33 tydzień ciąży to odpowiedni moment na kompletowanie dziecięcej wyprawki i wykonanie badań zalecanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Do porodu zostało tylko kilka tygodni. Co zmienia się w ciele przyszłej mamy i jak rozwija się dziecko w 33 tygodniu ciąży? Sprawdź!
Reklama.
33 tydzień ciąży
W 33 tygodniu ciąży możesz czuć, że do porodu coraz bliżej. Dla mamy to czas zmiennych nastrojów i zmęczenia. W 33 tygodniu ciąży organizm dziecka jest niemalże gotowy do życia poza macicą, jednak poród przed 37 tygodniem ciąży wiąże się z ryzykiem komplikacji i powikłań. Dziecko urodzone w 33 tygodniu jest wcześniakiem i wymaga odpowiedniej opieki medycznej.
– W 33 tygodniu ciąży wielkimi krokami zbliżamy się do rozwiązania. Jest to dobry moment na kompletowanie wyprawki porodowej, zakup wózka czy fotelika samochodowego. Na początek zaopatrz się w 6–8 kompletów ubranek w jednym rozmiarze, nie potrzebujesz więcej, ponieważ twoje dziecko będzie rosło z dnia na dzień – radzi Anna Norejko, położna.
– W pakowanie wyprawki porodowej zaangażuj również partnera, by w tracie porodu mógł podać najpotrzebniejsze rzeczy – podpowiada położna. Organizacja jest ważna w życiu młodego rodzica, więc spakuj się w dwie torby – większa dla ciebie, mniejsza dla dziecka lub warstwami – tak by najpotrzebniejsze rzeczy znalazły się na wierzchu.
33 tydzień ciąży: który to miesiąc?
33 tydzień ciąży to 8 miesiąc ciąży i połowa trzeciego trymestru. Do porodu zostało zaledwie kilka tygodni. Jeśli nie wiesz, jak przeliczać tygodnie ciąży na miesiące, skorzystaj z naszego przelicznika i sprawdź, który to miesiąc ciąży.
Jak wygląda dziecko w 33 tygodniu ciąży?
W 33 tygodniu ciąży płód mierzy ok. 43 cm i waży ok. 2 kg, a wielkością przypomina ananas. W 32 tygodniu ciąży dziecko zaczęło intensywnie przybierać na wadze. Podobnie jest w 33 tygodniu ciąży – płód przygotowuje się do porodu, staje się coraz okrąglejszy i zaczyna wyglądać jak noworodek. Dalszy rozwój polega na doskonaleniu umiejętności nabytych w ciągu ostatnich miesięcy.
W mózgu dziecka rozwijają się obszary kory mózgowej odpowiadające m.in. za rozumienie znaczenia dźwięków i rozumienie mowy.
33 tydzień ciąży to wyjątkowy czas – chociaż dziecko nie rośnie tak intensywnie, jak na początku ciąży, układa się w pozycji płodowej, zwanej też embrionalną. Głowa jest pochylona do przodu i skierowana do klatki piersiowej, a kończyny zgięte w kolanach, podciągnięte do klatki piersiowej. Tak dziecko powoli przygotowuje się do porodu. Między 32 a 38 tygodniem ciąży większości dzieci przyjmuje ułożenie głową w dół.
Skóra dziecka w 33 tygodniu ciąży przestaje być pomarszczona i coraz bardziej przypomina skórę dorosłego. Meszek płodowy, lanugo, powinien już całkowicie zaniknąć. Kości są już twarde i skostniałe, jedynie kości czaszki pozostają elastyczne – dzięki temu przejście przez kanał rodny będzie łatwiejsze.
Zdarza się, że dziecko rodzi się ze spłaszczoną główką, jednak nie jest to powód do niepokoju – czaszka jest na tyle elastyczna, że przechodząc przez kanał rodny, może dostosować się do jego kształtu. W ciągu kilku tygodni po porodzie główka dziecka powinna osiągnąć docelowy kształt.
Dziecko w 33 tygodniu ciąży: USG
Tak wygląda dziecko w 33 tygodniu ciąży na USG:
33 tydzień ciąży: objawy i dolegliwości
Brzuch jest coraz więcej, a tobie coraz trudniej wykonywać niektóre czynności. W 33 tygodniu ciąży mogą ci dokuczać:
Zespół cieśni nadgarstka. U wielu ciężarnych pojawia się zespół cieśni nadgarstka – choroba charakteryzująca się nieprawidłowym funkcjonowaniem nerwów w nadgarstku i ręce. Ból i opuchlizna w okolicy nadgarstka to wynik obrzęku wokół nerwów i zatrzymywania się wody w organizmie ciężarnej. Po porodzie wszystkie nieprzyjemne dolegliwości ciążowe powinny minąć.
Brak tchu. Wysokie stężenie progesteronu i powiększająca się macica powodują u wielu ciężarnych trudności z oddychaniem. Macica uciska narządy wewnętrzne przyszłej mamy, w tym płuca – są na tyle ściśnięte, że wzięcie głębokiego wdechu jest znacznie utrudnione. Brak tchu występuje u wielu ciężarnych i nie jest powodem do niepokoju – dziecko cały czas dostaje tyle tlenu, ile mu potrzeba i nic mu nie zagraża.
Skurcze Braxtona-Hicksa. Skurcze przepowiadające przypominają skurcze porodowe i dla wielu ciężarnych, zwłaszcza tych, które po raz pierwszy zostaną mamami, są sygnałem, że rozpoczęła się akcja porodowa. W większości przypadków do fałszywy alarm – skurcze przepowiadające mogą pojawić się już w drugim trymestrze ciąży. W przeciwieństwie do skurczów porodowych nie zmieniają natężenia i nie towarzyszą im żadne inne objawy (takie jak odejście wód płodowych).
33 tydzień ciąży: poród przedwczesny
Poród w 33 tygodniu ciąży jest uznawany za poród przedwczesny. Ze względu na dojrzałość narządów wewnętrznych wcześniak urodzony w 33 tygodniu ciąży ma bardzo duże szanse na samodzielne przeżycie. Jego płuca są już niemal całkiem dojrzałe. Nadal jednak utrzymanie stałej temperatury ciała nie jest łatwe, dlatego wcześniak najpewniej zostanie umieszczony w inkubatorze. Gdy tylko dojrzeje układ oddechowy wcześniaka i będzie można karmić dziecko doustnie, otrzyma wypis do domu.
33 tydzień: ciąża mnoga
Ciąża bliźniacza rzadko trwa aż do planowanego terminu porodu. Już niedługo możesz poczuć pierwsze objawy porodu. Choć dzieci są malutkie, to bliźniaki z 33 tygodnia ciąży doskonale widzą i słyszą, mają także dobrze rozwiniętą korę mózgową oraz wykształcone pęcherzyki płucne.
33 tydzień ciąży: lista badań
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie między 33 a 37 tygodniem ciąży:
Trzeba też wykonać posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących oraz cytologię, jeśli nie miałaś jej wcześniej.
Lekarz prowadzący ciążę może zdecydować również o wykonaniu pierwszego badania KTG (jest to badanie polegające na monitorowaniu czynności serca płodu z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy).
Jak wygląda brzuch w 33 tygodniu ciąży?
Z każdym tygodniem ciąży brzuch przyszłej mamy jest coraz większy (i coraz cięższy) – w 33 tygodniu ciąży jest na tyle duży, że może znacznie utrudniać znalezienie wygodnej pozycji do spania lub odpoczynku czy... zakładania skarpetek i sznurowania butów.
Rosnąca waga nie powinna być powodem do niepokoju – większość ciężarnych tyje mniej więcej pół kilograma w każdym tygodniu ciąży. Na dodatkowe kilogramy składają się waga dziecka, łożyska i płynu owodniowego oraz woda zatrzymująca się w organizmie.
Odchudzanie w ciąży jest niezwykle nieodpowiedzialne i może zaszkodzić dziecku. Jeśli boisz się, że przytyłaś za dużo, skonsultuj się z lekarzem – specjalista z pewnością rozwieje twoje wątpliwości. Jeśli twój stan zdrowia na to pozwala, nie rezygnuj z codziennych spacerów. Być może to dobry moment na wprowadzenie do codziennego planu dnia jogi dla ciężarnych lub łatwych ćwiczeń rozluźniających i pomagających kontrolować oddech?