Jak obliczyć termin porodu? Trzy metody wyznaczania daty porodu

Jak obliczyć termin porodu?
Jak obliczyć termin porodu? Prawo autorskie: comzeal / 123RF Zdjęcie Seryjne
Jakie są znane metody wyznaczania terminu porodu i czy wyznaczenie tej daty ma jakiekolwiek znaczenie? Która z metod wyznaczania terminu jest najczęściej stosowana przez lekarzy i dlaczego akurat ta?

Od momentu, kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, z niecierpliwością oczekuje przyjścia na świat dziecka. Moment ten wyznaczany jest z reguły przez ginekologa na pierwszej wizycie, podczas zakładania karty ciąży. Jakie są metody wyznaczania terminu porodu?

Trzy metody wyznaczania daty porodu
Czas trwania donoszonej ciąży wynosi u kobiety dokładnie 267 dni, czyli 38 tygodni lub 9 i pół miesiąca kalendarzowego, licząc od daty poczęcia. Na tej podstawie kalkulator porodu może wskazać datę, kiedy najprawdopodobniej urodzi się dziecko. Problem w tym, że mało która kobieta zna z taką dokładnością dzień, w którym doszło do zapłodnienia, zwłaszcza że plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni. Ustalenie daty poczęcia bywa więc kłopotliwe, dlatego przyjmuje się, że ciąża trwa 281 dni lub 40 tygodni.

Z tego względu kalkulatory ciąży wyznaczające termin porodu opierają swoje wyliczenia na innych ważnych datach. Znane są trzy metody ustalania terminu urodzenia dziecka:
- licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki-tzw. reguła Naegelego,
- licząc od dnia poczęcia,
- licząc od dnia skoku podstawowej temperatury ciała.


Niezależnie od przyjętej metody wyznaczania terminu porodu, obliczenia kalkulatora ciąży będą prawidłowe dla kobiet, u których w okresie przed ciążą występowały regularne cykle, trwające 28 dni. Jeśli bez stosowania antykoncepcji cykle menstruacyjne były dłuższe lub krótsze, reguły wyliczania terminu porodu należy odpowiednio zmodyfikować. Przy nieregularnych cyklach wyznaczenie najbardziej prawdopodobnej daty urodzenia dziecka w ogóle nie jest możliwe. Wtedy termin porodu można wskazać najbardziej wiarygodnie w wyniku oceny biometrycznej, na podstawie badania ultrasonograficznego ciężarnej.
Reguła Naegelego
Kalkulatory porodu wykorzystujące regułę Naegelego opierają się na dacie ostatniej miesiączki. Od pierwszego dnia ostatniej miesiączki należy odjąć 3 miesiące, dodać 7 dni i rok, aby wyliczyć termin porodu.

Jeśli więc kobieta dostała miesiączki 20 stycznia 2010 roku, to termin porodu wyznacza się w następujący sposób:
20.01.2010 - 3 miesiące = 20.10.2009
20.10.2009 + 7 dni = 27.10.2009
27.10.2009 + 1 rok = 27.10. 2010 - przybliżony termin porodu.

Wyznaczanie daty porodu na podstawie daty poczęcia
Jeśli kobieta jest w stanie określić dzień poczęcia dziecka lub przypuszcza, kiedy doszło do zapłodnienia, można na tej podstawie określić termin porodu zgodnie ze wzorem:
Termin poczęcia - 7 dni - 3 miesiące + 1 rok.
Przykładowo, jeśli do prawdopodobnego zapłodnienia doszło 10 lipca 2014 roku, to możliwym terminem porodu będzie:
10.07.2014 - 7 dni = 3.07.2014
3.07.2014 - 3 miesiące = 3.04.2014
3.04.2014 + 1 rok = 3.04.2015 - termin porodu.
Data porodu wyliczona wg temperatury ciała
Jeśli kobieta prowadzi skrupulatne zapisy dotyczące podstawowej temperatury ciała, mogą one posłużyć wyznaczeniu terminu porodu. Temperaturę trzeba jednak mierzyć zawsze o tej samej porze, w odbycie lub ustach, po około 6-7 godzinach wypoczynku nocnego. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, podstawowa temperatura ciała podnosi się o około pół stopnia i utrzyma się przez całą ciążę.

Po co wyznaczać termin porodu?
Termin porodu wyznaczany jest nie tylko dla zaspokojenia ciekawości przyszłej matki. To ważna informacja dla lekarza, ponieważ łożysko odżywiające dziecko ma ograniczoną w czasie wydolność. Znaczne przekroczenie terminu porodu wiąże się z ryzykiem wygaszenia czynności łożyska i doprowadzenia do jego niewydolności.

Orientacyjny termin narodzin dziecka
Idealnie w terminie porodu wyliczonym na podstawie reguły Naegelego rodzi się statystycznie nie więcej niż 5 proc. wszystkich dzieci, ale 90 proc. noworodków przychodzi na świat w okresie 2 tygodni przed i dwóch tygodni po wyliczonym terminie porodu. Dlatego najlepiej w przypadku poważnych rozbieżności w wyliczonej dacie porodu a stanem rzeczywistym ciąży, kierować się wiekiem płodu wyliczonym na podstawie badania USG.

Jak było u was? Z jak dużą dokładnością wyznaczono wam termin porodu?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE