USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

Prawo autorskie: gstockstudio / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: gstockstudio / 123RF Zdjęcie Seryjne Badanie USG to nie tylko sprawdzanie stanu dziecka i jego rozmiaru.
Badanie USG to nie tylko sprawdzanie stanu dziecka i jego rozmiaru. Jest kilka rodzajów tego badania i każde z nich ma swoją funkcję. Nie należy się go obawiać, bo jest całkowicie bezpieczne i nie zagraża życiu dziecka.


Połówkowe badanie USG przeprowadza lekarz w celu oceny rozwoju dziecka i w kierunku wykluczenia lub potwierdzenia możliwych wad genetycznych. Jego nazwa jest związana czasem, gdy powinno się je przeprowadzić, czyli w połowie trwania ciąży. Zazwyczaj między 18. a 22. tygodniem. Możesz się także spotkać z nazwą USG genetyczne lub anatomiczne.

W jakim celu wykonuje się USG połówkowe?
Lekarz ma za zadanie dokonać pomiaru poszczególnych części ciała płodu oraz narządów wewnętrznych. Badana ma kładzie się na łóżku, a jej brzuch jest smarowany specjalnym żelem, który umożliwia badanie za pomocą ultrasonografu. Lekarz przykłada do powłoki brzucha urządzenie, które powoli przesuwa po całym brzuchu, oglądając na monitorze twojego maluszka w trójwymiarze.

Badanie jest bezbolesne i nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Nieprzyjemne może być jedynie nałożenie żelu na brzuch, ponieważ jest on zimny. Po badaniu musisz sama oczyścić się z pozostałego żelu. Lepiej na badanie założyć luźne ubrania, bo wilgotny brzuch będzie nieprzyjemnie kleił się do bluzki.


USG połówkowe bada:
- obwód głowy, szerokość głowy oraz czaszkę, mózg i twarz
- obwód brzucha, a także stan nerek, wątroby, jelit, żołądka
- długość kości udowej oraz budowę kręgosłupa
- czynność serca
- płuca oraz klatkę piersiową
- pępowinę, położenie płodu i objętość wód płodowych
- pęcherz moczowy
- budowę podniebienia i górnej wargi
- płeć dziecka

Jakie choroby wykrywa USG połówkowe?
Pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowej budowy kręgosłupa np. jego rozszczep. Bada także możliwość wystąpienia bezmózgowia, wytrzewienia, czyli sytuacji, gdy narządy wewnętrzne znajdują się na zewnątrz brzucha. Lekarz jest w stanie określić możliwość występowania przepukliny pępowinowej oraz przepony. Możliwe jest także wykrycie wad serca, płuc i nerek.

USG połówkowe wygląda tak samo jak inne badanie ultrasonograficzne. Nie należy się do niego przygotowywać w żaden specjalny sposób, czasami lekarze proszą o przyjście z pełnym pęcherzem moczowym, bo umożliwia to lepsze obserwowanie płodu. Jednak nie jest to konieczne. Zazwyczaj trwa ono do 30 minut, jeśli wszystko wygląda dobrze, to jest to nawet o połowę krócej.

Co jeśli badanie pokaże nieprawidłowości?
Jeśli podczas badania lekarza coś zaniepokoi, to wypisze ci skierowanie na dodatkowe badania diagnostyczne w celu wykluczenia lub potwierdzenia możliwych nieprawidłowości. Jednak jest to badanie wysoko wiarygodne i daje możliwość dokładnego określenia wad rozwojowych.

Lekarz widzi dziecko w trójwymiarze i może dokładnie ocenić wszystkie jego wymiary. Na tej podstawie robi pomiary i wnioskuje o możliwych chorobach lub wadach. Pozwala także na określenie możliwości wystąpienia aberracji chromosomowych, czyli wad, które są powodowane przez nieodpowiednią liczbę par chromosomów. Jest to np. zespół Downa, Edwardsa, czy Turnera.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...