Czym spowodowany może być poród przedwczesny?

Co powinnaś wiedzieć o przedwczesnym porodzie
Co powinnaś wiedzieć o przedwczesnym porodzie Prawo autorskie: herjua / 123RF Zdjęcie Seryjne
Do porodu przedwczesnego może dojść z wielu powodów. Czy ciężarna może zauważyć jakiekolwiek objawy takiej sytuacji? Czy przedwczesnemu porodowi można skutecznie zapobiec? Co powinna robić ciężarna, aby nie dopuścić do porodu przedwczesnego?

Fizjologiczna ciąża trwa od 38 do 42 tygodni-średnio 40 tygodni. Nie wszystkie dzieci są jednak donoszone. W Polsce 5-6 proc. wszystkich nowo narodzonych dzieci to wcześniaki, które przyszły na świat pomiędzy 23. a 37. tygodniem ciąży. Ich matki doświadczyły porodu przedwczesnego, którego z różnych przyczyn nie udało się już zatrzymać. Jakie są objawy przedwczesnego porodu i dlaczego do niego dochodzi?

Jak rozpoznać poród przedwczesny?
O porodzie przedwczesnym można mówić, jeśli dochodzi do zakończenia ciąży pomiędzy 23. a 37. tygodniem jej trwania, licząc od ostatniej miesiączki. W literaturze można jednak znaleźć inne kryterium uznania porodu za przedwczesny-wagę i długość ciała dziecka.

Wystąpienie u ciężarnej porodu przedwczesnego powoduje, że na świat przychodzi wcześniak. Im jest większy i starszy pod względem wieku płodowego, tym ma zwykle większe szanse na przeżycie. Sam poród występujący przed czasem staje się jedną z głównych przyczyn śmierci okołoporodowej noworodków. Nawet jeśli wcześniak zostanie uratowany, obarczony jest ryzykiem wystąpienia wielu groźnych powikłań, rzutujących na jego przyszły rozwój fizyczny i psychiczny.
Jakie są objawy przedwczesnego porodu?
Pierwsze objawy przedwczesnego porodu najczęściej dotyczą wystąpienia krwawienia z dróg rodnych. Niepokój ciężarnej powinny wzbudzić silne upławy, skurcze, nawet lekkie, a także bóle w okolicy lędźwiowej. W takich przypadkach powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza, podobnie jak w przypadku pieczenia lub szczypania podczas oddawania moczu. Jeśli kobieta w ciąży w porę trafi do specjalisty, lekarz ginekolog być może będzie mógł zatrzymać przedwczesny poród.


Nawet jeśli ciąża będzie musiała zostać rozwiązana w ciągu kilku dni lub tygodni, lekarze będą mogli podać dziecku sterydy pozwalające na rozwój pęcherzyków płucnych, zwiększając tym samym szanse na przeżycie wcześniaka i zmniejszenie ryzyka powikłań spowodowanych niską wagą urodzeniową i niedojrzałością ogólnonarządową dziecka.
Poród przedwczesny - przyczyny występowania
Liczba porodów przedwczesnych w ostatnich latach wzrosła, a lekarze wskazują na jedną z przyczyn ich występowania-przesunięcie się granicy wiekowej dla pierwszego porodu kobiety. Coraz częściej matki rodzą w późniejszym wieku, obarczone chorobami takimi jak:
• nadciśnienie tętnicze,
• mięśniaki macicy,
• cukrzyca.

Mogą one nie tylko stwarzać problemy w przebiegu ciąży, ale i prowadzić do jej przedwczesnego rozwiązania.

Czynnikiem ryzyka porodu przedwczesnego jest ciąża mnoga. Rzadko kiedy matki spodziewające się bliźniaków czy wieloraczków, są w stanie donosić ciążę do 38. tygodnia.

Wśród możliwych innych przyczyn porodu przedwczesnego wymienia się:
• wady łożyska,
• wady anatomiczne macicy,
• występowanie u ciężarnej chorób przenoszonych drogą płciową,
• wystąpienie infekcji u ciężarnej, nie tylko w obrębie dróg moczowo-płciowych,
• niewydolność szyjki macicy,
• przebyte wcześniej porody przedwczesne,
• występowanie poronień samoistnych,
• wcześniejsze urodzenie martwych płodów,
• niezachowanie co najmniej 6-miesięcznego odstępu między ciążami.

Zachowanie kobiety spodziewającej się dziecka ma niebagatelne znaczenie dla przebiegu ciąży, a tym samym pewne działania mogą przyspieszyć poród.
Do przedwczesnego rozwiązania ciąży może dojść w wyniku przebytego silnego stresu, zbyt ciężkiej pracy fizycznej, zażywania używek i przy złym odżywianiu się. Kobieta ciężarna powinna o siebie dbać, ponieważ staje się odpowiedzialna również za życie swojego nienarodzonego dziecka.

Jak było u was? W którym tygodniu ciąży nastąpiło rozwiązanie? Napiszcie w komentarzu!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE