34 tydzień ciąży to już półmetek trzeciego trymestru. Do rozwiązania zostało tylko kilka tygodni. Jakie zmiany zachodzą w 34 tygodniu ciąży? Sprawdź, co potrafi dziecko, jak zmienia się jego wygląd i upewnij się, że zrobiłaś wszystkie zalecane badania. W ten sposób zapewnisz maluchowi jak najlepszy start!
Reklama.
34 tydzień ciąży
W 34 tygodniu ciąży powiększająca się macica coraz bardziej uciska narządy wewnętrzne. Oddychanie jest trudniejsze, wystarczy, że przejdziesz kilkadziesiąt metrów, a czujesz się, jakbyś przebiegła półmaraton. Pojawiają się także problemy trawienne. Pieczenie w przełyku, zgaga i niestrawność stają się coraz uciążliwsze. Niestety do porodu może być ci ciężko, ale już niedługo będziesz mogła wziąć swoje maleństwo w ramiona.
34 tydzień ciąży: który to miesiąc?
34 tydzień ciąży to 8 miesiąc ciąży i połowa trzeciego trymestru – do terminu porodu zostało tylko kilka tygodni. Jeśli zastanawiasz się, jak przeliczać tygodnie ciąży na miesiące, sprawdź w naszej ściągawce, który to miesiąc ciąży.
Jak wygląda dziecko w 34 tygodniu ciąży?
Płód w 34 tygodniu ciąży mierzy ok. 43-50 cm i waży ok. 2200-2400 g. Wielkością przypomina małą dynię. W 33 tygodniu ciąży dziecko ułożyło się w pozycji embrionalnej – jeśli dojdzie do przedwczesnego porodu, jego szanse na przeżycie są bardzo duże, porównywalne z szansami dziecka donoszonego, urodzonego w terminie.
Czaszka płodu w 34 tygodniu ciąży jest wciąż dość elastyczna, a kości nie są całkowicie zespolone. Dzięki temu przedostanie się przez wąski kanał rodny w chwili porodu jest o wiele łatwiejsze. Jeśli dziecko urodzi się ze spłaszczoną lub zniekształconą główką, nie martw się – ostateczny kształt uformuje się w ciągu kilku tygodni po narodzinach.
Na tym etapie rozwoju każdy płód ma niebieskie oczy – proces pigmentacji tęczówki zakończy się dopiero kilka tygodni po narodzinach.
W 34 tygodniu ciąży układ pokarmowy dziecka jest w pełni rozwinięty i jest w stanie wydzielać enzymy niezbędne do trawienia mleka mamy. Oznacza to, że jeśli doszłoby do przedwczesnego porodu, prawdopodobnie mogłabyś bez obaw karmić dziecko swoim mlekiem. Organizm dziecka rozwija własny układ immunologiczny, który pomoże mu w zwalczaniu infekcji po narodzinach. Rozwijanie układu odpornościowego to jednak długotrwały proces, który kończy się dopiero ok. 12 roku życia.
34 tydzień ciąży na USG
Zobacz na filmie z USG, jak wygląda dziecko w 34 tygodniu ciąży:
34 tydzień ciąży: objawy i dolegliwości
Obrzęki. Obrzęki są spowodowane zatrzymywaniem się wody w organizmie. Jeśli obrzęk pojawia się nagle, warto zmierzyć ciśnienie. Jeśli ciśnieniomierz wskaże powyżej 140/90, skonsultuj się z lekarzem. Nagła opuchlizna i nadciśnienie mogą być objawami stanu przedrzucawkowego.
Hemoroidy. Żylaki odbytnicy, czyli hemoroidy, mogą pojawić się już w drugim trymestrze ciąży. Jak powstają hemoroidy w ciąży? Powiększająca się macica uciska żyły odprowadzające krew z odbytnicy, co powoduje pojawienie się guzków w błonie śluzowej odbytu. Wtedy pojawia się świąd, pieczenie i krwawienie w okolicy odbytu.
Zaparcia. Niestrawność, zaparcia i inne problemy gastryczne doskwierają wielu ciężarnym. Pamiętaj o piciu dużych ilości płynów (przede wszystkim wody) i spożywaniu pokarmów bogatych w błonnik (znajdziesz go m.in. w szpinaku i innych zielonych warzywach liściastych).
Ból pleców. W 34 tygodniu ciąży wiele kobiet uskarża się na dokuczliwy ból pleców, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym i w krzyżu – powiększający brzuch staje się coraz cięższy, a "noszenie" dodatkowych kilogramów znacznie obciąża kręgosłup. Ulgę przynosi odpoczynek i masaż.
34 tydzień: przedwczesny poród
Mimo znacznego stopnia dojrzałości, dziecko urodzone w 34 tygodniu ciąży może mieć problemy z oddychaniem, utrzymaniem temperatury ciała, spadkami poziomu glukozy oraz żółtaczką. Wcześniak zazwyczaj umieszczany jest w inkubatorze i przebywa w szpitalu jeszcze przez kilka tygodni.
34 tydzień ciąży: lista badań
Między 33 a 37 tygodniem ciąży należy wykonać badanie ogólne moczu, morfologię krwi i badanie położnicze.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca u kobiet ze zwiększonym ryzykiem populacyjnym lub indywidualnym ryzykiem zakażenia badania w kierunku HIV, HCV (wirus zapalenia wątroby typu C) i VDRL (kiła).
34 tydzień ciąży to ostatni moment na badanie pod kątem ewentualnych infekcji dróg moczowych i pochwy. W ciągu kilku tygodni zostanie wykonane u ciebie badanie wykluczające/potwierdzające obecność paciorkowców z grupy B. Badanie jest szybkie i bezbolesne. Ta rutynowa kontrola polega na pobraniu wymazu z pochwy i okolic odbytu.
Paciorkowce z grupy B są niebezpieczne dla dziecka i mogą powodować np.: zapalenie opon mózgowych czy zapalenie płuc. Jeśli badanie potwierdzi obecność bakterii, lekarz przepisze antybiotyk.
Jak wygląda brzuch w 34 tygodniu ciąży?
Brzuch w 34 tygodniu ciąży jest już bardzo widoczny i zaczyna coraz bardziej przeszkadzać – ułożenie się w wygodnej pozycji jest nie lada wyzwaniem dla przyszłych mam.
W ostatnich tygodniach ciąży możesz zauważyć szybsze tempo przybierania na wadze. Nie oznacza to, że dziecko rośnie zbyt szybko albo spożywasz za dużo kalorii – w twoim organizmie zatrzymuje się woda. Pamiętaj o piciu płynów i dużo odpoczywaj – zatrzymująca się woda to nie tylko dodatkowe kilogramy, ale również obrzęki stóp i rąk.