2. miesiąc ciąży. Jakie badania wykonać? Jak poradzić sobie z mdłościami ciążowymi?

Prawo autorskie: ilexx / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: ilexx / 123RF Zdjęcie Seryjne W drugim miesiącu ciąży pojawiają się mdłości i wymioty. Nasilają się one rano, po przebudzeniu i mijają w ciągu dnia.
Będziesz mamą! To właśnie w 2. miesiącu ciąży kobiety najczęściej dowiadują się, że będą mami. Sprawdź, co dzieje się w twoim organizmie w 2. miesiącu ciąży.

Jak rozwija się dziecko w 2. miesiącu ciąży?
Minął 1. miesiąc ciąży. Teraz twoje dziecko to na razie mała fasolka, która dopiero dojrzewa. Zarodek pobiera substancje odżywcze z woreczka żółtkowego, ponieważ łożysko powstaje dopiero ok. 12. tygodnia ciąży.
W trakcie 2. miesiąca ciąży powstaje mózg dziecka, pojawiają się zalążki oczu i kręgosłup w postaci rynienki pierwotnej. Ważne, żeby w tym okresie przyjmować kwas foliowy. Zapobiegniesz w ten sposób powstaniu rozszczepu kręgosłupa u dziecka.

Ten okres nazywany jest przez lekarzy organogenezą, ponieważ część organów formułuje się w tym czasie. Pod koniec 2. miesiąca zarodek ma zazwyczaj ok. 1,5 cm. Co ciekawe, już wtedy pojawiają się u niego linie papilarne i grupa krwi.

Jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety w 2. miesiącu ciąży?
W 2. miesiącu ciąży pojawiają się poranne mdłości i wymioty, które mijają w ciągu dnia. Niekiedy są one wyjątkowo silne, należy wtedy porozmawiać ze swoim lekarzem, nie wolno przyjmować żadnych leków na własną rękę. Jeśli chodzi o domowe sposoby na radzenie sobie z ciążowymi mdłościami, to poleca się picie wywaru z imbiru lub ciastka imbirowe. Warto też jeść regularnie co 3 godziny i nie kłaść się spać głodnym. Na szczęście te nieprzyjemne dolegliwości ciążowe mijają po pierwszym trymestrze ciąży. Możesz też czuć się senna i zmęczona.

Jak się możesz czuć w 2. miesiącu ciąży?
Oprócz mdłości, senności możesz przeżywać huśtawkę emocjonalną, mieć problemy z koncentracją. Winę za te dolegliwości ponosi zmienny poziom hormonów w ciąży. Na szczęście to ten stan nie będzie trwał wiecznie. Pamiętaj, że w twoim stanie, zamiast walczyć z sennością (np. pijąc kolejną kawę), warto się jej poddać i zafundować sobie drzemkę w ciągu dnia. Jeśli nie możesz sobie na nią pozwolić, udaj się, chociaż na krótki spacer. Ruch na świeżym powietrzu jest teraz dla ciebie zdecydowanie bardziej wskazany niż kolejna kawa.


Zalecenia dla kobiet w 2. miesiącu ciąży
Poświęcić chwilę na zmiany w odżywianiu. Zwłaszcza jeśli na co dzień jesz nieregularnie i niezdrowo. Lekarz ginekolog może przepisać ci suplementy dla kobiet w ciąży, jednak nie wolno zapominać, że to głównie z jedzeniem do twojego organizmu dostają się witamy i substancje niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu.

Jednym z najważniejszych jest żelazo, które znajduje się w wątróbce, mięsie, warzywach strączkowych, burakach. Jego niedobór, częsty w trakcie ciąży, powoduje anemię ciężarnych. Możesz wtedy czuć się osłabiona, senna, nie mieć siły. Twoja krew jest niedożywiona i nie odżywia należycie organizmu. Pamiętaj także o kwasach omega-3, które wpływają na kształtowanie się układu nerwowego i mózgu. Ważny jest też kwas foliowy oraz witamina D, którą powinno się przyjmować głównie w miesiącach, gdy nie ma słońca.

Kiedy w ciąży iść na pierwszą wizytę u lekarza?
Do ginekologa powinnaś wybrać się najpóźniej w 12. tygodniu ciąży. Lekarza założy ci kartę ciąży i zleci szereg badań do wykonania, których wyniki wpisze do tabelek. Zrobi ci także USG i zbada ginekologicznie. Nie wystrasz się ilości i rodzaju badań. Są one takie same dla każdej kobiety.

Badania do wykonania w 2. miesiącu ciąży:

- Cytologia
- Morfologia krwi
- Badanie ogólne moczu
- Grupa krwi i czynnik Rh
- Poziom glukozy we krwi
- Toksoplazmoza - przeciwciała
- WR - badanie na obecność kiły
- Cytomegalia

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE