Reklama.
10 tydzień ciąży to czas wielu zmian. Gratulacje – twoje dziecko z końcem tego tygodnia przemieni się z zarodka w płód! Twarz płodu zaczyna się kształtować, a organy wewnętrzne są w pełni uformowane. To również moment, gdy poranne mdłości najczęściej zaczynają ustępować. Podpowiadamy, co jeszcze musisz wiedzieć o 10 tygodniu ciąży.
– Zauważysz, że twój brzuszek jest bardziej zaokrąglony – mówi o 10 tygodniu ciąży mgr Anna Norejko, położna i masażystka. – Powoli zbliżasz się do końca pierwszego trymestru ciąży i stabilizacji hormonalnej – wiąże się to zwykle z ustaniem nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych tj. nudności i wymiotów.
10 tydzień ciąży to 3 miesiąc ciąży i jeden z ostatnich tygodni pierwszego trymestru. W przeliczaniu tygodni ciąży na miesiące, pomoże ci nasza ściąga: który to miesiąc ciąży.
10 tydzień ciąży kończy okres embrionalny. To czas, w którym zarodek przekształca się w płód i coraz bardziej zaczyna przypominać noworodka. Jego twarz zaczyna nabierać ludzkiego wyglądu – gałki oczne przesuwają się z boków głowy do przodu, wykształca się nos, a pod dziąsłami pojawiają się zawiązki zębów mlecznych. Powieki pozostają sklejone, przez co dziecko wygląda, jakby spało.
U płodu zaczynają się kształtować kości i chrząstka oraz mięśnie – już za kilka tygodni powinnaś poczuć pierwsze ruchy dziecka. Ramiona i zgięcia łokci są widocznie zarysowane, płód może już zginać łokcie, a błony łączące palce zanikają.
Organy wewnętrzne w 10 tygodniu ciąży są już w pełni uformowane. Chociaż żołądek wytwarza soki trawienne, a nerki produkują mocz, przez następne tygodnie wszystkie narządy będą się intensywnie rozwijać, żeby po porodzie prawidłowo funkcjonować. Serce płodu zaczyna bić z częstotliwością 140 do 180 uderzeń na minutę.
W 10 tygodniu ciąży płód umie połykać płyn owodniowy, dzięki czemu płuca zaczynają kształtować pęcherzyki umożliwiające oddychanie poza brzuchem mamy.
W 10 tygodniu ciąży kształtują się zewnętrzne narządy płciowe. Jeśli płód jest dziewczynką, zaczynają się rozwijać jajniki. Na tym etapie ryzyko powstania wad rozwojowych jest znacznie mniejsze niż na początku ciąży.
W 10 tygodniu ciąży mogą zdarzać się:
Kobiety w ciąży nie powinny zapominać o aktywności fizycznej – codzienne spacery czy joga dla ciężarnych poprawią samopoczucie i zapobiegną spowolnieniu krążenia. W ten sposób zmniejszysz ryzyko wystąpienia żylaków w kolejnych miesiącach ciąży. Jeśli nie jesteś pewna, czy w czasie ciąży możesz pływać, dowiedz się więcej o basenie w ciąży.
10 tydzień ciąży to ostatni moment na wykonanie podstawowych badań diagnostycznych, jeśli nie wykonałaś ich między 6 a 8 tygodniem ciąży. W tym czasie każda ciężarna powinna wykonać:
Jeśli o ciąży dowiedziałaś się dopiero w 10 tygodniu, jak najszybciej skonsultuj się z ginekologiem i wykonaj wszystkie zalecane badania. Pamiętaj też, że pierwsza wizyta ciążowa musi odbyć się do 10 tygodnia ciąży, żebyś po porodzie mogła otrzymać becikowe. Lekarz odnotuje termin pierwszej wizyty ciążowej w założonej przez siebie karcie ciąży.
– Jest to dobry czas na wizytę u stomatologa – mówi o badaniach w 10 tygodniu ciąży położna Anna Norejko. – Przed spotkaniem poinformuj lekarza o swoim stanie, by dobrał najlepsze dla was leczenie. Bagatelizowane ubytki mogą przysparzać ci nie tylko dolegliwości bólowych, ale także być niebezpieczne dla twojego dziecka. Dobrze czytasz..... Stany zapalne jamy ustnej mogą spowodować nawet poród przedwczesny – przestrzega położna.
Zobacz na filmie z USG z 10 tygodnia ciąży, jak teraz wygląda dziecko:
W 10 tygodniu ciąży macica powiększyła się do rozmiarów grejpfruta. To czas, w którym niektóre ciężarne zaczynają dostrzegać, że brzuch zaczyna się uwypuklać, a spodnie wydają się nieco ciaśniejsze. To, jak szybko rośnie ciążowy brzuszek, zależy jednak od indywidualnych predyspozycji każdej kobiety – u niektórych przyszłych mam ciążowe krągłości zaczynają być widoczne dopiero w trzecim trymestrze ciąży.
Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.
Źródła: mp.pl, nhs.uk, ptgin.pl, my.clevelandclinic.org
Zobacz także