Pierwsze objawy ciąży – czy doszło do zapłodnienia?

Pierwsze objawy ciąży.
Pierwsze objawy ciąży. Prawo autorskie: belchonock / 123RF Zdjęcie Seryjne
Wykrycie wczesnej ciąży jest możliwe do zauważania nawet bez przeprowadzania badań. Jakie wczesne objawy ciąży są charakterystyczne, a kiedy na pewno nie mamy do czynienia z ciążą? Kiedy w ogóle dane objawy powinniśmy rozpatrywać jako ciążowe?

Jakie są pierwsze objawy ciąży?
Wiele osób zapytanych o to wymieni:
1. Mdłości, wymioty
2. Brak miesiączki
3. Nabrzmiałe i bolesne piersi
4. Pobolewanie brzucha
5. Ciągłe zmęczenie
6. Wrażliwość na zapachy

Nie zawsze jednak te objawy oznaczają ciążę! Sprawdź, jak rozpoznać ciążę ponad wszelką wątpliwość.

Czy jestem w ciąży?
Kobiety starające się o dziecko już od najwcześniejszych chwil starają się dociec, czy doszło do zapłodnienia. Czy wiecie, że już właściwie od chwili poczęcia można wskazać pewne wczesne objawy ciąży, które uprawdopodabniają błogosławiony stan przyszłej matki?
Pierwsze objawy ciąży-bez charakterystycznych mdłości
Jeśli nazajutrz po odbytym stosunku bez zabezpieczenia, w okolicach dni płodnych, kobieta odczuwa mdłości i ma ochotę na ogórki kwaszone z bitą śmietaną, albo na czekoladę ze śledziem, to najlepszy objaw.... braku ciąży. W żadnym przypadku nudności nie będą pierwszym objawem ciąży.

Można jednak już od chwili zapłodnienia podejrzewać ciążę na podstawie wczesnych jej objawów. Jednym z nich jest zmiana temperatury ciała kobiety. W ciągu trwania cyklu menstruacyjnego zmienia się podstawowa temperatura ciała. Przez pierwszą część, aż do wystąpienia owulacji, temperatura utrzymuje się na niższym poziomie, aby już na początku drugiej części, w tzw. fazie lutealnej, osiągać wyższe. Jeśli kobieta zapisuje i analizuje temperaturę swojego ciała, może na tej podstawie stwierdzić czy doszło do zapłodnienia. Objawem ciąży w pierwszym tygodniu jej trwania będzie wzrost temperatury powyżej mniej więcej 37 stopni Celsjusza, choć należy pamiętać, że jest to rzecz względna, indywidualnie zróżnicowana. Większe znaczenie ma nie to, ile wynosi temperatura, ale jak zmieniła się w stosunku do stałej temperatury ciała kobiety. Jeśli doszło do zapłodnienia, po wzroście temperatury w czasie dni płodnych, nie spadnie już ona do końca cyklu.

Wszystko to przez zwiększoną produkcję progesteronu u ciężarnych, wywołaną pracą ciałka żółtego wytworzonego przez jajniki. Gdy temperatura po szczycie dni płodnych spada, najpewniej dojdzie do krwawienia miesięcznego.
Tuż po zapłodnieniu-kilka dni po udanym połączeniu komórki jajowej i plemnika, jajo powinno zagnieździć się prawidłowo w ścianie macicy, gdzie od tej pory będzie się rozwijać. W rzadkich przypadkach towarzyszy temu ból implantacyjny, odczuwany przez przyszłe matki jako ból podbrzusza, przypominający nieco dolegliwości przed miesiączką.


Pierwsze subiektywne i obiektywne objawy ciąży
W 3-4 tygodniu po zapłodnieniu w ciele kobiety zachodzi wiele ważnych zmian, które można już samemu zauważyć, bez konieczności robienia badań czy testów ciążowych. Przede wszystkim kobieta nie ma miesiączki, pomimo upływu terminu, w którym powinna ona wystąpić. Spóźniający się okres może być wywołany także zmianą klimatu, infekcją, przyjmowaniem leków, czy nawet stresem o to, czy jest się w ciąży. Jeśli jednak opóźnienie w jego wystąpieniu wynosi już co najmniej 2-3 tygodnie, to niemal pewny, obiektywny objaw ciąży.

Z drugiej strony zdarza się, że mniej więcej w terminie przewidywalnej miesiączki występuje skąpe krwawienie, nazywane implantacyjnym. Nie oznacza ono okresu, ale zagnieżdżanie się zarodka w macicy kobiety. Będąc w ciąży, można krwawić lub plamić przez kilka pierwszych miesięcy.

Objawem subiektywnym ciąży jest powiększenie się piersi i zwiększenie ich tkliwości. Skóra na piersiach u przyszłej matki staje się twarda, napięta i delikatna. Szyjka macicy też się zmienia po zapłodnieniu-staje się bardziej rozpulchniona, co może zaobserwować lekarz ginekolog, podczas rutynowego badania. Objaw ten jest zbieżny z symptomem nadchodzącej miesiączki.

Jak rozpoznać ciążę ponad wszelką wątpliwość?
Dla wielu kobiet wykonanie testu ciążowego jest najlepszym potwierdzeniem lub zaprzeczeniem ciąży, ale dodatni wynik może być spowodowany nie tylko zapłodnieniem, ale także uszkodzeniem mechanicznym testu lub problemami z tarczycą u kobiety.

Jeśli chcemy być pewne, że to ciąża, najlepiej wykonać test ciążowy z krwi, czyli badanie Beta hCG-gdy wynik wzrasta w ciągu kilku kolejnych dni w sposób znaczący, ciąża jest niemal pewna. Potwierdzi ją w 100 procentach lekarz ginekolog podczas badania USG dopochwowego. Jest to możliwe już w 4 tygodniu po zapłodnieniu.

Jak to u was wyglądało? W jaki sposób dowiedziałyście się o ciąży? Zaobserwowałyście jej pierwsze objawy, czy wykonałyście badanie? Podzielcie się waszymi doświadczeniami w komentarzu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE