Nie wszystkie ciężarne tyją w pierwszym trymestrze. Sprawdź, co dzieje się w 7. tygodniu ciąży

Jak wygląda 7. tydzień ciąży?
Jak wygląda 7. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
Pierwsze tygodnie ciąży to burzliwy czas w życiu każdej ciężarnej. Zmiany hormonalne w organizmie wywołują nieprzyjemne ciążowe dolegliwości, takie jak nudności i tkliwość piersi. Co jeszcze zmienia się w 7. tygodniu ciąży? Jak rozwija się dziecko i czy widać już ciążowy brzuszek? Dowiedz się więcej o 7. tygodniu ciąży.

7. tydzień ciąży – który to miesiąc?
7. tydzień ciąży to 2. miesiąc ciąży i połowa pierwszego trymestru. Jeśli nie wiesz, jak przeliczać tygodnie ciąży na miesiące, skorzystaj z naszego przelicznika i sprawdź, który to miesiąc ciąży.

Jak wygląda dziecko w 7. tygodniu ciąży?
Zarodek w 7. tygodniu ciąży mierzy ok. 7-12 mm i waży mniej niż 1 gram. Wielkością przypomina borówkę amerykańską.

W 6. tygodniu ciąży wykształciło się serce zarodka. W 7. tygodniu narządy wewnętrzne, które zaczęły pojawiać się w poprzednim tygodniu, stale się rozwijają. To również moment, w którym zaczyna się formować twarz – głowa powiększa się i nabiera ludzkiego kształtu, szyja się wydłuża, wykształcają się usta i zawiązek języka, otwierają się przewody nosowe oraz zaczynają się tworzyć gałki oczne.

Tułów i kończyny zaczynają się wydłużać i prostować – najpierw kształtują się kończyny górne, następnie dolne. Powoli zaczynają się wykształcać dłonie i stopy, jednak palce wciąż są połączone błoną komórkową.

Na tym etapie ciąży dochodzi do różnicowania narządów płciowych na żeńskie i męskie – u chłopców pojawiają się zawiązki penisa i jąder. Dzięki temu już za kilka tygodni lekarz będzie mógł określić płeć dziecka podczas badania USG.

W 7. tygodniu ciąży intensywnie rozwija się łożysko. Wkrótce będzie odpowiedzialne za odżywianie zarodka.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 7. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 7. tygodniu ciąży?
W pierwszych tygodniach ciąży nie widać jeszcze ciążowego brzuszka, jednak niektóre ciężarne zauważają, że dopasowane jeansy lub spódnica zaczynają uciskać, a brzuch (zwłaszcza poniżej pępka) jest nieco uwypuklony – 7. tydzień ciąży to czas, gdy macica zaczyna się powiększać i powoli wypycha powłoki brzuszne.

Od początku ciąży powinnaś nieznacznie przytyć – ok. 1 kg. Zdarza się, że w pierwszym trymestrze ciąży niektóre kobiety, zamiast przybierać na wadze, chudną. Utrata kilograma czy dwóch może być wynikiem uporczywych wymiotów, jednego z wczesnych objawów ciąży. Jeśli schudłaś więcej niż 3 kg, skonsultuj się z lekarzem.


Przybieranie na wadze w ciąży jest kwestią indywidualną. To, ile przytyjesz przez najbliższe kilka miesięcy, zależy od twojej wagi przed ciążą (kobiety z niedowagą powinny przytyć więcej niż te z nadwagą) i sposobu odżywiania w czasie ciąży. Pamiętaj, by powiedzenie o jedzeniu w ciąży za dwoje, traktować z przymrużeniem oka. W ciąży powinnaś jeść dla dwojga – twoja dieta powinna być bogata w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Podwójne porcje nie służą ani tobie, ani dziecku.

Na tym etapie ciąży istnieje dość duże ryzyko poronienia – zdarza się, że ciąża nie rozwija się prawidłowo i obumiera w pierwszych tygodniach.
7. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
– Częste oddawanie moczu. W pierwszym trymestrze ciąży nerki pracują intensywniej niż przed ciążą – w efekcie możesz oddawać mocz nawet co pół godziny. Jeśli częstemu oddawaniu moczu będzie towarzyszyć ból, uczucie pieczenia lub w moczu pojawi się krew, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Dyskomfort może spowodowany zapaleniem dróg moczowych.

– Mdłości i wymioty. "Poranne mdłości" mogą występować nie tylko rano – niektórym ciężarnym nudności i wymioty towarzyszą przez cały dzień. Aby zminimalizować nieprzyjemne ciążowe dolegliwości, warto sięgnąć po napar z imbiru. Zalej kilka plastrów świeżego korzenia imbiru gorącą wodą i odstaw do przestygnięcia. Do ciepłego naparu dodaj sok z cytryny lub liście mięty. Tak przygotowany napój pomoże w walce z mdłościami.

– Nadmierna produkcja śliny. To jedna z najmniej spodziewanych dolegliwości ciążowych – w związku ze zmianami hormonalnymi, wiele ciężarnych skarży się na intensywne wydzielanie śliny. Pamiętaj, by myć zęby częściej niż do tej pory – nadmierne wydzielanie śliny może skutkować pojawieniem się infekcji w obrębie jamy ustnej.

– Metaliczny posmak w ustach. Podwyższony poziom hormonów płciowych może wywoływać metaliczny posmak w ustach, zwłaszcza po jedzeniu. Nie jest to jednak powód do obaw – podobnie jak nadprodukcja śliny czy poranne mdłości, metaliczny posmak powinien ustąpić w drugim trymestrze ciąży.

– Uczucie zmęczenia. Senność i uczucie zmęczenia towarzyszą wielu ciężarnym – to wynik wyższego niż dotychczas poziomu progesteronu. Pamiętaj, by dużo wypoczywać i nie obciążać organizmu.

7. tydzień ciąży – lista badań
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca wykonanie pierwszego badania ginekologicznego przed 10. tygodniem ciąży. Jeśli jesteś w 7. tygodniu ciąży, powinnaś pomyśleć o wizycie u ginekologa.

W czasie badania lekarz sprawdzi, jaką masz grupę krwi, wykona morfologię, badanie ogólne moczu i badanie stężenia glukozy we krwi (dzięki temu badaniu można wykryć cukrzycę ciążową) oraz badanie przesiewowe w kierunku kiły (VDRL).

PTGP zaleca również konsultację stomatologiczną i badania w kierunku HIV, HCV, toksoplazmozy i różyczki.

Według zaleceń PTGP pierwsze obowiązkowe badanie USG w ciąży powinno się odbyć dopiero między 11. a 14. tygodniem ciąży.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE