Dziecku zaczynają rosnąć włoski! Zobacz, co jeszcze zmienia się w 14. tygodniu ciąży

Jak wygląda 14. tydzień ciąży?
Jak wygląda 14. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
Początek 14. tygodnia to wejście w drugi trymestr ciąży. To czas wielu zmian w życiu ciężarnej – ustępują nieprzyjemne ciążowe dolegliwości pierwszego trymestru, a libido zaczyna rosnąć (podobnie jak apetyt). To dobry moment na zwiększenie aktywności fizycznej. Zobacz, jak wygląda dziecko w 14. tygodniu ciąży i dowiedz się, jak zmienia się ciało przyszłej mamy.


14. tydzień ciąży – który to miesiąc?
14. tydzień ciąży to 4. miesiąc ciąży i pierwszy tydzień drugiego trymestru. Przeliczając tygodnie ciąży na miesiące, należy liczyć tylko ukończone miesiące ciąży. Dla przykładu: 22. tydzień ciąży to dokładnie 5 miesięcy i 2 tygodnie. Chociaż ciężarna jest już w 6. miesiącu, nie jest on zakończony, dlatego lekarze uznają, że jest w 5. miesiącu ciąży. Tu sprawdzisz, który to miesiąc ciąży.


Jak wygląda dziecko w 14. tygodniu ciąży?
W 14. tygodniu ciąży płód ma wielkość pomarańczy – mierzy ok. 8-11 cm i waży ok. 40 g. Oczy i uszy przesunęły się na właściwe miejsce, a szczęki są już w pełni wykształcone. Przełyk, tchawica, krtań i struny głosowe są już w pełni rozwinięte i gotowe do pierwszego krzyku tuż po przyjściu na świat. Dziecko potrafi ssać kciuk.


14. tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju układu nerwowego dziecka. Jego ciało staje się bardzo wrażliwe na dotyk. Ze względu na wysiłek przy porodzie głowa i barki pozostają mniej wrażliwe niż reszta ciała. Na główce dziecka zaczynają pojawiać się pierwsze włoski. Wraz z nimi rosną brwi oraz lanugo, czyli meszek płodowy na ciele. Owłosienie ciała ma ogrzewać rosnący płód, zanim pojawi się u niego tkanka tłuszczowa. Meszek zanika ok. 7. miesiąca ciąży.


Tarczyca zaczyna wytwarzać hormony – u dziewczynek jajniki przesuwają się z brzucha do miednicy, u chłopców pojawia się prostata.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 14. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 14. tygodniu ciąży?
Od 13. tygodnia ciąży kobieta powinna przybierać ok. pół kilograma tygodniowo, jednak brak zaokrąglonego brzuszka w 14. tygodniu ciąży nie jest powodem do niepokoju – zmiany w sylwetce w ciąży to kwestia indywidualna każdej kobiety. 14. tydzień to jednak czas, gdy macica zaczyna się rozrastać i wypychać powłoki brzuszne, przez co ciążowy brzuszek staje się coraz bardziej widoczny.

Nie tylko brzuch zaczyna się zaokrąglać. W 14. tygodniu ciąży piersi zaczynają się powiększać i mogą stać się wrażliwsze na dotyk. To dobry moment na zakup wygodnego bawełnianego biustonosza. Nadwrażliwość piersi powinna minąć w ciągu kolejnych kilku tygodni.

Ustąpienie ciążowych dolegliwości i zmiany hormonalne w organizmie ciężarnej spowodują nagły przypływ energii. Warto to wykorzystać i włączyć do codziennego planu dnia aktywność fizyczną – być może cossfit w ciąży nie jest najlepszym pomysłem, ale joga lub pilates dla ciężarnych z pewnością polepszą samopoczucie. Uwaga – odchudzanie w ciąży jest zabronione! Ćwiczenia w ciąży służą podtrzymaniu kondycji, poprawie samopoczucia i kontroli przyrostu wagi, nie modelowaniu ciała czy chudnięciu.


14. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
– Rosnący apetyt. Gdy znikają nudności i poranne mdłości, uczucie głodu zaczyna coraz bardziej doskwierać. 14. tydzień ciąży to moment, w którym ciężarne powinny pamiętać, by nie jeść za dwóch, ale dla dwojga – warto nosić ze sobą zdrowe przekąski lub surowe warzywa i owoce, które zaspokoją głód, dodadzą energii.
– Niewielkie duszności. Chwilowy brak tchu na początku pierwszego trymestru to problem wielu ciężarnych. Nie jest to jednak powód do niepokoju – zmiany hormonalne zachodzące w organizmie stymulują ośrodek oddechowy i zmieniają częstotliwość i głębokość oddechów. Z kolejnymi tygodniami oddychanie może stawać się coraz trudniejsze.
– Zatkany nos. Katar i zapchany nos to tzw. ciążowy nieżyt nosa spowodowany zwiększającym się poziomem progesteronu. Progesteron zwiększa krążenie w błonie śluzowej nosa i prowadzi do jej obrzmienia. Niestety, nie ma jednego skutecznego sposobu na pozbycie się ciążowego kataru, jednak warto pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza, który przyda się, gdy dziecko pojawi się na świecie.

14. tydzień ciąży – lista badań
14. tydzień ciąży to ostatni moment na USG w ciąży (USG genetyczne płodu), które pozwala określić ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka.

13 tydzień ciąży < 14 tydzień ciąży > 15 tydzień ciąży

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...