
Karta ciąży: co to jest?
Karta ciąży to dokument, z którym spotka się każda przyszła mama. Kartę ciąży zakłada lekarz ginekolog, który potwierdza ciążę: zazwyczaj odbywa się to na pierwszej wizycie lekarskiej po wykonaniu testu ciążowego, ale jeśli ciąża była jeszcze na zbyt wczesnym etapie, to czeka się z tym do drugiej wizyty.Karta ciąży: jakie informacje w karcie ciąży?
W karcie ciąży zapisywane są wszystkie informacje o stanie zdrowia kobiety w ciąży. Lekarz prowadzący zapisuje tam wyniki comiesięcznych badań i wnioski z kontrolnej wizyty ciężarnej w swoim gabinecie.Jak wygląda karta ciąży?
Karta ciąży to najczęściej mały dokument medyczny, składający się z kilku stron, który spokojnie zmieści się w każdej torebce. Może być w formie książeczki lub składanego formularza.Karta ciąży: co oznaczają skróty?
Pierwsza strona karty ciążyNa początku znajdują się informacje takie jak imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania oraz data ostatniej miesiączki. Zazwyczaj jest ona oznaczona skrótem OM, obok niej jest TP, czyli termin porodu. Poza tym powinna się również pojawić informacja na temat grupy krwi. Zapis to np. A Rh+, co oznacza grupę krwi A oraz obecność czynnika Rh.
W środku znajdziemy wiele rubryk, które będą stopniowo uzupełniane. Lekarz powinien wpisać tam informacje z wywiadu, czyli przebyte ciąże, porody, poronienia i aborcje. Jeśli nie byłaś wcześniej w ciąży, to lekarz umieści obok informację w postaci przekreślonego kółka.
Lekarz w karcie ciąży uzupełni także informacje dotyczące dziecka. Do karty ciąży wpisuje się datę pierwszych ruchów dziecka, które poczuła mama, wyniki badań (np. USG) i obserwacje, zarówno twoje, jak i lekarza. W karcie ciąży znajdują się nazwy i skróty, których możesz nie rozumieć, dlatego zerknij na ich oznaczenia na samym dole artykułu.
Skróty na karcie ciąży
GS – wymiar pęcherzyka ciążowego
FHR (+) – słyszalne tętno płodu
BPD – wymiar główki
CRL – długość dziecka od czubka główki do pupy, czyli długość
ciemieniowo-siedzeniowa
FL – długość kości udowej
HC – obwód główki
AC – obwód brzuszka
Karta ciąży - najważniejsze skróty lekarskie i symbole
Pierwsze skróty lekarskie, z którymi się zetkniecie w karcie ciąży to OM (ostatnia miesiączka) i TP (termin porodu). Poza tym jest jeszcze RR – ciśnienie tętnicze krwi, odczyn WR – badanie wykrywające kiłę, HBs antygen – badanie wykrywające nosicielstwo WZW typu B, test OGTT – test obciążeniowy z 75 g glukozy.Inne skróty lekarskie
b.z. – bez zmian
nb. – nieobecne
TNW – termin następnej wizyty
Morfologia
E lub RBC – liczba czerwonych krwinek, czyli erytrocytów
Ht, HCT – hematokryt
Hb – stężenie hemoglobiny, barwnika krwinek czerwonych
L lub WBC – liczba krwinek białych
PLT – liczba płytek krwi
Badanie moczu
c.w. – ciężar właściwy
biał. – obecność białka
gluk. – obecność cukru
E – obecność erytrocytów
L – obecność białych ciałek krwi
Może cię zainteresować: Czy test ciążowy może się mylić? W tych sytuacjach wynik może być niewiarygodny