Zaczyna doskonalić się nosek, podbródek i uszy. Co jeszcze zmienia się w 9. tygodniu ciąży?

Jak wygląda 9. tydzień ciąży?
Jak wygląda 9. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
9. tydzień ciąży to wyjątkowy moment, rozpoznawalne są bowiem już rysy twarzy dziecka. Rozwijają się na niej pozostałe elementy: górna warga, dziurki w nosie, przesuwają się też ku przodowi, a uszy na boki głowy. To czas wielu zmian. Co jeszcze dzieje się z dzieckiem w 9. tygodniu ciąży? Jakie dolegliwości mogą dokuczać przyszłej mamie?

9. tydzień ciąży – który to miesiąc?
9. tydzień ciąży to 3. miesiąc ciąży i dziewiąty tydzień pierwszego trymestru. Jeśli nie wiesz, jak przeliczać tygodnie ciąży na miesiące, skorzystaj z naszego przelicznika i sprawdź, który to miesiąc ciąży.

Jak wygląda dziecko w 9. tygodniu ciąży?
W 9. tygodniu ciąży płód mierzy ok. 2,5 cm i waży ok. 2 g. Wielkością przypomina średnią zieloną oliwkę.

9. tydzień ciąży to czas, w którym tułów dziecka staje się dłuższy i wyprostowany. Kształtuje się nos i usta. Palce dłoni i stóp są nadal złączone cienką i delikatną błoną. Rozwijają się również mięśnie, kości i chrząstki, które przyczynią się do intensywnych ruchów płodowych w 10. tygodniu ciąży.

Na ty etapie następuje rozróżnienie płciowe, zarodek przekształca się w płód i u obu płci zaczynają kształtować się narządy płciowe. Jeśli płód jest dziewczynką, zaczynają się rozwijać jajniki, jeśli chłopcem jądra i pęcherzyki nasienne. Na tym etapie ryzyko powstania wad rozwojowych jest znacznie mniejsze niż na początku ciąży.

To ważny moment dla rozwoju mózgu. Z pęcherzyków mózgowych tworzą się półkule mózgowe, międzymózgowie z przysadką produkującą hormony oraz ostatni z trzech pierwotnych pęcherzyków mózgowych – tyłomózgowie – ośrodek odpowiedzialny za oddychanie i połykanie. Głowa jest bardziej wyprostowana, a szyja zaczyna być widoczna.


Ciało dziecka w 9. tygodniu ciąży pokryte jest delikatnym meszkiem zwanym lanugo, które z czasem zaniknie. Dziecko wciąż ma zamknięte oczy, otworzą się dopiero po wykształceniu tęczówki w 6. miesiącu ciąży. Rozwijają się też powieki, kubki smakowe i więzadła głosowe. Dziecko w brzuchu mamy ćwiczy kończyny, prostując i zginając nóżki.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 9. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 9. tygodniu ciąży?
W 9. tygodniu ciąży wielkość brzucha się nie zmienia. Za to powiększa się macica, która na tym etapie rozmiarem przypomina dużego grapefruita.
9. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
W tym czasie dokuczać mogą mdłości, nudności i bóle podbrzusza. Pewne dźwięki, zapachy, nawet dotyk mogą drażnić ciężarną. Hormony szaleją i to one głównie wpływają na zmienne nastroje i urodę kobiety, np.: wygładza się skóra. Właśnie teraz stężenie hormonu ciążowego HCG osiąga najwyższy poziom.

W 9. tygodniu ciąży piersi ciężarnej stają się pełniejsze i lekko nabrzmiałe. Jest to czas, gdy przyrost wagi przyszłej mamy jest stosunkowo nieduży. Oczywiście, w dużej mierze zależy to od budowy ciała kobiety. Średnio waga zwiększa się od jednego do trzech kilogramów. Istotne, aby przyrost wagi w ciąży przebiegał harmonijnie.

Może cię zainteresować także: Ile NAPRAWDĘ przytyjesz w ciąży?


9. tydzień ciąży – lista badań
Chociaż Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników nie zaleca żadnych konkretnych badań, 9. tydzień ciąży to ostatni moment na podstawowe badania diagnostyczne.

Jeśli nie byłaś jeszcze na USG, badanie wykonane w 9. tygodniu ciąży, pozwoli na ocenę wzrostu tułów, główki i kończyny dziecka. Do 11. tygodnia ciąży USG przeprowadza się sondą dopochwową, potem badanie robi się przez brzuch.

Zobacz, co się wydarzy w kolejnym — 10. tygodniu ciąży.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE