logo
9 tydzień ciąży to czas wzmożonego rozwoju mózgu zarodka Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
Reklama.

9 tydzień ciąży

W 9 tygodniu ciąży zarodek intensywnie się rozwija. Jego serce jest już prawie dojrzałe i uderza >160 razy/min. Może pojawić się czkawka, a dłonie zarodka mogą się już dotykać. Pod koniec 9 tygodnia będzie widoczny już pigment w siatkówce oka, a u zarodków płci żeńskiej – jajniki. Na tym etapie ciąży ryzyko powstania wad rozwojowych jest znacznie mniejsze niż na początku ciąży.

Do terminu porodu zostało jeszcze 31 tygodni, a ty w 9 tygodniu ciąży możesz skarżyć się na szereg uciążliwości, m.in.:

  • senność
  • mdłości
  • bóle (kłucie) w podbrzuszu
  • zmęczenie.
  • Jednak nie wszystkie kobiety w 9 tygodniu ciąży czują się źle: – To jest czas, w którym możesz spodziewać się poprawy samopoczucia, przypływu energii, a może nawet większego zainteresowania seksem – mówi o 9 tygodniu ciąży mgr Anna Norejko, położna i masażystka.

    – Nie martw się, stosunek nie zaszkodzi dziecku. Twoje ciało i rozwijająca się ciąża są przed tym chronione poprzez: odpowiedni układ narządów rozrodczych, worek owodniowy oraz czop śluzowy znajdujący się w kanale szyjki macicy – uspokaja położna.

    9 tydzień ciąży – który to miesiąc?

    9 tydzień ciąży to 1 trymestr i 3 miesiąc ciąży. Jeśli nie jesteś pewna, jak przeliczać tygodnie ciąży na miesiące, pomoże ci nasza ściągawka, pokazująca, który to miesiąc ciąży.

    Jak wygląda dziecko w 9 tygodniu ciąży?

    W 9 tygodniu ciąży zarodek mierzy ok. 2,5 cm i waży ok. 2 g. Wielkością przypomina średnią zieloną oliwkę.

    9 tydzień ciąży to czas, w którym tułów dziecka staje się dłuższy i wyprostowany. Kształtują się nos i usta. Palce dłoni i stóp są nadal złączone cienką i delikatną błoną. Rozwijają się również mięśnie, kości i chrząstki, które przyczynią się do intensywnych ruchów płodowych w 10 tygodniu ciąży.

    W 9 tygodniu ciąży następuje rozróżnienie płciowe, u obu płci zaczynają kształtować się narządy płciowe. Jeśli zarodek jest dziewczynką, zaczynają się rozwijać jajniki, jeśli chłopcem jądra i pęcherzyki nasienne.

    9 tydzień ciąży to ważny moment dla rozwoju mózgu. Z pęcherzyków mózgowych tworzą się półkule mózgowe, międzymózgowie z przysadką produkującą hormony oraz ostatni z trzech pierwotnych pęcherzyków mózgowych – tyłomózgowie – ośrodek odpowiedzialny za oddychanie i połykanie. Głowa jest bardziej wyprostowana, a szyja zaczyna być widoczna.

    Ciało dziecka w 9 tygodniu ciąży pokryte jest delikatnym meszkiem zwanym lanugo, które z czasem zaniknie. Dziecko wciąż ma zamknięte oczy, otworzą się dopiero po wykształceniu tęczówki w 6 miesiącu ciąży. Rozwijają się też powieki, kubki smakowe i więzadła głosowe. Dziecko w brzuchu mamy ćwiczy kończyny, prostując i zginając nóżki.

    Jak wygląda dziecko na USG w 9 tygodniu ciąży

    Zobacz, na filmie z USG, jak wygląda dziecko w 9 tygodniu ciąży:

    Objawy i dolegliwości w 9 tygodniu ciąży

    W 9 tygodniu ciąży bardzo duża produkcja estrogenu oraz progesteronu powoduje zwiększenie ukrwienia i wrażliwości piersi i okolic intymnych. W 9 tygodniu ciąży piersi ciężarnej stają się pełniejsze i lekko nabrzmiałe, tak twój organizm przygotowuje się do produkcji mleka, czyli laktacji.

    Właśnie teraz stężenie hormonu ciążowego beta hCG osiąga najwyższy poziom. Hormony szaleją i to one głównie wpływają na zmienne nastroje i urodę kobiety w 9 tygodniu ciąży. Czy wiedziałaś, że to dzięki nim w ciąży wygładza się skóra?

    W 9 tygodniu ciąży dokuczać mogą ci także mdłości, nudności i bóle podbrzusza. Pewne dźwięki, zapachy, nawet dotyk mogą drażnić ciężarną.

    9 tydzień ciąży: badania

    Chociaż Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników nie zaleca żadnych konkretnych badań na 9 tydzień ciąży, jest to ostatni moment na podstawowe badania diagnostyczne. Jeśli nie byłaś jeszcze na badaniu USG w ciąży, to dobry moment. Badanie wykonane w 9 tygodniu ciąży pozwoli na ocenę wzrostu tułowia, główki i kończyn dziecka.

    Do 11 tygodnia ciąży USG przeprowadza się sondą dopochwową, potem badanie robi się przez brzuch.

    Brzuch w 9 tygodniu ciąży

    W 9 tygodniu ciąży wielkość brzucha się nie zmienia. Jeśli nie możesz się doczekać ciążowego brzuszka, musisz jeszcze przez chwilę uzbroić się w cierpliwość. Za to w 9 tygodniu ciąży powiększa się macica, która na tym etapie rozmiarem przypomina dużego grapefruita.

    logo
    Brzuch w 9 tygodniu ciąży nie jest jeszcze duży, ale powiększa się macica fot. 123rf

    W 9 tygodniu ciąży przyrost wagi ciężarnej kobiety jest stosunkowo nieduży. Oczywiście, w dużej mierze zależy to od budowy ciała kobiety. Średnio waga zwiększa się od jednego do trzech kilogramów. Istotne, aby przyrost wagi w ciąży przebiegał harmonijnie

    Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.

    Źródła: mp.pl, nhs.uk, ptgin.pl, my.clevelandclinic.org