Reklama.
W 8 tygodniu ciąży dziecko jest na początku swego rozwoju. Brzuch kobiety nie jest jeszcze widoczny, ale przyszła mama z łatwością wyczuje powiększoną macicę. W 8 tygodniu ciąży główka dziecka (pochylona ku przodowi) stanowi wciąż połowę ciała. U dziecka zaczyna wykształcać się twarz, uszy i nos. Sprawdź, jakie badania należy wykonać w 8 tygodniu ciąży i jak wygląda w tym czasie rozwój dziecka.
8 tydzień ciąży to 2 miesiąc ciąży i ósmy z trzynastu tygodni pierwszego trymestru. W tym tygodniu nadal rozwijają się narządy wewnętrzne i te odpowiedzialne za zmysły dziecka. Rozpoczyna się również proces determinacji płci. Pod koniec drugiego miesiąca ciąży dziecko jest już miniaturowym człowiekiem. Kobiecie w 8 tygodniu ciąży nadal mogą towarzyszyć dolegliwości i pierwsze objawy ciąży.
W 8 tygodniu ciąży płód mierzy ok. 2 cm i waży ok. 1 grama: wielkością przypomina malinę. 8 tydzień ciąży to czas, kiedy u dziecka zaczynają rozwijać się wszystkie narządy wewnętrzne. Następnie kształtują się dłonie i stopy, w końcowej fazie palce. Rozwijają się też powieki i zawiązki zębów mlecznych.
Zaczyna formować się ucho wewnętrzne, które jest jednym z elementów zmysłu równowagi i zmysłu ruchu. Po jego wykształceniu dziecko jest w stanie reagować na ruch mamy. Od tego momentu dziecko w brzuchu wychwyci marsz, pływanie czy chód.
W 8 tygodniu ciąży wszystko jest w początkowej fazie rozwoju: również kręgosłup i żebra. Choć budowanie szkieletu zaczyna się już po 15 dniu od zapłodnienia, grubość jego poszczególnych części przypomina na razie pojedyncze włosy.
W 8 tygodniu ciąży bardzo szybko rosną jelita. Są tak długie, że zostają wypchnięte poza brzuch, w ten sposób wykształca się fizjologiczna przepuklina pępowinowa u płodu. Jest ona niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Do 10 tygodnia ciąży pierwotne pętle jelitowe płodu pozostają poza jamą brzuszną, w 11 tygodniu ciąży i życia płodowego dziecka jelita wstępują już do brzucha, a fałdy brzuszne zamykają się, wytwarzając ścianę przednią brzucha.
W 8 tygodniu ciąży kobiety mogą odczuwać ból piersi, które stają się coraz większe, tkliwe i nabrzmiałe. Ból może złagodzić delikatny masaż.
Spośród objawów ciąży ten szczególnie daje się teraz we znaki. Zwiększona tkliwość piersi w 8 tygodniu ciąży jest zupełnie normalny i związany z przygotowaniem piersi do laktacji. Burza hormonalna, która zachodzi w twoim organizmie, powoduje powiększenie i rozgałęzianie przewodów mlecznych, rozwój licznych pęcherzyków mlecznych i rozwoju płacików piersi – mammogeneza. Pierwsze badanie piersi lekarz ginekolog powinien wykonać do 10 tygodnia ciąży.
Podczas powiększania piersi pojawia się wspomniana wcześniej bolesność oraz nierzadko rozstępy. By im zapobiegać, sięgnij po olej kokosowy, migdałowy, arganowy czy z kiełków pszenicy i wykonuj codziennie delikatny masaż piersi całą powierzchnią dłoni od jej podstawy do brodawki sutkowej.
Niestety, to dopiero początek ciążowych dolegliwości. Mogą nasilić się mdłości ciążowe, nudności i wymioty związane z ciążą. Około 80 proc. kobiet na tym etapie cierpi na hyperemesis gravidarum, czyli niepowściągliwe wymioty ciężarnych.
Wymioty i nudności w czasie ciąży nasila kawa, stres, obfite posiłki, mocno przyprawione potrawy. Ważne, aby już na początku dieta w ciąży była zbilansowana i lekkostrawna. Na dolegliwości ciążowe takie jak nudności i wymioty kojąco działają napary z rumianku, imbiru lub mięty.
To ważny moment na wykonanie podstawowych badań diagnostycznych zlecanych zwykle między 6 a 8 tygodniem ciąży. W tym czasie każda ciężarna powinna wykonać badania z krwi i moczu, a następnie zlecone zostanie też badanie USG pierwszego trymestru.
Jeśli nie wybrałaś jeszcze lekarza prowadzącego, jak najszybciej powinnaś skontaktować się z ginekologiem i wykonać wszystkie zalecane badania. Należy udać się na wizytę w celu potwierdzenia ciąży, założenia karty ciąży oraz aby po porodzie móc starać się o otrzymanie becikowego (potrzebne jest do niego zaświadczenie, że kobieta przed 10 tygodniem ciąży była pod opieką ginekologa).
Ciąża nie jest jeszcze widoczna, ale jesteś w stanie wyczuć powiększoną macicę. Zmiana kształtu brzucha zacznie być widoczna poniżej linii pępka i powyżej spojenia łonowego w przyszłych tygodniach. Odczuwalne są już bóle podbrzusza, wystąpić też mogą plamienia w okresie spodziewanej drugiej miesiączki. Uciążliwy może być śluz, który pojawia się w zwiększonych ilościach.
Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.
Źródła: mp.pl, nhs.uk, ptgin.pl, my.clevelandclinic.org
Zobacz także