ryzykiem komplikacji i powikłań – płuca dziecka nie są gotowe do samodzielnego funkcjonowania poza organizmem mamy.

W 32. tygodniu ciąży dziecko zaczęło intensywnie przybierać na wadze. Podobnie jest w 33. tygodniu ciąży – płód przygotowuje się do porodu, staje się coraz okrąglejszy i zaczyna wyglądać jak noworodek. Dalszy rozwój polega na doskonaleniu umiejętności nabytych w ciągu ostatnich miesięcy.


Skóra dziecka przestaje być pomarszczona i coraz bardziej przypomina skórę dorosłego. Meszek płodowy, lanugo, powinien już całkowicie zaniknąć. Kości są już twarde i skostniałe, jedynie kości czaszki pozostają elastyczne – dzięki temu przejście przez kanał rodny będzie łatwiejsze. Zdarza się, że dziecko rodzi się ze spłaszczoną główką, jednak nie jest to powód do niepokoju – czaszka jest na tyle elastyczna, że przechodząc przez kanał rodny, może dostosować się do jego kształtu. W ciągu kilku tygodni po porodzie główka dziecka powinna osiągnąć docelowy kształt.

W mózgu dziecka rozwijają się obszary kory mózgowej odpowiadające m.in. za rozumienie znaczenia dźwięków i rozumienie mowy.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 33. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 33. tygodniu ciąży?
Z każdym tygodniem ciąży brzuch przyszłej mamy jest coraz większy (i coraz cięższy) – w 33. tygodniu ciąży jest na tyle duży, że może znacznie utrudniać znalezienie wygodnej pozycji do spania lub odpoczynku czy... zakładanie skarpetek i sznurowanie butów.

Rosnąca waga nie powinna być powodem do niepokoju – większość ciężarnych tyje mniej więcej pół kilograma w każdym tygodniu ciąży. Na dodatkowe kilogramy składają się waga dziecka, łożyska i płynu owodniowego oraz woda zatrzymująca się w organizmie.

Odchudzanie w ciąży jest niezwykle nieodpowiedzialne i może zaszkodzić dziecku. Jeśli boisz się, że przytyłaś za dużo, skonsultuj się z lekarzem – specjalista z pewnością rozwieje twoje wątpliwości. Jeśli twój stan zdrowia na to pozwala, nie rezygnuj z codziennych spacerów. Być może to dobry moment na wprowadzenie do codziennego planu dnia jogi dla ciężarnych lub łatwych ćwiczeń rozluźniających i pomagających kontrolować oddech?
33. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
– Zespół cieśni nadgarstka. U wielu ciężarnych pojawia się zespół cieśni nadgarstka – choroba charakteryzująca się nieprawidłowym funkcjonowaniem nerwów w nadgarstku i ręce. Ból i opuchlizna w okolicy nadgarstka to wynik obrzęku wokół nerwów i zatrzymywania się wody w organizmie ciężarnej. Po porodzie wszystkie nieprzyjemne dolegliwości ciążowe powinny minąć.

– Brak tchu. Wysokie stężenie progesteronu i powiększająca się macica powodują u wielu ciężarnych trudności z oddychaniem. Macica uciska narządy wewnętrzne przyszłej mamy, w tym płuca – są na tyle ściśnięte, że wzięcie głębokiego wdechu jest znacznie utrudnione. Brak tchu występuje u wielu ciężarnych i nie jest powodem do niepokoju – dziecko cały czas dostaje tyle tlenu, ile mu potrzeba i nic mu nie zagraża.

Skurcze Braxtona-Hicksa. Skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona-Hicksa) przypominają skurcze porodowe i dla wielu ciężarnych, zwłaszcza tych, które po raz pierwszy zostaną mamami, są sygnałem, że rozpoczęła się akcja porodowa. W większości przypadków do fałszywy alarm – skurcze przepowiadające mogą pojawić się już w drugim trymestrze ciąży. W przeciwieństwie do skurczy porodowych nie zmieniają natężenia i nie towarzyszą im żadne inne objawy (takie jak odejście wód płodowych).

33. tydzień ciąży – lista badań
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie między 33. a 37. tygodniem ciąży badania ogólnego, badania piersi i badania położniczego oraz cytologii (jeśli wcześniej nie była wykonywana).

33. tydzień ciąży to również idealny moment na ostatnie badanie pod kątem ewentualnych infekcji dróg moczowych i dróg rodnych. Jeśli badanie potwierdzi wystąpieniu stanu zapalnego i infekcji, konieczne będzie przyjmowanie antybiotyku zapisanego przez lekarza. To niezwykle ważne – infekcje bakteryjne w trzecim trymestrze ciąży mogą zagrażać zdrowiu płodu.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE