mamDu_avatar

32 tydzień ciąży: dziecko rozróżnia dzień i noc, a mama gorzej sypia

Karolina Stępniewska

16 kwietnia 2018, 10:53 · 4 minuty czytania
32 tydzień ciąży to już połowa trzeciego trymestru. Na tym etapie dziecko przygotowuje się już do przyjścia na świat, ćwiczy umiejętności niezbędne mu do życia poza brzuchem. Doskonali umiejętność połykania, oddychania, kopania i ssania. Podczas badania USG można zaobserwować minę na twarzy dziecka! Sprawdź, jakie zmiany zajdą w ciele kobiety i u dziecka w 32 tygodniu ciąży.


32 tydzień ciąży: dziecko rozróżnia dzień i noc, a mama gorzej sypia

Karolina Stępniewska
16 kwietnia 2018, 10:53 • 1 minuta czytania
32 tydzień ciąży to już połowa trzeciego trymestru. Na tym etapie dziecko przygotowuje się już do przyjścia na świat, ćwiczy umiejętności niezbędne mu do życia poza brzuchem. Doskonali umiejętność połykania, oddychania, kopania i ssania. Podczas badania USG można zaobserwować minę na twarzy dziecka! Sprawdź, jakie zmiany zajdą w ciele kobiety i u dziecka w 32 tygodniu ciąży.
32 tydzień ciąży to dobry moment na wybór szpitala, w którym chcesz urodzić fot.: Eraxion / 123RF
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

32 tydzień ciąży

Do końca ciąży pozostało jeszcze 8 tygodni. W 32 tygodniu ciąży zmienia się skóra dziecka, zacznie przypominać skórę dorosłego — matowieje, nie jest już tak przezroczysta i nabiera naturalnych kolorów.


Podobnie jak w 31 tygodniu ciąży z piersi może wyciekać siara, gęsty żółty płyn. Jest to sygnał, że organizm kobiety jest już gotowy do karmienia. Nie u wszystkich ciężarnych pojawia się ona przed porodem.

32 tydzień ciąży – który to miesiąc?

32 tydzień ciąży to drugi tydzień 8 miesiąca ciąży i zarazem trzeci trymestr. Aby ułatwić sobie wyliczenia, warto mieć przy sobie tabelkę: który to miesiąc ciąży. Jeżeli nie będziesz wiedziała, jak obliczyć tygodnie, o pomoc poproś lekarza.

Waga dziecka w 32 tygodniu ciąży

W 32 tygodniu ciąży długość ciała dziecka wynosi ok. 48 cm, a waga ok. 1900 g. Pod względem wielkości można porównać je do dyni. Tkanka tłuszczowa stanowi już 10 proc. masy ciała, zatem dziecko staje się pulchniejsze. Waga dziecka jest istotnym elementem, który zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka.

Dziecko w czasie czuwania pije płyn owodniowy. Pępowina ma na tym etapie 1 cm grubości. Dzięki niej dostarczane są do organizmu dziecka wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które zapewniają wzrost i rozwój. Połykanie wód płodowych to jedna z ważniejszych umiejętności, która przygotowuje dziecko do życia poza brzuchem mamy.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 32 tygodniu ciąży na filmie z USG:

Rozwój płodu w 32 tygodniu ciąży

W 32 tygodniu ciąży dziecka narządy są już w pełni rozwinięte, teraz pora na doskonalenie umiejętności, np.: oddychanie, ruchy główką, połykanie, ssanie. U chłopców dochodzi do pełnego rozwoju jąderek, które zstępują do moszny, worka skórno-mięśniowego, w którym mieszczą się elementy męskich narządów rozrodczych. Dziecku rosną też paznokcie i włosy.

Płuca jeszcze w 31 tygodniu ciąży nie potrafiły się rozprężać, obecnie mają wystarczająco dużo powierzchni, by umożliwić przechodzenie tlenu do krwi. To, czego jeszcze brakuje to krążenie płucne, które uaktywni się tuż po narodzinach. Dziecko urodzone po 32 tygodniu ciąży ma aż ok. 98 proc. szans na przeżycie. Będzie jednak wcześniakiem z niedojrzałym układem oddechowym i będzie wymagał opieki neonatologicznej.

Ruchy płodu w 32 tygodniu ciąży

Dziecko dzieli dobę na cykl czuwania i snu. Okres bezruchu i aktywności naprzemiennie może trwać nawet 30 minut. Podczas ruchów płodowych zdarzają się bolesne kopnięcia, trafiające w żebra mamy.

Zmienia się też sposób poruszania płodu. W 32 tygodniu ciąży ruchy są rzadsze, nie tak gwałtowne, jak np. w 22 tygodniu ciąży. W jamie brzusznej brakuje już miejsca na obracanie.

Dolegliwości w 32 tygodniu ciąży

Kobieta w 32 tygodniu ciąży najprawdopodobniej odczuje ogólny spadek formy. Może dojść do zaburzeń równowagi i trudności w schylaniu.

W 32 tygodniu ciąży mogą też wystąpić:

  • zgaga, niestrawność i wzdęcia
  • częste wizyty w toalecie
  • opuchlizna nóg
  • trudności w oddychaniu i ból żeber
  • bezsenność
  • wzmożony apetyt
  • hemoroidy.

Kobiety w 3 trymestrze ciąży uskarżają się też na skurcze nóg. Przyczyn ich występowania jest kilka. Przede wszystkim ma na to wpływ regularnie powiększający się brzuch i zmiana pozycji kręgosłupa. Dodatkowo w organizmie kobiety może brakować magnezu, potasu i wapnia.

U ciężarnych bardzo intensywnie pracuje teraz układ krążenia. Tętno jest przyśpieszone – wynosi ok. 85 uderzeń na minutę, pojemność minutowa serca wynosi 6 litrów na minutę. Dla porównania to ok. 30 proc. więcej niż na początku ciąży. Może to być powód kołatania serca i uczucia duszności.

Jeśli pojawi się nasilony świąd skóry okolic brzucha, dłoni i stóp skonsultuj to z położną lub lekarzem, którzy potwierdzą lub wykluczą cholestazę ciężarnych. Jest to przejściowe _ lecz groźne – zaburzenie wynikające z nieprawidłowej funkcji wątroby. Objawy zazwyczaj pojawiają się właśnie w okolicach 30-32 tygodnia ciąży.

Kłopoty ze skórą mogą mieć też inne podłoże: – Zmiany hormonalne powodują wysuszenie skóry, które teraz może dać się we znaki – ostrzega Anna Norejko, położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019. – Pamiętaj o nawodnieniu organizmu oraz nawilżeniu naturalnymi kremami czy olejami. Szczególnie zadbaj o okolicę brzucha, która jest bardzo rozciągnięta.

32 tydzień ciąży – jakie badania wykonać?

Jeśli jeszcze nie wykonałaś badań rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników na tygodnie 27-32, powinnaś zrobić to teraz. W tym czasie powinno się wykonać obowiązkowo:

  • badanie USG
  • morfologię krwi
  • badanie moczu
  • przeciwciała odpornościowe
  • KTG, czyli ocenę czynności serca płodu.

Dodatkowo pomiar ciśnienia, pomiar masy ciała i ocenę pH wydzieliny pochwowej.

Brzuch w 32 tygodniu ciąży

Kształt brzucha w ciąży zależy od wielu czynników, głównie od sylwetki i budowy ciała kobiety. Wbrew pozorom nie ma on nic wspólnego z wielkością dziecka. Od początku ciąży macica wzrosła 500-krotnie. W 32 tygodniu ciąży wypełnia prawie całą jamę brzuszną, uciska przeponę, co może spowodować trudności w oddychaniu.

Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019.

Źródła: pacjent.gov.pl, mp.pl, nhs.uk, ptgin.pl