16 tydzień ciąży – dziecko słyszy bicie serca mamy i głosy otoczenia

Jak wygląda 16. tydzień ciąży?
Jak wygląda 16. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
16 tydzień ciąży powinien przebiegać bez większych dolegliwości. W tym okresie dziecko mierzy od 10 do 12 cm, waży ok. 100 gramów. Rozmiarami przypomina dojrzałe kiwi lub awokado. W rozwoju płodu, zmieniają się też proporcje. Dominująca wcześniej głowa dziecka, staje się mniejsza w stosunku do reszty ciała. Szyja się wydłuża, a broda nie styka się już z klatką piersiową. Rośnie również brzuch przyszłej mamy, która zaczyna odczuwać charakterystyczne "przelewanie" w dolnej części brzucha, które oznacza zmianę pozycji dziecka.


16. tydzień ciąży – który to miesiąc?
16. tydzień to 4 miesiąc ciąży i trzeci z czternastu tygodni drugiego trymestru. Lekarz przeliczając miesiące ciąży na tygodnie jest w stanie dokładnie prześledzić rozwój i przebieg ciąży. Różnice rozwojowe w tygodniach są bardzo duże. Wygląd dziecka znacznie się różni w 16 tygodniu ciąży (koniec 4 miesiąca), od tego w 14 tygodniu (początek 4 miesiąca) ciąży.

Jak wygląda dziecko w 16. tygodniu ciąży?
W 15. tygodniu ciąży dziecko ważyło ok. 80 gramów. W 16. tygodniu waga zwiększa się o 20 gramów. Dziecko jest nie tylko większe, ale i silniejsze. Płód ma ukształtowane kości, stawy i mięśnie. Działa już układ nerwowy, a mięśnie reagują na sygnały wysyłane z mózgu. Rozwinięta jest również mimika dziecka, stąd na jego twarzy pojawiają się miny i grymasy. Marszczenie czoła i otwieranie ust może być widoczne na USG. Ukształtowany jest już nos, rzęsy i brwi.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 16. tygodniu ciąży:
W 16. tygodniu ciąży dziecko ma już ukształtowane uszy, słyszy bicie serca mamy, krew krążącą w żyłach i odgłosy dochodzące z żołądka i jelit. Dźwięki są przewodzone przez płyn owodniowy, a dziecko odbiera je przez receptory skórne.

Położna radzi

Mgr Anna Norejko - położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.


– W 16 tygodniu macica ciężarnej kobiety znajduje się 3 place nad spojeniem łonowym. Stale rosnący mięsień przesuwa jelita w górę, co daje uczucie obrzmienia i powiększenia brzuszka. W tym czasie mogą ci towarzyszyć nadmierne gazy, zwiększone napięcie jelit czy uczucie ciężkości. Dla zmniejszenia żołądkowych rewolucji zadbaj o lekkostrawną dietę, regularnie spożywaj kefiry, jogurty oraz zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu.

16. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
16. tydzień ciąży to czas, kiedy kobieta nie powinna czuć już dolegliwości znanych z pierwszego trymestru. 16. tydzień to teoretycznie rozpoczęcie najlepszego okresu ciąży. Kobieta czuje przypływ energii, a w dodatku prawdopodobnie odczuwa bardzo silny popęd seksualny. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, możliwe jest uprawianie seksu do ostatnich dni ciąży.

To okres, kiedy organizm kobiety produkuje duże ilości hormonów płciowych, takich jak: estrogen i progesteron, które podnoszą libido. Skutkiem są powiększające się gruczoły piersiowe, brodawki stają się bardzo wrażliwe, a wargi sromowe i łechtaczka przekrwione.

Jedną z dolegliwości mogą być upławy. Nadmierna wydzielina chroni kanały rodne przed infekcjami. Zdarzają się też pobolewania w podbrzuszu. Nie powinno to niepokoić, jeśli jednak odczuwane bóle są coraz silniejsze, wizyta u lekarza jest konieczna.


16. tydzień ciąży – lista badań
To moment, kiedy można wykonać badanie prenatalne, tzw. test potrójny. Wykonuje się go między 16. a 20. tygodniem ciąży. Polega on na pobraniu krwi od przyszłej mamy. Badanie to nie jest w żądnym stopniu ryzykowne, do testu nie należy się też przygotowywać, można jeść i przyjmować płyny jak w każdy inny dzień.

Warto zaznaczyć, że wynik testu nie daje gwarancji, że dziecko jest zdrowe. Test potrójny informuje, czy kobieta jest w grupie o zwiększonym ryzyku wystąpienia u płodu wady genetycznej.

15 tydzień ciąży < 16 tydzień ciąży > 17 tydzień ciąży
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...