Z nami skompletujesz wyprawkę dla noworodka. Zadbamy o to, byś wybrała te rzeczy, które naprawdę przydadzą się dziecku i ułatwią wam życie. Dzięki nam nie zapomnisz o niczym!
Przechadzanie się wśród alejek z ubrankami dla dzieci, czy przeglądanie w internecie stron z produktami dla niemowląt sprawia większości ciężarnych sporą przyjemność. Gdy przychodzi etap wybierania śpioszków, wózka czy kombinezonu pojawia się szereg pytań. Większość rzeczy wydaje nam się potrzebna, a producenci i sprzedawcy prześcigają się w przekonywaniu, że twoje dziecko właśnie tego potrzebuje.
Prawda jest taka, że noworodkowi będzie wszystko jedno, w jakim wózku jeździ, czy jakiego koloru ma śpioszki. Jak nie dać się zwariować gromadząc wyprawkę dla dziecka, nie wydać majątku, a jednocześnie kupić wszystko, czego będziecie potrzebować w początkach macierzyństwa? Pomożemy ci w tym!
Wyprawka dla noworodka - kiedy zacząć kompletować?
Wiele kobiet zastanawia się, kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla noworodka. Jedne są przesądne, nie chcą niczego kupować zbyt wcześnie, by nie zapeszać. Inne niemal od chwili, gdy zobaczą dwie kreski na teście, wertują kolejne zakładki internetowych sklepów z produktami dla noworodków. Niezależnie, do której grupy należysz, warto pamiętać o kilku rzeczach:
1. Nie odkładaj kupowania wyprawki na ostatnią chwilę - w ostatnich tygodniach ciąży możesz odczuwać zmęczenie, a poruszanie się z dużym brzuszkiem między sklepowymi półkami, może już nie być tak łatwe i przyjemne. Pamiętaj też, że termin porodu jest umowy, więc może on rozpocząć się wcześniej. Bądź na to przygotowana, a unikniesz niepotrzebnych nerwów związanych z zakupami w biegu i na ostatnią chwilę.
2. Dobrym czasem na kompletowanie wyprawki dla dziecka jest przełom II i III trymestru ciąży. Wtedy też pewnie będziesz uczęszczać do szkoły rodzenia, w której położne podzielą się swoimi radami, odnoście produktów dla niemowląt.
3. Warto rozłożyć zakupy. Nie oszukujmy się - wyprawka dla dziecka to spory wydatek. Rozkładając zakupy na kilka miesięcy, łatwiej spiąć domowy budżet. Zacznij kupować po kilka rzeczy od początku drugiego trymestru. W jednym miesiącu kup wózek, w kolejnym fotelik.
Wyprawka dla noworodka - lista
Dla ułatwienia pobieliliśmy wyprawkę dla noworodka na kilka działów (w sklepach prawdopodobnie właśnie tak będą podzielone produkty). Nie ma potrzeby, abyś, szczególnie rzeczy w małych rozmiarach kupowała więcej. Niezależnie od tego, jak są piękne.
Niemowlęta przez pierwsze trzy miesiące rosną dosłownie w oczach. Potrzebujesz zaledwie kilka kompletów na zmianę, bo i tak prać będziesz często. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale unikniesz też sytuacji, kiedy odkryjesz, że dziecko już nie mieści się w coś, czego nie mało na sobie nawet razu.
Wyprawka dla noworodka - ubranka
6 body z krótkim rękawkiem (w zimę idealne pod pajacyk do snu)
6 body z długim rękawkiem (dla dziecka urodzonego latem wystarczą 3-4)
6 pajacyków (3 lżejsze, 3 grubsze) - idealne do snu (w lecie sprawdzą się rampersy)
6 par śpioszków lub spodenek
3 kaftaniki bawełniane z długimi rękawami
4 pary skarpetek
2 ciepłe bluzy, lub sweterki zapinane z przodu
2 cienkie czapeczki bawełniane bez wiązań
gruba czapka, szalik i rękawiczki (dla dziecka urodzonego w jesienią lub zimą)
kombinezon dla dzieci – śpiwór (dla dziecka urodzonego jesienią lub zimą)
Wyprawka dla noworodka: rady od mamy 4 dzieci:
rozmiar - nie kupuj zbyt wielu ubranek w najmniejszym rozmiarze. Te z listy powyżej wybierz w rozmiarze 56 lub 62.
zapięcia - pomyśl, jak założysz dane ubranko dziecku. Nawet najpiękniejsze body, które będziesz musiała wciskać maluszkowi przez głowę, szybko wyląduje w kącie. Każde ubranko powinno być rozpinane przy szyjce lub mieć specjalne zakładki materiału, które ułatwią rozszerzenie go i luźne przełożenie przez główkę dziecka. Pamięta, aby zapięcie na znajdowało się na plecach, na których ciągle leży niemowlę.
kaptur będzie przydatny na spacerze, ale w domu nie położysz dziecka na kapturze, bo zwinie mu się pod pleckami.
kaftaniki przydadzą się w pierwszych dobach, nim dziecku odpadnie kikut pępowiny, ale zwijają się pod pleckami i większość mam stawia na body, a z nich zupełnie rezygnuje.
pajacyki lub śpiworek - zwróć uwagę na zapięcia. Najlepsze są te, które możesz całkowicie rozpiąć i położyć na nich dziecko, a następnie zapiąć.
materiały - to bardzo ważne, by ubranka były wykonane z naturalnych materiałów (bawełna, bambus, len, wełna merino). Wełna merino idealnie sprawdzi się w przypadku dzieci urodzonych w okresie zimowym. Ma właściwości termoregulacyjne, dzięki czemu dziecko nie poci się, ale i nie marznie. Nie zużywa więc dodatkowej energii na regulację temperatury, z którą niemowlę może mieć problem, a co za tym idzie - jest spokojniejsze i lepiej śpi.
Wyprawka dla noworodka - wyposażenie łóżeczka
rożek dla dziecka (najlepiej bez usztywnienia), ewentualnie śpiworek do spania
łóżeczko dla dziecka - coraz popularniejszą alternatywą jest kosz Mojżesza lub łóżeczko dostawne do łóżka rodziców (wtedy z zakupem łóżeczka można poczekać kilka miesięcy)
materac do łóżeczka/kosza
3 prześcieradełka
Noworodek nie potrzebuje poduszki. Dziecko powinno spać na płaskim materacu. Z zakupem pościeli też możecie zaczekać, gdyż początkowo maleństwo śpi otulone rożkiem. Zwróć szczególną uwagę na rodzaj materaca dla dziecka. Pediatrzy i ortopedzi dziecięcy zalecają te z inteligentnej pianki, lub gryka - kokos.
Wyprawka dla noworodka - rzeczy na spacer
jeden wózek i akcesoria: śpiworek do wózka (potrzebny zimą), folia przeciwdeszczowa, parasolka przeciwsłoneczna i moskitiera do ochrony przed owadami, torba na spacer
2 kocyki (jeśli dziecko rodzi się zimową porą, to jeden cienki i jeden gruby, letnią porą - 2 cienkie)
fotelik samochodowy - bez niego nie wyjdziecie ze szpitala
To droga część wyprawki, ale nie warto oszczędzać, gdy chodzi o bezpieczeństwo dziecka. Wybierając wózek 3 w 1 wato sprawdzić, czy fotelik w zestawie posiada odpowiednie atesty i spełnia normy, a nie jest tylko uroczym dodatkiem.
Wyprawka dla noworodka - kąpiel
wanienka (ewentualnie stojak do wanienki i leżaczek)
2 ręczniki z kapturkiem
kosmetyki i akcesoria (czytaj niżej)
naturalny, bezzapachowy, certyfikowany płyn do mycia ciała od pierwszych dni dziecka
naturalna, bezzapachowa maść do pupy zapobiegająca odparzeniom
krem do pupy w przypadku pojawienia się odparzeń
przewijak
krem ochronny do twarzy dziecka (dla zimowych dzieci) lub krem z filtrem (dla dzieci urodzonych letnią porą)
2-3 paczki najmniejszych pieluch jednorazowych (nie kupuj zbyt wiele, bo może się okazać, ze dziecko jest uczulone na pieluchy danej marki) lub wielorazowe
delikatne chusteczki nawilżane
miękka szczoteczka do włosów
specjalne nożyczki do obcinania paznokci z zaokrąglonymi końcówkami
termometr do mierzenia temperatury
termometr do kąpieli
płatki kosmetyczne (do obmywania twarzy)
gaziki jałowe (do przemywania oczu)
sól fizjologiczną w ampułkach (do przemywania oczu, czyszczenia noska)
5-6 pieluszek tetrowych/flanelowych/muślinowych, przydadzą się, gdy trzeba będzie położyć dziecko na wadze w przychodni, na ramię, gdy trzymasz dziecko, by mu się odbiło, latem muślinowe pieluszki świetnie zastąpią kocyk)
proszek do prania ubranek dla niemowląt (najlepiej hipoalergiczny)
Ewentualnie: chusta do noszenia, smoczek, butelka antykolkowa.
Wyprawka dla noworodka - ile pieluch zabrać do szpitala
Noworodek wypróżnia się bardzo często, więc liczba pieluszek, które zużyjesz może, być naprawdę duża. Na początku kupka dziecka to tzw. smółka. Pieluszkę będziecie zmieniać co ok. 3 godziny oraz po każdym wypróżnieniu. Niemowlęta często wypróżniają się zaraz po karmieniu. Zakłada się, że noworodek zużywa min. 10 pieluch na dobę. Przy takim zużyciu paczka newborn (28 szt.) starczy na niecałe 3 dni.
W zależności od tego, jakie zwyczaje panują w szpitalu, gdzie planujesz rodzić, powinnaś zabrać ze sobą średnio 10 pieluch na dobę pobytu.
Wyprawka do porodu - rzeczy do karmienia
2-3 biustonosze do karmienia
wkładki laktacyjne
2-3 koszule do karmienia
poduszka do karmienia
1-2 butelki antykolkowe i smoczki (w razie konieczności odciągania pokarmu lub wprowadzenia mleka modyfikowanego)
szczotka do mycia butelek Ewentualnie: podgrzewacz do karmienia, laktator (jeśli planujesz odciąganie i przechowywanie pokarmu), maść do smarowania brodawek (zwróć uwagę, by nie trzeba jej było zmywać przed kamieniem, idealnie sprawdza się czysta lanolina).
Wyprawka dla noworodka - zabawki dla dziecka
W pierwszych tygodniach życia są tak naprawdę zbędne. Noworodek powinien spędzać głównie czas w ramionach rodziców i łóżeczku. Nadmiar bodźców może prowadzić do jego niepokoju. Hałaśliwe zabawki, migające światełka i feria barw nie są mu potrzebne. Jeśli jednak bliscy chcą koniecznie kupić coś dla maluszka, zabawki, z których skorzysta najszybciej to:
szumiący pluszak
karuzela do łóżeczka
zawieszka do wózka, najlepiej w kontrastujących kolorach (czarny, biały, czerwony)