
W zdrowej pochwie kobiety panuje równowaga bakteryjna. Prawidłowe środowisko, czyli flora mikrobiologiczna,ma odczyn kwasowy, za co odpowiadają pałeczki kwasu mlekowego Lactobaillus. Są to pałeczki kwasotwórcze, które chronią drogi rodne kobiety przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, a także pomagają w utrzymaniu prawidłowego ph 3,5- 4,2. Florę mikrobiologiczną pochwy, oprócz pałeczek kwasu mlekowego, tworzą też drobnoustroje, takie jak bakterie czy grzyby. Jeśli równowaga pomiędzy pozytywnymi pałeczkami kwasotwórczymi a chorobotwórczymi drobnoustrojami zostaje zachwiana pojawia się stan zapalny.
Kiedy robi się badanie czystości pochwy?
- gdy w okolicach dróg rodnych pojawił się świąd i pieczenie,
- gdy pojawiły się upławy,
- gdy podczas oddawania moczu odczuwalny jest ból i pieczenie,
- gdy występuje bolesne parcie na mocz.
Badanie odbywa się w gabinecie ginekologicznym i wykonuje je lekarz ginekolog. Trwa kilka sekund. Za pomocą jałowego drucika zwanego ezą i jałowego wziernika lekarz pobiera wymaz z tylnego sklepienia pochwy kobiety. Następnie na szkiełku podstawowym wykonuje rozmaz i zabarwia pobrany materiał metodą Grama, czyli barwienia bakterii. Ocenia ph, oraz wykonuje test aminowy - zapachowy.
Nie. Pobieranie wymazu z pochwy jest bezbolesne, ale zdarza się, że podczas badania kobieta odczuwa dyskomfort, np. wtedy, gdy jest stan zapalny.
Jak przygotować się do badania?
- 48 godzin przed badaniem należy zachować abstynencję seksualną,
- na kilka dni przed badaniem nie można stosować leków dopochwowych,
- badanie można wykonać w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, oprócz menstruacji, ponieważ krwawienie z dróg rodnych jest przeciwskazaniem do badania,
- nie należy wykonywać zabiegu irygacji pochwy na kilka dni przed badaniem,
- w dniu badania nie powinno się wykonywać badania ginekologicznego.
W sytuacji, gdy kobieta jest w trakcie lub bezpośrednio po antybiotykoterapii, w organizmie kobiety zachodzą zmiany hormonalne spowodowane np. menopauzą czy połogiem lub gdy flora bakteryjna pochwy została zniszczona w wyniku nadmiernej higieny, a zwłaszcza stosowaniu mydła o odczynie zasadowym. Na stan czystości mogą mieć wpływ również czynniki zewnętrzne, takie jak: stan gospodarki hormonalnej organizmu, czy współżycie seksualne.
Materiał pobrany w trakcie badania zostaje poddany ocenie według stosowanej skali czystości i na tej podstawie ustala się jego wynik.
Skala Kuczyńskiej
Skala ta wyróżnia następujące stopnie czystości pochwy: 0, I, II, III, IV, oraz stopnie pośrednie: I/II, II/III, III/IV, 0/IV.
Skala Amsela
pojawienie się wydzieliny o szarym zabarwieniu, obecność komórek jeżowych, tzw. ,,clue cells" (mają one charakterystyczny wygląd, ze względu na to, że pokrywają je bakterie), kwasowość powyżej 4,5 ph, nieprzyjemny, rybi zapach.
Skala Nugenta
Badanie czystości pochwy wykonuje się wszystkim ciężarnym kobietom na początku ciąży, oraz powtórnie w 36. tygodniu ciąży. Pozwala to na wykrycie bakterii lub grzybów, które mogłyby być niebezpieczne dla dziecka. Czasem konieczne jest podanie antybiotyku w trakcie porodu po to, aby nie doszło do przedostania się bakterii do organizmu dziecka.