Kształtują się zalążki paznokci, a dziecko pokazuje język. Co zmienia się w 11. tygodniu ciąży?

Jak wygląda 11. tydzień ciąży?
Jak wygląda 11. tydzień ciąży? 123RF.com
Pod koniec pierwszego trymestru ciąży samopoczucie zaczyna się poprawiać, a nieprzyjemne ciążowe dolegliwości powoli ustępują. 11. tydzień ciąż to czas, w którym serce płodu zaczyna przypominać w pełni ukształtowane serduszko noworodka. Dowiedz się więcej o 11. tygodniu ciąży i zobacz, jak zmienia się dziecko pod koniec pierwszego trymestru.


11. tydzień ciąży – który to miesiąc?
11. tydzień ciąży to 3. miesiąc ciąży i jeden z ostatnich tygodni pierwszego trymestru. Jeśli nie wiesz, jak obliczyć, który to miesiąc ciąży, skorzystaj z naszego przelicznika.


Jak wygląda dziecko w 11. tygodniu ciąży?
Dziecko w 11. tygodniu ciąży mierzy ok. 5-6 cm i waży ok. 8 g. Wielkością przypomina morelę. W 10. tygodniu ciąży przekształciło się z zarodka w płód.

11. tydzień ciąży to czas, w którym ciało dziecka zaczyna się prostować. Jego tułów się wydłuża, choć głowa wciąż stanowi mniej więcej połowę długości całego ciałka. Szyja się wydłuża, a podbródek zaczyna być coraz bardziej zarysowany. Na ciele powstają mieszki włosowe, a na paluszkach łożyska paznokci. Paznokcie pojawią się jednak dopiero za kilka tygodni – zaledwie kilka dni temu zniknęła błona łącząca palce.


Twarz płodu coraz bardziej przypomina twarz noworodka – oczy stale przesuwają się do przodu, uszy wyglądają niemal jak uszy dziecka, a w kształtującym się nosku tworzą się nozdrza. Dziecko ma język i podniebienie i zaczyna pić wody płodowe, jednak nie rozróżnia jeszcze ich smaku.


Organy wewnętrzne są już ukształtowane, jednak cały czas się rozwijają. Trzustka rozpoczyna wydzielanie insuliny, a serce przypomina już w pełni ukształtowane serce noworodka. Narządy cały czas się rozbudowują. Największa jest wątroba, która zajmuje prawie całą jamę brzuszną płodu. Skóra wciąż jest przezroczysta.

Narządy płciowe płodu wyłaniają się na zewnątrz – w 11. tygodniu ciąży u chłopców zaczyna pojawiać się prącie, jednak określenie płci nie jest jeszcze możliwe.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 11. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 11. tygodniu ciąży
W 11. tygodniu ciąży brzuszek zaczyna się zaokrąglać, jednak większość osób nie zauważy, że jesteś w ciąży (u niektórych kobiet ciążowe krągłości są zauważalne dopiero w trzecim trymestrze ciąży).

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie mogą powodować wrażenie zwiększonej ciepłoty ciała. Skóra (również na brzuchu) będzie nie tylko cieplejsza, ale również piekąca, swędząca i mniej nawilżona. To ważne, żeby pić duże ilości płynów i zadbać o prawidłową pielęgnację, stosując balsamy i olejki przeznaczone dla ciężarnych (w ten sposób można również zmniejszyć ryzyko rozstępów).
11. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
– Ból głowy. Ból głowy w ciąży spowodowany jest wzrostem ciśnienia i zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy. Przed sięgnięciem po tabletki lepiej pójść na spacer i wykonać masaż skroni. Jeśli to nie pomoże, należy skonsultować się z lekarzem – tylko on może zalecić zażycie środków przeciwbólowych.

– Skurcze i obrzęki nóg. Opuchnięte nogi i bolesne skurcze, zwłaszcza w nocy, to dolegliwości ciążowe występujące u wielu ciężarnych. Żeby załagodzić objawy, powinnaś pić dużo wody i odpoczywać z nogami uniesionymi w górze. Codzienne spacery, ćwiczenia rozciągające i rozluźniające oraz dieta bogata w magnez i potas również pomogą w walce z obrzękami i skurczami.

– Zwiększony apetyt. Po ustąpieniu porannych mdłości ciężarne mogą odczuwać zwiększony apetyt. To ważne, żeby w ciąży jeść dla dwojga, nie za dwoje – dieta bogata w składniki odżywcze i jakość posiłków są o wiele ważniejsze od zjadania podwójnych porcji. U wielu ciężarnych mogą pojawić się wzdęcia i zaparcia w ciąży. Żeby załagodzić nieprzyjemne dolegliwości, warto pić dużo wody i spożywać produkty bogate w błonnik (np. warzywa, kasze, pełnoziarnisty ryż).

11. tydzień ciąży – lista badań
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży badania USG, badania ogólnego moczu oraz badań profilaktycznych, m.in. pomiaru ciśnienia i określenia masy ciała. Lekarz powinien również poinformować o możliwości wykonania badań prenatalnych.

Badania prenatalne, czyli wykrywające wady w rozwoju płodu, są polecane szczególnie kobietom z grupy ryzyka wystąpienia wad genetycznych, czyli po 35. roku życia. Badania nie są jednak obowiązkowe. Każda kobieta powinna zapoznać się z ryzykiem i ewentualnymi konsekwencjami wykonania badań, by na tej podstawie podjąć decyzję.

Badania prenatalne dzielą się na badania przesiewowe i diagnostyczne. Do badań przesiewowych wykonywanych w ciąży należą: USG genetyczne, test PAPP-A, test NIFTY (ce. Do badań diagnostycznych: amniopunkcja i biopsja kosmówki. W większości przypadków badania prenatalne nie wykazują żadnych nieprawidłowości. Jeśli jednak badania przesiewowe wskażą na pod­wyżs­zone ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, w wielu przypadkach bada­nia diagnosty­czne nie potwierdzają choroby i ostate­cznie dziecko rodzi się zdrowe.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi program, w ramach którego ciężarne mogą poddać się bezpłatnym badaniom prenatalnym. By z niego skorzystać, trzeba spełnić określone warunki, dotyczące m.in. wieku matki i obecności chorób genetycznych w najbliższej rodzinie. Ciężarne niekwalifikujące się do programu mogą wykonać badania we własnym zakresie. Cena testu NIFTY wynosi ok. 2400 zł.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...