USG połówkowe: kiedy się je wykonuje
Badanie USG to nie tylko sprawdzanie stanu dziecka i jego rozmiaru. gstockstudio / 123RF
Reklama.
  • USG połówkowe to najważniejsze, a dla rodziców najciekawsze, USG w ciąży
  • Podczas USG połówkowego możesz poznać płeć swojego dziecka
  • USG połówkowe pozwala wykryć liczne wady płodu, m.in. serca, płuc i nerek

  • USG połówkowe

    USG połówkowe, inaczej: USG drugiego trymestru, przeprowadza lekarz w celu oceny rozwoju anatomii płodu pod kątem występowania wad wrodzonych oraz określenia przybliżonej masy płodu i wieku ciążowego, który można oszacować z dokładnością do 2-3 tygodni. Jest to ulubione badanie rodziców. Mogą nie tylko zobaczyć buzię dziecka, jego rączki i nóżki, ale nawet poznać jego płeć.

    Kiedy robi się USG połówkowe?

    Nazwa tego badania jest związana czasem, kiedy powinno się je przeprowadzić, czyli w połowie trwania ciąży. Zazwyczaj przypada to między 18 a 22 tygodniem ciąży. Czasem USG połówkowe nazywamy także USG anatomicznym.

    USG połówkowe: przebieg badania

    Podczas USG połówkowego lekarz ma za zadanie dokonać pomiaru poszczególnych części ciała płodu oraz narządów wewnętrznych. Kobieta kładzie się na łóżku, a jej brzuch jest smarowany specjalnym żelem, który umożliwia badanie za pomocą ultrasonografu. Lekarz przykłada do powłoki brzucha urządzenie, które powoli przesuwa po całym brzuchu, a na monitorze wyświetla się obraz.
    Badanie jest bezbolesne i nie niesie ze sobą żadnego ryzyka ani dla dziecka, ani dla matki. Nieprzyjemne może być jedynie nałożenie zimnego żelu na brzuch. Po skończonym badaniu należy wytrzeć skórę tak, by nie pobrudzić sobie ubrania.

    USG połówkowe - oceniane parametry:

  • głowa: czaszka, mózg i twarz (diagnostyka rozszczepu górnej wargi)
  • obwód brzucha, a także stan nerek, wątroby, jelit, żołądka
  • długość kości udowej oraz budowa kręgosłupa, kości dłoni i stóp
  • serce (diagnostyka wad serca)
  • płuca oraz klatka piersiowa, żebra
  • pępowina, położenie płodu i objętość wód płodowych
  • pęcherz moczowy
  • płeć dziecka
  • USG połówkowe ponadto ocenia szyjkę macicy, położenie łożyska oraz ilość płynu owodniowego. Dzięki temu dowiesz się, czy dziecko rośnie harmonijnie i czy nie ma wad anatomicznych, czy nie wystąpiło wielowodzie lub małowodzie, czy szyjka macicy nie rozwiera się zbyt wcześnie. Ginekolog sprawdza także przyczep pępowiny i określa liczbę jej naczyń.

    Jakie wady płodu wykrywa USG połówkowe?

    USG połówkowe ocenia budowę kręgosłupa oraz kończyn dziecka. Lekarz przygląda się gałkom ocznym i górnej wardze. Bada mózg, elementy ośrodkowego układu nerwowego, takie jak komory boczne, czy móżdżek. Jeśli coś jest nie tak, właśnie teraz będzie to już widać. Podobnie, gdyby serce było zbudowane nieprawidłowo, można już to wykryć. Przeprowadzając USG połówkowe lekarz jest w stanie określić możliwość występowania przepukliny pępowinowej oraz przepony, wad płuc i nerek. Wiele z nich można operować jeszcze w łonie matki.
    USG połówkowe wygląda tak samo jak każde inne badanie ultrasonograficzne. Nie należy się do niego przygotowywać w żaden specjalny sposób, czasami lekarze proszą o przyjście z pełnym pęcherzem moczowym, bo umożliwia to lepsze obserwowanie płodu. Jednak nie jest to konieczne. Zazwyczaj trwa ono do 30 minut, jeśli wszystko wygląda dobrze, to nawet o połowę krócej.

    Co jeśli USG połówkowe pokaże nieprawidłowości?

    Jeśli podczas badania lekarza coś zaniepokoi, to wypisze ci skierowanie na dodatkowe badania diagnostyczne w celu wykluczenia lub potwierdzenia możliwych nieprawidłowości. Może to być, na przykład, badanie echa serca płodu lub ultrasonografia dopplerowska w ciąży.

    USG połówkowe zwykłe czy 3D?

    USG połówkowe w wersji 3D to opcja. Podstawowym badaniem jest zwykłe USG 2D. Podczas tego badania lekarz najwięcej "widzi" - choć dla rodziców są to zwykle migające czarne i białe plamy. Rodzice wolą USG 3D, ponieważ dopiero podczas tego badania mogą dokładnie obejrzeć swoje dziecko.

    USG połówkowe - cena

    USG połówkowe jest jednym z czterech obowiązkowych badań USG w ciąży, dlatego nie musisz za nie płacić, jeśli prowadzisz ciążę w poradni NFZ. Jeśli wybrałaś prywatną opiekę ginekologiczną, stawki mogą się różnić. Średni koszt badania USG połówkowego w wersji 3D to 300 zł.