Ból brzucha w ciąży może niepokoić. Zobacz, czy powinnaś pojechać do szpitala

Pewne dolegliwości mogą budzić obawy przyszłej mamy
Pewne dolegliwości mogą budzić obawy przyszłej mamy Prawo autorskie: fizkes / 123RF Zdjęcie Seryjne
Ciąża kojarzy się z radosnym, pełnym nadziei oczekiwaniem, którego ukoronowaniem jest poród dziecka. Bywa jednak też czasem niepokoju, a niekiedy wręcz strachu. Obawy mogą budzić dolegliwości, które pojawiają sie wraz z rozwojem ciąży. Do jednych z nich należą bóle brzucha.


Kiedy ból powinien zaniepokoić ?
- jeśli oprócz bólu pojawiają się wymioty lub biegunka - warto skontaktować się z lekarzem. Mogło dojść do zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia pęcherza, lub po prostu zatrucia pokarmowego,


- jeśli jest intensywny, pojawia się w niewielkich odstępach czasu i przypomina skurcze, a bólom towarzyszy krwawienie - mogą być to objawy poronienia i konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska,

- jeśli jest intensywny i obejmuje jedną, lub dwie strony brzucha, pojawia się gorączka - może to sygnalizować, że doszło do zapalenia przydatków. Niezbędna jest wizyta u ginekologa i podjęcie odpowiedniego leczenia,

- jeśli ból pojawia się w II trymestrze ciąży, jest drętwiejący, występuje nawet po odpoczynku lub śnie, kobieta ma uczucie napięcia skóry na brzuchu, pojawiają się intensywne bóle kręgosłupa i plamienie - te objawy mogą sygnalizować, że odkleja się łożysko. Niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza,


- jeśli bóle są skurczowe i powtarzają się regularnie, dodatkowo nie mijają - może to oznaczać że zaczął się poród - przedwczesny, lub o czasie.
Pamiętaj, że zawsze należy ,,dmuchać na zimne". Jeśli ból budzi Twój niepokój, gdy pojawiło się krwawienie - skontaktuj sie z ginekologiem. Nigdy na własna rękę nie przyjmuj leków - ich zażywanie w ciąży to ostateczność i może odbywać się tylko według wskazań lekarskich. Nie stosuj też domowych metod łagodzących bóle brzucha, takich jak np. gorące kąpiele, czy okłady - możesz zaszkodzić dziecku i sobie.


Kiedy ból brzucha to naturalny element ciąży ?
W I trymestrze ciąży
Na początku ciąży może pojawić się ból przypominający bóle menstruacyjne. Spokojnie! To zjawisko naturalne. Organizm kobiety musi przystosować się do nowej sytuacji. Zarodek zagnieżdża się w macicy, która musi dostosować się wielkością do tego, aby zmieściło się w niej dziecko. Zarówno macica, jak i więzadła ją podtrzymujące rozciągają się, kobieta może odczuwać ,,ciągnięcie" w pachwinach. Burza hormonów skutkuje obrzmieniem narządów rodnych, stąd bóle w podbrzuszu i uczucie ,,pełności" brzucha.

W II trymestrze ciąży
W tym okresie kobieta zaczyna czuć ruchy swojego dziecka. Początkowo są to delikatne muśnięcia, przypominające ,,motyle w brzuchu". Z czasem ruchy odczuwalne są jako mocniejsze, niekiedy dziecięce ,,kopniaki" bywają bolesne. Nie ma powodu do obaw! Taki ból nie jest w żaden sposób zagrożeniem dla ciąży i nie powinien budzić niepokoju.

W III trmestrze ciąży
Dziecko w łonie matki rośnie bardzo szybko. Powiększająca się macica naciska na narządy kobiety. Ruchy maleństwa odczuwalne są mocniej niż do tej pory, gdyż ma ono coraz mniej miejsca - rozpycha się, wierci i mocno kopie, pojawiają się również tzw. skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona - Hicksa). Występują co 2 min. i zazwyczaj mijają w ciągu ok. 2 godzin. Są nieregularne i nie nasilają się, kobieta odczuwa je jako drętwienie brzucha. Ich zadaniem jest przygotować macicę do porodu, ale nie prowadzą do rozwarcia szyjki macicy, jeśli skurcze będą miały regularny charakter i z czasem będą się nasilać - może to oznaczać, że poród już się zaczął. Dodatkowo na kilka dni lub godzin przed porodem odchodzi tzw. czop śluzowy, który może być zabarwiony krwią.