mamDu_avatar

Pierwsze objawy ciąży: czy zaraz po zapłodnieniu można już coś poczuć?

Martyna Pstrąg-Jaworska

31 stycznia 2018, 13:52 · 4 minuty czytania
Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu nie zawsze są widoczne u wszystkich kobiet w ciąży. Może być tak, że dopiero brak miesiączki będzie objawem ciąży, a jej potwierdzeniem test ciążowy i badanie ginekologiczne. Są jednak wczesne objawy ciąży, które u wielu kobiet pojawiają się jeszcze przed dniem spodziewanej miesiączki.


Pierwsze objawy ciąży: czy zaraz po zapłodnieniu można już coś poczuć?

Martyna Pstrąg-Jaworska
31 stycznia 2018, 13:52 • 1 minuta czytania
Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu nie zawsze są widoczne u wszystkich kobiet w ciąży. Może być tak, że dopiero brak miesiączki będzie objawem ciąży, a jej potwierdzeniem test ciążowy i badanie ginekologiczne. Są jednak wczesne objawy ciąży, które u wielu kobiet pojawiają się jeszcze przed dniem spodziewanej miesiączki.
Pierwsze objawy ciąży można zauważyć zaraz po zapłodnieniu. fot. escala/123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
 • Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu nie zawsze są takie same i nie występują u wszystkich kobiet, które zaszły w ciążę.
 • Wczesne objawy ciąży są kwestią indywidualną, ale podstawowym objawem, który może świadczyć o ciąży, jest brak miesiączki.
 • Pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu należy potwierdzić badaniami: najpierw testem ciążowym, a następnie badaniami wykonanymi przez lekarza.

Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu

Pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu mogą być widoczne już kilkanaście dni po stosunku. Pierwszym objawem ciąży, który kobiety najczęściej zauważają to brak miesiączki w spodziewanym terminie. Wcześniej zwykle nie można zaobserwować niczego, co wskazywałoby na to, że doszło do zapłodnienia, choć niektóre kobiety są pewne, że odczuwały pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu!

Są to zwykle subtelne sygnały, które może wysyłać organizm kobiety, gdy dojdzie do zapłodnienia. Może to być np. wzmożona senność lub tkliwość piersi. Zazwyczaj jednak wczesne objawy ciąży pojawiają się później. Może być tak, że jeśli zaszłaś w ciążę, będziesz odczuwała tylko jeden z pierwszych objawów, a być może nie będą ci towarzyszyły żadne inne objawy niż brak miesiączki. I jest to jak najbardziej w normie.

Pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu są sprawą indywidualną kobiety – zależą od jej organizmu, a także wytwarzanych podczas pierwszych tygodni ciąży hormonów (estrogenów, progesteronu i gonadotropiny łożyskowej), które są odpowiedzialne za to, że kobieta odczuwa pewne określone dolegliwości.

Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?

Najwcześniejsze objawy ciąży na etapie pierwszych tygodni są bardzo indywidualne i może być tak, że niektórych wcale w ciąży nie będziesz odczuwała. Wśród pierwszych objawów ciąży zaraz po zapłodnieniu są tzw. objawy przypuszczalne:

 • mdłości, wymioty
 • brak miesiączki
 • nabrzmiałe i bolesne piersi
 • pobolewanie brzucha
 • ciągłe zmęczenie
 • wrażliwość na zapachy i niechęć do niektórych potraw/zapachów
 • częstsze oddawanie moczu.

Powyższe dolegliwości, które towarzyszą kobiecie, nie zawsze oznaczają ciążę. Mogą to być objawy psychosomatyczne, wywołane stresem lub ciągłym podejrzewaniem, że jest się w ciąży. Zwykle, jeśli doszło do zapłodnienia, te przypuszczalne objawy wywołane są hormonami, które działają na organizm kobiety.

Pierwsze objawy ciąży

Są też wczesne objawy ciąży, które są bardziej prawdopodobne. Wśród prawdopodobnych pierwszych objawów ciąży wymienia się:

 • brak miesiączki
 • nabrzmiały brzuch
 • tkliwe, powiększone piersi
 • wyższa niż zwykle temperatura ciała
 • ciemniejsza pigmentacja linii na brzuchu (linea negra) i brodawek sutkowych
 • zmiany widoczne w badaniu ginekologicznym i USG dopochwowym w narządzie płciowym: powiększenie i rozpulchnienie macicy (objaw Hegara) oraz zasinienie pochwy i przedsionka pochwy (objaw Labhardta)
 • pozytywne wyniki w aptecznych testach ciążowych
 • podwyższony poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG), który wykrywają testy ciążowe z krwi.

Pierwsze objawy ciąży zaraz po stosunku: bez charakterystycznych mdłości

Jeśli nazajutrz po odbytym stosunku bez zabezpieczenia, w okolicach dni płodnych, odczuwasz mdłości i masz ochotę na ogórki kwaszone z bitą śmietaną albo na czekoladę ze śledziem, to zwykle nie oznacza, że jesteś w ciąży. Nudności są jednym z pierwszych objawów ciąży, jakie mogą towarzyszyć kobiecie, ale następują najczęściej już po terminie spodziewanej miesiączki.

Można jednak już od chwili zapłodnienia podejrzewać ciążę na podstawie wczesnych jej objawów. Jednym z nich jest zmiana temperatury ciała kobiety. W ciągu trwania cyklu menstruacyjnego zmienia się podstawowa temperatura ciała. Przez pierwszą część, aż do wystąpienia owulacji, temperatura utrzymuje się na niższym poziomie, aby już na początku drugiej części cyklu, w tzw. fazie lutealnej, osiągać wyższe wartości.

Jeśli kobieta zapisuje i analizuje temperaturę swojego ciała, może na tej podstawie stwierdzić, czy doszło do zapłodnienia. Objawem ciąży w pierwszym tygodniu jej trwania będzie wzrost temperatury powyżej 37 stopni Celsjusza, ale jest to jednak wczesny objaw ciąży, który jest indywidualny. Większe znaczenie ma nie to, ile wynosi temperatura, ale jak zmieniła się w stosunku do stałej temperatury ciała kobiety. Jeśli doszło do zapłodnienia, po wzroście temperatury w czasie dni płodnych, jej wartość nie spadnie już do końca cyklu.

Wszystko to przez zwiększoną produkcję progesteronu w I trymestrze ciąży, którą wywołuje praca ciałka żółtego wytworzonego przez jajniki. Gdy temperatura po szczycie dni płodnych spada, najpewniej dojdzie do krwawienia miesięcznego. Tuż po zapłodnieniu, kilka dni po udanym połączeniu komórki jajowej i plemnika, jajo powinno zagnieździć się prawidłowo w ścianie macicy, gdzie od tej pory będzie się rozwijać. Może temu towarzyszyć ból w podbrzuszu, który będzie bólem implantacyjnym oraz plamienie śródcykliczne, czyli implantacyjne.

Pewne pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu: stwierdza je lekarz

Dla wielu kobiet wykonanie testu ciążowego jest najlepszym potwierdzeniem lub zaprzeczeniem ciąży, ale dodatni wynik testu ciążowego może być spowodowany nie tylko zapłodnieniem. Dwie kreski na teście mogą być objawem ciąży po zapłodnieniu, ale mogą także oznaczać, że test był uszkodzony albo kobieta robiąca go ma problemy z tarczycą. Test ciążowy zaleca się wykonać dopiero w dniu spodziewanej miesiączki lub później: wcześniej jego wynik może nie być wiarygodny.

Jeśli podejrzewasz ciążę i masz wczesne objawy ciąży, np. brak miesiączki, po teście ciążowym z apteki, najlepiej wykonać też test ciążowy z krwi, czyli badanie poziomu beta hCG. Badanie można wykonać w odstępie 2-3 dni kilkakrotnie, aby wiedzieć, czy poziom gonadotropiny kosmówkowej wzrasta na przestrzeni dni i tygodni. Jeśli wynik badania z krwi wskazuje wzrost beta hCG, najlepiej potwierdzić ciążę u ginekologa, ale zwykle już ok. 7 dni po zapłodnieniu wynik badania jest wiarygodny.

Na pierwszej wizycie u ginekologa w ciąży lekarz wykona badanie USG dopochwowe, które będzie mogło potwierdzić ciążę. Podczas takiego badania ginekolog sprawdza tzw. pewne objawy ciąży, czyli:

Po potwierdzeniu ciąży lekarz założy ci kartę ciąży i poinstruuje, jak o siebie w ciąży dbać, jakie wykonać badania i kiedy przyjść na kolejną wizytę.

Źródło: mp.pl, zdrowie.pap.pl, nhs.uk

Czytaj także: https://mamadu.pl/168535,zapalenie-dziasel-to-moze-byc-objaw-ciazy