Reklama.
W 7 tygodniu ciąży kobiety często zaczynają odczuwać nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące 1 trymestrowi. Codziennie możesz mieć nudności i odczuwać tkliwość piersi. Często ciężarne w 7 tygodniu zaczynają też tracić na wadze z powodu mdłości i wymiotów. Dowiedz się, jakie zmiany jeszcze zachodzą w 7 tygodniu ciąży.
7 tydzień ciąży to połowa pierwszego trymestru oraz 2 miesiąc ciąży. W tym tygodniu kobieta często zaczyna odczuwać pierwsze objawy ciąży, które są związane z burzą hormonalną: może mieć mdłości, wymioty, skurcze brzucha. Jej waga może spadać, choć wydawałoby się, że powinna zacząć rosnąć. Są również takie kobiety, które w 7 tygodniu ciąży mają całkowity brak objawów.
Zarodek w 7 tygodniu ciąży ma długość ok. 7-12 mm i waży mniej niż 1 gram. Wielkością przypomina borówkę amerykańską. W poprzednim tygodniu ciąży wykształciło się u niego serce, które zaczyna bić coraz mocniej, a w tym tygodniu zaczynają się kształtować narządy wewnętrzne (m.in. zawiązki oskrzeli głównych) oraz różnicują się narządy płciowe.
7 tydzień ciąży to również moment, w którym zaczyna się formować twarz – głowa powiększa się i nabiera ludzkiego kształtu, szyja się wydłuża, wykształcają się usta i zawiązek języka, otwierają się przewody nosowe oraz zaczynają się tworzyć gałki oczne.
Tułów i kończyny zaczynają się w 7 tygodniu ciąży wydłużać i prostować – najpierw kształtują się kończyny górne, następnie dolne. Powoli zaczynają się wykształcać dłonie i stopy, jednak palce wciąż są połączone błoną komórkową.
Na tym etapie ciąży dochodzi do różnicowania narządów płciowych na żeńskie i męskie – u chłopców pojawiają się zawiązki penisa i jąder. Dzięki temu już za kilka tygodni lekarz będzie mógł określić płeć dziecka podczas badania USG.
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca wykonanie pierwszego badania ginekologicznego przed 10 tygodniem ciąży. Dzięki wizycie u ginekologa przed upływem 10 tygodni będziesz też po porodzie miała możliwość ubiegania się o becikowe. Jeśli jesteś w 7 tygodniu ciąży, powinnaś pomyśleć więc o wizycie u ginekologa.
W czasie wizyty lekarz zleci badania, które są konieczne do wykonania w pierwszym trymestrze ciąży. PTGiP zaleca również konsultację stomatologiczną i okulistyczną (szczególnie jeśli masz problemy ze wzrokiem, a planujesz rodzić naturalnie).
Jesteś już po pierwszej wizycie u ginekologa, który zlecił badania. Na pierwszej wizycie u ginekologa w ciąży lekarz zwykle zakłada kartę ciąży po zbadaniu pacjentki m.in. za pomocą USG dopochwowego i potwierdzeniu zarodka zagnieżdżonego w macicy.
Dodatkowo ginekolog zleca też USG 1 trymestru, zwane genetycznym. Według zaleceń PTGP pierwsze obowiązkowe badanie USG w ciąży powinno się odbyć dopiero między 11 tygodniem ciąży a 14 tygodniem ciąży.
W 7. tygodniu ciąży intensywnie rozwija się łożysko. Wkrótce będzie odpowiedzialne za odżywianie zarodka. W tym tygodniu możesz zauważyć nieznaczny przyrost wagi lub wręcz odwrotnie – jej spadek. Jest normalny, jeśli masz nudności i wymioty.
Może pojawić się napięcie w dole brzucha, ból pachwin – są to oznaki rozciągającej się macicy. Równie często pojawia się spadek możliwości fizycznych czy zadyszka. Nie rezygnuj jednak ze sportu, a dopasuj go do swoich potrzeb.
Zadbaj także o odpowiedni poziom żelaza w diecie – dzięki niemu będzie prawidłowo rozwijał się ośrodkowy układ nerwowy. U kobiet ciężarnych zapotrzebowanie na żelazo to 27 miligramów na dobę.
Na tym etapie ciąży istnieje dość duże ryzyko poronienia – zdarza się, że ciąża nie rozwija się prawidłowo i obumiera w pierwszych tygodniach. Jeśli tylko zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy poronienia, niezwłocznie zgłoś się do ginekologa.
W pierwszych tygodniach ciąży nie widać jeszcze ciążowego brzuszka, jednak niektóre ciężarne zauważają, że dopasowane jeansy lub spódnica zaczynają uciskać, a brzuch (zwłaszcza poniżej pępka) jest nieco uwypuklony – 7 tydzień ciąży to czas, gdy macica zaczyna się powiększać i powoli wypycha powłoki brzuszne.
Od początku ciąży powinnaś nieznacznie przytyć – ok. 1 kg. Zdarza się, że w pierwszym trymestrze ciąży niektóre kobiety, zamiast przybierać na wadze, chudną. Utrata kilograma czy dwóch może być wynikiem uporczywych wymiotów, jednego z wczesnych objawów ciąży. Jeśli schudłaś więcej niż 3 kg, skonsultuj się z lekarzem.
Przybieranie na wadze w ciąży jest kwestią indywidualną. To, ile przytyjesz przez najbliższe kilka miesięcy, zależy od twojej wagi przed ciążą (kobiety z niedowagą powinny przytyć więcej niż te z nadwagą) i sposobu odżywiania w czasie ciąży. Pamiętaj, by powiedzenie o jedzeniu w ciąży za dwoje, traktować z przymrużeniem oka.
W ciąży powinnaś jeść dla dwojga – twoja dieta w ciąży powinna być bogata w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Podwójne porcje nie służą ani tobie, ani dziecku.
Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.
Źródła: mp.pl, zdrowie.pap.pl, nhs.uk, ptgin.pl, my.clevelandclinic.org
Zobacz także