Ból brzucha w ciąży może niepokoić. Zobacz, czy powinnaś pojechać do szpitala

Pewne dolegliwości mogą budzić obawy przyszłej mamy
Pewne dolegliwości mogą budzić obawy przyszłej mamy Prawo autorskie: fizkes / 123RF Zdjęcie Seryjne
Ciąża kojarzy się z radosnym, pełnym nadziei oczekiwaniem, którego ukoronowaniem jest poród dziecka. Bywa jednak też czasem niepokoju, a niekiedy wręcz strachu. Obawy mogą budzić dolegliwości, które pojawiają sie wraz z rozwojem ciąży. Do jednych z nich należą bóle brzucha.


Kiedy ból powinien zaniepokoić ?
- jeśli oprócz bólu pojawiają się wymioty lub biegunka - warto skontaktować się z lekarzem. Mogło dojść do zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia pęcherza, lub po prostu zatrucia pokarmowego,

- jeśli jest intensywny, pojawia się w niewielkich odstępach czasu i przypomina skurcze, a bólom towarzyszy krwawienie - mogą być to objawy poronienia i konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska,

- jeśli jest intensywny i obejmuje jedną, lub dwie strony brzucha, pojawia się gorączka - może to sygnalizować, że doszło do zapalenia przydatków. Niezbędna jest wizyta u ginekologa i podjęcie odpowiedniego leczenia,

- jeśli ból pojawia się w II trymestrze ciąży, jest drętwiejący, występuje nawet po odpoczynku lub śnie, kobieta ma uczucie napięcia skóry na brzuchu, pojawiają się intensywne bóle kręgosłupa i plamienie - te objawy mogą sygnalizować, że odkleja się łożysko. Niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza,

- jeśli bóle są skurczowe i powtarzają się regularnie, dodatkowo nie mijają - może to oznaczać że zaczął się poród - przedwczesny, lub o czasie.
Pamiętaj, że zawsze należy ,,dmuchać na zimne". Jeśli ból budzi Twój niepokój, gdy pojawiło się krwawienie - skontaktuj sie z ginekologiem. Nigdy na własna rękę nie przyjmuj leków - ich zażywanie w ciąży to ostateczność i może odbywać się tylko według wskazań lekarskich. Nie stosuj też domowych metod łagodzących bóle brzucha, takich jak np. gorące kąpiele, czy okłady - możesz zaszkodzić dziecku i sobie.


Kiedy ból brzucha to naturalny element ciąży ?
W I trymestrze ciąży
Na początku ciąży może pojawić się ból przypominający bóle menstruacyjne. Spokojnie! To zjawisko naturalne. Organizm kobiety musi przystosować się do nowej sytuacji. Zarodek zagnieżdża się w macicy, która musi dostosować się wielkością do tego, aby zmieściło się w niej dziecko. Zarówno macica, jak i więzadła ją podtrzymujące rozciągają się, kobieta może odczuwać ,,ciągnięcie" w pachwinach. Burza hormonów skutkuje obrzmieniem narządów rodnych, stąd bóle w podbrzuszu i uczucie ,,pełności" brzucha.

W II trymestrze ciąży
W tym okresie kobieta zaczyna czuć ruchy swojego dziecka. Początkowo są to delikatne muśnięcia, przypominające ,,motyle w brzuchu". Z czasem ruchy odczuwalne są jako mocniejsze, niekiedy dziecięce ,,kopniaki" bywają bolesne. Nie ma powodu do obaw! Taki ból nie jest w żaden sposób zagrożeniem dla ciąży i nie powinien budzić niepokoju.

W III trmestrze ciąży
Dziecko w łonie matki rośnie bardzo szybko. Powiększająca się macica naciska na narządy kobiety. Ruchy maleństwa odczuwalne są mocniej niż do tej pory, gdyż ma ono coraz mniej miejsca - rozpycha się, wierci i mocno kopie, pojawiają się również tzw. skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona - Hicksa). Występują co 2 min. i zazwyczaj mijają w ciągu ok. 2 godzin. Są nieregularne i nie nasilają się, kobieta odczuwa je jako drętwienie brzucha. Ich zadaniem jest przygotować macicę do porodu, ale nie prowadzą do rozwarcia szyjki macicy, jeśli skurcze będą miały regularny charakter i z czasem będą się nasilać - może to oznaczać, że poród już się zaczął. Dodatkowo na kilka dni lub godzin przed porodem odchodzi tzw. czop śluzowy, który może być zabarwiony krwią.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...