4. miesiąc ciąży. Syn czy córka? Przy odrobinie szczęścia poznasz płeć swojego dziecka

Prawo autorskie: czardases / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: czardases / 123RF Zdjęcie Seryjne Na początku 13 tygodnia jest wielkości dłoni. Mierzy ok. 16 cm, a jego waga to ok. 130 g.
Jesteś w 4. miesiącu ciąży. Co w tym czasie się z tobą dzieje? Sprawdź, co potrafi dziecko, gdy wkraczasz w 4. miesiąc ciąży.


Jak rozwija się dziecko w 4. miesiącu ciąży?
Przypada on na 13,5 - 18 tydzień. Właśnie zaczął się 2. trymestr. Na początku 13. tygodnia płód jest wielkości dłoni. Mierzy ok. 16 cm, a jego waga to ok. 130 g. Coraz bardziej przypomina małego człowieczka. Kończyny są już ukształtowane, nogi wydłużają się, by stać się dłuższe od ramion. Głowa - proporcjonalnie mniejsza w stosunku do reszty ciała. Widoczne są już rysy twarzy, zaczynają pojawiać się brwi i rzęsy, oczy są nadal zamknięte. Całe ciało pokrywa meszek, zwanym lanugo. Skóra jest przeźroczysta i widać przez nią naczynia krwionośne, ok. 17. tyg. zaczyna wytwarzać ,,maź płodową " - tłustą substancję, która pokrywa skórę dziecka aż do czasu porodu i zabezpiecza ją przed nadmiernym nasiąkaniem wodami płodowymi. Maluch ma już linie papilarne, a na palcach dłoni i stóp pojawiają się miniaturowe paznokcie.

W 14. tygodniu ciąży, przy odrobinie szczęścia, podczas badania USG możesz poznać płeć swojego dziecka, gdyż widoczne są już cechy płciowe. Mózg maluszka dojrzewa. Powstają liczne połączenia nerwowe, a kora mózgowa jest pofałdowana. Tkanka chrzęstna zaczyna kostnieć. Serce pracuje bardzo intensywnie. Przepompowuje ok. 30 l krwi na dobę i bije w tempie 120 - 160 uderzeń na minutę (dwa razy szybciej niż Twoje).

Jakie umiejętności posiada dziecko w 4. miesiącu ciąży?
Maluszek potrafi już ssać kciuk i wkładać paluszki do buzi - nie tylko ćwiczy odruch ssania, ale też uspokaja się, gdy np. jest mu smutno, lub gdy ty masz gorszy nastrój (uważaj na swoje emocje - bądź spokojna, gdyż twój niepokój odczuwa także dziecko). Malec połyka płyn owodniowy, rozpoznaje jego zapach i smak (w 4. mies. ciąży ilość wód płodowych zwiększa się - łagodzą one wstrząsy i utrzymują stałą temperaturę).


Dziecko słyszy dźwięki, a nawet może je rozpoznawać! 14 - 17. tydzień to czas największej ruchliwości. Twoje dziecko przeciąga się, wygina, porusza ramionami - dzięki temu mięśnie, stawy i kości pracują lepiej.

Jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety w 4. miesiącu ciąży?
Skóra i włosy wyglądają lepiej, a ty możesz odczuwać przypływ energii. Stopniowo wzrasta apetyt, a zaokrąglenie kształtów może powodować, że ciąża stanie się widoczna. Wzrost masy ciała niekiedy skutkuje obrzmieniem wokół kostek i stóp, a także nasileniem się żylaków. Piersi nadal powiększają się, jednak zwykle zmniejsza się ich obrzęk i bolesność. W 4. miesiącu ciąży często pojawia się wrażliwość dziąseł, które stają się obrzmiałe, zaczerwienione i mogą krwawić. Zadbaj o swoje zęby w ciąży i regularnie odwiedzaj stomatologa!

W związku z tym, że 14 - 17. tydzień ciąży to czas największej ruchliwości dziecka, pod koniec miesiąca możesz zacząć odczuwać pierwsze ruchy dziecka! Początkowo będą one przypominać głaskanie, lekkie muskanie, niektóre kobiety określają je jako ,, bąbelki " lub ,,motyle w brzuchu ".

Jak się możesz czuć w 4. miesiącu ciąży?
Poczujesz zadowolenie i uspokojenie, bo twoja psychika zacznie wracać do normy. Niewykluczone, że będziesz odczuwać większą ochotę na seks (pochwa staje się bardziej elastyczna i ukrwiona). Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, możesz uprawiać seks nawet do końca 9. miesiąca.

Zalecenia dla kobiet w 4. miesiącu ciąży
To dobry czas, by o ciąży powiedzieć w pracy. Należy pamiętać, że niezbędne jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego.

Badania, które należy wykonać w 4. miesiącu ciąży:
- morfologia krwi
- badanie ogólne moczu
- USG - dla oceny prawidłowości rozwoju dziecka (między 18 a 22 tyg)

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...