mamDu_avatar

16 tydzień ciąży: dziecko słyszy bicie serca mamy. Proporcje ciała wyrównują się

Martyna Pstrąg-Jaworska

14 marca 2018, 10:43 · 3 minuty czytania
16 tydzień ciąży powinien przebiegać bez większych dolegliwości. Dziecko nadal rośnie i zaczynają zmieniać się proporcje jego ciała: głowa przestaje powoli być większa od tułowia. Rośnie również brzuch przyszłej mamy, która zaczyna odczuwać charakterystyczne "przelewanie" w dolnej części brzucha, oznaczające zmianę pozycji dziecka. Przeczytaj, czego możesz spodziewać się w 16 tygodniu ciąży.


16 tydzień ciąży: dziecko słyszy bicie serca mamy. Proporcje ciała wyrównują się

Martyna Pstrąg-Jaworska
14 marca 2018, 10:43 • 1 minuta czytania
16 tydzień ciąży powinien przebiegać bez większych dolegliwości. Dziecko nadal rośnie i zaczynają zmieniać się proporcje jego ciała: głowa przestaje powoli być większa od tułowia. Rośnie również brzuch przyszłej mamy, która zaczyna odczuwać charakterystyczne "przelewanie" w dolnej części brzucha, oznaczające zmianę pozycji dziecka. Przeczytaj, czego możesz spodziewać się w 16 tygodniu ciąży.
W 16 tygodniu ciąży ciało dziecka zaczyna być bardziej proporcjonalne. fot. Eraxion/123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

16 tydzień ciąży

W 16 tygodniu ciąży płód mierzy od 10 do 12 cm, waży ok. 100 gramów. W rozwoju płodu zmieniają się proporcje. Dominująca wcześniej głowa dziecka staje się mniejsza w stosunku do reszty ciała. Szyja się wydłuża, a broda nie styka się już z klatką piersiową. U ciężarnej coraz bardziej widać brzuch, w którym czasami można już wyczuć pierwsze ruchy dziecka.


16 tydzień ciąży – który to miesiąc?

16 tydzień to 4 miesiąc ciąży i trzeci z czternastu tygodni drugiego trymestru. Lekarz, przeliczając miesiące ciąży na tygodnie, jest w stanie dokładnie prześledzić rozwój i przebieg ciąży. Różnice rozwojowe w tygodniach są bardzo duże. Wygląd dziecka znacznie się różni w 16 tygodniu ciąży (koniec 4 miesiąca) od tego w 14 tygodniu (początek 4 miesiąca) ciąży.

Wielkość dziecka w 16 tygodniu ciąży

W 16 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi ok. 100 gramów. Rozmiarami przypomina dojrzałe kiwi lub awokado.

Dziecko w 16 tygodniu ciąży jest nie tylko większe, ale i silniejsze. Płód ma ukształtowane kości, stawy i mięśnie. Działa już układ nerwowy, a mięśnie reagują na sygnały wysyłane z mózgu. Rozwinięta jest również mimika dziecka, stąd na jego twarzy pojawiają się miny i grymasy.

Marszczenie czoła i otwieranie ust może być widoczne na USG drugiego trymestru. Ukształtowany jest już nos, rzęsy i brwi. W 16 tygodniu ciąży dziecko słyszy bicie serca mamy, krew krążącą w żyłach i odgłosy dochodzące z żołądka i jelit. Dźwięki są przewodzone przez płyn owodniowy, a dziecko odbiera je przez receptory skórne.

16 tydzień ciąży na USG

16 tydzień ciąży – lista badań

16 tydzień ciąży to odpowiedni moment, żeby wykonać jedno z badań prenatalnych, tzw. test potrójny. Wykonuje się go między 16 a 20 tygodniem ciąży. Polega on na pobraniu krwi od przyszłej mamy. Badanie to nie jest w żadnym stopniu ryzykowne, do testu nie należy się też przygotowywać, można jeść i przyjmować płyny jak w każdy inny dzień.

Test potrójny szacuje ryzyko wystąpienia u dziecka wad genetycznych i zespołów chromosomalnych: wykrywa 7 na 10 przypadków wad. Warto zaznaczyć, że wynik testu nie daje gwarancji, że dziecko jest zdrowe. Test potrójny informuje, czy kobieta jest w grupie o zwiększonym ryzyku wystąpienia u płodu wady genetycznej.

Objawy i dolegliwości w 16 tygodniu ciąży

16 tydzień ciąży to czas, kiedy kobieta nie powinna czuć już dolegliwości znanych z pierwszego trymestru. W 16 tygodniu teoretycznie rozpoczyna się najlepszy okres ciąży. Kobieta czuje przypływ energii, a w dodatku prawdopodobnie odczuwa bardzo silny popęd seksualny. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, możliwe jest uprawianie seksu do ostatnich dni ciąży.

To okres, kiedy organizm kobiety produkuje duże ilości hormonów płciowych, takich jak: estrogen i progesteron, które podnoszą libido. Skutkiem są powiększające się gruczoły piersiowe, brodawki stają się bardzo wrażliwe, a wargi sromowe i łechtaczka – przekrwione.

Jedną z dolegliwości mogą być upławy w ciąży. Nadmierna wydzielina z pochwy chroni kanały rodne przed infekcjami. Zdarzają się też pobolewania w podbrzuszu oraz napięcie brzucha i pachwin, które rozciągają się. Nie powinno to cię niepokoić, jeśli jednak odczuwane bóle są coraz silniejsze, wizyta u lekarza jest konieczna. O wszystkim zawsze warto informować ginekologa lub położną.

Jak wygląda brzuch w 16 tygodniu ciąży?

– W 16 tygodniu macica ciężarnej kobiety znajduje się 3 palce nad spojeniem łonowym. Stale rosnący mięsień przesuwa jelita w górę, co daje uczucie obrzmienia i powiększenia brzuszka – opowiada o 16 tygodniu ciąży mgr Anna Norejko, położna i masażystka. – W tym czasie mogą ci towarzyszyć nadmierne gazy, zwiększone napięcie jelit czy uczucie ciężkości. Dla zmniejszenia żołądkowych rewolucji zadbaj o lekkostrawną dietę, regularnie spożywaj kefiry, jogurty oraz zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.

Źródła: mp.pl, nhs.uk, ptgin.pl, my.clevelandclinic.org