Znikają błony między paluszkami. Sprawdź, jak wygląda 10. tydzień ciąży

Jak wygląda 10. tydzień ciąży?
Jak wygląda 10. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
Gratulacje – twoje dziecko przekształciło się z zarodka w płód! 10. tydzień ciąży to czas wielu zmian. Twarz płodu zaczyna się kształtować, a organy wewnętrzne są w pełni uformowane. To również moment, gdy poranne mdłości zaczynają ustępować. Co jeszcze musisz wiedzieć o 10. tygodniu ciąży?

10. tydzień ciąży – który to miesiąc?
10. tydzień ciąży to 3. miesiąc ciąży i jeden z ostatnich tygodni pierwszego trymestru. Jeśli nie wiesz, jak przeliczać tygodnie ciąży na miesiące, skorzystaj z naszego przelicznika i sprawdź, który to miesiąc ciąży.


Jak wygląda dziecko w 10. tygodniu ciąży? 
W 10. tygodniu ciąży płód mierzy ok. 2-3,5 cm i waży ok. 2,5-5 g. Wielkością przypomina dużą truskawkę.


10. tydzień ciąży to czas, w którym zarodek przekształca się w płód i coraz bardziej zaczyna przypominać noworodka. Jego twarz zaczyna nabierać ludzkiego wyglądu – gałki oczne przesuwają się z boków głowy do przodu, wykształca się nos, a pod dziąsłami pojawiają się zawiązki zębów mlecznych. Powieki pozostają sklejone, przez co dziecko wygląda, jakby spało.

U płodu zaczynają się kształtować kości i chrząstka oraz mięśnie – już za kilka tygodni powinnaś poczuć pierwsze ruchy dziecka. Ramiona i zgięcia łokci są widocznie zarysowane, a błony łączące palce zanikają.

Organy wewnętrzne są już w pełni uformowane. Chociaż żołądek wytwarza soki trawienne, a nerki produkują mocz, przez następne tygodnie wszystkie narządy będą się intensywnie rozwijać, żeby po porodzie prawidłowo funkcjonować. Serce płodu zaczyna bić z częstotliwością 140 do 180 uderzeń na minutę. Dziecko umie połykać płyn owodniowy, dzięki czemu płuca zaczynają kształtować pęcherzyki umożliwiające oddychanie poza brzuchem mamy.


W 10. tygodniu ciąży kształtują się zewnętrzne narządy płciowe. Jeśli płód jest dziewczynką, zaczynają się rozwijać jajniki. Na tym etapie ryzyko powstania wad rozwojowych jest znacznie mniejsze niż na początku ciąży.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 10. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 10. tygodniu ciąży?
W 10. tygodniu ciąży macica powiększyła się do rozmiarów grejpfruta. To czas, w którym niektóre ciężarne zaczynają dostrzegać, że brzuch zaczyna się uwypuklać, a spodnie wydają się nieco ciaśniejsze. To, jak szybko rośnie ciążowy brzuszek, zależy jednak od indywidualnych predyspozycji każdej kobiety – u niektórych przyszłych mam ciążowe krągłości zaczynają być widoczne dopiero w trzecim trymestrze ciąży.

Przyszłe mamy nie powinny zapominać o aktywności fizycznej – codzienne spacery czy joga dla ciężarnych poprawią samopoczucie i zapobiegną spowolnieniu krążenia. W ten sposób zmniejszy się ryzyko wystąpienia żylaków w kolejnych miesiącach ciąży. Jeśli nie jesteś pewna, czy w czasie ciąży możesz pływać, dowiedz się więcej o basenie w ciąży.
10. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
– Huśtawka nastrojów. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej wywołują emocjonalny roller coaster – chociaż w jednej chwili jesteś radosna i pełna energii, w drugiej zaczynasz płakać albo masz ochotę rzucać talerzami. To zupełnie normalne – ciąża to czas zmian, a wszystkie wahania nastrojów wynikają z fizjologii.

– Upławy. Zwiększony przepływ krwi i wzrost produkcji estrogenu może być przyczyną wystąpienia upławów. W większości przypadków upławy w ciąży nie są powodem do nie pokoju i doświadcza ich wiele ciężarnych. Jeśli jednak mają nieprzyjemny zapach i zwierają krew, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

– Parcie na pęcherz. Gdy macica zaczyna się powiększać i uciskać pęcherz, ciężarne odczuwają potrzebę skorzystania z toalety częściej niż przed ciążą. Zdarza się jednak, że uciążliwe parcie na pęcherz jest objawem zakażenia pęcherza moczowego.

10. tydzień ciąży – lista badań
Chociaż Polskie Towarzystwo Ginekologiczne nie zaleca żadnych konkretnych badań, 10. tydzień ciąży to ostatni moment na wykonanie podstawowych badań diagnostycznych wykonywanych zwykle między 6. a 8. tygodniem ciąży.

W tym czasie każda ciężarna powinna wykonać morfologię, badanie ogólne moczu, badanie ginekologiczne i cytologię.

Jeśli dopiero dowiedziałaś się o ciąży, jak najszybciej skonsultuj się z ginekologiem i wykonaj wszystkie zalecane badania.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE