Najczęściej to właśnie w 2 miesiącu ciąży kobiety dowiadują się, że będą mamami. Wtedy zaczynają pojawiać się pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu, np. mdłości. Sprawdź, co dzieje się w organizmie w 2 miesiącu ciąży i jakie badania należy wykonać.
Reklama.
Drugi miesiąc ciąży
Drugi miesiąc ciąży trwa od 5 do 8 tygodnia ciąży, jest to pierwszy trymestr ciąży. Wtedy najczęściej kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży. W okolicach 5 tygodnia ciąży zwykle pojawia się pierwszy objaw ciąży, czyli brak miesiączki.
W kolejnych tygodniach możesz zaobserwować kolejne symptomy ciąży, takie jak mdłości, wymioty czy senność. Pierwsze objawy ciąży, które dadzą sygnał, że warto zrobić test ciążowy. Następnie należy udać się do ginekologa na pierwszą wizytę w ciąży, aby potwierdzić zapłodnienie.
Jak rozwija się dziecko w 2 miesiącu ciąży?
Teraz to na razie mała fasolka, która dopiero dojrzewa. Zarodek zagnieździł się w macicy i pobiera substancje odżywcze z woreczka żółtkowego, ponieważ łożysko powstaje dopiero ok. 12 tygodnia ciąży.
W trakcie 2 miesiąca ciąży powstaje mózg dziecka, pojawiają się zalążki oczu i kręgosłup w postaci rynienki pierwotnej. Ważne, żeby w tym okresie przyjmować kwas foliowy, który zmniejsza ryzyko występowania wielu wad płodowych. Zapobiegniesz w ten sposób np. powstaniu rozszczepu kręgosłupa u dziecka.
2 miesiąc ciąży czasem nazywany jest przez lekarzy organogenezą, ponieważ część organów formułuje się w tym czasie. Pod koniec 2 miesiąca zarodek ma zazwyczaj ok. 1,5 cm. Co ciekawe, już wtedy pojawiają się u niego linie papilarne i grupa krwi.
2 miesiąc ciąży: objawy i samopoczucie
W 2 miesiącu ciąży pojawiają się też pierwsze objawy ciąży, m.in. poranne mdłości i wymioty, które mijają w ciągu dnia (choć zdarza się, że trwają całe dnie). Niekiedy są one wyjątkowo silne, należy wtedy porozmawiać ze swoim lekarzem, nie wolno przyjmować żadnych leków (np. przeciwwymiotnych) na własną rękę. Być może dotyczą cię niepowściągliwe wymioty w ciąży, które należy leczyć objawowo.
Jeśli chodzi o domowe sposoby na radzenie sobie z ciążowymi mdłościami, to poleca się picie wywaru z imbiru lub ciastka imbirowe. Warto też jeść regularnie co 3 godziny i nie kłaść się spać głodną. Na szczęście te nieprzyjemne dolegliwości ciążowe, które mogą zacząć się w okolicach 6 tygodnia ciąży, mijają u większości ciężarnych po pierwszym trymestrze ciąży.
W 2 miesiącu ciąży możesz też czuć się senna i zmęczona, a także przeżywać huśtawkę emocjonalną i mieć problemy z koncentracją. Winę za te dolegliwości ponosi zmienny poziom hormonów w ciąży. Na szczęście to ten stan nie będzie trwał wiecznie.
Pamiętaj, żeby nie walczyć z sennością (np. pijąc kolejną kawę). Jeśli tylko masz taką możliwość, korzystaj z drzemek w ciągu dnia, które pomogą ci się zregenerować. Jeśli nie możesz sobie na nie pozwolić, udaj się na krótki spacer albo wypróbuj inną formę aktywności fizycznej. Ruch na świeżym powietrzu jest teraz bardziej wskazany niż kolejna kawa.
Zalecenia lekarskie w 2 miesiącu ciąży
Kiedy tylko dowiadujesz się o ciąży, powinnaś zmienić niektóre nawyki. Zwłaszcza jeśli pijesz alkohol, palisz papierosy albo jeśli na co dzień jesz nieregularnie i niezdrowo. Lekarz ginekolog może przepisać ci suplementy dla kobiet w ciąży, jednak nie wolno zapominać, że witaminy i substancje niezbędne dziecku do prawidłowego rozwoju dostarczamy głównie za pomocą jedzenia.
Jednym z najważniejszych składników jest żelazo, które znajduje się w wątróbce, mięsie, warzywach strączkowych, burakach. Jego niedobór, częsty w trakcie ciąży, może doprowadzić do anemii ciężarnej, czyli niedokrwistości.
Mając tę dolegliwość, możesz czuć się osłabiona, senna, nie mieć siły. Twoja krew jest niedożywiona i nie odżywia należycie całego organizmu, dlatego być może konieczne będzie suplementowanie żelaza. Pamiętaj także o kwasach omega-3, które wpływają na kształtowanie się układu nerwowego i mózgu. Ważny jest też kwas foliowy oraz witamina D, które warto zacząć suplementować jeszcze przed zajściem w ciążę.
Kiedy pierwsza wizyta u lekarza w ciąży?
Do ginekologa powinnaś wybrać się najpóźniej w 10 tygodniu ciąży–zaświadczenie o byciu pod opieką lekarza w ciąży jest potem potrzebne, aby otrzymać becikowe. Zdarza się, że lekarze mówią, że najlepszy jest 7 tydzień ciąży, bo od wtedy można zarejestrować czynność serca zarodka. Lekarz po potwierdzeniu ciąży założy kartę ciąży i zleci szereg badań do wykonania.
Nie wystrasz się ilości i rodzaju badań w ciąży. Są one takie same dla każdej kobiety. Ich wyniki zostaną wpisane do tabelek w karcie ciąży i lekarz podejmie decyzję, czy np. konieczne jest jakieś leczenie lub dalsza diagnostyka. Podczas pierwszej wizyty u ginekologa w ciąży robi się również USG dopochwowe i badanie ginekologiczne.
Lista badań w 2 miesiącu ciąży
Po pierwszej wizycie u ginekologa, który potwierdzi ciążę, dostaniesz skierowanie na badania diagnostyczne z krwi i moczu. Trzeba je wykonać, aby lekarz miał wiedzę, jak wygląda stan zdrowia ciężarnej. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje badania i czas ich wykonania w każdej fizjologicznej ciąży. Poniżej znajdziesz te, które trzeba wykonać w 2 miesiącu ciąży, np. po wizycie u ginekologa ok. 8 tygodnia ciąży.
Zalecane badania z krwi (do 10 tygodnia ciąży)
grupa krwi i Rh
przeciwciała odpornościowe
morfologia krwi
badanie stężenia glukozy we krwi na czczo
VDRL (odczyn mikrokłaczkujący z antygenem kardiolipidowym)
badanie HIV i HCV
danie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i różyczki
oraz dodatkowe badania:
badanie ogólne moczu
badanie cytologiczne
badanie czystości pochwy.
Brzuch w 2 miesiącu ciąży
W drugim miesiącu ciąży brzuch nie jest jeszcze widoczny u ciężarnej. Zwykle to czas kiedy kobieta dopiero dowiaduje się, że jest w ciąży. Może mieć wtedy lekko wzdęty brzuch, tak jak przed rozpoczęciem miesiączki, ale nie są to jeszcze ciążowe krągłości. Bywa też, że widoczny w 2 miesiącu brzuch jest spowodowany zatrzymaniem wody w organizmie lub zaparciami, które bywają jednym z pierwszych objawów zapłodnienia.