Najpierw siekacze czy trzonowce? Oto kolejność wychodzenia zębów mlecznych i stałych u dziecka
Redakcja MamaDu
16 września 2021, 13:34·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 16 września 2021, 13:34
Ząbkowanie to niełatwy czas dla niemowlęcia i rodzica. Z kolei wychodzenie zębów stałych to dla większego już dziecka powód do dumy. W jakiej kolejności wyrzynają się zęby mleczne i stałe? Oto szczegółowa lista – przydatna ściągawka dla mamy i taty.
Reklama.
Jaka jest kolejność wychodzenia zębów u dziecka?
U niemowlęcia pierwsze pojawiają się jedynki dolne, z kolei pierwsze zęby stałe to szóstki, czyli pierwsze trzonowce stałe
Jakie są objawy ząbkowania? Jak złagodzić bolesne wyrzynanie się zębów u niemowlęcia?
Zanim u dziecka pojawia się zęby stałe, muszą wypaść zęby mleczne. Jak pomoc dziecku, jeśli ząb chwieje się, ale nie chce wypaść?
Oto pełna kolejność wyrzynania się zębów mlecznych oraz stałych.
Wyrzynanie się zębów mlecznych u niemowlęcia
Zęby kształtują się już w 7. tygodnia życia płodowego człowieka, jednak wyrzynają się dopiero po urodzeniu. Ząbkowanie u dziecka zaczyna się około 6-8 miesiąca życia.
Twoje dziecko zaczyna ząbkować wcześniej lub później? Nie ma powodów do zmartwień. Warto pamiętać, że czas ząbkowania może różnić się u każdego niemowlęcia. Zależy to nie tylko od uwarunkowań genetycznych i płci (u dziewczynek ząbkowanie zaczyna się często wcześniej, niż u chłopców), ale również od ogólnego rozwoju dziecka. Na ząbkowanie wpływają m.in. długość karmienia piersią, masa i długość po urodzeniu czy warunki życia dziecka. Z kolei u wcześniaków zęby wychodzą kilka tygodni później, niż u dzieci donoszonych.
Jeśli jednak dziecko skończyło już 12 miesięcy, a wciąż nie wyszły mu pierwsze ząbki, warto udać się do lekarza. Przyczyną opóźnionego ząbkowania mogą być: niedożywienie, celiakia, zaburzenia hormonalne i zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, a także brak zawiązków zębów u dziecka.
Kolejność wyrzynania się zębów mlecznych
Kolejność wychodzenia zębów jest zwykle podobna u każdego dziecka. 20 zębów mlecznych (tworzą je: 8 siekaczy, 4 kły i 8 trzonowców) pojawiają się w buzi dziecka w następującym porządku:
6-8. miesiąc życia dziecka – jedynki dolne (siekacze przyśrodkowe),
Jak sprawdzić, czy u dziecka wyrzyna się pierwszy ząbek? Można delikatnie postukać łyżeczką w dolne dziąsło w miejscu, w którym wyrośnie dolna jedynka. Po czym poznać, że dziecko zaczyna ząbkować? Oto sygnały wyrzynania się zębów mlecznych:
wkładanie przez dziecko rączek do buzi,
nerwowość i niepokój,
nadpobudliwość,
wkładanie do buzi twardych przedmiotów i gryzienie ich,
ślinienie się,
zaczerwienione, nabrzmiałe dziąsła,
brak apetytu,
wymioty,
infekcje górnych dróg oddechowych,
gorączka (jeśli dziecko gorączkuje, warto udać się do lekarza, gdyż nie jest to typowy objaw),
biegunka (również warto skonsultować to z pediatrą).
Bolesne ząbkowanie – sposoby
Ząbkowanie potrafi być bardzo bolesne i uciążliwe – również dla rodziców. Dziecko może być bowiem bardzo płaczliwe. Warto pomóc dziecku w bolesnym ząbkowaniu. Oto co może uśmierzyć ból:
żele lub płyny na ząbkowanie,
miękkie, gumowe gryzaczki o chropowatej powierzchni wypełnione wodą (można je również schłodzić w lodówce),
masowanie dziąseł dziecka specjalną gumową szczoteczką do zębów dla niemowląt,
napoje w temperaturze pokojowej (zbyt ciepły napój może dodatkowo podrażnić dziąsła),
herbatki ziołowe, np. rumianek i melisa,
leki przeciwbólowe: paracetamol lub ibuprofen (po konsultacji z lekarzem).
Wychodzenie zębów stałych
Zębów stałych jest łącznie 28 (lub 32 razem z zębami mądrości). Tworzą je: 8 siekaczy, 8 przedtrzonowców, 8 trzonowców i 4 kły. Wychodzenie zębów stałych zaczyna się w wieku 6 lat, a kończy około 14 lat. Z kolei zęby mądrości (warto jednak pamiętać, że nie u wszystkich pojawiają się ósemki) wyrzynają się od 17 do 25 roku życia człowieka. Pełne uformowanie każdego zęba stałego trwa około 3 lat.
Kolejność wyrzynania zębów stałych
Chcesz wiedzieć, kiedy spodziewać się u dziecka określonych zębów? Oto pełna kolejność wychodzenia zębów stałych:
6-7. rok życia dziecka – szóstki górne i dolne (pierwsze trzonowce stałe),
7-8. rok – jedynki dolne i górne (jedynki stałe),
10-11. rok – czwórki górne i dolne (pierwsze przedtrzonowce stałe),
10-12. rok – piątki górne i dolne (drugie przedtrzonowce stałe),
11-12. rok – trójki górne i dolne (kły),
12-13. rok – siódemki górne i dolne (drugie trzonowce stałe),
17-25. rok – ósemki górne i dolne (trzecie trzonowce stałe, czyli zęby mądrości).
Wypadanie zębów mlecznych
Wyrzynanie się zębów stałych – w przeciwieństwie do wychodzenia zębów mlecznych – nie jest dla dziecka bolesne. Zanim u dziecka pojawią się zęby stałe, muszą wypaść zęby mleczne. Od wypadnięcia zęba mlecznego do pojawienia się zęba stałego może minąć nawet kilka miesięcy. Jeśli po pół roku ząb stały nadal nie wyszedł, warto udać się do dentysty, gdyż mogło dojść do uszkodzenia korzenia nowego zęba.
Wypadanie zębów mlecznych odbywa się naturalnie, a ząb często wypada w najmniej spodziewanym momencie – czasami dziecko nawet tego nie zauważa. Chwiejący się ząb warto pozostawić samemu sobie. Jeśli jednak ząb rusza się, ale uparcie nie chce wypaść, co utrudnia dziecku codzienne funkcjonowanie, warto pomóc naturze. Najłatwiejszym sposobem jest podanie dziecku twardego jabłka lub twardej marchewki. Wtedy ząb łatwo i szybko wypadnie podczas jedzenia.
Jeśli ząb "wisi już na włosku", ale wciąż nie chce wypaść, można wyrwać go dziecku. Wcześniej warto jednak powiedzieć kilkulatkowi, czego powinien się spodziewać, aby oszczędzić mu niemiłego zaskoczenia. Zdezynfekujmy dłonie, weźmy gazę jałową i mocno pociągnijmy ząb w dół (jeśli wyrywamy ząb górny) lub w górę (ząb dolny). Po "zabiegu" warto dać dziecku gazę, aby uciskało miejsce po zębie, które może krwawić.
Warto również pamiętać o nauczeniu dziecka odpowiedniej higieny jamy ustnej. Pamiętajmy nie tylko o myciu zębów, ale również o nitkowaniu przestrzeni między zębami oraz płukaniu jamy ustnej. Warto zaopatrzyć się w produkty przeznaczone dla dzieci, dzięki którym dbanie o zęby będzie dla malucha przyjemnością. Dzięki odpowiedniej higienie dziecko uniknie próchnicy i dalszych problemów z zębami z przyszłości.