mamDu_avatar

15 tydzień ciąży: ruchy dziecka są już skoordynowane, porusza palcami rąk i stóp

Martyna Pstrąg-Jaworska

13 marca 2018, 16:07 · 4 minuty czytania
15 tydzień ciąży to czas, kiedy płód powiększył się do wielkości pomarańczy. Ciąża jest coraz bardziej zaawansowana, mocno odczuwalna fizycznie i psychicznie. Dziecko wkłada paluszki do buzi, ma silne i skoordynowane ruchy, odczuwa emocje mamy, porusza palcami stóp i rąk. Rośnie brzuch, waga i apetyt mamy. Podpowiadamy, co jeszcze musisz wiedzieć o 15 tygodniu ciąży.


15 tydzień ciąży: ruchy dziecka są już skoordynowane, porusza palcami rąk i stóp

Martyna Pstrąg-Jaworska
13 marca 2018, 16:07 • 1 minuta czytania
15 tydzień ciąży to czas, kiedy płód powiększył się do wielkości pomarańczy. Ciąża jest coraz bardziej zaawansowana, mocno odczuwalna fizycznie i psychicznie. Dziecko wkłada paluszki do buzi, ma silne i skoordynowane ruchy, odczuwa emocje mamy, porusza palcami stóp i rąk. Rośnie brzuch, waga i apetyt mamy. Podpowiadamy, co jeszcze musisz wiedzieć o 15 tygodniu ciąży.
15 tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko zaczyna mieć skoordynowane ruchy. fot. Eraxion / 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

15 tydzień ciąży

W 15 tygodniu ciąży nasila się apetyt i trudno go pohamować. Możesz odczuwać nieprzyjemną zgagę, wzdęcia i pieczenie w klatce piersiowej w wyniku zjedzenia obfitego posiłku. Ten wilczy apetyt wywołuje progesteron (inaczej luteina), hormon żeński, który jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży.


– Na początku drugiego trymestru ciąży mogą pojawić się pierwsze bóle pleców – mówi o 15 tygodniu mgr Anna Norejko, położna i masażystka. – Z doświadczenia wiem, że ciąża to trudny czas dla tej części ciała. Są jednak dobre nawyki i sposoby, dzięki którym można zmniejszyć dolegliwości i odciążyć kręgosłup. W każdej codziennej czynności zadbaj o proste plecy, głowa powinna znajdować się idealnie w pionie, barki proste, na tym samym poziomie.

15 tydzień ciąży – który to miesiąc?

15 tydzień to 4 miesiąc ciąży i drugi z czternastu tygodni drugiego trymestru. W przeliczaniu tygodni ciąży na miesiące pomoże ci nasza ściąga: który to miesiąc ciąży.

Pamiętaj, że drugi trymestr to wyjątkowy czas, bo z jednej strony minęły nieprzyjemne dolegliwości początków ciąży, a drugiej brzuch nie jest jeszcze tak duży, byś odczuwała zmęczenie jego ciężarem. Ciesz się tym wyjątkowym czasem. Teraz nie powinno zabraknąć ci energii.

Jak wygląda dziecko w 15 tygodniu ciąży?

Płód jeszcze tydzień temu ważył ok. 40-50 gramów. W 15 tygodniu dziecko waży prawie dwa razy więcej, ok. 80 gramów i przypomina dorodną pomarańczę.

Widoczna jest już mimika dziecka, ciało nabiera odpowiednich proporcji, na głowie pojawiają się pierwsze włoski, skóra jest przezroczysta i dokładnie widać sieć naczyń krwionośnych. Całe ciało dziecka pokryte jest meszkiem płodowym, zwanym lanugo, który z czasem zaniknie.

W 15 tygodniu ciąży dziecko intensywnie się porusza. To właśnie teraz może nastąpić moment, na który czeka większość przyszłych mam, czyli możesz poczuć ruchy dziecka, szczególnie jeśli to twoja kolejna ciąża. W pierwszej zwykle trzeba jeszcze poczekać, aż poczujesz to charakterystyczne pierwsze "trzepotanie motylich skrzydeł" w brzuchu.

Początkowo są to delikatne muśnięcia. Z czasem ruchy stają się mocniejsze, niekiedy dziecięce "kopniaki" bywają bolesne i nieprzyjemne. Nie każda kobieta już teraz poczuje ruchy maleństwa. Wpływa na to kilka czynników: w której ciąży jesteś, jaka jest waga mamy itp. Brak odczuwania ruchów dziecka na tym etapie ciąży jest absolutnie normalny. Jeśli cokolwiek cię niepokoi, skonsultuj to z lekarzem.

15 tydzień ciąży: objawy i dolegliwości

Nagły wzrost wagi w 2 trymestrze ciąży może spowodować wystąpienie żylaków kończyn dolnych. W zapobieganiu powstawania żylaków mogą pomóc spacery, gimnastyka, pływanie. Zanim jednak podejmiesz tego typu aktywność fizyczną, skonsultuj to z lekarzem prowadzącym. Warto byś zrezygnowała z obcisłej bielizny, wysokich obcasów, ciasnej odzieży, w przeciwnym razie może to przyczynić się do powstawania niewydolności żył.

W 15 tygodniu ciąży mogą ci też dokuczać:

  • ból brzuchanie musi oznaczać niczego złego, ale jeśli jest drętwiejący, występuje nawet po odpoczynku lub śnie, masz uczucie napięcia skóry na brzuchu, pojawiają się intensywne bóle kręgosłupa i plamienie – te objawy mogą sygnalizować, że odkleja się łożysko. Niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Pamiętaj, że zawsze należy "dmuchać na zimne". Nigdy na własną rękę nie przyjmuj leków – ich zażywanie w ciąży to ostateczność i może odbywać się tylko według wskazań lekarskich. Nie stosuj też domowych metod łagodzących bóle brzucha, takich jak np. gorące kąpiele czy okłady – możesz zaszkodzić dziecku i sobie;
  • obrzęki, bezsenność, zaparcia, bóle krzyża – są to objawy, które oznaczają, że organizm zaczął przygotowywać się do porodu;
  • zmienność nastroju;
  • anemia – może się okazać, że niezbędna będzie suplementacja żelaza.

W 15 tygodniu ciąży możesz mieć problem z ułożeniem do snu. Zaleca się spanie na lewym boku, ze względu na profilaktykę powstawania żylaków i zakrzepów. Pozycja na prawym boku lub na plecach utrudnia krążenie, a do mózgu i serca dociera mniejszy strumień krwi. Istnieją też specjalne poduszki-rogale, które ułatwiają przyszłym mamom spanie, w później można je wykorzystać jako poduszkę do kamienia dziecka.

15 tydzień ciąży – lista badań

Morfologia i badanie moczu to podstawowe badania, o których powinnaś pamiętać w 15 tygodniu ciąży. Badanie moczu to jedyny sposób, by sprawdzić, czy w pęcherzu nie doszło do zakażenia. Bakterie, wcześnie wykryte, mogą uchronić przed leczeniem antybiotykiem. Badanie czystości pochwy i badanie cytologiczne (jeśli nie zostały zrobione wcześniej) powinny również być wykonane teraz.

Jak wygląda dziecka na USG w 15 tygodniu ciąży

Zobacz na filmie z USG z 15 tygodnia ciąży, jak teraz wygląda dziecko:

15 tydzień ciąży: czas na nawiązywanie więzi z dzieckiem

Może wydawać ci się, że to za wcześnie, bo przecież nawet nie ma jeszcze połowy ciąży, a twój brzuch może być jeszcze niewielki. Nic bardziej mylnego! To właśnie teraz twoje dziecko zaczyna słyszeć pierwsze dźwięki. Choć nie rozpoznaje jeszcze słów, już cię słyszy, uczy się rozpoznawać emocje, twój głos.

Z czasem możesz zacząć puszczać mu muzykę i czytać dziecku bajki, a może twój partner odnajdzie się w tej roli? Na razie nawiązywanie więzi z dzieckiem polegać może na mówieniu do niego i jednoczesnym delikatnym masowaniu brzuszka. Skup się na swoim maleństwie, na tych czynnościach, a może ono odpowie ci swoimi ruchami. Tak tworzy się więź między wami.

Jak wygląda brzuch w 15 tygodniu ciąży?

Na tym etapie często nie da się już ukryć ciąży. Twoja macica w 15 tygodniu jest wielkości grejpfruta i jest ona wyczuwalna między pępkiem a spojeniem łonowym. Kiedy zaczynasz przybierać na wadze, a brzuch robi się widoczny, mogą zacząć ci dokuczać bóle pleców. W trakcie siedzenia pamiętaj o podparciu fizjologicznych krzywizn kręgosłupa – mała poduszeczka pod lędźwie, a druga pod kark.

Po spaniu pozwól powrócić świadomości, przeciągnij się, przekręć na bok, następnie podpierając ręką, powoli podnoś swoje ciało. Staraj się nie podnosić z leżenia na plecach. Gdy w ciągu dnia musisz dłużej stać, również możesz zadbać o swoje plecy – wciągnięcie brzucha i podwinięcie miednicy z pewnością przyniesie ulgę.

Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.

Źródła: mp.pl, nhs.uk, ptgin.pl, my.clevelandclinic.org