Kształtują się zalążki paznokci, a dziecko pokazuje język. Co zmienia się w 11. tygodniu ciąży?

Jak wygląda 11. tydzień ciąży?
Jak wygląda 11. tydzień ciąży? 123RF.com
Pod koniec pierwszego trymestru ciąży samopoczucie zaczyna się poprawiać, a nieprzyjemne ciążowe dolegliwości powoli ustępują. 11. tydzień ciąż to czas, w którym serce płodu zaczyna przypominać w pełni ukształtowane serduszko noworodka. Dowiedz się więcej o 11. tygodniu ciąży i zobacz, jak zmienia się dziecko pod koniec pierwszego trymestru.

11. tydzień ciąży – który to miesiąc?
11. tydzień ciąży to 3. miesiąc ciąży i jeden z ostatnich tygodni pierwszego trymestru. Jeśli nie wiesz, jak obliczyć, który to miesiąc ciąży, skorzystaj z naszego przelicznika.

Jak wygląda dziecko w 11. tygodniu ciąży?
Dziecko w 11. tygodniu ciąży mierzy ok. 5-6 cm i waży ok. 8 g. Wielkością przypomina morelę. W 10. tygodniu ciąży przekształciło się z zarodka w płód.

11. tydzień ciąży to czas, w którym ciało dziecka zaczyna się prostować. Jego tułów się wydłuża, choć głowa wciąż stanowi mniej więcej połowę długości całego ciałka. Szyja się wydłuża, a podbródek zaczyna być coraz bardziej zarysowany. Na ciele powstają mieszki włosowe, a na paluszkach łożyska paznokci. Paznokcie pojawią się jednak dopiero za kilka tygodni – zaledwie kilka dni temu zniknęła błona łącząca palce.

Twarz płodu coraz bardziej przypomina twarz noworodka – oczy stale przesuwają się do przodu, uszy wyglądają niemal jak uszy dziecka, a w kształtującym się nosku tworzą się nozdrza. Dziecko ma język i podniebienie i zaczyna pić wody płodowe, jednak nie rozróżnia jeszcze ich smaku.

Organy wewnętrzne są już ukształtowane, jednak cały czas się rozwijają. Trzustka rozpoczyna wydzielanie insuliny, a serce przypomina już w pełni ukształtowane serce noworodka. Narządy cały czas się rozbudowują. Największa jest wątroba, która zajmuje prawie całą jamę brzuszną płodu. Skóra wciąż jest przezroczysta.


Narządy płciowe płodu wyłaniają się na zewnątrz – w 11. tygodniu ciąży u chłopców zaczyna pojawiać się prącie, jednak określenie płci nie jest jeszcze możliwe.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 11. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 11. tygodniu ciąży
W 11. tygodniu ciąży brzuszek zaczyna się zaokrąglać, jednak większość osób nie zauważy, że jesteś w ciąży (u niektórych kobiet ciążowe krągłości są zauważalne dopiero w trzecim trymestrze ciąży).

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie mogą powodować wrażenie zwiększonej ciepłoty ciała. Skóra (również na brzuchu) będzie nie tylko cieplejsza, ale również piekąca, swędząca i mniej nawilżona. To ważne, żeby pić duże ilości płynów i zadbać o prawidłową pielęgnację, stosując balsamy i olejki przeznaczone dla ciężarnych (w ten sposób można również zmniejszyć ryzyko rozstępów).
11. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
– Ból głowy. Ból głowy w ciąży spowodowany jest wzrostem ciśnienia i zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy. Przed sięgnięciem po tabletki lepiej pójść na spacer i wykonać masaż skroni. Jeśli to nie pomoże, należy skonsultować się z lekarzem – tylko on może zalecić zażycie środków przeciwbólowych.

– Skurcze i obrzęki nóg. Opuchnięte nogi i bolesne skurcze, zwłaszcza w nocy, to dolegliwości ciążowe występujące u wielu ciężarnych. Żeby załagodzić objawy, powinnaś pić dużo wody i odpoczywać z nogami uniesionymi w górze. Codzienne spacery, ćwiczenia rozciągające i rozluźniające oraz dieta bogata w magnez i potas również pomogą w walce z obrzękami i skurczami.

– Zwiększony apetyt. Po ustąpieniu porannych mdłości ciężarne mogą odczuwać zwiększony apetyt. To ważne, żeby w ciąży jeść dla dwojga, nie za dwoje – dieta bogata w składniki odżywcze i jakość posiłków są o wiele ważniejsze od zjadania podwójnych porcji. U wielu ciężarnych mogą pojawić się wzdęcia i zaparcia w ciąży. Żeby załagodzić nieprzyjemne dolegliwości, warto pić dużo wody i spożywać produkty bogate w błonnik (np. warzywa, kasze, pełnoziarnisty ryż).

11. tydzień ciąży – lista badań
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży badania USG, badania ogólnego moczu oraz badań profilaktycznych, m.in. pomiaru ciśnienia i określenia masy ciała. Lekarz powinien również poinformować o możliwości wykonania badań prenatalnych.

Badania prenatalne, czyli wykrywające wady w rozwoju płodu, są polecane szczególnie kobietom z grupy ryzyka wystąpienia wad genetycznych, czyli po 35. roku życia. Badania nie są jednak obowiązkowe. Każda kobieta powinna zapoznać się z ryzykiem i ewentualnymi konsekwencjami wykonania badań, by na tej podstawie podjąć decyzję.

Badania prenatalne dzielą się na badania przesiewowe i diagnostyczne. Do badań przesiewowych wykonywanych w ciąży należą: USG genetyczne, test PAPP-A, test NIFTY (ce. Do badań diagnostycznych: amniopunkcja i biopsja kosmówki. W większości przypadków badania prenatalne nie wykazują żadnych nieprawidłowości. Jeśli jednak badania przesiewowe wskażą na pod­wyżs­zone ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, w wielu przypadkach bada­nia diagnosty­czne nie potwierdzają choroby i ostate­cznie dziecko rodzi się zdrowe.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi program, w ramach którego ciężarne mogą poddać się bezpłatnym badaniom prenatalnym. By z niego skorzystać, trzeba spełnić określone warunki, dotyczące m.in. wieku matki i obecności chorób genetycznych w najbliższej rodzinie. Ciężarne niekwalifikujące się do programu mogą wykonać badania we własnym zakresie. Cena testu NIFTY wynosi ok. 2400 zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE