U dziecka wykształcają się dłonie i stopy. Co jeszcze rozwija się u dziecka w 8. tygodniu ciąży?

Jak wygląda 8. tydzień ciąży?
Jak wygląda 8. tydzień ciąży? Prawo autorskie:Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
8. tydzień ciąży (koniec 2 miesiąca) – dziecko jest na początku swego rozwoju. Brzuch nie jest jeszcze widoczny, ale przyszła mama z łatwością wyczuje powiększoną macicę. W 8. tygodniu ciąży główka dziecka (pochylona ku przodowi) stanowi wciąż połowę ciała. U dziecka zaczyna formułować się twarz, uszy, nos. Sprawdź, jakie badania obowiązują w 8. tygodniu ciąży i czego dowiesz się na konsultacji z lekarzem?

8. tydzień ciąży – który to miesiąc?
8. tydzień ciąży to 2. miesiąc ciąży i ósmy z trzynastu tygodni pierwszego trymestru. W określeniu tygodnie ciąży na miesiące, pomóc powinien przelicznik – sprawdź, który to miesiąc ciąży.

Jak wygląda dziecko w 8. tygodniu ciąży?
W 8. tygodniu ciąży płód mierzy ok. 2 cm i waży ok. 1 g. Wielkością przypomina malinę.

Rozpoczyna się proces determinacji płci. 8. tydzień ciąży to czas, kiedy u dziecka zaczynają rozwijać się wszystkie narządy. Następnie kształtują się dłonie i stopy, w końcowej fazie palce. Rozwijają się też powieki i zawiązki zębów mlecznych.

Zaczyna formować się ucho wewnętrzne, który jest jednym z elementów zmysłu równowagi i zmysłu ruchu. Po jego wykształceniu dziecko jest w stanie reagować na ruch mamy, wychwyci marsz, pływanie czy chód.

Wszystko jest w początkowej fazie rozwoju, również kręgosłup i żebra. Choć budowanie szkieletu zaczyna się już po 15 dni od zapłodnienia, grubość jego poszczególnych części przypomina na razie pojedynczy włos.

W 8. tygodniu ciąży, bardzo szybko rosną jelita, są tak długie, że zostają wypchnięte poza brzuch, w ten sposób wykształca się fizjologiczna przepuklina pępowinowa u płodu. Jest ona niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Do 10. tygodnia pierwotne pętle jelitowe płodu pozostają poza jamą brzuszną, w 11 tygodniu życia płodowego jelita wstępują już do brzucha, a fałdy brzuszne zamykają się wytwarzając ścianę przednią brzucha.


Pod koniec drugiego miesiąca ciąży dziecko jest już miniaturowym człowiekiem.
Zobacz, jak wygląda dziecko w 8. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 8. tygodniu ciąży?
Ciąża nie jest jeszcze widoczna, ale przyszła mama jest w stanie wyczuć powiększoną macicę. Zaczynie być widoczna zmiana kształtu brzucha, poniżej linii pępka i powyżej spojenia łonowego w przyszłych tygodniach. Odczuwalne są już bóle podbrzusza, wystąpić też mogą plamienia w okresie spodziewanej, drugiej miesiączki. Uciążliwy może być śluz, który pojawia się w wzmożonych ilościach.

Może cię zainteresować także: Upławy w ciąży — czy to powód do zmartwienia?


8. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
W 8. tygodniu ciąży kobiety mogą odczuć ból piersi, stają się coraz większe, nabrzmiałe i obolałe. Ból może złagodzić delikatny masaż.

Niestety, to dopiero początek ciążowych dolegliwości. Mogą nasilić się poranne mdłości, nudności i wymioty związane z ciążą. Około 80% kobiet na tym etapie cierpi na hyperemesis gravidarum, przypadłość najsilniej odczuwana w 8. i 9. tygodniu ciąży.

Wymioty i nudności w czasie ciąży nasila kawa, stres, obfite posiłki, mocno przyprawione potrawy. Ważne, aby już na początku ciąży dieta była zbilansowana i lekkostrawna. Przyszła mama powinna unikać produktów mlecznych, które powodują nadkwasotę. Na dolegliwości ciążowe kojąco działają napary z rumianka i mięty.


8. tydzień ciąży – lista badań
To ważny moment na wykonanie podstawowych badań diagnostycznych wykonywanych zwykle między 6. a 8. tygodniem ciąży. W tym czasie każda ciężarna powinna wykonać morfologię, badanie ogólne moczu, badania w kierunku WR, HIV, HBS, HCV, toksoplazmozy, różyczki, cytomegalii.

Jeśli nie wybrałaś jeszcze lekarza prowadzącego, jak najszybciej powinnaś skontaktować się z ginekologiem i wykonać wszystkie zalecane badania.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE