8. miesiąc ciąży to duże zmiany. Zaczniesz przybierać na wadze

8. miesiąc ciąży - dziecko rośnie teraz bardzo szybko - co tydzień przybywa mu 200 g.
8. miesiąc ciąży - dziecko rośnie teraz bardzo szybko - co tydzień przybywa mu 200 g. Prawo autorskie: hanhanpeggy / 123RF Zdjęcie Seryjne
8 miesiąc ciąży to 31,5 - 36 tydzień. Ten czas upływa pod znakiem intensywnego wzrostu masy ciała. Dotyczy to zarówno dziecka, jak i ciebie.


Maluszek rośnie teraz bardzo szybko - co tydzień przybywa mu 200 g. Pod koniec 8 miesiąca waży już ok 2,5 kg i mierzy 45 - 46 cm. Porusza się coraz mniej intenywnie - ma coraz mniej miejsca.

Jak wygląda dziecko w 8 miesiącu ciąży?
Jest w pełni ukształtowane - wyglada jak noworodek, choć jest jeszcze szczupłe. Wprawdzie podskórna tkanka tłuszczowa jest już rozwinięta, ale ilość tłuszczu nie jest jeszcze odpowiednia. Maluch w tym okresie jest już zazwyczaj ułożony główką do dołu, czyli w pozycji ,,do wyjścia na świat".

Jakie zmiany zachodzą w organiźmie maluszka?
Większość układów jest już w pełni ukształtowana, ale płuca mogą być jeszcze nie dojrzałe. Pracują nerki, centralny układ nerowowy i przewód trawienny. Malec ćwiczy czynności życiowe - ssanie, połykanie, oddychanie. W 8 miesiącu dziecko ,,buduje" swoją odporność - będzie mu potrzebna po przyjściu na świat, dopóki ,,na zewnątrz" nie wypracuje własnej. Pobiera przeciwciała od matki poprzez łożysko, dzięki czemu układ immunologiczny rozwija się. Większość czasu maluch przesypia, kiedy nie śpi - często ,,umila" sobie czas bawiąc się pępowiną. Oprócz odgłosów bicia Twojego serca i odgłosów trawienia słyszy wszystkie dźwięki, które docierają ,,spoza brzucha mamy". Mów więc do dziecka jak najczęściej!

Twoje dziecko intensywnie rośnie, ale Ty też przybierasz na wadze. Nasilają się kłopoty z oddychaniem. Rośnie liczba i częstotliwość skurczów przepowiadających, które przygotowują Cię do porodu.

W dalszym ciągu utrzymują się
świąd skóry brzucha
bóle pleców
kurcze łydek
częste oddawanie moczu
zaparcia
bezsenność

Możesz zauważyć, że z piersi wycieka biały płyn - siara. Pamiętaj, że wszytskie dolegliwości to stan przejściowy, a z każdym dniem ciąży rośnie szansa na urodzenie zdrowego dziecka.


W 8 miesiącu znajdź czas na lenistwo
Duży brzuch sprawia, że możesz czuć się nieco niezgrabnie i mieć trudności z poruszaniem się i wykonywaniem niektórych czynności. Narazie musisz odłożyć na bok malowanie paznokci u stóp, problemem może być też zasznurowanie butów. Organy wewnętrzne są coraz bardziej ściśnięte, a serce pracuje szybciej. Staraj się więc dużo odpoczywać. Nie odmawiaj sobie drzemki i leniuchowania na kanapie!

Maluch ma w macicy coraz mniej miejsca. Rozpycha się nożkami i łokciami. Możesz zaobserwować na powierzchni brzucha wystające stópki, łokieć, czy pupę swojego dziecka! Ciesz się tym! Znjadź czas, by spokojnie usiąść i ,,pogadać" do swojego maleństwa. Głaskaj powłoki brzuszne, staraj się odpowiadać na jego kopnięcia, delikatnie pukając w skórę brzucha. Mów do dziecka jak najwięcej - dzięki temu przyzwyczai się do Twojego głosu i będzie go pamiętać, gdy pojawi się na świecie. Bądź spokojna. Maluszek odczuwa Twoje emocje. Może reagować strachem na hałas, intensywne bodźce. Nie zapominaj o regularnych wizytach u ginekologa (najlepiej co 2 tyg.)

W trakcie wizyty lekarz
zleci morfologię krwi i badanie ogólne moczu
zważy Cię
zmierzy ciśnienie tętnicze

Jeśli nie zrobiłaś tego w 7 miesiącu ciąży, wykonaj te badania: badanie WR (odczyn Wassermana) - badanie serologiczne wykrywające kiłę, posiew z pochwy (w drogach rodnych mogą pojawić się paciorkowce typu B, które zagrażają dziecku) - w przypadku pozytywnego wyniku w trakcie porodu kobiecie zostanie podany antybiotyk.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...