Czy już rodzę i powinnam jechać do szpitala? Spokojnie, oto lista pierwszych objawów porodu

Akcja porodowa nie wygląda tak jak w filmach, bo może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin.
Akcja porodowa nie wygląda tak jak w filmach, bo może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. Prawo autorskie: petunyia / 123RF Zdjęcie Seryjne
Jesteś już w 9 miesiącu ciąży i boisz się, że nie dojedziesz do szpitala na czas. W głowie kołaczą się sceny z filmów, jak ciężarne rodzą w taksówce lub na ulicy. Zaczynasz powoli wpadać w panikę!


Nie przejmuj się. Reagujesz jak większość przyszłych mam. Zapewniam nie przeoczysz momentu, w którym powinnaś krzyknąć “To już! Rodzę”. Jednak, żeby oszczędzić sobie stresu, poniżej masz dokładnie opisanie objawy, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Akcja porodowa nie wygląda tak, jak na filmach
Potrafi trwać do kilkunastu godzin, a nie minut. Ale przede wszystkim rozwija się powoli. Możesz odczuwać skurcze macicy - to ból w dole brzucha, przypomina taki jak podczas miesiączki. Jednak promieniuje na cały brzuch i kręgosłup, zwłaszcza w dolnym odcinku. Co istotne, nie jesteś w stanie pozbyć się tego bólu zmieniając pozycję lub chodząc.
Skurcze
Powinnaś zwrócić uwagę na ich regularność. Najlepiej zapisywać sobie na kartce dokładne godziny, w których poczułaś kurcz i przerwy jakie między nimi występują. To bardzo ułatwi ci liczenie i określenie w jakiej fazie porodu jesteś. Skurcze będą się robić z czasem coraz bardziej bolesne i częstsze. Jeśli trwają ok. pół minuty, a odstępy między nimi się skracają, to oznacza, że powinnaś zgłosić się do szpitala.

Test wanny
Możesz wykonać popularny test w wannie. Polega on na tym, że bierzesz kąpiel w ciepłej wodzie, ale nie gorącej, bo możesz stracić przytomność. Ciepło powinno zadziałać rozkurczająco, jeśli tak się nie stanie i skurcze nadal będą regularne, to oznacza, że zaczynasz rodzić.


Czop śluzowy
Kolejnym objawem, na który powinnaś zwrócić uwagę to krwawienie lub brązowe upławy. Mogą one być objawem tego, że czop śluzowy odchodzi i zaczynasz rodzić. Jeśli jednak widzisz na majtkach sporą ilość krwi, to nie zwlekaj i natychmiast zgłoś się na porodówkę, może to oznaczać, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego.

Wody płodowe
U niektórych kobiet odchodzą wody płodowe. Jednak nie dzieje się tak zawsze, dlatego nie sugeruj się tym, że u ciebie jeszcze nie odeszły. Czasami worek owodniowy nie pęka i lekarze muszą go przeciąć w trakcie porodu.

Mogą pojawić się także objawy takie jak niepokój, zdenerwowanie, rozdrażnienie i chwiejne nastroje. To zupełnie normalna reakcja na nową sytuację.

Kiedy jednak nie rodzę?
Nie wszystkie skurcze oznaczają poród. Czasami mamy do czynienia ze skurczami przepowiadającymi, które są łagodniejsze. Zazwyczaj znikają po kilku godzinach. Charakterystyczne jest dla nich stałość bólu, nieregularne występowanie, zmniejszanie bólu wraz ze zmianą pozycji, brak upławów i krwawienia. Po teście wanny lub lekach rozkurczowych, takich jak nospa, zazwyczaj ustępują.

Co powinno mnie zaniepokoić?
Jeśli nie jesteś pewna czy to już poród lub martwisz się o dziecko, bo np. nie czujesz jego ruchów - nie wahaj się i jedź do szpitala. Tam wykonają ci KTG i badanie ginekologiczne, a jeśli wszystko będzie w porządku, to wypiszą cię do domu. Pamiętaj, są jednak sytuacje, które wymagają natychmiastowej konsultacji z ginekologiem. Jeśli odeszły ci wody płodowe zabarwione na zielono lub normalne, ale nie zaobserwowałaś żadnych dodatkowych objawów np. skurczy - powinnaś jak najszybciej zgłosić się na oddział.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...