15 tydzień ciąży - wzrasta apetyt i waga. Zobacz, co jeszcze cię czeka

Jak wygląda 15. tydzień ciąży?
Jak wygląda 15. tydzień ciąży? Prawo autorskie:Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
15 tydzień ciąży to czas, kiedy płód powiększył się do wielkości pomarańczy. Dziecko jest nie tylko większe, ale i bardziej samodzielne. Wkłada paluszki do buzi, ma silne i skoordynowane ruchy, odczuwa emocje mamy, porusza placami stóp i rąk. Ciąża jest coraz bardziej zaawansowana, mocno odczuwalna fizycznie i psychicznie. Rośnie brzuch, waga i apetyt mamy. W 15. tygodniu ciąży mogą u niej wystąpić zawroty głowy i inne ciążowe dolegliwości, głównie przy gwałtownych zmianach pozycji ciała.


15. tydzień ciąży – który to miesiąc?
15. tydzień to 4. miesiąc ciąży i drugi z czternastu tygodni drugiego trymestru. Przeliczając tygodnie ciąży na miesiące, należy liczyć tylko pełne, czyli ukończone miesiące ciąży. Lekarze precyzyjnie wyliczają ciążę w tygodniach i dniach, po kontrolnej wizycie otrzymasz precyzyjne obliczenie: 15 tydzień i np. 5 dni, a nie 4 miesiąc ciąży.


Jak wygląda dziecko w 15. tygodniu ciąży?
W 14. tygodniu ciąży dziecko ważyło ok. 40-50 gramów. W 15. tygodniu płód waży prawie dwa razy więcej, ok. 80 gramów i przypomina dorodną pomarańczę. Widoczna jest już mimika dziecka, ciało nabiera odpowiednich proporcji, na głowie pojawiają się pierwsze włoski, skóra jest przezroczysta i dokładnie widać sieć naczyń krwionośnych. Całe ciało dziecka pokryte jest meszkiem płodowym, zwanym lanugo, który z czasem zaniknie.


W 15. tygodniu ciąży dziecko intensywnie się porusza i jest to odczuwalne dla mamy. W tym czasie zdarzają się osłabienia, a nawet omdlenia. Nasila się też apetyt, który trudno pohamować. Nieprzyjemna zgaga, wzdęcia i pieczenie w klatce piersiowej mogą być wynikiem obfitego posiłku. Wilczy apetyt wywołuje podwyższony progesteron (inaczej lutein), hormon żeński, który jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży. Nagły zrost wagi, w 2. trymestrze może spowodować wystąpienie żylaków kończyn dolnych. W zapobieganiu powstawania żylaków mogą pomóc spacery, gimnastyka, pływanie. Rezygnacja z obcisłej bielizny, wysokich obcasów, ciasnej odzieży jest konieczna, w przeciwnym razie może przyczynić się do powstawania niewydolności żył.


Zobacz, jak wygląda dziecko w 15. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 15. tygodniu ciąży?
Na tym etapie często nie da się już ukryć ciąży. Macica w 15. tygodniu jest wielkości grejpfruta i jest ona wyczuwalna między pępkiem a spojeniem łonowym.

W tym okresie kobieta zaczyna czuć ruchy swojego dziecka. Początkowo są to delikatne muśnięcia, przypominające ,,motyle w brzuchu". Z czasem ruchy odczuwalne są jako mocniejsze, niekiedy dziecięce ,,kopniaki" bywają bolesne. Nie ma powodu do obaw! Taki ból nie jest w żaden sposób zagrożeniem dla ciąży i nie powinien budzić niepokoju.

W 15. tygodniu ciąży, kobieta może mieć problem z ułożeniem do snu. Zaleca się spanie na lewym boku, ze względu na profilaktykę powstawania żylaków i zakrzepów. Pozycja na prawym boku lub na plecach utrudnia krążenie, a do mózgu i serca dociera mniejszy strumień krwi.


15. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
Bóle brzucha w ciąży to tylko jeden z objawów 15. tygodnia ciąży. Jeśli ból jest drętwiejący, występuje nawet po odpoczynku lub śnie, masz uczucie napięcia skóry na brzuchu, pojawiają się intensywne bóle kręgosłupa i plamienie - te objawy mogą sygnalizować, że odkleja się łożysko. Niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Pamiętaj, że zawsze należy ,,dmuchać na zimne". Nigdy na własna rękę nie przyjmuj leków - ich zażywanie w ciąży to ostateczność i może odbywać się tylko według wskazań lekarskich. Nie stosuj też domowych metod łagodzących bóle brzucha, takich jak np. gorące kąpiele, czy okłady - możesz zaszkodzić dziecku i sobie.

2. trymestr znany jest z wielu dolegliwości. Pojawiające się obrzęki ciała kobiety, bezsenność, zaparcia, bóle krzyża to objawy, które oznaczają, że organizm zaczął przygotowywać się do porodu. W tym czasie kobieta szczególnie narażona jest na zmienność nastroju. Dodatkowo, istnieje duże ryzyko anemii, dlatego suplementacja może okazać się niezbędna.

15. tydzień ciąży – lista badań
Morfologia i badanie moczu to podstawowe badania, o których nie powinna zapomnieć przyszła mama w 15. tygodniu ciąży. Badanie moczu to jedyny sposób, by sprawdzić, czy w pęcherzu nie doszło do zakażenia. Bakterie, wcześnie wykryte, mogą uchronić przed leczeniem antybiotykiem.

Badanie czystości pochwy i badanie cytologiczne (jeśli nie zostały zrobione wcześniej) powinny być wykonane również w 15. tygodniu ciąży.

14 tydzień ciąży < 15 tydzień ciąży > 16 tydzień ciąży