37. tydzień ciąży – podstawowy rozwój dziecka się zakończył. Co dalej?

jak wygląda 37. tydzień ciąży?
jak wygląda 37. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
37. tydzień ciąży – do porodu zostało tylko kilka tygodni. Dziecko jest w pełni rozwinięte, ale jego waga wciąż rośnie – o 25 gramów każdego dnia. Teraz przyszedł czas na wyspecjalizowanie poszczególnych układów. Dowiedź się, co potrafi już dziecko i jak zmienia się jego ciało i upewnij się, czy zrobiłaś wszystkie zalecane badania.


37. tydzień ciąży – który to miesiąc?
37. tydzień ciąży to 9. miesiąc ciąży i dziesiąty tydzień trzeciego trymestru. Do porodu zostało zaledwie trzy tygodnie. Jeśli nie wiesz, jak przeliczać tygodnie ciąży na miesiące, skorzystaj z naszego przelicznika i sprawdź, który to miesiąc ciąży.

Jak wygląda dziecko w 37. tygodniu ciąży?
Płód w 37. tygodniu ciąży waży do 3 000 g i mierzy 47cm. Mimo że wielkością przypomina już arbuza, wciąż rośnie – mniej więcej 220 g na tydzień. W 37. tygodniu ciąży zmniejsza się ruchliwość dziecka. Jeśli do pory dziecko nie odwróciło się jeszcze odpowiednio do porodu – "do góry nogami" – lekarz najprawdopodniej poczeka jeszcze tydzień, do 38. tygodnia. Jeśli nic się nie zmieni, będzie próbował pomóc dziecku obrócić się w brzuchu mamy.

Do 37. tygodnia ciąży mówimy o przedwczesnym porodzie. Ciężarną powinny zaniepokoić upławy i krwawienia. Zwiększająca się częstotliwość i siła skurczy są jednym z sygnałów bliskiego terminu narodzin.

Choć dziecko jest już w pełni ukształtowane, wyspecjalizować się musi działanie poszczególnych układów i lepiej przygotować się do porodu. Każdego dnia dziecko gromadzi pod skórą tłuszcz, który po narodzinach pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.


Zobacz, jak wygląda dziecko w 37. tygodniu ciąży:


Jak wygląda brzuch w 37. tygodniu ciąży?
Brzuch w 37. tygodniu ciąży coraz bardziej przeszkadza – ułożenie się w wygodnej pozycji jest naprawdę trudne. Najlepiej będzie, jeśli ciężarna do snu wybierze pozycję na boku.

Powiększa się również macica, która z tygodnia na tydzień coraz bardziej uciska narządy wewnętrzne – oddychanie jest trudniejsze, oddawanie moczu częstsze, a dodatkowo pojawiają się problemy trawienne, np. niestrawność.
37. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
Na tym etapie duży jest już nie tylko brzuch, ale i piersi. Kolejną dolegliwością, która bardzo często występuje u kobiet w 37. tygodniu ciąży to zgaga, wywołana uciskami żołądka i działaniem progesteronu, wytwarzane na tym etapie przez łożysko.

3 tygodnie przed urodzeniem, kobieta dochodzi do największej wagi. Dla bezpieczeństwa warto sprawdzić, ile powinno przytyć się w ciąży. Ciało jest nie tylko zmęczone, ale wrażliwe na ból i kopnięcia dziecka. Do tego dochodzą problemy z wykonywaniem zwykłych codziennych czynności.

37. tydzień ciąży – lista badań
To ostatni moment, aby wykonać badanie ogólne moczu, morfologię krwi, badanie położnicze i badanie piersi, USG. Przyszła mama nie powinna lekceważyć badań na paciorkowce. To bakterie, które wywołują szereg chorób. Mogą być niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ zagrażają rozwojowi płodu.

Sprawdź, co wydarzy się w 38. tygodniu ciąży.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...