Ból pleców w ciąży to częsta przypadłość, która dotyka nawet te przyszłe mamy, które wcześniej prowadziły aktywny tryb życia i nie miały podobnych problemów. Sprawdź, czy dolegliwości ze strony kręgosłupa są niebezpieczne dla dziecka i jak można im zaradzić.
Ból pleców w ciąży może mieć różne przyczyny. Jedną z nich są zmiany hormonalne i biologiczne zachodzące w organizmie kobiety.
Sposobem na ból pleców w ciąży jest odciążanie kręgosłupa i aktywność fizyczna.
Jeśli objawy ze strony kręgosłupa i ból nasilają się, warto odwiedzić lekarza.
Ból pleców w ciąży: przyczyny
Ból pleców w ciąży może pojawić się na każdym jej etapie. Wiele mam nie zdaje sobie sprawy, że pojawienie się bólu pleców często ma podłoże hormonalne – odpowiada za niego hormon ciążowy o nazwie relaksyna, który jest produkowany przez jajniki i łożysko.
Ale w jaki sposób hormon produkowany przez układ rozrodczy może wpływać na kręgosłup? Relaksyna wpływa na rozluźnienie kości i wiązadeł stawów, co jest ściśle związane z przygotowaniem ciała do porodu. Te zmiany biologiczne nie dotyczą tylko okolic stawów biodrowych i miednicy, ale właśnie też kręgosłupa.
Jednak przyczyny hormonalne to nie jedyne źródło bólu pleców w ciąży. Takie objawy dodatkowo może nasilać nieprawidłowa postawa ciała, bo kobiety w ciąży mają tendencję do garbienia się. Ponadto rosnący brzuch "ciągnie" sylwetkę do przodu, bo rozciągnięte mięśnie brzucha nie są w stanie utrzymać ciężaru macicy. Wtedy kręgosłup wygina się, a mięśnie pleców napinają.
Domowe sposoby na ból pleców w ciąży
W czasie ciąży nie można przyjmować większości leków, które mogą przynieść ulgę. Zresztą dużo lepszym sposobem jest zniwelowanie takich dolegliwości naturalnymi sposobami. Oto bezpieczne sposoby na radzenie sobie z bólem pleców w ciąży.
1. Zacznij dzień od gimnastyki
Poranne rozciąganie może przynieść wiele korzyści dla samopoczucia przyszłej mamy, jednak trzeba dostosować ćwiczenia do swoich możliwości i etapu ciąży. Chodzi o to, aby po nocnym "zastoju" rozruszać swój kręgosłup. Spróbuj wykonać kilka skłonów w bok, wyciągnąć się. Z pewnością sprawdzi się również proste ćwiczenie równoważne. Uklęknij na podłodze i podeprzyj się rękoma. Unieś prawą rękę i lewą nogę – wyprostuj je tak, by tworzyły jedną linię z linią kręgosłupa. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Na koniec, pozostając w tej samej pozycji, możesz zrobić tzw. „koci grzbiet” czyli wygiąć plecy do góry opuszczając głowę, a później unieść głowę do góry opuszczając plecy.
2. Zapisz się na zajęcia dla ciężarnych
Jeśli masz czas, możliwość i środki, spróbuj zapisać się na zajęcia sportowe dla przyszłych mam. Tam pod okiem specjalistów wykonasz bezpieczne ćwiczenia, które poprawią stan twojego ciała i samopoczucie. W większości dużych miast możesz przebierać w ofertach klubów fitness organizujących zajęcia dla kobiet w ciąży. Podczas ćwiczeń instruktorzy pokażą ci, jak odciążyć i wzmocnić kręgosłup. Z pewnością podpowiedzą też, które ćwiczenia możesz wykonywać sama w domu. Przyda się duża piłka – przy coraz większym brzuchu wiele ćwiczeń będzie ci w ten sposób łatwiej i wygodniej wykonać.
Możesz rozważyć również uczestnictwo w zajęciach jogi. Nie tylko pomogą ci się rozciągnąć i odciążą kręgosłup, ale nauczysz się także różnych metod oddychania, które mogą stać się przydatne podczas porodu.
3. Pływaj
Chodzenie na pływalnie to na pewno dobry pomysł. Regularne ćwiczenia w wodzie oprócz tego że odciążają kręgosłup i stawy, poprawiają twoją kondycję i przygotowują cię do porodu. Jeżeli nie wiesz jaki styl pływania będzie najlepszy – zapytaj ratowników lub któregoś z instruktorów na basenie. Z pewnością ci podpowiedzą, jak pływać i ćwiczyć.
4. Odciążaj plecy w ciągu dnia
Daj odpocząć swoim plecom. Dbaj o właściwą postawę podczas wykonywania prozaicznych czynności takich jak chociażby zmywanie naczyń (możesz podeprzeć jedną nogę na stołeczku) czy prasowania (najlepiej rób to na siedząco). W pracy korzystaj z wyprofilowanego krzesła. A w miarę możliwości leż i odpoczywaj. Najlepiej z nogami położonymi wyżej – wpływa to pozytywnie na krążenie.
5. Domowe spa
Podczas wieczornej kąpieli serwuj sobie wodne masaże. Jeżeli masz wannę z funkcją jacuzzi możesz z niej korzystać. Ale wystarczy nawet natrysk. Spróbuj silnym strumieniem wody masować obolałe części pleców. Dzięki temu rozluźnisz napięte mięśnie. Zmieniając temperaturę strumienia wody z zimnej na gorącą i z powrotem dodatkowo pobudzisz krążenie.
6. Kontroluj wagę
Podczas ciąży twój kręgosłup musi sobie radzić z dodatkową wagą. Organizm kobiety jest na to przygotowany. Na zajęciach w szkołach rodzenia położne wyjaśniają, że prawidłowy przyrost wagi w tym czasie to 10-15 kg. Na takie obciążenie jest także przygotowany kręgosłup. Każdy kolejny kilogram to dla niego dodatkowy bagaż, który powoduje ból i uczucie przeciążenia pleców.
7. Wybierz twardy materac
Dzięki niemu twój kręgosłup nie będzie się wyginał i zapadał. Warto rozważyć spanie na lewym boku (nie uciskasz wówczas kanałów odpowiedzialnych za dostarczanie maluchowi tlenu). Między nogi możesz dodatkowo włożyć poduszkę – jeśli nie masz ciążowego „rogala” taką samą funkcję spełni zwykła poducha. Taka pozycja najlepiej odciąża plecy i dodatkowo jest bezpieczna dla malca. Wiele mam, zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży, kiedy dolegliwości ze strony kręgosłupa nasilają się, korzysta z tzw. poduszki ciążowej. Ten gadżet wpływa relaksująco na ciało, dzięki czemu nie tylko pozwala pozbyć się bólu, ale skutecznie stawia czoło innym dolegliwościom, m.in. bezsenności w ciąży.
Ból pleców w ciąży: kiedy iść do lekarza
Choć w większości przypadków ból pleców w ciąży jest naturalnym następstwem zmian zachodzących w ciele i organizmie kobiety, są sytuacje, które wymagają interwencji lekarskiej. Jeśli żaden z powyższych sposobów nie poprawia stanu przyszłej mamy a ból się zaostrza, może to wskazywać m.in. na rwę kulszową.