Zgaga w ciąży – tylko nie panikuj! Mamy na nią sposoby sprawdzone przez każdą z nas
Redakcja MamaDu
26 września 2022, 10:11·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 26 września 2022, 10:11
Zmiany hormonalne które zachodzą w twoim organizmie w czasie ciąży, sprawiają, że wiele się zmienia. I choć nigdy wcześniej nie narzekałaś na kłopoty z trawieniem, od jakiegoś czasu odczuwasz palący ból w przełyku i gorzko-kwaśny posmak w ustach. Prawie połowa przyszłych mam odczuwa podobne dolegliwości, które zazwyczaj nasilają się jeszcze pod koniec ciąży. Oto kilka sprawdzonych sposobów na zgagę w ciąży, które są bezpieczne i naturalne.
Reklama.
Sposobów na zgagę w ciąży można znaleźć naprawdę wiele, ale nie wszystkie metody sprawdzają się albo są bezpieczne dla ciężarnych.
W ciąży najlepiej postawić na domowe i naturalne sposoby na ciążę, ponieważ ciężarne nie powinny stosować wielu leków na zgagę.
Sposoby na zgagę w ciąży, a także na mdłości, sprawdziłyśmy na nas samych - koleżankach z redakcji, które w czasie ciąży męczyły się ze zgagą.
Sposoby na zgagę w ciąży
Sposobów na zgagę w ciąży istnieje naprawdę wiele, ale nie wszystkie działają albo są wskazane dla ciężarnych. Zanim o samych sposobach na zgagę w ciąży, warto najpierw dowiedzieć się, czym zgaga w ciąży jest. Za zgagę w ciąży odpowiedzialny jest progesteron, którego szczególnie dużo wydziela się w organizmie ciężarnej. Rozluźnia on między innymi mięśnie macicy, ale też mięśnie łączące przełyk z żołądkiem.
Gdy ten właśnie mięsień, czyli dolny zwieracz przełyku jest rozluźniony i osłabiony, soki żołądkowe mogą bez problemu cofnąć się do przełyku – stąd nieprzyjemne uczucie tzw. zgagi. Dodatkowo kwasy żołądkowe mogą podrażniać delikatną śluzówkę i dlatego odczuwalne jest pieczenie.
Pod koniec III trymestru objawy zgagi w ciąży się nasilają ze względu na powiększającą się macicę i "rozpychające" dziecko, które jeszcze bardziej uciskają żołądek. Nie są to jednak problemy z którymi ciężarne muszą sobie radzić od wczoraj.
Nasze babcie cierpiały podobnie i to one odkryły większość domowych sposobów na zgagę w ciąży. Oto kilka sprawdzonych (nie tylko babcinych) naturalnych sposobów na tę nieprzyjemną dolegliwość.
Domowe sposoby na zgagę – dieta
Dieta lekkostrawna
Unikaj potraw tłustych, smażonych, mocno przyprawionych i kwaśnych. Nie chodzi tu o jedzenie potraw bez smaku, a raczej o unikanie tych bardzo wyrazistych smaków i przypraw, bo to po nich zgaga pojawia się najczęściej.
Pamiętaj, ze również czekolada wywołuje zgagę, więc jeśli po obiedzie najdzie cię ochota na coś słodkiego lepiej sięgnij po owoc (np. suszone śliwki) niż po ukochaną mleczną kostkę.
Regularne posiłki
To jeszcze nie wszystko – postaraj się jeść nie tylko o określonych godzinach, ale również zjadać małe porcje. Lepiej zamiast trzech obfitych posiłków zjadaj 5-7 mniejszych.
Mniejsze porcje nie będą tak bardzo rozpychać żołądka, a więc szansa, że jego zawartość cofnie się do przełyku i będzie go podrażniać maleje.
Określone składniki w posiłkach to naturalne sposoby na zgagę w ciąży
Herbata imbirowa
Wystarczy plasterek imbiru zalać wrzątkiem i pyszny, zdrowy napar gotowy. Możesz dla smaku dodać plaster cytryny lub łyżeczkę miodu.
Taka herbata ma również właściwości rozgrzewające. Jeżeli miewasz poranne nudności, to taki napar z pewnością pomoże ci złagodzić ich objawy.
Podobne działanie ma herbata z kminku oraz napary z anyżku, kopru włoskiego, cynamonowca, prawoślazu lekarskiego oraz rdestu wielokwiatowego.
Aloes i lukrecja
To dwa wyraziste smaki i zapachy, które pomagają niwelować objawy refluksu. Obu tych preparatów najlepiej szukać w sklepach zielarskich, sklepach ze zdrową żywnością lub aptekach.
Co prawda nie istnieją żadne wiarygodne badania na temat profilaktycznego zastosowania aloesu na zgagę, ale babcine metody mają to do siebie, że często są niepotwierdzone naukowo. Zwolennicy picia soku z aloesu zalecają picie 80-100ml na 20 minut przed posiłkiem.
Migdały
To nie tylko pyszna przekąska ale przede wszystkim sposób na uregulowanie systemu trawiennego. Nie zaszkodzi podjadanie ich przez cały okres ciąży – zawierają magnez i wapń niezbędne zarówno dla ciebie jak i dla dziecka. Pamiętaj jednak, że są dość kaloryczne, dlatego nie przesadzaj z ilością.
Napar z siemienia lnianego
Możesz przygotować sobie specjalny kisiel. Pomaga nie tylko na zgagę, ale również na zaparcia. Dwie łyżeczki siemienia wystarczy zalać dwiema szklankami przegotowanej wody i gotowe. Taka mikstura nie wygląda apetycznie, ale jest dość skuteczna.
Najlepiej napar wypijać przed snem – w nocy ureguluje procesy trawienne. Nie zaszkodzi również popijać go rano, tuż po przebudzeniu. Pomoże organizmowi lepiej pracować.
Soda oczyszczona na zgagę w ciąży
Soda to jeden z domowych sposobów na zgagę w ciąży, który pomaga pokonać tą uciążliwą dolegliwość. Soda jest zasadowa, dzięki czemu czasowo przywraca równowagę kwasowo-zasadową w żołądku.
Brak tej równowagi objawia się zgagą właśnie, a dzięki spożyciu sody dolegliwości ze strony układu pokarmowego maleją. Wystarczy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuścić w szklance letniej wody, a następnie wypić.
Dla zniwelowania specyficznego smaku można dodać kilka kropel soku z cytryny. Ta metoda działa raczej wyciszająco na obecnie trwające pieczenie w przełyku. Kurację sodą oczyszczoną powinno przeprowadzać się maksymalnie 14 dni.
Pozycja ciała niweluje zgagę w ciąży
Pozycja półleżąca to nie tylko dobra pozycja do odpoczynku w ciągu dnia, ale również do spania. Najlepiej zasypiaj z wyżej podniesioną głową i tułowiem po to, by kwasom z żołądka utrudnić cofanie się.
Dodatkowa poduszka pomoże grawitacji. Pamiętaj również, by tuż po posiłku unikać gwałtownego schylania się i leżenia zupełnie płasko.
Leki na zgagę w ciąży
Jeżeli jednak babcine metody zawiodą w aptekach istnieje spory wybór preparatów bezpiecznych dla ciężarnej i malucha.
Pamiętaj, by stosować środki, które zobojętniają kwasy żołądkowe, a nie takie, które blokują ich wydzielanie. W razie wątpliwości farmaceuta na pewno pomoże ci znaleźć coś odpowiedniego z leków dopuszczonych dla kobiet w ciąży.
Co na mdłości w ciąży?
Mdłości w ciąży są związane zazwyczaj z I trymestrem, ale mogą niestety czasem męczyć przez większą część ciąży. Co w takim razie pomoże na mdłości w ciąży z naturalnych i domowych metod?
Warto wypróbować powyższe sposoby na zgagę w ciąży, bo na mdłości one również pomogą. Poza tym lepiej unikać ostrych i ciężkostrawnych potraw i jeść mniej a częściej.
Na poranne mdłości w ciąży przygotuj sobie koło łóżka lekkie przekąski – herbatniki, banana, chrupki kukurydziane czy krakersy, które zjesz od razu po przebudzeniu – to skutecznie zapobiegnie wymiotom.
Na mdłości pomaga też powolne wypicie szklanki mleka lub ziołowej herbaty, jednak obie muszą być letnie i należy je pić małymi łykami. Ostatnim świetnym sposobem na mdłości jest imbir – dodawaj go do potraw, w plastrach do herbaty czy wody mineralnej. Sprawdzą się też cukierki imbirowe do torebki.