Dziecko rozróżnia dzień i noc. Co jeszcze wydarzy się w 32. tygodniu ciąży?

Jak wygląda 32. tydzień ciąży?
Jak wygląda 32. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
32. tydzień to 5. tydzień trzeciego trymestru. Na tym etapie dziecko przygotowuje się już do przyjścia na świat, ćwiczy umiejętności niezbędne mu do życia poza brzuchem. Doskonali umiejętność połykania, oddychania, kopania i ssania. Podczas badania USG można zaobserwować minę na twarzy dziecka! Sprawdź, jakie zmiany zajdą w ciele kobiety w 32. tygodniu ciąży.


32. tydzień ciąży – który to miesiąc?
32. tydzień ciąży to drugi tydzień 8. miesiąca ciąży i zarazem piąty tydzień drugiego trymestru. Aby ułatwić sobie wyliczenia, warto mieć przy sobie tabelkę – który to miesiąc ciąży. Jeżeli nie będziesz wiedziała, jak obliczyć tygodnie, o pomoc poproś lekarza. Określając etap ciąży w dniach, możemy zaobserwować zmiany i różnica, które w ocenie badań USG mają ogromne znaczenie.

Jak wygląda dziecko w 32. tygodniu ciąży?
W 32. tygodniu ciąży długość ciała dziecka wynosi ok. 48 cm, a waga około 1900 g. Pod względem wielkości można porównać je do dyni. Dziecko w czasie czuwania pije płyn owodniowy. Pępowina ma na tym etapie 1 cm grubości. Dzięki niej dostarczane są do organizmu dziecka wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które zapewniają wzrost i rozwój.

Do końca ciąży pozostało jeszcze 8 tygodni. W tym tygodniu zmieni się skóra dziecka, zacznie przypominać skórę dorosłego — matowieje, nie jest już tak przezroczysta i nabiera naturalnych kolorów. Tkanka tłuszczowa stanowi już 10% masy ciała, zatem dziecko staje się pulchniejsze. Rosną mu też paznokcie i włosy.


Dziecka narządy są już w pełni rozwinięte, teraz pora na doskonalenie umiejętności, np.: oddychanie, ruchy główką, połykanie, ssanie. Płuca, jeszcze niedawno, w 31. tygodniu ciąży nie potrafiły się rozprężać. Obecnie mają wystarczająco dużo powierzchni, by umożliwić przechodzenie tlenu do krwi. To, czego jeszcze brakuje to krążenie płucne, które uaktywni się tuż po narodzinach. Po zakończeniu 32. tygodnia ciąży dziecko będzie zdolne do samodzielnego przeżycia.

U chłopców dochodzi do pełnego rozwoju jąderek, które zstępują do moszny, worka skórno-mięśniowego, w którym mieszczą się elementy męskich narządów rozrodczych.

Dziecko dzieli dobę na cykl czuwania i snu. Okres bezruchu i aktywności naprzemiennie może trwać nawet 30 minut. Podczas ruchów płodowych, zdarzają się bolesne kopnięcia, trafiające w żebra mamy.

Teraz ulubionym zajęciem dziecka jest ssanie kciuka. Połykanie wód płodowych to jedna z ważniejszych umiejętności, która przygotowuje dziecko do życia poza brzuchem mamy.

Zmienia się też sposób poruszania płodu. Ruchy są rzadsze, nie tak gwałtowne, jak np. w 22. tygodniu ciąży. W jamie brzusznej brakuje już miejsca na obracanie. Wcześniak urodzony w 32. tygodniu ciąży ma aż 98% szans na przeżycie. Waga dziecka jest istotnym elementem, który zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 32. tygodniu ciąży
Jak wygląda brzuch w 32. tygodniu ciąży?
Kształt brzucha zależy od wielu czynników, głównie od sylwetki i budowy ciała kobiety. Wbrew pozorom nie ma on nic wspólnego z wielkością dziecka. Od początku ciąży macica wzrosła 500-krotnie. Wypełnia prawie całą jamę brzuszną, uciska przeponę, co może spowodować trudności w oddychaniu.
32. tydzień – objawy i dolegliwości
Kobieta w 32. tygodniu ciąży najprawdopodobniej odczuje ogólny spadek formy. Może dojść do zaburzenia równowagi i trudności w schylaniu.

Na tym etapie ciąży może wystąpić:
– zgaga, niestrawność i wzdęcia,
– częste wizyty w toalecie,
– skurcze łydek,
– opuchlizna nóg,
– trudności w oddychaniu i ból żeber,
– wzmożony apetyt,
hemoroidy.

Jak radzić sobie ze skurczami nóg? Należy pić dużo wody, czasami pomaga odpoczynek, położenie się na lewym boku. W razie dużych problemów należy zgłosić się do lekarza. Być może organizm w 32. tygodniu ciąży potrzebuje dłuższej suplementacji.

Kobiety w 3. trymestrze ciąży uskarżają się też na skurcze nóg. Przyczyn ich występowania jest kilka. Przede wszystkim ma na to wpływ regularnie powiększający się brzuch i zmiana pozycji kręgosłupa. Dodatkowo w organizmie kobiety może brakować magnezu, potasu i wapnia.

U ciężarnych bardzo intensywnie pracuje teraz układ krążenia. Tętno jest przyśpieszone – wynosi ok. 85 uderzeń na minutę, pojemność minutowa serca wynosi 6 litrów na minutę. Dla porównania to ok. 30% więcej niż na początku ciąży. Może to być powód kołatania serca i uczucia duszności.

Podobnie jak w 31. tygodniu ciąży z piersi może wyciekać siara, gęsty żółty płyn. Jest to sygnał, że organizm kobiety jest już gotowy do karmienia. Nie u wszystkich ciężarnych pojawia się ona przed porodem.

32. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?
Jeśli jeszcze nie wykonałaś badań rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników na tygodnie 27-32 – powinieneś zrobić to teraz. W tym czasie powinno się wykonać obowiązkowo: badanie USG, morfologię krwi, badanie moczu, przeciwciała odpornościowe, KTG, czyli ocenę czynności serca płodu. Dodatkowo pomiar ciśnienia, pomiar masy ciała i ocena pH wydzieliny pochwowej.

Sprawdź, co dzieje się z ciałem kobiety i jak wygląda dziecko w 33. tygodniu ciąży. Kolejne zmiany i coraz bliżej porodu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE