15 tydzień ciąży - wzrasta apetyt i waga. Zobacz, co jeszcze cię czeka

Jak wygląda 15. tydzień ciąży?
Jak wygląda 15. tydzień ciąży? Prawo autorskie:Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
15 tydzień ciąży to czas, kiedy płód powiększył się do wielkości pomarańczy. Dziecko jest nie tylko większe, ale i bardziej samodzielne. Wkłada paluszki do buzi, ma silne i skoordynowane ruchy, odczuwa emocje mamy, porusza placami stóp i rąk. Ciąża jest coraz bardziej zaawansowana, mocno odczuwalna fizycznie i psychicznie. Rośnie brzuch, waga i apetyt mamy. W 15. tygodniu ciąży mogą u niej wystąpić zawroty głowy i inne ciążowe dolegliwości, głównie przy gwałtownych zmianach pozycji ciała.


15. tydzień ciąży – który to miesiąc?
15. tydzień to 4. miesiąc ciąży i drugi z czternastu tygodni drugiego trymestru. Przeliczając tygodnie ciąży na miesiące, należy liczyć tylko pełne, czyli ukończone miesiące ciąży. Lekarze precyzyjnie wyliczają ciążę w tygodniach i dniach, po kontrolnej wizycie otrzymasz dokładne obliczenie: 15 tydzień i np. 5 dni, a nie 4 miesiąc ciąży.

Jak wygląda dziecko w 15. tygodniu ciąży?
Twoje maleństwo jeszcze tydzień temu ważyło ok. 40-50 gramów. W 15. tygodniu dziecko waży prawie dwa razy więcej, ok. 80 gramów i przypomina dorodną pomarańczę. Widoczna jest już mimika dziecka, ciało nabiera odpowiednich proporcji, na głowie pojawiają się pierwsze włoski, skóra jest przezroczysta i dokładnie widać sieć naczyń krwionośnych. Całe ciało dziecka pokryte jest meszkiem płodowym, zwanym lanugo, który z czasem zaniknie.

W 15. tygodniu ciąży dziecko intensywnie się porusza. To właśnie teraz może nastąpić moment, na który czeka większość przyszłych mam, czyli możesz poczuć ruchy maluszka. Twój apetyt nasila się i trudno go pohamować. Możesz odczuwać nieprzyjemną zgagę, wzdęcia i pieczenie w klatce piersiowej w wyniku zjedzenia obfitego posiłku. Ten wilczy apetyt wywołuje progesteron (inaczej lutein), hormon żeński, który jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży.


Nagły zrost wagi, w 2. trymestrze ciąży może spowodować wystąpienie żylaków kończyn dolnych. W zapobieganiu powstawania żylaków mogą pomóc spacery, gimnastyka, pływanie. Polecamy zestaw ćwiczeń na drugi trymestr ciąży Anny Lewndowskiej. Zanim jednak podejmiesz tego typu aktywność fizyczną, skonsultuj to z lekarzem prowadzącym.

Warto byś zrezygnowała z obcisłej bielizny, wysokich obcasów, ciasnej odzieży, w przeciwnym razie może to przyczynić się do powstawania niewydolności żył.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 15. tygodniu ciąży:

Położna radzi

Mgr Anna Norejko - położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.

– Na początku drugiego trymestru ciąży mogą pojawić się pierwsze bóle pleców. Z doświadczenia wiem, że ciąża to trudny czas dla tej części ciała. Są jednak dobre nawyki i sposoby, dzięki którym można zmniejszyć dolegliwości i odciążyć kręgosłup. W każdej codziennej czynności zadbaj o proste plecy, głowa powinna znajdować się idealnie w pionie, barki proste, na tym samym poziomie.

W trakcie siedzenia pamiętaj o podparciu fizjologicznych krzywizn kręgosłupa – mała poduszeczka pod lędźwie, a druga pod kark. Po spaniu pozwól powrócić świadomości, przeciągnij się, przekręć na bok, następnie podpierając ręką, powoli podnoś swoje ciało. Staraj się nie podnosić z leżenia na plecach. Gdy w ciągu dnia musisz dłużej stać, również możesz zadbać o swoje plecy – wciągnięcie brzuszka i podwinięcie miednicy z pewnością przyniesie ulgę.

Jak wygląda brzuch w 15. tygodniu ciąży?
Na tym etapie często nie da się już ukryć ciąży. Twoja macica w 15. tygodniu jest wielkości grejpfruta i jest ona wyczuwalna między pępkiem a spojeniem łonowym.

W tym okresie możesz zacząć czuć ruchy swojego dziecka. Początkowo są to delikatne muśnięcia, przypominające "motyle w brzuchu". Z czasem ruchy stają się mocniejsze, niekiedy dziecięce "kopniaki" bywają bolesne. Nie ma powodu do obaw! Taki ból nie jest w żaden sposób zagrożeniem dla ciąży i nie powinien budzić niepokoju. Nie każda kobieta już teraz poczuje ruchy maleństwa. Wpływa na to kilka czynników, jak ten, w której ciąży jesteś, jaka jest waga mamy itp. Brak odczuwania ruchów dziecka na tym etapie ciąży jest absolutnie normalny. Nie przejmuj się nim. Pamiętaj, że twój spokój jest teraz najważniejszy, a jeśli cokolwiek cię niepokoi, skonsultuj to z lekarzem.

W 15. tygodniu ciąży możesz mieć problem z ułożeniem do snu. Zaleca się spanie na lewym boku, ze względu na profilaktykę powstawania żylaków i zakrzepów. Pozycja na prawym boku lub na plecach utrudnia krążenie, a do mózgu i serca dociera mniejszy strumień krwi. Istnieją też specjalne poduszki, które ułatwiają przyszłym mamom spanie, w później można je wykorzystać jako poduszkę do kamienia dziecka. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą dla siebie: Zobacz, która poduszka do spania w ciąży ułatwi życie, a która rozluźni plecy.
15. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
Ból brzucha to tylko jeden z objawów 15. tygodnia ciąży. Jeśli ból jest drętwiejący, występuje nawet po odpoczynku lub śnie, masz uczucie napięcia skóry na brzuchu, pojawiają się intensywne bóle kręgosłupa i plamienie - te objawy mogą sygnalizować, że odkleja się łożysko. Niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Pamiętaj, że zawsze należy ,"dmuchać na zimne". Nigdy na własna rękę nie przyjmuj leków - ich zażywanie w ciąży to ostateczność i może odbywać się tylko według wskazań lekarskich. Nie stosuj też domowych metod łagodzących bóle brzucha, takich jak np. gorące kąpiele czy okłady - możesz zaszkodzić dziecku i sobie.

2. trymestr znany jest z wielu dolegliwości. Pojawiające się obrzęki, bezsenność, zaparcia, bóle krzyża to objawy, które oznaczają, że organizm zaczął przygotowywać się do porodu. W tym czasie kobieta szczególnie narażona jest na zmienność nastroju. Dodatkowo, istnieje duże ryzyko anemii, dlatego suplementacja może okazać się niezbędna. Pamiętaj jednak, że drugi trymestr to wyjątkowy czas, bo z jednej strony minęły nieprzyjemne dolegliwości początków ciąży, a drugiej brzuch nie jest jeszcze tak duży, byś odczuwała zmęczenie jego ciężarem. Ciesz się tym wyjątkowym czasem. Teraz nie powinno zabraknąć ci energii.

15. tydzień ciąży – lista badań
Morfologia i badanie moczu to podstawowe badania, o których powinnaś pamiętać w 15. tygodniu ciąży. Badanie moczu to jedyny sposób, by sprawdzić, czy w pęcherzu nie doszło do zakażenia. Bakterie, wcześnie wykryte, mogą uchronić przed leczeniem antybiotykiem.

Badanie czystości pochwy i badanie cytologiczne (jeśli nie zostały zrobione wcześniej) powinny również być wykonane.

15. tydzień ciąży - czas na nawiązywanie więzi z dzieckiem
Może wydawać ci się, że to za wcześnie, bo przecież nawet nie ma jeszcze połowy ciąży, a twój brzuszek może być jeszcze niewielki. Nic bardziej mylnego! To właśnie teraz twoje dziecko zaczyna słyszeć pierwsze dźwięki. Choć nie rozpoznaje jeszcze słów, już cię słyszy, uczy się rozpoznawać emocje, twój głos. Chyba nie chcesz, by jednym znanym mu dźwiękiem były odgłosy twoich jelit i bicie twojego serca. Z czasem możesz zacząć puszczać mu muzykę i czytać dziecku bajki, a może twój partner odnajdzie się w tej roli? Na razie nawiązywanie więzi z dzieckiem polegać może na mówieniu do niego i jednoczesnym delikatnym masowaniu brzuszka. Skup się na swoim maleństwie, na tych czynnościach, a może ono odpowie ci wyczuwalnym swoim ruchem. Tak tworzy się więź między wami.

14 tydzień ciąży < 15 tydzień ciąży > 16 tydzień ciąży
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...