Krwawienie w ciąży. Czy zawsze zwiastuje poronienie?

Prawo autorskie: antonioguillem / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: antonioguillem / 123RF Zdjęcie Seryjne Po pierwsze nie panikuj. Czasami krwawienie nie powoduje żadnych konsekwencji.
Krwawienie w ciąży jest objawem, na który należy zwrócić uwagę. Może być konsekwencją wielu poważnych dolegliwości i nie wolno go bagatelizować. Zazwyczaj lekarz zaleca oszczędzanie się i leżenie. Czasami zleca się kobiecie leki, które mają działanie rozkurczowe.


Po pierwsze nie panikuj. Czasami krwawienie nie powoduje żadnych konsekwencji. W niewielu przypadkach ciężarna przyjmowana jest na oddział i pozostaje na nim do czasu rozwiązania. Duże znaczenie ma obfitość krwawienia, częstotliwość jego występowania i trymestr, w którym wystapiło.


Pierwsze 3 miesiące

1. Zagnieżdżenie jajeczka - drobne krwawienie w pierwszych miesiącach ciąży może być związane z tym, że jajeczko osadza się ściance macicy. Zazwyczaj występuje w czasie gdy powinien pojawić się okres, jednak jest mnie obfite niż podczas menstruacji. Nie ma to wpływu na dalszy przebieg ciąży i rozwój płodu.


2. Problemy hormonalne - najczęściej są związane ze zmianą poziomu progesteronu. W tym celu wykonuje się badanie, które bada jego poziom. Na podstawie wyniku, zleca się dalsze postępowanie. Kobiety otrzymują zazwyczaj leki podtrzymujące ciążę, ponieważ progesteron może być przyczyną poronienia. Najbardziej popularny jest Duphaston.


3. Ciąża pozamaciczna - mamy z nią do czynienia wtedy, gdy zarodek umiejscowi się w innym miejscu niż macica. Jednak krwawienie nie jest jedynym jej objawem. Dodatkowo pojawia się ostry ból w dole brzucha, mocniejszy niż przy okresie. Czasami pojawia się gorączka, silne osłabienie, a nawet utrata przytomności. To bardzo poważny stan i zagraża życiu matki.

4. Polipy - to dość powszechna choroba, ale nie zagrażająca ciąży. Mówiąc najprościej, są to małe obszary błony śluzowej, które wykształciły się nieprawidłowo. W przeciwieństwie do powyższych przykładów, krwawienie jest niewielkie.

5. Poronienie - jeśli zauważyliśmy dużo krwi, tyle ile podczas okresu lub więcej, a czas krwawienia przekracza trzy dni, może to wskazywać na utratę ciąży. Charakterystyczne są także bóle brzucha, pogorszenie samopoczucia oraz ogólne osłabienie organizmu. Poza dolegliwościami fizycznymi, mogą pojawić się problemy psychiczne, związane z ogromnym stresem, jaki powoduje utrata dziecka. To bardzo trudna sytuacja dla kobiety.
4-6 miesiąc

W tym czasie krwawienie pojawia się bardzo rzadko. Co ważne, nie są poważnym objawem i zazwyczaj nie powodują żadnych komplikacji. W trakcie badania okazuje się najczęściej, że przyczyną są nadżerki, które można usunąć po porodzie. Istnieje kilka metod ich usuwania m.in. popularne ostatnio wymrażanie. W ciąży należy obserwować te zmiany, ponieważ w kolejnym trymestrze mogą powodować problemy z łożyskiem. W najpoważniejszych przypadkach mogą być przyczyną odklejenia się łożyska.

6-9 miesiąc

W tym okresie najczęściej diagnozuje się łożysko przodujące. Nie powoduje ono bólu, jedynie krwawienie. Może to wskazywać na oderwanie się łożyska i przemieszczenie do dolnej części macicy, co może powodować zagrożenie dla dalszego przebiegu ciąży. Zaburzenie to pojawia się zazwyczaj około 30. tygodnia ciąży. Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, który za pomocą USG sprawdzi, gdzie znajduje się łożysko. Zazwyczaj zaleca się ciężarnej leżenie i odpoczywanie. Czasami występuje także przedwczesne odklejenie łożyska, które jest prawidłowo ułożone. Powodowane jest najczęściej nagłym urazem brzucha np. podczas wypadku lub skokami ciśnienia. Ponieważ w skutek takiego urazu tworzy się krwiak, to zazwyczaj zalecane jest cesarskie cięcie.

Bardzo często krwawienie jest także związane z odklejeniem czopu śluzowego. Jest to zupełnie niegroźne i zwiastuje zbliżający się poród.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...