Ucisk w podbrzuszu i skurcze – to już 38. tydzień ciąży. Sprawdź, co cię czeka!

Jak wygląda 38. tydzień ciąży?
Jak wygląda 38. tydzień ciąży? Fot. Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
Coraz bliżej rozwiązania i stąd więcej nerwów. Chciałabyś już trzymać dziecko w ramionach, a jednocześnie odczuwasz ogromny lęk przed porodem. Każdy skurcz i ból podbrzusza cię niepokoi. Musisz obserwować swoje ciało, ale i wiedzieć, że skurcze macicy są normalne, zwłaszcza wieczorami i nocą. To efekt skracania szyjki macicy. Sprawdź, co jeszcze może cię spotkać w 38. tygodniu ciąży.

38. tydzień ciąży – który to miesiąc?
38. tydzień ciąży to trzeci tydzień 9. miesiąca i jedenasty tydzień trzeciego trymestru. To czas, kiedy teoretycznie możesz już urodzić dziecko, więc nie musisz się denerwować, że jeszcze jest zbyt wcześnie na poród. Oczywiście najlepiej byłoby poczekać jeszcze dwa tygodnie, ale jeżeli dojdzie do rozwiązania ciąży, dziecko powinno już poradzić sobie samodzielnie. Lekarz liczy dokładnie każdy tydzień i dzień, gdyż końcówka ciąży to czas, gdy dziecko bardzo szybko przybiera na wadze. Jeżeli sama chcesz obliczyć, w którym tygodniu ciąży jesteś, sprawdź w tabelce: jak przeliczyć miesiące i tygodnie na trymestry.

Jak wygląda dziecko w 38. tygodniu ciąży?
Dziecko osiąga wagę ok. 3 kg w 38. tygodniu ciąży i ma 50 cm długości. Waga prawidłowa donoszonego dziecka to 2,5 kg, jeżeli urodzi się z mniejszą, nie ma też powodu do obaw. Dziecko będzie musiało być pod kontrolą lekarzy, gdyż niska masa urodzeniowa może świadczyć o tym, że nie otrzymało odpowiedniej ilości pożywienia w czasie ciąży albo że cierpi na jakąś genetyczną przypadłość.

Dziecku w 38. tygodniu ciąży robi się naprawdę coraz ciaśniej, gdyż obecne miejsce zamieszkania musi dzielić z łożyskiem, które ma już średnicę ok. 15 cm i litrem wód płodowych. Gdyby właśnie teraz zdecydował się pojawić na świecie, to ciążę określono by jako donoszoną, więc nie ma powodu do niepokoju. Z pewnością będzie teraz z powodu braku miejsca mniej ruchliwe, za to rodzice wyraźnie będą widzieć, gdzie postanowiło się ułożyć. Falujący brzuch to jeden z najcudowniejszych momentów, bardzo wyraźnie widać stopę, czy dłoń dziecka. Warto uwiecznić te momenty na filmie, który okaże się cudowną pamiątką.


Nowością w życiu płodowym dziecka będzie z pewnością to, że w 38. tygodniu ciąży w jelitach dziecka zgromadzona jest już smółka, czyli złuszczony naskórek połykany z wodami płodowymi. Smółka powinna być wydalona przez dziecko w pierwszych trzech dniach jego życia w postaci czarnej kupki. Nie obawiajcie się jej koloru, tak właśnie wygląda, a to, że dziecko pozbywa się jej w pierwszych dniach, świadczyć będzie o tym, że układ trawienny spisuje się prawidłowo.

Dziecko wygląda w trzecim tygodniu 9. miesiąca praktycznie jak w chwili porodu. Jego skóra pozbywa się już resztek lanugo i mazi płodowej.

Pod koniec trzeciego trymestru dziecko powinno być ułożone w pozycji główkowej z podkurczonymi kończynami. To pozycja embrionalna, w której dziecko oczekuje już na poród. Lekarz na pewno wykona badanie USG, by sprawdzić, czy dziecko jest prawidłowo ułożone, jak i będzie pilnie kontrolował masę ciała dziecka i matki. Ze względu na to, że dziecko będzie miało teraz coraz mniej miejsca, jego ruchy nie będą już tak gwałtowne. To przyszła mama musi je kontrolować i liczyć.

Nastrój dziecka także będzie zależeć od humoru mamy. To ty dostarczasz mu wraz z krwią hormony i kiedy się denerwujesz bądź wpadasz w euforię, twoje dziecko to poczuje. Pamiętaj o tym, że towarzyszy ci w każdej sytuacji i staraj się relaksować i unikać sytuacji, które mogą być dla ciebie zbyt trudne.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 38. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 38. tygodniu ciąży?
Brzuch w 38. tygodniu ciąży to wspaniały widok. Łatwo nawiązać kontakt z dzieckiem przez delikatny nacisk na powłoki brzuszne. Dziecko najczęściej reaguje kopnięciem, a ze względu na to, że jest już dość duże (ok. 50 cm) i waży ok. 3 kg, poczujesz i zobaczysz jego odpowiedź. Trzykilowe dziecko, jeżeli wybierze konkretny bok, spłaszczy twój brzuch nieomal jak naleśnik. Gdy zaś postanowi poleżeć na środku, poczujesz, jakby urósł ci nagle wulkan, który lada chwila wybuchnie. Z tego okresu ciąży można nagrać niezapomniane filmy, które będą idealną pamiątką dla waszej rodziny.

Twój brzuch jest bardzo duży, więc masz problemy ze staniem, spaniem, siedzeniem, chodzeniem i marzysz w sumie, by termin porodu był jak najszybciej. Waga przyszłej mamy stabilizuje się i nie ma już tak nagłego przybierania na wadze. Sprawdź, ile powinnaś przytyć w ciąży. Brzuch także nie staje się coraz większy, dziecko stopniowo przybiera na wadze, ale z kolei zmniejsza się ilość wód płodowych.

Najlepszą wiadomością dla ciężarnej jest to, że ok. 38 tygodnia ciąży, o ile jeszcze to nie nastąpiło, powinien opuścić się trochę niżej brzuch. Dzięki temu będziesz mogła złapać głębszy oddech, co naprawdę znacznie ułatwi ci życie. Więcej przestrzeni pod przeponą, to coś, o czym marzy niejedna ciężarna, starająca się złapać oddech po niedługim spacerze.
38. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
Największym utrudnieniem dla ciężarnych w 38. tygodniu ciąży jest rozróżnienie rodzaju skurczów. Silne skurcze Braxtona-Hicksa mogą wielu pierworódkom wydać się skurczami porodowymi. Dopiero gdy doświadczą tych drugich, zrozumieją, czym się różnią od przepowiadających, czy przygotowawczych.

W 38. tygodniu ciąży bardzo charakterystycznym objawem zbliżającego się wielkimi krokami porodu jest także odejście czopu śluzowego. To kolejny objaw, który warto znać, żeby nie panikować i nie jechać szybko do szpitala. Oczywiście, jeżeli kobieta jest po raz pierwszy w ciąży, ma prawo do niepokoju i wizyty u lekarza, by potwierdzić, co dzieje się z dzieckiem. Nie miejcie poczucia śmieszności, że z każdym problemem biegniecie do lekarza, lepiej przeciwdziałać niż zaniechać wszelkich czynności, bo niekiedy dochodzi do sytuacji, które rzeczywiście wymagają interwencji lekarza. Gęsty śluz, czyli czop, który może odejść właśnie ok. 38. tygodnia ciąży, chroni dziecko przed infekcjami. Jego odejście może oznaczać, że poród zacznie się ciągu kilku dni, a nawet kilkunastu godzin.

Trzecim zjawiskiem, które zdecydowanie narasta w 38. tygodniu ciąży to zdecydowane powiększenie piersi. Choć masz poczucie, że przez całą ciążę rosły one w zastraszającym tempie i zmieniłaś miseczkę na kilkukrotnie większą, teraz twoje piersi napełniają się pokarmem. Ich wielkość i waga są coraz większe, a z piersi może zacząć wypływać siara. Jeżeli zobaczysz na biustonoszu żółte kropki, nie bądź zaskoczona. Taki właśnie kolor ma siara, czyli pierwszy pokarm dla dziecka. By uchronić bieliznę przed zabrudzeniem, już teraz możesz zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne.

Oprócz tego, że nadal będziesz cierpieć z powodu zgagi, częstego oddawania moczu, bezsenności i omdleń, mogą dołączyć do tego gazy i wzdęcia. Niekontrolowane puszczanie gazów, choć brzmi trochę zabawnie, z pewnością nie śmieszy przyszłych mam. Niestety nie ma na to żadnej rady, choć z pewnością jest to wstydliwe i możesz się krępować z tego powodu.

38. tydzień ciąży to także czas, kiedy warto pomyśleć o ochronie krocza. Jeżeli zaczniesz przygotowywać się do porodu poprzez masaż pochwy, zwiększysz szanse na to, by maksymalnie się rozciągnąć i uniknąć nacięcia przez położną.

38. tydzień ciąży – lista badań
W 38. tygodniu ciąży wielu lekarzy wykonuje badanie USG, by potwierdzić ułożenie dziecka i jego wagę.

W tym czasie możliwe, że zostanie wykonane także pierwsze badanie KTG, które zalecane jest właśnie w 38. tygodniu ciąży. Dzięki temu lekarz będzie w stanie jak najdokładniej ocenić stan płodu. Gdy ciężarna będzie słabiej odczuwać ruchy dziecka albo zgłosi skurcze macicy, takie badanie może być wykonywane nawet co kilka dni, a nawet codziennie. Zazwyczaj wykonuje się je w poradniach przyszpitalnych.

W 38. tygodniu ciąży powinnaś także wykonać posiew z pochwy, o ile oczywiście lekarz nie zlecił ci tego wcześniej. Badanie na obecność bakterii ma wykazać, czy przyszła mama jest nosicielką paciorkowców typu B, gdyż wynik dodatni sprawi, iż po porodzie lekarz może zlecić podanie matce i dziecku antybiotyku. Zarażenie paciorkowcem może doprowadzić u noworodka do poważnych powikłań, takich jak: zapalenie płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsy.

Sprawdź, czego możesz spodziewać się w 39. tygodniu ciąży. Przygotuj się na poród.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE