termin porodu, jak obliczyć termin porodu, kalkulator terminu porodu, metody obliczania terminu porodu, Reguła Naegelego, data porodu, kiedy poród
Termin porodu można obliczyć za pomocą 3 prostych metod. 123rf.com
Reklama.
  • Termin porodu jest obliczany przez lekarza zaraz po potwierdzeniu ciąży w gabinecie ginekologicznym.
  • Termin porodu można wyliczyć za pomocą trzech metod, które opierają się o datę ostatniej miesiączki, datę poczęcia albo o zmianę w temperaturze ciała ciężarnej.
  • Termin porodu można również obliczyć za pomocą kalkulatora w internecie lub aplikacji - ta data jest potrzebna, by monitorować rozwój płodu.
  • Termin porodu

    Termin porodu to dla kobiety w ciąży tzw. "godzina zero". Od momentu, kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, z niecierpliwością oczekuje przyjścia na świat dziecka. Data porodu wyznaczana jest z reguły przez ginekologa na pierwszej wizycie w ciąży, podczas zakładania karty ciąży. Termin porodu określa dzień, w którym najprawdopodobniej dojdzie do porodu, to szacunkowy dzień rozpoczęcia 40. tygodnia ciąży, czyli tygodnia, w którym powinno dojść do porodu. Jakie są metody wyznaczania terminu porodu?

    Metody obliczania terminu porodu

    Czas trwania donoszonej ciąży wynosi u kobiety dokładnie 267 dni, czyli 38 tygodni lub 9 i pół miesiąca kalendarzowego, licząc od daty poczęcia. Na tej podstawie kalkulator porodu może wskazać datę, kiedy najprawdopodobniej urodzi się dziecko.
    Problem w tym, że mało która kobieta zna z taką dokładnością dzień, w którym doszło do zapłodnienia, zwłaszcza że plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni. Ustalenie daty poczęcia bywa więc kłopotliwe, dlatego przyjmuje się, że ciąża trwa 281 dni lub 40 tygodni.
    Z tego względu kalkulatory terminu porodu opierają swoje wyliczenia na innych ważnych datach. Znane są trzy metody ustalania terminu urodzenia dziecka:
  • licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, tzw. reguła Naegelego
  • licząc od dnia poczęcia
  • licząc od dnia skoku podstawowej temperatury ciała
  • Niezależnie od przyjętej metody wyznaczania terminu porodu, obliczenia kalkulatora ciąży będą prawidłowe dla kobiet, u których w okresie przed ciążą występowały regularne cykle, trwające 28 dni. Jeśli bez stosowania antykoncepcji cykle menstruacyjne były dłuższe lub krótsze, reguły wyliczania terminu porodu należy odpowiednio zmodyfikować.
    Przy nieregularnych cyklach wyznaczenie najbardziej prawdopodobnej daty urodzenia dziecka w ogóle nie jest możliwe. Wtedy termin porodu można wskazać najbardziej wiarygodnie w wyniku oceny biometrycznej, na podstawie badania ultrasonograficznego ciężarnej.

    Reguła Naegelego - metoda obliczania terminu porodu z daty miesiączki

    Kalkulatory terminu porodu wykorzystujące regułę Naegelego opierają się na dacie ostatniej miesiączki. By obliczyć termin porodu, należy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki odjąć 3 miesiące, dodać 7 dni i rok. Tak działa reguła Neagelego, która wylicza termin porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki.
    Jeśli więc kobieta dostała miesiączki 20 stycznia 2010 roku, to termin porodu wyznacza się w następujący sposób:
    20.01.2010 - 3 miesiące = 20.10.2009
    20.10.2009 + 7 dni = 27.10.2009
    27.10.2009 + 1 rok = 27.10. 2010 - przybliżony termin porodu

    Data porodu wyznaczona na podstawie daty poczęcia

    Jeśli kobieta jest w stanie określić dzień poczęcia dziecka lub przypuszcza, kiedy doszło do zapłodnienia, można na tej podstawie policzyć termin porodu zgodnie ze wzorem:
    Termin poczęcia - 7 dni - 3 miesiące + 1 rok
    Przykładowo, jeśli do prawdopodobnego zapłodnienia doszło 10 lipca 2014 roku, to możliwym terminem porodu będzie:
    10.07.2014 - 7 dni = 3.07.2014
    3.07.2014 - 3 miesiące = 3.04.2014
    3.04.2014 + 1 rok = 3.04.2015 - termin porodu

    Data porodu wyliczona wg temperatury ciała

    Jeśli kobieta prowadzi skrupulatne zapisy dotyczące podstawowej temperatury ciała, monitoruje cykl za pomocą metody Holta, czyli obliczania dni płodnych i wie, kiedy zaczęły się w jej organizmie wyższe temperatury (czyli doszło do zapłodnienia) mogą one posłużyć wyznaczeniu terminu porodu.
    Temperaturę trzeba jednak mierzyć zawsze o tej samej porze, w odbycie lub ustach, po około 6-7 godzinach wypoczynku nocnego. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, podstawowa temperatura ciała podnosi się o około pół stopnia i utrzyma się przez całą ciążę.

    Po co wyznaczać datę porodu?

    Termin porodu wyznaczany jest nie tylko dla zaspokojenia ciekawości przyszłej matki. To ważna informacja dla lekarza, ponieważ łożysko odżywiające dziecko ma wydolność ograniczoną czasowo. Znaczne przekroczenie terminu porodu wiąże się z ryzykiem wygaszenia czynności łożyska i doprowadzenia do jego niewydolności. To może zagrażać funkcjom życiowym dziecka w brzuchu matki.

    Orientacyjny termin narodzin dziecka

    Idealnie w terminie porodu wyliczonym na podstawie reguły Naegelego rodzi się statystycznie nie więcej niż 5 proc. wszystkich dzieci. Aż 90 proc. noworodków przychodzi na świat w okresie 2 tygodni przed i dwóch tygodni po wyliczonym terminie porodu.
    Dlatego najlepiej w przypadku poważnych rozbieżności w wyliczonej dacie porodu a stanem rzeczywistym ciąży, kierować się wiekiem płodu wyliczonym na podstawie badania USG. Jak było u was? Z jak dużą dokładnością wyznaczono wam termin porodu?