Jak wygląda karta ciąży. Co się w niej znajduje i jakie jest znaczenie skrótów lekarskich?

Prawo autorskie: sheeler / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: sheeler / 123RF Zdjęcie Seryjne Karta ciąży to ważny dokument informujący o stanie zdrowia mamy i dziecka.
Każda kobieta, gdy zachodzi w ciążę, na pierwszej wizycie u lekarza ginekologa otrzymuje kartę ciąży. To dokument, który będzie zawierał wszystkie najważniejsze informacje o jej stanie zdrowia.

Karta jest bardzo mała i składa się z kilku stron, dlatego spokojnie zmieści się w każdej torebce. Należy mieć ją stale przy sobie, żeby w razie wypadku lekarz wiedział podstawowe informacje o stanie zdrowia ciężarnej i dziecka.

Zawsze, gdy zostaniesz zapytana np. podczas zgłaszania się do szpitala, o wyniki jakiegoś badania, będziesz je miała pod ręką. Gdy zgłosisz się na porodówkę, to karta ciąży zostanie dołączona do dokumentacji medycznej i dostaniesz ją z powrotem razem z wypisem. Karta ciąży jest ważnym dokumentem, zarówno dla ciebie jak i dla lekarzy.

Pierwsza strona
Na poczatku znajdują się informacje takie jak imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania oraz data ostatniej miesiączki. Zazwyczaj jest ona oznaczona skrótem OM, obok niej jest TP, czyli termin porodu. Poza tym powinna się również pojawić informacja na temat grupy krwi. Zapis to np. A Rh+, co oznacza grupę krwi A oraz obecność czynnika Rh.

Co znajduje się w środku karty ciąży?
W środku znajdziemy wiele rubryk, które będą stopniowo uzupełniane. Lekarz powinien wpisać tam informacje z wywiadu, czyli przebyte ciąże, porody, poronienia i aborcje. Jeśli nie byłaś wcześniej w ciąży, to lekarz umieści obok informację w postaci przekreślonego kółka.


Informacje o dziecku w karcie ciąży
Lekarz powinien także uzupełnić informacje dotyczące dziecka. Data, gdy poczułaś pierwsze ruchy, wyniki badań i obserwacje, zarówno twoje i lekarza. W karcie znajdują się nazwy i skróty, których nie zrozumiesz, dlatego zerknij na ramkę na samym dole.

Pamiętaj, że każdą wizytę u ginekologa należy odnotować w karcie, a lekarz powinien się pod tym podpisać. Podobnie jest z badaniami, które robisz w trakcie ciąży, każdy wynik musi znaleźć się w odpowiedniej rubryce. Jest też miejsce na notatki lub zalecenia lekarskie, dlatego staraj się utrzymać kartę w dobrym staniem, żeby nie mieć problemu z rozczytaniem zapisków lekarza.

Skróty na karcie ciąży

GS – wymiar pęcherzyka ciążowego
FHR (+) – słyszalne tętno płodu
BPD – wymiar główki
CRL – długość dziecka od czubka główki do pupy, czyli długość
ciemieniowo-siedzeniowa
FL – długość kości udowej
HC – obwód główki
AC – obwód brzuszka

Najważniejsze lekarskie skróty
Jak już wspominałam pierwsze, z którymi się zetkniecie to OM i TP. Poza tym jest jeszcze RR – ciśnienie tętnicze krwi, odczyn WR – badanie wykrywające kiłę, HBs antygen – badanie wykrywające nosicielstwo WZW typu B, test OGTT – test obciążeniowy z 75 g glukozy.

Inne skróty lekarskie

b.z. – bez zmian
nb. – nieobecne
TNW – termin następnej wizyty

Morfologia

E lub RBC – liczba czerwonych krwinek, czyli erytrocytów
Ht, HCT – hematokryt
Hb – stężenie hemoglobiny, barwnika krwinek czerwonych
L lub WBC – liczba krwinek białych
PLT – liczba płytek krwi

Badanie moczu

c.w. – ciężar właściwy
biał. – obecność białka
gluk. – obecność cukru
E – obecność erytrocytów
L – obecność białych ciałek krwi

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE